Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

stramutarea unei intregi natiuni

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
stiu ca probabil ce zic acum sunt tampenii da' ma intreb daca e posibila stramutarea unei intregi natiuni dintr-un loc in altul. un exemplu doar ipotetic: sa zicem ca englezii se satura de insulita lor si decid sa se mute cu catel si purcel in australia care e o insula mult mai mare si in plus parca e sub autoritatea reginei angliei si ar putea si s-o numeasca australian great britain si chiar ar fi great.
tehnic vorbind ar fi posibil asa ceva?

#2
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Tehnic este posibil. Dar factorul motivational trebuie să fie foarte puternic . Ori sa dispună de un aparat de stat foarte puternic. Si in trecut sau făcut mutări a întregi grupuri de 50.000- 100000 de oameni.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 abulafius43, on 11 decembrie 2018 - 20:39, said:

stiu ca probabil ce zic acum sunt tampenii da' ma intreb daca e posibila stramutarea unei intregi natiuni dintr-un loc in altul. un exemplu doar ipotetic: sa zicem ca englezii se satura de insulita lor si decid sa se mute cu catel si purcel in australia care e o insula mult mai mare si in plus parca e sub autoritatea reginei angliei si ar putea si s-o numeasca australian great britain si chiar ar fi great.
tehnic vorbind ar fi posibil asa ceva?

Tehnic vorbind,este posibil.Tehnic vorbind,orice este posibil,exemplu viu fiind elucubratiile tale.
Cred ca cel mai mare dusman al tau este istoria,aia universala.
Pentru ca englezii mai repede s-ar satura de cei ca tine decat de insula lor.Pentru ei Australia este doar taramul de peste mari,locul unde si-au deportat/exilat scursurile si pe cei potrivnici vremilor.
Insula lor este centrul vital al natiunii engleze.Fara insula nu exista Anglia.Te-ai prins?

Edited by adisz, 11 December 2018 - 21:02.


#4
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
intrebam si eu n-am dat cu parul si stiu ca englezii sunt traditionalisti numai ca e o vorba tot englezeasca: never say never. ca tot vorbesti de istorie s-au intamplat si lucruri mai ciudate in istoria universala.

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Da, se poate, asa au facut evreii, s-au saturat intr-o perioada de Israel si au plecat, au parasit practic tara, imprastiindu-se prin toata lumea. Dupa ce-a avut loc Holocaustul, si-au dat seama ca totusi nu ar strica sa aiba o tara a lor, asa ca s-au intors, desi intre timp acolo se stabilisera alte populatii si au reintemeiat Israelul.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
chestia e ca daca-i un teritoriu bun nu-i nelocuit, iar ce-i care-s acu acolo n-or sa fie bucurosi de decizia ta. plus ca daca nu ameninta nu stiu ce dezastru nu cred ca o natiune ar fi bucuroasa sa se mute si sa o ia de la 0 in alta parte.

#7
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Foarte posibil, avem exemplul cu Israel-ul si distrugerea definitiva a natiunii arabe care exista acolo inainte.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002

 PopaXXX, on 11 decembrie 2018 - 20:57, said:

Da, se poate, asa au facut evreii, s-au saturat intr-o perioada de Israel si au plecat, au parasit practic tara, imprastiindu-se prin toata lumea. Dupa ce-a avut loc Holocaustul, si-au dat seama ca totusi nu ar strica sa aiba o tara a lor, asa ca s-au intors, desi intre timp acolo se stabilisera alte populatii si au reintemeiat Israelul.
i-au luat romanii la kilareala, de asta au plecat, nu de voie buna. Revolta lui Simon Bar Kohba. si s-au intors ca i-au luat nemtii apoi la kilareala si apoi cei care au mai scapat din lagarele nemtilor n-au fost primiti deloc bine de cei care intre timp primisera proprietatile lor.

#9
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
si le-au distrus templul. dar topicul nu e despre trecut ci prezent si viitor ipotetic vorbind

#10
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

 Cornel_P, on 11 decembrie 2018 - 20:41, said:

Tehnic este posibil. Dar factorul motivational trebuie să fie foarte puternic . Ori sa dispună de un aparat de stat foarte puternic. Si in trecut sau făcut mutări a întregi grupuri de 50.000- 100000 de oameni.
Puscariasi.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 abulafius43, on 11 decembrie 2018 - 20:39, said:

stiu ca probabil ce zic acum sunt tampenii da' ma intreb daca e posibila stramutarea unei intregi natiuni dintr-un loc in altul.
Pur teoretic ar fi posibil cu conditia sa fie loc :)

#12
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 PopaXXX, on 11 decembrie 2018 - 20:57, said:

Da, se poate, asa au facut evreii, s-au saturat intr-o perioada de Israel si au plecat, au parasit practic tara, imprastiindu-se prin toata lumea.
in ce istorie ai citit tu asta?

#13
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
sa nu dam totusi in politica ca nu despre asta e topicul. cand am dat exemplul ipotetic cu anglia si australia am facut-o pt ca sunt compatibili inttre ei si au cam aceeasi limba. si de fapt am zis de asta in ideea ca nu stim ce poate aduce viitorul.

#14
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 abulafius43, on 11 decembrie 2018 - 20:39, said:

tehnic vorbind ar fi posibil asa ceva?
O fost posibil.
Foarte multi evrei din Europa de Vest s-or mutat in Israel in '45-'48.
Dar o fost nevoie de un holocaust ca sa-i motiveze, din pacate.

 Cornel_P, on 11 decembrie 2018 - 20:41, said:

Tehnic este posibil. Dar factorul motivational trebuie să fie foarte puternic . Ori sa dispună de un aparat de stat foarte puternic. Si in trecut sau făcut mutări a întregi grupuri de 50.000- 100000 de oameni.
Chiar milioane.
Germanii din Silezia si Pomerania, Sudetenland etc.

#15
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Infinity a avut o idee interesantă. După el după 1918 toți românii ar fi trebuit translocati de a lungul Mureșului si construit un mega oraș de a lungul raului.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Hunor_66, on 11 decembrie 2018 - 21:55, said:

Foarte multi evrei din Europa de Vest s-or mutat in Israel in '45-'48.

In Israel doar incepand cu 14 mai 1948. (m-am uitat pe wiki cu privire la data exacta)

Edited by Barboso, 11 December 2018 - 23:03.
Citat post sters.


#17
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
S-ar putea, cum peste 100000 de sârbi au fost forțați să se mute din Krajina de către croați, în 1995, e posibil orice.

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002

 adisz, on 11 decembrie 2018 - 22:23, said:

In Israel doar incepand cu 14 mai 1948. (m-am uitat pe wiki cu privire la data exacta)
s-au mutat si dinainte de infiintarea israelului, ca doar n-a aparut din neant. acolo era colonie britanica. si s-au mutat in perioada respectiva tocmai in vederea infiintarii statului.

L.E. acu daca te referi la faptul ca inainte de data respectiva nu se numea asa si pe cale de consecinta nu puteau sa se mute in israel, atunci ai dreptate.

Edited by Fane, 11 December 2018 - 23:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate