Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Adaptor incarcator USA la EU iPhone 7

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
yoyuuu

yoyuuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2017
Buna ziua,

Detin un iPhone 7 cumparat din SUA anul trecut , pe care l-am folosit un un adaptor de priza "teoretic" acelasi amperaj ca si cel original dar care se pare ca mi-a distrus bateria , in prezent este la 76% sanatate baterie.
Urmeaza sa il trimit in service Noumax la Cluj , bateria costa 171 lei.
Aici vine intrebarea , exista vreun risc sa stric iar bateria noua folosind incarcatorul din SUA original la care sa ii adaug un adaptor de priza pentru Europa ?
Sau sa nu ma complic si sa iau altul nou de Europa de la noumax ? costa 92 lei
Astept un raspuns concret sau daca a mai facut cineva asta si a fost ok.

Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cer scrie pe acel incarcator ? Poti sa pui o poza ?

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Eu nu cred ca incarcatorul ti-a defectat bateria pentru ca nu exista incarcator specializat ptr SUA. Pe orice incarcator Apple si nu numai scrie Input 110-240v deci acopera toata gama de tensiuni de retea.
Sotia mea are un 6S si il incarca pe unde apuca si nu are nimic. Poate ai o problema cu circuitul de incarcare al bateriei sau pur si simplu ai avut o baterie proasta, Apple a avut multe serii cu baterii nasoale.
Poti la fel de bine sa folosesti un incarcator de la un Samsung mai vechi tot de 1Ah

Edited by atupi, 11 December 2018 - 18:46.


#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Nu ar trebui sa aiba legatura, dupa cum a spus si Atupi.
Si vezi ca o serie de iphone 7 vandute in US au avut ptobleme, au avut actiune de service.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Ai iphone, deci 92 lei in plus pentru incarcator nou nu-i o problema pentru tine ca sa te complici cu adaptoare.

#6
yoyuuu

yoyuuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2017
Eu pana acum am folosit acest incarcator Allview.
Deci as putea sa folosesc incarcatorul de sua cu un adaptor de priza fara sa imi afecteze bateria.

Attached Files


Edited by yoyuuu, 11 December 2018 - 19:17.


#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
De ce nu ai folosit incarcatorul lui original?

#8
yoyuuu

yoyuuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2017
Pentru ca incarcatorul original este ca si cel din poza si in acel moment am parasit tara pentru o perioada asa ca am luat ce am gasit pe acasa cu acelasi amperaj teoretic ca si cel original

Attached Files



#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postyoyuuu, on 11 decembrie 2018 - 19:45, said:

Pentru ca incarcatorul original este ca si cel din poza si in acel moment am parasit tara pentru o perioada asa ca am luat ce am gasit pe acasa cu acelasi amperaj teoretic ca si cel original
de ce nu folosesti unul de asta cu incarcatorul original?

Attached Files



#10
yoyuuu

yoyuuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2017
Pai exact asta intrebam daca imi va afecta in vreun fel bateria/amperajul la incarcare folosind acel adaptor.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postyoyuuu, on 11 decembrie 2018 - 19:45, said:

Pentru ca incarcatorul original este ca si cel din poza si in acel moment am parasit tara pentru o perioada asa ca am luat ce am gasit pe acasa cu acelasi amperaj teoretic ca si cel original

Tu esti serios, nu ai intrat si tu intr-un magazin oarecare de electronice sa iei un convertor d-ala de 2 lei (da, atit costa, am vreo 10)? Ce amperaj, ce vorbesti acolo?

View Postdan210, on 11 decembrie 2018 - 20:39, said:

de ce nu folosesti unul de asta cu incarcatorul original?


Ala e convertorul invers, UE-SUA.

View Postyoyuuu, on 11 decembrie 2018 - 20:42, said:

Pai exact asta intrebam daca imi va afecta in vreun fel bateria/amperajul la incarcare folosind acel adaptor.

Incarcatorul ala da 5V nu amperaje. "Amperajul" si-l face circuitul de control din telefon.
Cel mult poti incarca mai incet daca nu da suficient curent, dar asta e bine pentru baterie.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 December 2018 - 20:51.


#12
yoyuuu

yoyuuu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2017
Ok greseala mea. Nu am stiut , nu ma pricep, intrebam doar.
Mersi

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
In acel ADAPTOR nu exista nimic electric/electronic.
Doar SARME care fac legatura intre conectorul de priza UE la conectorul de priza US.
Deci daca se prajeste ceva, este datorita calitatii acelui CEVA, si in niciun fel al acestui ADAPTOR.

#14
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Poți folosi linistit încărcătorul de sua cu adaptorul ala de 2 lei pt prizele de la noi.
Poți folosi liniștit si alt incarcator pe care scrie la iesire 5V si 1 A (atat are încărcătorul original), dar poti folosi si unul cu mai multi amperi.

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu am o vaga banuiala bazata pe observatii empirice ca Apple a facut circuitul de incarcare al bateriilor a.i. sa permita bateriei sa atinga o tensiune prea mare la 100% si prea mica la 0% pt a mai castiga ceva autonomie raportata la volumul bateriei si, probabil, pt a "controla" durata de viata a bateriei.
CRED ca nu ar fi rau ca in limita in care este convenabil, sa se evite pe cat posibil apropierea atat de 100% cat si de 0%. Asta e valabil la toate tel dar parca cu atat mai mult la iPhone.

Legat de incarcator, daca nu e vorba de unul gasit in gunoi sau nu e de 5.2V cum sunt unele pt tablete, ar trebui sa fie ok. La fel si cablurile. Daca incarcatorul nu depaseste 1A sunt ok chiar  si cablurile de 6 lei de Auchan. La mai mult de 1A trebuie cablu mai scump, gen 20-30 lei.

De curiozitate, a masurat cineva tensiunea bateriei la 0 si la 100%?

Legat de adaptoarele alea, e usor stupid sa folosesti asa ceva daca ai alt incarcator pe acasa, fie el si de olviu.

Cine vrea intr-adevar sa prelungeasca cat mai mult viata acumulatorului foloseste un incarcator vechi de 4.8V cand nu se grabeste cu incarcarea. LG de ex avea astfel de incarcatoare. Asta pe langa evitarea incarcarii complete si descarcarii complete a acumulatorului.

Edited by underb, 12 December 2018 - 08:39.


#16
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postunderb, on 12 decembrie 2018 - 08:37, said:

CRED ca nu ar fi rau ca in limita in care este convenabil, sa se evite pe cat posibil apropierea atat de 100% cat si de 0%. Asta e valabil la toate tel dar parca cu atat mai mult la iPhone.

Stai linistit ca ce afiseaza telefonul nu are nicio legatura cu ce exista in baterie. Bateriile alea au niste tolerante tocmai pentru a nu fi tu nevoit sa stai cu ochii pe telefon.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai aia ziceam. La cat de repede se degradeaza bateriile de iPhone nu m-ar mira daca nu ar exista acele tolerante.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Motivele pot fi foarte multe si pot tine sau nu de incarcator:
1. Incarcatorul e de rahat si nu are tensiunea corecta. Chiar daca scrie pe el output 6v poate sa aiba 7 sau 8v sau sa fluctueze tensiunea si iti distruge bateria.
2. Bateria. Astia de la Apple au avut serii de baterii proaste ba mai mult au fost acuzati ca le manaresc (ori fizic ori din soft) ca sa faca clientul sa cumpere alt telefon sau alta baterie.
3. Amperajul mai mare (deci si putere mai mare de iesire) cam distruge bateriile. O baterie de orice fel trebuie incarcata la puteri cat mai mici, altfel scade mult din viata bateriei.
4. Ai tot lasat bateria sa se descarce complet sau aproape complet pana la incarcare.
5. Alte cauze.
In general transformatoarele astea sunt facute sa functioneze pe o plaja larga de tensiuni ca sa poata fi folosite oriunde pe glob. La un jaf de Nokia 220 pe incarcator scrie input 100-240v. Si pe transformatoarele monitoarelor si tv-urilor cu led pe care le am e aceeasi poveste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate