Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Windows 7 - Licenta ESD (licenta electronica), este legal sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
In urma cu cateva zile am cumparat de aici: software-deals.ro/windows-7-professional-certificat-digital-esd/
...un Windows 7 Professional cu licenta ESD (licenta electronica).

Din cate am inteles, firma este din Cehia. Am instalat Windows-ul, l-am activat cu serialul primit prin email, totul pare a fi in regula.
Am insa cateva nelamuriri legate de aceasta licenta...

Fiind licenta ESD, evident am primit toate datele prin email (doar prin email!), inclusiv factura (factura este un PDF primit pe email). Factura este pe numele meu (persoana fizica), iar produsul apare cu 19% TVA si pe factura - la datele firmei din Cehia - apare un cont bancar de la o banca din Romania, drept urmare banuiesc ca statul roman a incasat cei 19% TVA.

Intrebarea mea este urmatoarea: daca se intampla sa fiu controlat de autoritatile statului roman (sau cine face astfel de controale pentru licente software), sunt in regula sau nu sunt in regula cu licenta?
Am pus Windows-ul pe un netbook (din acela mic, care sunt folosite la diagnoza in service-uri auto). Daca vine un control si imi verifica laptopul, licenta este sau nu legala, fiind o licenta ESD? Pot sa folosesc legal laptopul, chiar daca factura licentei este pe persoana fizica (adica pe numele meu)?


Btw, stie cineva daca licentele acestea ESD sunt legale sau nu? Pot "justifica" licenta chiar daca se vede ca am cumparat-o de la o firma din Cehia? Pe factura, apare firma din Cehia si adresa din Cehia, insa contul bancar al firmei din cehia este un cont de banca din Romania... Posted Image

Nota: eu folosesc laptopul in Romania...

#2
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Chestia asta: https://goo.gl/jybWa7 ... are vreo valoare juridica, ori are rol de hartie igienica?

Edited by dan74mm, 11 December 2018 - 20:05.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Licenta pe persoana fizica insa folosita diagnoza intr-un service auto?

#4
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Aici este factura primita prin email: https://i.imgur.com/JvyuaiC.jpg - o fi oare ok sau nu?

@dorin_2k, am dat doar un exemplu cu diagnoza. Este laptopul meu personal, nu al firmei, drept urmare era normal sa cumpar licenta pe numele meu si nu al firmei. Banii eu i-am dat, nu firma (sau vreo firma).

Edited by dan74mm, 11 December 2018 - 20:20.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Castigi bani cu el? Daca DA, iti trebuie licente la programele folosite.
Ai auzit tu de vreun control de licente acasa la careva?
Pui parola la laptop si... asta e.

Factura: iban din ro
Nr tel din ro
Domeniu mail din ro
Nume din ro
Si zici ca e din Cehia?

Crezi ca e valabila?


#6
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
@dorin_2k, toate programele instalate pe laptop sunt "free for home or commercial use" ori programe cumparate tot pe persoana fizica (pe numele meu). De exemplu, am cumparat Total Commanderul (mi-a sosit CD-ul prin posta, din Germania, direct de la producatorul software-ului), am Winamp cumparat cu licenta (tot pe persoana fizica), etc... In rest 7-Zip si altele asemanatoare (free).

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Intreb si eu: alea nu-s shareeare?
Ce limitari au in versiunea shareware? Eu nu m-am lovit de asa ceva.
La TC doar ca apesi 1,2 sau 3 la inceput. La Winamp era o singura chestie pt versiunea Pro. Nu mai stiu care. Ceva cu inscriptionare cd parca

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Licenta nu e legala. Cand vine controlul vrea hartoage originale microsoft.

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Cât a costat licența la firma aia din Cehia ? Uite ce oferte au pe Amazon.

https://www.amazon.d...1&keywords=win7

#10
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
@slai, deci sa inteleg ca, e legal sa incaseze TVA-ul de 19% pe licenta, dar licenta mea este ilegala? Adica, se-ntalni hotu' (statul roman) cu prostu' (adica eu)?

View Postdorin_2k, on 11 decembrie 2018 - 20:34, said:

Intreb si eu: alea nu-s shareeare?
Ce limitari au in versiunea shareware? Eu nu m-am lovit de asa ceva.
La TC doar ca apesi 1,2 sau 3 la inceput. La Winamp era o singura chestie pt versiunea Pro. Nu mai stiu care. Ceva cu inscriptionare cd parca

Total Commander-ul e cumparat cu licenta, pe numele meu (persoana fizica), tocmai pentru ca il foloseam (si inca il mai folosesc pt clientul FTP, search si alte chestii utile din el) iar in caz de un control n-am vrut sa am programe fara licenta pe PC.
Winamp-ul e versiunea "PRO" cu licenta, l-am cumparat in urma cu ani de zile pt. redat muzica de pe laptop la un restaurant...

Edited by dan74mm, 11 December 2018 - 20:56.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Crezi ca aia au virat TVA-ul la stat? Cred ca e fake de tot.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vânzarea și cumpărarea acestor chei sunt legale, deoarece legislația nu le interzice. În schimb, utilizarea acestor chei nu este, deoarece licențele aparțin altcuiva (nici măcar nu poţi afla cine sunt deținătorii de drept pentru aceste licențe sau în ce condiții aveau dreptul să le utilizeze, dacă mai aveau acest drept). Sunt licențe revândute legal, dar a căror utilizare încalcă termenii Microsoft, deoarece nu se face transferul de licență prin respectarea termenilor Microsoft. Un transfer de licență nu se face prin intermediari, ci direct între posesorul de drept al licenței și un alt utilizator. Se poate face o singură dată transferul de licență (numai în anumite state și doar în anumite condiții). Iar retransferul de licență nu este acceptat de către Microsoft. Astfel de licențe sunt invalidate în măsura în care sunt detectate de către Microsoft. În situația unui control și a acuzației de piraterie software (deoarece tot piraterie este), un avocat bun ar putea scoate „basma curată” utilizatorul unei astfel de chei, mizând pe „buna credință” a cumpărătorului și a faptului că revânzarea/ cumpărarea acestor chei nu este ilegală (dacă cumpărătorul este persoană fizică). Însă nu este exclusă o sancțiune civilă în forma unei amenzi.
Așa cum nu ai dreptul să practici medicina folosind o licență în medicină emisă pe numele altei persoane (chiar dacă persoana respectivă îți vinde diploma cu factură după ce își șterge numele de pe diplomă), la fel este și cu licențele software.

Edited by _-_, 12 December 2018 - 07:18.


#13
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
@_-_, mai am un netbook pe care l-am cumparat la mana a treia, de pe internet (Okazii.ro). Istoricul netbookului este cam acesta: netbookul a fost cumparat de o firma, apoi "ravandut" (dupa o vreme) unei persoane fizice. De la aceea persoana fizica (a doua mana) am cumparat eu netbookul. Buun...
Pe spate, avea lipit un sticker cu Windows 7 Starter. Am instalat Windows 7 Starter, am bagat serialul de pe stickerul din spate, s-a activat fara probleme.
Evident, cumparat fiind de pe internet, la mana a 3-a, n-am nici o factura sau document pentru laptop...

INTREBARE: In cazul unui control, Windows-ul meu Starter este legal? Avand in vedere ca eu am cumparat laptopul "second-hand"..!?

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Acasa nu se fac controale la licente.

#15
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Post_-_, on 12 decembrie 2018 - 07:12, said:

Vânzarea și cumpărarea acestor chei sunt legale, deoarece legislația nu le interzice. În schimb, utilizarea acestor chei nu este, deoarece licențele aparțin altcuiva

Si tu, si eiffel, nu stiti sau ignorati asta:
https://curia.europa.../cp120094ro.pdf
Un avocat probabil ar sti cum sa se foloseasca de asta impotriva mofturilor Microsoft.

#16
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

View Postdorin_2k, on 12 decembrie 2018 - 14:56, said:

Acasa nu se fac controale la licente.

Cu tot respectul, dar nu asta ma intereseaza pe mine (adica daca se fac sau nu controale acasa), ci daca am sau nu o licenta LEGALA, indiferent unde as folosi laptopu!?

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si tu, si eiffel, nu stiti sau ignorati asta:
Iar tu ignori faptul ca majoritatea cheilor comercializate nu sunt licente home user - se revand chei de licente Educationale sau ptr PC-uri refurbished - care au alte conditii de comercializare.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Da e legala.
Am un laptop cu stiker cu licenta. E legala. Il imprumut oricui. Ala nu face nicio ilegalitate, cu toate ca nu are niciun act la el. Toate actele sunt la mine. Totul e legal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate