Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Izolare fonica - sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Eu stau in bloc de caramida - credeti-ma transmite vibratiile mai rau decat BCA. Muuult mai rau.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postarg, on 10 decembrie 2018 - 14:47, said:

scolile de muzica au camere pentru repetitii si studiu individual.

Sunt de acord cu tine, dar sigur directorul sau profii ar fi stiut ce sa recomande (macar cand se fac renovari). Cel putin acolo as fi intrebat eu ca sa-mi fac idee.

LE: Ca mi-am adus aminte: am avut un vecin care canta la pian (statea chiar deasupra). Nu mai tin minte cum se auzea, dar sigur se auzea in surdina cand avea piese mai intense (era in perioada anilor 90, intr-un bloc vechi, interbelic si nu stiu ce piese canta).

Edited by Pololica, 10 December 2018 - 16:57.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
aveam si eu unul la 2 blocuri distanta...

#22
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Pluta e o varianta de luat in calcul, mai ales pentru parchet.

#23
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostPololica, on 10 decembrie 2018 - 16:55, said:

Sunt de acord cu tine, dar sigur directorul sau profii ar fi stiut ce sa recomande (macar cand se fac renovari). [...]

De fapt,trebuie intrebat un consultant specializat in mediere de zgomot si vibratii. Eu am intrebat unul, la cafeaua de dimineata Posted Image

Treaba e cam asa:

View Postadela212, on 10 decembrie 2018 - 14:34, said:

[...] buretele acela absorbant cu autocolant direct pe toata suprafata peretiilor camerei,inclusiv tavan si benzi izolante pentru sol? [...]

Buretele, cartoanele de oua si alte asemenea materiale atenueaza reverberatiile. Faptul ca impiedica un pic transmiterea zgomotului este un efect secundar, de cele mai multe ori insuficient. Daca, sa zicem, in acest moment ai pe jos covor gros si mai ai si draperii, chiar si efectul de diminuare a reverberatiilor este mai slab.

Deci:

Cum este "echipata" camera? Covor, draperii, mobila? Ce finisaj are pardoseala?
Din ce sunt facuti peretii, plafonul si planseul pardoselii? Am inteles ca nu stii exact, dar poti descrie?
E spatiu in proprietate sau inchiriat?
Ai vreun buget pentru lucrarile astea?
Ce fel de cladire este? Adica este o cladire linistita sau e intr-o zona aglomerata, cu magazine la parter s.a.m.d.?

View PostNaijax, on 10 decembrie 2018 - 14:48, said:

De fapt vrei sa izolezi acustic deci, tratament acustic este ce cauti
Este posibil dar, nu e chiar ieftin
Ceva idei aici;

Kit-urile acelea sunt pentru reducerea reverberatiilor si, implicit, pentru imbunatatirea calitatii sunetului in incinta. Nu au nici un rol in impiedicarea transmiterii sunetului catre incaperile din jur.

#24
andreiskill

andreiskill

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2019
Salutare, am nevoie de un sfat/indrumare.
Am un apartament la mansarda unui bloc, nu am găsit încă o firma locala pentru expertiza în vederea izolării fonice.
Locația este Cluj Napoca, știți cumva la cine as putea apela?
Multumiri

#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Nu am idee dar ... ce anume intelegi prin expertiza? Care este problema pe care doresti s-o mediezi?

#26
andreiskill

andreiskill

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2019
Vreau sa izolez fonic apartamentul /mansarda... Și nu am găsit firme specializate numai în București 😓

#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
La ce te referi cand spui ca vrei sa-l izolezi fonic? Vrei sa te protejezi de zgomotul din afara sau vrei sa impiedici propagarea zgomotuli dinspre apartament spre afara?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate