Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sfat în legătură cu Youtube

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ULLY

ULLY

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.12.2017
Sper că această secţiune să fie cea mai apropiată de ceea ce întreb şi doresc să aflu. Dacă am greşit, vă rog să mă iertaţi. Iată care e problema:
Ştiu că există un soft care ajută la descărcarea unui videoclip de pe Youtube în calculator, dar nu despre asta e vorba.
                 În ultima vreme urmăresc anumite seriale ce se găsesc pe Youtube. Cele mai multe dintre ele dispun de subtitrare în limba engleză.
1. Cum fac să descarc subtitrarea în limba engleză în calculatorul meu ca să o pot traduce în limba română?
2. O traducere se poate face şi în coala de word sau îmi trebuie neapărat un anume soft?
3. Cum pot pune subtitrarea realizată de mine la serialul dorit?

Edited by ULLY, 11 December 2018 - 14:23.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. O cauți pe net. Poate ai noroc și o găsești.
2. Se poate și în Word. Sunt sigur însă că sunt și softuri pentru editare de subtitrări.
3. Dacă tu ai în calculator un film care se numește film.avi sau film.mkv sau etc... și un fișier care se numește film.sub sau film.srt și deschizi filmul cu bsplayer subtitrarea adică film.sub va fi încărcat automat.

#3
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostULLY, on 11 decembrie 2018 - 14:21, said:

Sper că această secţiune să fie cea mai apropiată de ceea ce întreb şi doresc să aflu. Dacă am greşit, vă rog să mă iertaţi. Iată care e problema:
Ştiu că există un soft care ajută la descărcarea unui videoclip de pe Youtube în calculator, dar nu despre asta e vorba.
În ultima vreme urmăresc anumite seriale ce se găsesc pe Youtube. Cele mai multe dintre ele dispun de subtitrare în limba engleză.
1. Cum fac să descarc subtitrarea în limba engleză în calculatorul meu ca să o pot traduce în limba română?
2. O traducere se poate face şi în coala de word sau îmi trebuie neapărat un anume soft?
3. Cum pot pune subtitrarea realizată de mine la serialul dorit?

1. 4K Video Downloader
2. Subtitle Workshop
3. Nu cred că există vreun player care să nu suporte fișiere .srt. VLC e recomandarea mea.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
1. http://www.lilsubs.com/#
2. da
3. nu poti; doar cei care detin canalu/videoclipu pot sa integreze subtitrarea (youtube)

Edited by STARTREK1, 11 December 2018 - 14:44.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
1. De regulă, subtitrările sunt incluse în fişierele video respective. Clipurile video se descarcă în PC, într-un folder temporar, pe măsură ce le vizionezi, iar la încheierea vizionării/la închiderea aplicaţiei/la închiderea browser-ului se şterg.
2. Poţi realiza subtitrarea în orice aplicaţie care generează documente text, inclusiv Notepad. Fişierul trebuie, însă, salvat într-un format care să poată fi recunoscut de playerele video uzuale pentru PC (BSPlayer, VLC etc.).
3. Fără a evita munca migăloasă, pentru generarea unui fişier subtitrare specific pentru fişierul video în cauză, trebuie să instalezi Subtitle Workshop şi să rulezi filmul acolo. După aceea, secvenţă cu secvenţă, poţi adăuga subtitrarea cu precizie, la nivel de frame.
Fişierele generate de SW sunt .sub, .srt şi .txt. Primele două ar trebui să fie recunoscute de toate playerele pentru PC.

Edited by PSC, 11 December 2018 - 14:45.


#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
ca sa descarci un clip fara nici un soft, fa asa :

Mergi la clilp-ul care vrei sa il descarci ... o sa fie ceva de genu ww.youtube.com/watch?v=randomshit .... scrie cuvantul "magic" intre you si tube incat sa fie de genul acesta ww.youmagictube.com/watch?v=randomshit
dai enter si te redirectioneaza catre o pagina si alegi formatul in care vrei sa il descarci. Eu asa imi convertesc uneori fisierele video Posted Image .. vezi ca pe site-ul ala sunt reclame, daca ai adbl0ck e ok , daca nu , inchizi taburile deschise

Edited by Andreysc7, 11 December 2018 - 14:44.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
cu ajutorul programului 4K Video Downloader iti downloadezi clipuri care downloadeaza automat si fisierul .SRT care contine subtirarea. Fisierul poate fi copiat si editat in Word in asa fel incat tu sa il poti traduce.

Dar cum doresti sa bagi subtitrarea romana pe un clip care nu iti apartine ?

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
1. Google: download youtube subtitles
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab
La mine primul e OK: https://downsub.com/

2. Da, se poate si in word.
Dar trebuie sa ai grija sa salvezi in format TXT: File > save as > file type > txt
Sau folosind Subtitle Edit: https://github.com/S...3.5.7/SE357.zip

3. Am impresia ca unele canale permit ca userii sa puna titrarile lor.
Aici, metoda 4: https://www.wikihow....-YouTube-Videos
Sau, daca nu permite, descarci acel episod (te-ai prinsa cum se face, da, de la aia cu titrarea ?! ;) ) si le vezi la tine in calculator, cu titrarea ta.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
De ce nu faci ca toata lumea ce urmareste seriale pitatate pe divere site-uri de torrente, se gasesc cu subtitrare in romana cu tot.

Sau chiar si asa, poate se gaseste deja subtitrare pe site-uri dedicate. Tu daca stii sa traduci din engleza in romana nu ai nevoie de subtitrare, evident in primul rand oricum.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poate se uita la din alea coreene / turcesti / alte tari, care nu exista titrare in romana.
Poate vrea sa fie purist, sa aiba titrarea in romana, ca doar e roman si nu american, Doamne feri ;)
Sau poate le traduce si pentru familie.

#11
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
poti descarca continut youtube cu https://www.onlinevideoconverter.com/

#12
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postbuyonevideo, on 11 decembrie 2018 - 15:09, said:

Poate vrea sa fie purist,
Alea sunt statele Europeene unde toate filmele sunt dublate in limba nativa, doarece nu suporta alte limbi si sunt mandri
de originile lor.

#13
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pe un pc(pe youtube),pot alege subtitrarea automata in romana(tradus cu google)
Cum se poate alege subtitrare automata pe un tv smart;are doar optiunea afisarii subtitrarii automate doar in engleza.

ps.scuze de interventia in topicul colegului...

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Intri pe youtube in browserul tv-ului
Sau pui la setarile regionale Romania... habar a,
Sau asa de slaba este aplicatia pentru acel smart.

#15
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Din pacate aplicatia youtube a televizorului nu are optiunea de traducere automata in orice limba,ca acea de pe pc;este un philips 4k de anul trecut...

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Aplicatia nu are nici o optiune de traducere nicaieri.
Traducerea se face in server.
Aplicatia nu are optiunea de afisare a altor titrari.
Sau poate nu ai nimerit tu vreun video care are mai multe.
Ai probat cu exact acelasi clip si pe calculator si pe tv ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate