Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

despre plagiat și deplagiere lucrări

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
salut. ați avut de-a face cu așa ceva?
care sunt programele sau soluțiile on line pe care le-ați folosit și sunteți siguri de calitate?

#2
postpost

postpost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2018
Simplu, nu mai da copy-paste si foloseste notele de subsol cu incredere, fii  inedit si autentic si   pune in bibliografie toate sursele - cartile, documentele, site-urile de unde te-ai inspirat.  
Nu te taxeaza nimeni daca spui de unde ai citat/tradus/copiat paragrafe intregi.

Edited by postpost, 10 December 2018 - 19:16.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Pana la urma totul e o circoteca si o ipocrizie.
Lucrarile astea de diploma, pe banda si obligatorii sunt o aberatie, pentru ca s-a ajuns previzibil la situatia absurda: "cartile din carti se fac", cu paranteza ca acum exista copy&paste. Altadata copiai de mana si apoi ti-o dactilografia cineva.

Sa fim seriosi, tin minte ca jumatate din lucrarea mea de diploma era generalism, care da, recunosc ca era copiat, ca doar nu era sa reinventez eu roata.
Partea specifica a fost studiu de caz, aport propriu.

Mi se pare aberant sa folosesti diverse servicii de comparatie texte, apoi sa vanezi.

De fapt, intreaga institutie a lucrarii de diploma este aberanta, mai ales cand toti sunt studenti, desi ei abia pot sa scrie.

Asta e ultima problema.

#4
postpost

postpost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2018
Treaba e nasoala e   daca te prinde vreun autor cu licenta/dizertatie plagiata dupa o lucrare de-a lui  (carte sau articol de pe internet)  si nu i-ai mentionat sursa.  Unii te pot da in judecata chiar daca le-ai mentionat sursa, dar nu le-ai cerut voie. Asta in cazul in care ajungi sa lucrezi in cercetare sau in invatamant si incepi sa-ti castigi existenta dupa ce ai obtinut o diploma nemeritata.   Normal, nici n-ai voie sa reproduci continutul din carti sau alte site-uri fara voia autorului sau editurii, asa cum scrie pe fiecare prefata si conform legislatiei copyright.  
Nu doar ca poti pierde diploma, aia ar fi ultima  ta grija,  dar te-ai trezi cu ditamai procesul si despagubiri de zeci de mii de euro, poate si parnaie.


Sistemul universitar  romanesc e defect rau si inapoiat de te obliga si acum in 2018 sa scrii o licenta sau o dizertatie  dupa nu stiu cate carti, practic retranscrii preluand si combinand informatii din multe carti ca sa se vada daca esti capabil metodologic  sa faci o sinteza ca sa poti avea o diploma si sa poti lucra in functii mai mari decat entry level pe salariul minim.  O porcarie totala care incurajeaza mediocritatea si stagnarea pietei muncii.
In mod normal numai cei care vor sa lucreze ca profesori,  analisti,   savanti  ar trebui sa sustina licente sau dizertatii.
Pentru restul, care vor sa lucreze ca  IT-isti,   ingineri , bancheri   sau manageri , le sunt indeajuns niste probe practice sau examene.

O lucrare plagiata din mai multe surse scrise  si o diploma  nu te face o persoana mai competenta si mai experimentata.

Edited by postpost, 10 December 2018 - 19:37.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai nevoie de nici un  soft. E simplu. Scrii ce ai tu in cap, cu formularile tale, cu analiza ta, cu ce ai studiat tu.

#6
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 27.02.2018
La ce te referi mai exact? In engleza sunt "article spinner"-e care iti rescriu textul si nu mai iese plagiat la virgula. Evident ca trebuie sa il mai corectezi si tu dupa aia.

http://www.freearticlespinner.com/#

#7
postpost

postpost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2018

View Postmishuletzu, on 10 decembrie 2018 - 19:36, said:

La ce te referi mai exact? In engleza sunt "article spinner"-e care iti rescriu textul si nu mai iese plagiat la virgula. Evident ca trebuie sa il mai corectezi si tu dupa aia.

http://www.freearticlespinner.com/#


Uite de asta ar trebui desfiintat sistemul asta infect cu dobandirea unei diplome pe baza  unei lucrari de licenta/dizertatie.

#8
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postmirceabarbulescu, on 10 decembrie 2018 - 19:12, said:

salut. ați avut de-a face cu așa ceva?
care sunt programele sau soluțiile on line pe care le-ați folosit și sunteți siguri de calitate?

Cauti pe google plagiarism checker si gasesti multe. Exemplu https://www.grammarl..._term=plagarism

Important e sa faci verificarea cu soft-ul care o sa fie folosit la lucrarea ta de catre institutie (daca asta e cazul).

View PostAdm, on 10 decembrie 2018 - 19:23, said:

Lucrarile astea de diploma, pe banda si obligatorii sunt o aberatie, pentru ca s-a ajuns previzibil la situatia absurda: "cartile din carti se fac", cu paranteza ca acum exista copy&paste, altadata copiai de mana si apoi ti-o dactilografia cineva.
...
De fapt, intreaga institutie a lucrarii de diploma este aberanta, mai ales cand toti sunt studenti, desi ei abia pot sa scrie.

Prostia nu e ca se face verificarea anti-plagiat, asta e normal.
Prostia e ca in RO cresti intr-o societate care (1) spune ca ai nevoie de diploma orice ar fi (de aia stam si prost la capitolul meseriasi - pe langa emigratie si restructurarile in invatamant) si (2) diploma se ia numai printr-o lucrare de licenta.

View Postpostpost, on 10 decembrie 2018 - 19:24, said:

Pentru restul, care vor sa lucreze ca  IT-isti,   ingineri , bancheri   sau manageri , le sunt indeajuns niste probe practice sau examene.

In vest (cel putin IT) ai optiunea ca lucrarea de licenta sa o reprezinte un set de rapoarte care il faci legat de un internship.
Practic ai de ales in ultimul an intre internship + lucrare raport sau cursuri + lucrare proiect licenta.

Edited by greywolfact, 10 December 2018 - 19:49.


#9
postpost

postpost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2018

View Postgreywolfact, on 10 decembrie 2018 - 19:42, said:




Prostia e ca in RO cresti intr-o societate care (1) spune ca ai nevoie de diploma orice ar fi (de aia stam si prost la capitolul meseriasi - pe langa emigratie si restructurarile in invatamant) si (2) diploma se ia numai printr-o lucrare de licenta.

In vest (cel putin IT) ai optiunea ca lucrarea de licenta sa o reprezinte un set de rapoarte care il faci legat de un internship.
Practic ai de ales in ultimul an intre internship + lucrare raport sau cursuri + lucrare proiect licenta.


Asa ar trebui sa fie intr-o societate civilizata cu sistem universitar performant.
Dar cum Romania nu incurajeaza performanta....

#10
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
mulțumesc celor care au răspuns la subiect.

dacă lucrarea mea va fi analizată cu un program anti plagiat vreau să evit măcar chestiile mari. am dat citate și văd că programul din link-ul de mai sus zice că nu e original.
o să mă ghidez un pic pentru siguranța mea, acum cât am timp.
știe cineva procentajul acceptat când o lucrare aprinde beculețul plagiatului?

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,628
  • Înscris: 21.06.2016
Lucrarea ta nu e in romana? O data textul tradus cu cuvintele tale nu mai e plagiat. Asta daca nu cumva e vindut ca contributie originala.
Plagiat e copy paste. Rescrierea unor notiuni de baza nu este plagiat.

#12
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postmirceabarbulescu, on 10 decembrie 2018 - 20:54, said:

știe cineva procentajul acceptat când o lucrare aprinde beculețul plagiatului?

De regula de la 10% in sus incepe sa fie grav (se respinge), cel mai sigur ai sub 5%.
Iti atasez un exemplu de respingere ca sa intelegi ca treaba e serioasa. Eu il coordonam pe student impreuna cu un alt prof.
Pana la urma a trebuit sa amane sustinerea licentei.

"Din pacate raportul de similitudine oferit de catre TurnitIn arata rau. Parti semnificative din capitolele 1, 2, si 4 sunt luate chiar cuvant cu cuvant din surse externe, lucru ce NU este ok sub niciun fel de forma... Modul in care au fost preluate texte din documente externe in aceasta lucrare nu este acceptabil... Ca atare, eu voi recomanda refacerea partii scrise a documentatiei si sustinerea acestei lucrari in toamna."

#13
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Au fost vremuri in care nimeni nu verifica nimic, nu exista soft, nu exista control, era liber la copy-paste. Asa mi-am facut si licenta si dizertatia in RO. 3 zile max. copy-paste la greu, studiul de caz contributie proprie. Done, prezentare, 10!

Apoi am plecat la studii in DK, si acolo, aveau soft. Am picat un examen pe chestia asta. Au facut comisie, m-au chemat, le-am explicat ca am folosit surse, problema a fost ca... m-am plagiat pe mine insumi din alt examen, de parca eu m-as da in judecata sau ceva, in fine o gaura in logica regulilor.

Am re-facut, am trecut, am facut si lucrarea de dizertatie acolo. Ceva mai greu, ca trebuie sa citesti materialele sa le reformulezi impreuna cu parerile tale, sau sa le discuti din alte puncte de vedere: de exemplu poti studia teoria X de marketing fie din punct de vedere economic, contabil, social, cultural, etc

In fine, alta solutie nu e. Trebuie sa citesti, mai multe surse, si sa le dezbati. Fie impreuna, fie separat sau versus, dintr-unul sau mai multe puncte de vedere, sa le combini, sa le toci marunt, sa scoti esenta. Multe ore de munca, mult mai multe.

Poti sa-ti rogi coordonatorii sa te ajute cu autori si materiale. Daca esti la o universtate cat de cat decenta, ar trebui sa ai acces la baze de date and stuff.

Dupa aia, totul depinde de tine.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAdm, on 10 decembrie 2018 - 19:23, said:

Pana la urma totul e o circoteca si o ipocrizie.
Lucrarile astea de diploma, pe banda si obligatorii sunt o aberatie, pentru ca s-a ajuns previzibil la situatia absurda: "cartile din carti se fac", cu paranteza ca acum exista copy&paste, altadata copiai de mana si apoi ti-o dactilografia cineva.

Sa fim seriosi, tin minte ca jumatate din lucrarea mea de diploma era generalism, care da, recunosc ca era copiat, ca doar nu era sa reinventez eu roata.
Partea specifica a fost studiu de caz, aport propriu.

Mi se pare aberant sa folosesti diverse servicii de comparatie texte, apoi sa vanezi.

De fapt, intreaga institutie a lucrarii de diploma este aberanta, mai ales cand toti sunt studenti, desi ei abia pot sa scrie.

Asta e ultima problema.
iti inteleg punctul de vedere doar din punctul de vedere al unui roman in Romania.

Din fericire, am avut norocul sa fac o lucrare de diploma si intr-o tara civilizata, si sa folosesc serviciul antiplagiat, si iti pot spune ca tot ce ai scris e fals.

Lucrarea de diploma este o institutie functionala, si nu trebuie sa discutam aici doar de lucrarea de diploma, ci despre orice proiect privat de care te apuci si in urma caruia alegi sa scrii un articol, mai mic sau mai mare, sa documentezi efortul tau, drumul tau, evolutia si intr-o mai mica masura, rezultatele, pentru ca multi elevi romani nu inteleg ca nu sucesul studiului este cel mai important, ci studiul in sine, chiar daca ipotez ajunge sa fie contrazisa!

Unul dintre cele mai bune motiva ca lucrarea de diploma este o institutie functionala este chiar plagierea la nivel de stat din Romania, iata ca este atat de dificil de facut o astfel de lucrare, incat oameni celebri care dau din clanta la tv zi de zi nu sint capabili sa faca una.

Deci da, o lucrare de diploma (si lucrarile intermediare de altfel, orice fel de studiu documentat din timpul facultatii, lucrarea de diploma e doar una din zecile de lucrari pe care un student le face in timpul facultatii, masteratului etc) are rolul de a cerne pe cei care sint capabili sa faca un studiu individual de cei care nu sint capabili.

View Postbluesnake, on 10 decembrie 2018 - 23:46, said:

Au fost vremuri in care nimeni nu verifica nimic, nu exista soft, nu exista control, era liber la copy-paste. Asa mi-am facut si licenta si dizertatia in RO. 3 zile max. copy-paste la greu, studiul de caz contributie proprie. Done, prezentare, 10!

Apoi am plecat la studii in DK, si acolo, aveau soft. Am picat un examen pe chestia asta. Au facut comisie, m-au chemat, le-am explicat ca am folosit surse, problema a fost ca... m-am plagiat pe mine insumi din alt examen, de parca eu m-as da in judecata sau ceva, in fine o gaura in logica regulilor.

Am re-facut, am trecut, am facut si lucrarea de dizertatie acolo. Ceva mai greu, ca trebuie sa citesti materialele sa le reformulezi impreuna cu parerile tale, sau sa le discuti din alte puncte de vedere: de exemplu poti studia teoria X de marketing fie din punct de vedere economic, contabil, social, cultural, etc

In fine, alta solutie nu e. Trebuie sa citesti, mai multe surse, si sa le dezbati. Fie impreuna, fie separat sau versus, dintr-unul sau mai multe puncte de vedere, sa le combini, sa le toci marunt, sa scoti esenta. Multe ore de munca, mult mai multe.

Poti sa-ti rogi coordonatorii sa te ajute cu autori si materiale. Daca esti la o universtate cat de cat decenta, ar trebui sa ai acces la baze de date and stuff.

Dupa aia, totul depinde de tine.
ai descris extrem de bine diferenta dintre mentalitatea din Romania si cea din alte tari civilizate unde softul exista de zeci de ani (!!!) si chiar se face scoala...

Exact asta a fost si experienta mea. In Romania, am fost impins practic spre a plagia.

In UK, stiind ca nu merge asa, ca nu am cum, am fost impins spre a studia, compara, trage concluzii, dezbate... mi s-a parut extraordinar si life-changing.
Din pacate, majoritatea elevilor romani nu au aceasta experienta niciodata in viata lor si apoi ajung sa faca politica in Romania, sa ia decizii etc

View Postpostpost, on 10 decembrie 2018 - 19:24, said:

O lucrare plagiata din mai multe surse scrise  si o diploma  nu te face o persoana mai competenta si mai experimentata.
pai normal ca o lucrare plagiata nu te face mai competent.

Mai competent te face o lucrare neplaiata. Ia fa una, sa vezi ce greu e... dar ai soft in Romania? Eu stiu ca inca nu s-a implementat la noi, si sint sigur ca si daca se implementeaza, va fi un soft "original", cu reguli "originale", pacalibile, elastice...

In alte tari esti obligat de fapt sa faci 2 lucrari, una lucrarea propriu-zisa, si una in care sa descrii pas cu pas cum ai facut-o... esti fortat sa gandesti, muncesti, chinui...

E greu de inteles despre ce zic eu aici insa,nici eu nu as fi inteles daca imi zicea cineva, fara sa experiemntezi practic asa ceva.

Insa mi se pare periculos ca ajungem sa spunem cumva ca lucrarea nu e necesara, ca diploamele nu sint necesare, doar pt ca in Romania le obtinem pe furat.

Toti pana acum am spus ca in Romania ne-am plagiat lucrarea.

Toti pana acum care am studiat in alte tari spunem ca NU ne-am plagiat lucrarea.

Sesizati diferenta? Problema nu e diploma/lucrarea... e coruptia.

Asta ar fi culmea acum, sa facem si mai usoara munca hotilor si sa scoatem lucrarea de tot... trebuie doar sa aplicam legea.

Asa cum se incepe acum, lucrarile se dau cu semnatura ca nu contin plagiate, si cine e prins apoi, e direct caz penal.

#15
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postunbrutus, on 11 decembrie 2018 - 10:01, said:

Toti pana acum am spus ca in Romania ne-am plagiat lucrarea.

Toti pana acum care am studiat in alte tari spunem ca NU ne-am plagiat lucrarea.

Hai sa nu generalizam chiar in halul asta ca nu e chiar asa. Sunt institutii de top si institutii de toata jena atat in Romania cat si in afara.
Daca institutia e serioasa nici in Romania nu se permite plagiatul si este verificat (am dat un exemplu am sus).

Este adevarat insa ca institutiile bune in Romania sunt sensibil mai putine decat in tarile mai civilizate (ex vestul EU, US).

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,628
  • Înscris: 21.06.2016
Ce instituie in Romania? Pune mina si arata-mi una in top 3...macar 10? A nu, atunci 50? 100? 200? 500? Oricum de la 10-20 incolo nu mai vorbim de "top".
Apropo, eu am facut facultatea intr-o instututie "de top" din Romania,  d-aia cu profesori vestiti publicati in analele univresitattii litografiate in 8 exemplare si carti traduse de la altii vindute la studentii care dadeau examen, si totul se copia. Adica de la examene la lucrarea de licenta. Sint oameni care au terminat facultatea, unii cu burse chiar de merit din cind in cind, strict pe copiat.
Nu zic ca copiatul in vest e neauzit, doare  invazie de indieni, chinezi, est europeni, dar daca prinde pe unul e nasol rau.

Apropo, si eu am scris o teza in SUA dar nu am auzit de softul asta. Cred ca e o diferenta culturala, in Europa mereu se prespune ca esti hot pina la proba contrarie.  E la fel cind te duci la banca de exemplu. Or sti ei ceva.

Edited by vrajitoruldinoz, 11 December 2018 - 19:52.


#17
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 11 decembrie 2018 - 19:52, said:

Ce instituie in Romania? Pune mina si arata-mi una in top 3...macar 10? A nu, atunci 50? 100? 200? 500? Oricum de la 10-20 incolo nu mai vorbim de "top".
Apropo, eu am facut facultatea intr-o instututie "de top" din Romania,  d-aia cu profesori vestiti publicati in analele univresitattii litografiate in 8 exemplare si carti traduse de la altii vindute la studentii care dadeau examen, si totul se copia. Adica de la examene la lucrarea de licenta. Sint oameni care au terminat facultatea, unii cu burse chiar de merit din cind in cind, strict pe copiat.
Nu zic ca copiatul in vest e neauzit, doare  invazie de indieni, chinezi, est europeni, dar daca prinde pe unul e nasol rau.

Apropo, si eu am scris o teza in SUA dar nu am auzit de softul asta. Cred ca e o diferenta culturala, in Europa mereu se prespune ca esti hot pina la proba contrarie.  E la fel cind te duci la banca de exemplu. Or sti ei ceva.

Iar o luam de la capat cu relativitatea? La fel ca si subiectul cu bogatii. Am inteles punctul tau, top inseamna top10, bogat inseamna probabil 50 mil+... Asta nu e si punctul meu de vedere.
Nu despre asta am scris. Ziceam ca daca iei universitatile de top din Romania, se face si acolo verificarea. Nu peste tot in Romania e bataie de joc.

View Postvrajitoruldinoz, on 11 decembrie 2018 - 19:52, said:

Apropo, eu am facut facultatea intr-o instututie "de top" din Romania,  d-aia cu profesori vestiti publicati in analele univresitattii litografiate in 8 exemplare si carti traduse de la altii vindute la studentii care dadeau examen, si totul se copia.

Nu stiu unde ai facut tu, dar eu am facut la calculatoare ACS/UPB si majoritatea pe CTI atat profi cat si studenti (aia care terminau) erau bazati.
De plagiat sau copiat nu se punea problema, mai ales la materiile ce tineau de CTI. Se tine chiar un black list intern la asistenti, si exmatricularea era si este o optiune.

View Postvrajitoruldinoz, on 11 decembrie 2018 - 19:52, said:

Apropo, si eu am scris o teza in SUA dar nu am auzit de softul asta. Cred ca e o diferenta culturala, in Europa mereu se prespune ca esti hot pina la proba contrarie.  E la fel cind te duci la banca de exemplu. Or sti ei ceva.

Vrei sa spui ca acolo nu se verifica ? Pana la urma verificarea se face automat, nu sta nimeni sa ruleze de mana individual.

#18
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,628
  • Înscris: 21.06.2016
Nu se verifica, nu am auzit de asa ceva in viata mea.
Dar evident nimeni nu face timpenii pentru ca daca esti prins consecintele sint nasoale.

Profesorii aia bazati de care zici tu sint publicati macar din cind in cind in vreun jurnal de top? Eu stiu foarte bine care e treaba cu lumea academica in Romania si nici macar cei mai buni nu cum sa fie mare lucuru de capul lor ca nu au cum sa faca cercetare (nu au oameni si nici posibilitati, marea majoritate nu au nici vointa ca nu e nici un sistem care sa-i impinga la 80-100h munca pe saptamina cum muncesc multi profesori tineri in SUA).
La noi contributia academica e de obicei un rezumat din articolele scrise altii si din cind in cind, de la aia tineri cu entuziasm si care nu au ajuns acolo prin nepotism, ceva original dar insignificant.

Edited by vrajitoruldinoz, 12 December 2018 - 01:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate