Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Utilizare OneDrive for Bussines pentru backup fisiere locale

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Salutare. Asa cum probabil stiti, Office 365 pune la dispozitie 1 TB spatiu de stocare in licentele Office 365.
Vreau sa profit de acest spatiu pentru userii dintr-o companie, ca fiecare in parte sa faca backup fisierelor locale in cloud.
In teorie toate bune si frumoase, numai ca clientul de OneDrive atunci cand aleg un folder pentru sincronizare, practic face o copie a datelor intr-un alt folder numit "One Drive for Busines XXX Companie" pe care il mapeaza in This PC. In acest caz problema este e dubleaza spatiu ocupat cu fisierele locale. Unii utilizatori au zeci de GB de documente carora el practic le face o copie.
Mai exista varianta integrarii cu functia Protected Folder din W10 Defender. In cazul acela nu mai face o copie a datelor, efectiv muta toate datele in folderul lui si face scurtaturi care noua locatie. Asta reprezinta o mare problema pentru utilizatorii mai putin experimentati si o bataie de cap in plus sa le explici ce s-a intamplat cu datele lor, etc. Cine lucreaza intr-o firma mare stie la ce ma refer si ce inseamna schimbarea pentru userul obisnuit.
A incercat/ foloseste cineva One Drive for Business ca solutie viabila de backup a PC-ului local in cloud intr-un mediu business?

Multumesc anticipat !

#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Pentru userii dintr-o companie mai bine daca cumperi un NAS -server si acolo faci cum vrei tu-sau administratorul de retea.

#3
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostFreemanG1, on 10 decembrie 2018 - 16:08, said:

Pentru userii dintr-o companie mai bine daca cumperi un NAS -server si acolo faci cum vrei tu-sau administratorul de retea.
Nu-i chiar asa de "mai bine".

Cloud drive-urile, pe langa rezilienta mult mai mare decat NAS-ul de sub biroul IT-stului, mai au si istoric pe versiuni de fisiere, ceea ce inseamna ca poti aduce (intr-o limita care la OneDrive cred ca-i 30 de zile, dar nu mai stiu sigur) o versiune anterioara a unui fisier - extrem de util daca ti s-a corupt si tu i-ai facut deja mirror back-up. Mi s-a intamplat sa trebuiasca sa revin la un fisier de acum 3 luni (in Google Drive) in care configurasem corect niste rapoarte care in versiunea curenta dadeau erori. Super util.

Oricum, pentru problema OP: de ce nu mapezi drive-urile locale de lucru ale angajatilor direct la OneDrive? Adica orice lucreaza ei sa fie sincronizat automat in OneDrive? Gen partitia D: este zona de fisiere de lucru si aia e mapata la sincronizare in OneDrive. Eu asa mi-am facut si nu am nicio grija.

Edited by glumetu, 10 December 2018 - 16:55.


#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
nu de baga in explicatii cu userii vis-a-vis de spatiu...
intodeauna asta genereaza discutii aprinse la care tu va trebui sa faci fata.

lasa-l sa pape spatiu si apoi cand nu mai au le explici ce este neinregula.

OneDrive sau orice altceva similar cum ar fi Box, GoogleDrive, Dropbox nu trebuie folosite ca un backup in opinia mea ci mai degraba ca o punte de accces intre device-uri (PC, MAC, IOS, Android)
(aaaa...am uitat sa precizez da il am implementat la nivel de firma)

FreemanG1: Treaba ca NAS-ul este dificila atunci cand va fi expus la internet....intelegi ce vreau sa spun.

Edited by Mihai_3, 10 December 2018 - 16:57.


#5
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
Folosesc, dar pentru personal use. Stiu ca la un moment dat in niste research cu privire la for Business erau discutii pe Microsoft Answears cu privire la ce spui tu.

@FreemanG1... omul nu vrea sa isi faca departament pentru asa ceva ci sa utilizeze un serviciu platit care sa faca asta pentru el.

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am implementat si administrat Office365 la o firma cu 40 de oameni. OneDrive for Business a fost solutia "de facto" pentru stocat fisiere in cloud. Am fost 90% multumit. Cand s-a trecut de la Skydrive la Onedrive a fost o perioada de balamuc cand sincronizarea nu mergea ca lumea, se dublau fisiere, etc. Suportul de la Microsoft a fost insa destul de ok.

Ai doua scenarii aici:
1. Fiecare user are acces la propriile fisiere, pe care le protejeaza tinandu-le si in cloud. Daca configurezi corect clientul de Onedrive for Business, fiecare user va avea fisierele locale backup-ate in cloud SI le va putea accesa de oriunde. Atentie la numarul de fisiere suportat, OneDrive are o limita destul de "brutala": 20.000 de fisiere. Pe langa limita de 1TB. Daca e vorba despre fisiere mici si multe, in aia zeci de GB pe care ii are fiecare sunt sanse bune sa depasesti numarul asta de fisiere. Ideal ar fi sa poti folosi o solutie de backup si versionare, pe langa volumul de OneDrive din cloud. Asta daca e vorba de fisiere multe.

2. Daca ai nevoie ca acele fisiere sa fie partajate intre mai mult useri, mai bine folosesti Sharepoint Online. Teoretic ai o subscriptie inclusa in abonamentul de Office 365 Enterprise, dar ar trebui verificat. Capacitatea per user e mai mica insa.

#7
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Salutare si multumesc pentru raspunsuri.
Vreau sa folosesc OD strict pentru partea de back-up a fisierelor din PC-urile locale. Pentru share-ul de fisiere am alte resurse.
Asa cum a mai spus cineva vad o multime de avantaje fata de stocare in NAS: versiuni ale fisierelor, etc. In plus, va deveni un beneficiu suplimentar pentru utilizatorii "uituci" carora le va da acces la fisierele lor si nu vor trebui sa "faca un drum la birou in weekend" pentru 2 click-uri in Excel.
In privinta solutiei de stocare pe NAS, mai e o problema ca nu toata lumea este in aceeasi locatie, sunt multe birouri teritoriale. De ce sa incarce VPN-ul transportand back-uri catre un NAS dintr-o locatie centrala?
O sa incerc varianta de maparea a drive-ului, sa vedem cum se comporta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate