Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Avize Consiliul Legislativ: unde le gasesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,951
  • Înscris: 24.04.2013
Salutare tuturor,

Ma intereseaza si pe mine textul unei OUG si avizul Consiliului Legislativ pentru ea. Mai general, ma intereseaza unde pot citi avizele Consiliului Legislativ in situatii mai speciale cum ar fi ordonante/etc ‘pierdute pe drum’.

Cica acea OUG a fost aprobata in sedinta de Guvern de vineri 7 decembrie 2018, dar ea parca a intrat in pamant: nu ii gasesc vreun numar, era atat de urgenta ca inca nu a aparut in Monitorul Oficial, si nici pe cdep.ro la ‘Procesul legislativ’ nu gasesc nimic. O fi pus tanti Florica mopul in prag si a anulat publicarea ei, nu ar fi prima data.

In munca mea de detectiv am dat peste <http://www.clr.ro/RO-Lex/Home.aspx> dar acolo nici un link nu functioneaza - cel putin nu fara login, ca user/parola nu am. O sursa ar mai fi fost ‘Urmarirea procesului legislativ’ de la Camera Deputatilor, dar nici acolo nu gasesc nimic - probabil tanti Florica a dat cu mopul asa de bine ca acea OUG nici la Parlament nu ajuns a fi depusa.

Daca cineva imi poate spune unde as putea gasi ceva, ii sunt recunoscator.

#2
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Nu exista dacă nu e publicata în Mof.
"Aprobata" nu exista ca termen juridic.

#3
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
caută şi pe sgg.gov.ro
în mod normal ar trebui să fie pe acolo

oricum, avizele consiliului legislativ sunt cam abureală. dar e şi normal la ce talmeş-balmeş e în legislaţia românească.
cine poate să creeze o construcţie logică de sus până jos în ce avem noi...

Edited by afh, 11 December 2018 - 21:37.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,951
  • Înscris: 24.04.2013

View Postsebannu1, on 11 decembrie 2018 - 21:18, said:

Nu exista dacă nu e publicata în Mof. …
Da, numa’ ca (i) ministrul culturii o da ca un fapt implinit dar (ii) parca a intrat in pamant (si nu ar fi prima ‘pierduta in spatiu’).

View Postafh, on 11 decembrie 2018 - 21:35, said:

caută şi pe sgg.gov.ro …
Multumesc de link, pentru cazul genral pare foarte folositor. Din pacate in acest caz particular acea OUG nu e de gasit nici acolo… Sunt doar cele de pe lista de dinaintea sedintei de Guvern din 7 decembrie, dar dupa sedinta au mai aparut pe lista inca doua OUG intre care si aceasta ‘pierduta’.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate