Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Experiente MacOS

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004
Asadar, prin 2007 mi-am luat si eu un Macbook Pro (sau cum se nume pe-atunci) si in general mi-a plactu, chit ca sunt obisnuit cu Windows si ceva Linux. Imi placea idea de usurinta in utilizare, securitate, acces la aplicatii indisponibile pe Linux dar si cu acces la o linie de comanda unix puternica, la nevoie (imi place sa tinkeresc, din ce in ce mai putin cu trecerea timpului, ce-i drept).
Dupa 2009 am renuntat, si a fost o perioada exclusiv Windows, chit ca nu ma dau in vant dupa UI-ul patratos din ultima vreme. E destul de stabil si iti faci treaba.

De cateva saptamani am luat un Macbook Pro touch bar. Am fost surprins sa constat ca mi s-a blocat de 2 ori in acest timp, blocaj cu hard-reset.
Ce naiba se intampla? Nu pot sa spun ca faceam ceva in mod special, browsing in principiu. Aveam mai multe aplicatii deschise, memoria arata cam 40-45 ocupare, habar n-am de unde se apuca crash-urile astea in osx mojave..
Nu ar fi o problema majora insa sunt cam surprins de chestiune.

#2
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Vezi sa nu aiba vreo problema hardware utilajul.

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Desi nu mi se blocheaza decat foarte rar, ca utilizator de Mac de peste 10 ani, nu sunt deloc impresionat de ce se intampla cu HW si SW in ultimii 3-4 ani.

Mie cele mai mari probleme mi le da Thunderbird.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu stiu ce sa spun .. am un macbook pro mid 2014 luat de nou . L-am blocat o data (eu l-am blocat, instaland niste open source pe el). Experienta mea ca utilizator de macOs este 10/10. Ma plang doar de ultra mega conectivitatea macului cu serverele Apple, lucru pe care l-am temperat cat de cat cu programe gen Icefloor si Little snitch.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am macbook mid 2010, deci destul de vechi, nu suporta mai sus de high sierra. Am schimbat hdd->ssd si sunt multumit de cum se misca, nu am deloc probleme. Pe forumurile dedicate, am mai citit cate ceva despre probleme cu mojave. Vesnica poveste, se lanseaza produsul si apoi se remediaza problemele aparute. Primii care instaleaza noul SO sunt practic niste testeri. Microsoft face la fel.

#6
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004
Nu stiu daca e o problema hardware, ca daca era, se petrecea mai des zic eu, cel putin la Windows era clar cand aveam ceva hardware.

View Postro_explorer, on 11 decembrie 2018 - 10:22, said:

Eu nu stiu ce sa spun .. am un macbook pro mid 2014 luat de nou . L-am blocat o data (eu l-am blocat, instaland niste open source pe el). Experienta mea ca utilizator de macOs este 10/10. Ma plang doar de ultra mega conectivitatea macului cu serverele Apple, lucru pe care l-am temperat cat de cat cu programe gen Icefloor si Little snitch.

Daca am pi-hole si pfsense oare merita little snitch? Imi place ca idee dar in contextul meu parca e cam redundant, poate e intr-adevar mai usor de urmarit direct ce se intampla..

Daca tot veni vorba de aplicatii, ceva sa-mi inlocuiasca sharex de pe windows stiti? Acum folosesc un cmd+shift+4 ca sa fac screenshot si apoi drag-n-drop ca sa fac uploadul, insa cmd+shit+4 imi pune screenshot-ul pe desktop si nu vreau decat sa faca direct upload, screenshot-ul sa-l puna in ce folder vreau eu si sa-mi puna link-ul direct in clipboard, doar sa faca paste daca vreau sa folosesc. Banuiesc ca mai pot automatiza ceva cu Hazel dar caut ceva care pentru asta e facut..

Si infine, cum urmariti cand sunt discount-uri la aplicatii? Mai am programat sa iau cate ceva, nu urgent, asa ca astept, de exemplu pentru ChronoSync nu exista aplicatia in MacStore, trebuie sa ma uit in fiecare zi sa vad daca se modifica pretul la ei pe pagina? Posted Image
Am o extensie de chrome care verifica modificari de text periodic dar speram ca exista un centralizator undeva, am mai multe de urmarit..

Edited by Cris007, 11 December 2018 - 14:32.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
In primul rand, super mersi pentru pi-hole ... nu stiam de chestia aia ... disear o instalez pe computerul cu linux care imi tine diverse servicii 24/7 in casa, poate scap de reclame de peste tot din casa :D.
In al doilea rand, da, aparent little snitch e redundant lui pfsense. Mie imi place usurimea in utilizare.  

In ceea ce priveste shareX ce anume utilitate vezi la el ? Screenshot ? windows volume sharing peste lan ? Remore interface ?

#8
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,725
  • Înscris: 06.08.2004
sharex e un program cu care faci screenshot-uri, capturi la zone de ecran si uploadeaza automat jpg-ul pe imgur sau alte site-uri, dupa care iti pune in clipboard link-ul catre poza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate