Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Achiziționare apartament(e) în vederea închirierii - domiciliul în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
martinUrsulescu

martinUrsulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.09.2008
Buna ziua tuturor.
Sunt plecat din Romania din 1988, actualmente domiciliat in Elvetia.
Intenționez sa cumpăr un apartament sau doua în București în vederea închirierii, și as avea câteva întrebări despre procedura.
1. Moneda tranzactiei Euro sau Ron ?
Practic toate preturile sunt publicate in EUR, când ajungem la notar, tranzacția se va face în EUR sau  RON ?
2. Perceperea chiriei.
Odată apartamentul cumpărat și închiriat, cum se percepe chiria ? Electronic prin banca, numerar (cash) -  asta înseamnă ca trebuie cineva sa treacă în fiecare luna pe la apartament ?
3. Administrarea bunului
Fiind domiciliat departe de București, am nevoie de cineva care sa sa “ocupe” de apartament. Perceperea chiriei, interventia rapida in caz de probleme , etc. Am deja un candidat, întrebarea mea este care sunt costurile acestor servicii? Un procent din chiria perceputa sau o suma fixa ? Cam care ar fi valorile posibilie, 10%, 15%, 20 %, mai mult ?
Cu multumiri anticipate.

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ochiul stapanului ingrasa vita.













PS: Alt sfat mai bun de atat n-am.

Edited by mihai!, 11 December 2018 - 13:55.


#3
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Ti-am trimis un mesaj in privat.

#4
martinUrsulescu

martinUrsulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.09.2008

View Postmihai!, on 11 decembrie 2018 - 13:54, said:

Ochiul stapanului ingrasa vita.
Sa inteleg ca este varianta Romana a zicalei "Beauty is in the eye of the beholder " ?
:)

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Tranzactia se face doar in lei si prin virament bancar ( la notar ) .
Plata chiriei se face prin virament bancar in contul tau din Ro cu specificatia " chirie luna x " .
Ai mare grija ca poti pati multe rele de ex : daca chiriasul nu-ti plateste utilitatile , se poate strange o suma ca nu-ti ajung banii de chirie s-o platesti ! Iti trebuie om care sa verifice mereu daca s-au platit au ba .
Ca sa gasesti om de incredere e ca si cum ai cauta un bob de mazare pe un teren de 10 hectare , proaspat arat !

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca nu poti sa te ocupi personal de chirie, mai bine stai in banca ta. E greu pentru un proprietar sa gasesasca chiriasi buni si stabili (combinatia perfecta), nu mai zic daca esti plecat in afara si nu ai un control.

Dar, ca sa-ti raspund, ai avea nevoie (pe langa prezenta ta fizica sau prin imputernicit):
  • documentele de vanzare-cumparare se semneaza in fata notarului si plata (imobilului) se face doar prin banca (sunt sume minime prevazute de lege sub care nu poti scadea.... de fapt poti vinde cu 1 leu, dar taxarea tranzactiei la notar se face la pretul pietei cu un minus rezonabil)
  • chiria se percepe (se incaseaza/plateste) cum vreti voi in contract (care se declara la Autoritatea Fiscala de domiciliu, adica la Fisc/ANAF)
  • pentru "administrare" poti vorbi cu o agentie imobiliara, dar, la cate sunt, va trebui sa apelezi la cunostinte ca sa-ti reomande.


#7
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
@Pololica: Tare as vrea sa vad si eu agentia aia imobiliara care "administreaza" apartamente date in chirie...nu spun ca nu iti vor lua bani spunand ca o fac. Ma refer sa o si faca, efectiv.
@Baxon: Esti sigur ca doar in lei se poate face tranzactia?

Edited by FronT, 11 December 2018 - 14:36.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFronT, on 11 decembrie 2018 - 14:35, said:


@Baxon: Esti sigur ca doar in lei se poate face tranzactia?
In Romania , numai in lei se poate face tranzactia si daca suma depaseste 50000 lei , doar prin virament bancar !

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De asta am si zis ca trebuie o recomandare pentru administrare. Ma insel ca 90% sunt doar intermediari si nu agentii in sensul adevarat?

Daca vrea sa apeleze la prieteni/familion sa nu se mire ca vor exista certuri. Cunosc din experienta: am niste veri (sot si sotie) care nu prea se omorau cu socrii fiecaruia. Nu zic ca nu se inghiteau, dar cand venea vorba de incasarea banilor pentru casa lor parca ar fi vrut sa incaseze propriul parinte, care se ocupa mai bine sa caute chiriasi, se uita mai bine la detalii, etc.

#10
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View PostFronT, on 11 decembrie 2018 - 14:35, said:

@Pololica: Tare as vrea sa vad si eu agentia aia imobiliara care "administreaza" apartamente date in chirie...nu spun ca nu iti vor lua bani spunand ca o fac. Ma refer sa o si faca, efectiv.

Am stat in chirie intr-o garsoniera (Bucuresti, zona Universitate) care era detinuta de un grec si administrata de o agentie. Nu am avut niciodata treaba cu grecul, doar prin agentie am rezolvat tot - mi s-a parut f ok per total.
Deci se poate si exista.

View PostFronT, on 11 decembrie 2018 - 14:35, said:

@Baxon: Esti sigur ca doar in lei se poate face tranzactia?

Daca cumperi de la o persoana fizica se poate si in LEI si in valuta (EUR, USD...). Daca cumperi de la o persoana juridica/firma se poate doar in LEI.

Edited by greywolfact, 11 December 2018 - 14:44.


#11
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
@Baxon, anul trecut am facut o achizitie si intreaga suma a fost platita in USD.

@Greywolfact: daca ti se spargea o teava contactai agentia si aia se ocupau sa rezolve? similar si pentru alte probleme? Cum faceai cu intretinerea + utilitatile? Le plateau tu si agentia verifica? Le platea agentia si tu le transferai banii?

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@FronT: sigur exista un contract in care sunt prevazute situatiile astea. Daca se ocupa cu asa ceva, sigur agentia lucreaza cu firme de instalatori care trimit echipe (daca nu sunt chiar instalatorii PFA/angajati ai agentiei imobiliare).

#13
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View PostBaxon, on 11 decembrie 2018 - 14:24, said:

Tranzactia se face doar in lei si prin virament bancar ( la notar ) .
Daca vorbim numai de persoane fizice tranzactia se poate face si in euro, in acest caz notarul calculeaza echivalentul in lei doar pentru plata taxelor.
Plata, asa cum s-a spus, in cont bancar pentru ca se depasesc plafoanele.

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Despre modalitatea de plata adica in ce moneda, trebuie sa intrebi la banca.In cazul in care am cumparat aveam suma in lei, dolari si euro si cel mai eficient era transformarea in lei si transferul in lei.
In cazul platilor in alte monede, comisionul bancilor era ca la plati externe si se ridica la peste 300 euro, la transferul in lei comisionul a fost 38 lei.

#15
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View PostFronT, on 11 decembrie 2018 - 14:50, said:

@Greywolfact: daca ti se spargea o teava contactai agentia si aia se ocupau sa rezolve? similar si pentru alte probleme? Cum faceai cu intretinerea + utilitatile? Le plateau tu si agentia verifica? Le platea agentia si tu le transferai banii?

Agentia s-a ocupat de tot. De exemplu am avut o problema la baie cu scurgerea la dus si ventilatorul stricat. Am anuntat problema, la 2-3 zile au trimis un instalator si s-a rezolvat tot (zero cost din partea mea evident). Intretinerea o plateam la bloc si cred ca erau 1-2 utilitati pe numele lor (in baza facturilor le achitam online - imi trimiteau factura si o achitam).

Asta se intampla acu 3-4 ani cand preturile la chirii erau mai mici. Garsoniera era proaspat renovata, situata pe Regina Elisabeta intr-un bloc fara bulina, et1.
Nu numai ca am reusit si sa negociez pretul de la 330/350 la 300 eur, dar am si spus ca am nevoie de birou/scaun sa lucrez si au achizitionat ptr mine - m-au si intrebat cum vreau sa arate etc.
Per total o experienta foarte buna.

LE: Totul s-a facut cu contract si la final mi-am recuparat depozitul. Singurul dezavantaj era ca imi cereau chiria in euro (virata lunar intr-un cont de euro).

Edited by greywolfact, 11 December 2018 - 15:56.


#16
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006
Fosta mea prietena are un apartament, la fel...nici nu da pe acolo, il are dat la o agentie, contra unei sume fixe, aia ii baga banii in cont si gata.
Si alta combinatie, am stat anul asta in Timisoara, intr-un apartament rezervat pe AirBNB, aceeasi treaba, a venit o gagica de la o agentie, a zis ca se ocupa de vreo 10 apartamente, de la diverse persoane. Deci, se poate.

#17
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Agentie imobiliara? Sau era ceva specializat pe treaba asta?

#18
martinUrsulescu

martinUrsulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.09.2008
Mi-ar putea cineva recomanda 2-3 asttfel de agentii ? As vrea sa ma interesez de preturile lor ?
WiseGuy76 sau GreyWolf , aveti cumva niste nume sa-mi dati ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate