Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Unde a dispărut... Zapp-ul

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am avut de la zapp modem z010, asta in 2009. prindeam internet cu antena externa (o antena pe care o folosesc si acuma la tv pentru canalul 22) de la 30 km distanta.  mergea numai pe cdma 1x, max 153 kbps. intra si semnal evdo, dar din cauza distantei nu se conecta. la vremea aia nu era acoperirea chiar asa de pricopsita.
acoperirea a crescut foarte mult prin 2011-2012 daca imi aduc bine aminte. probabil ca a crescut in aceeasi mansura si romtelecomul si zappul. cred ca aveau in spate aceleasi echiamente doar ca frecventele erau putin diferite, antenele emiteau  pe doua frecvente, 420 si 450 mhz.
in perioada aia mi-am facut si abonament la romtelecom, ala practic nelimitat cu modem anydata adu-510.

#92
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Întreb din nou, după atâţia ani, pentru că tot nu am primit un răspuns satisfăcător: de ce semnalul audio era la partea de calitate mult sub G.S.M.? Prin 2008 parcă era mai bun, dar în 2004-2005 era praf... adică fixul era de 100 de ori mai bun, cel puţin în Bucureşti.

Dintr-un post de pe prima pagină.

Posted Image

O reclamă la el din "Şatpte Seri" anul IV nr. 182  21-27 Dec. 2003 coperta 4. Avea şi modem destul de rapid nebunia.

Posted Image

Edited by djl, 03 April 2023 - 10:54.


#93
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 15.03.2013
Pai n-ai pus semnul intrebarii la fraza de mai sus.Cred ca de aceea n-o sa raspnda nimeni. :)

Edited by calincosma, 03 April 2023 - 10:53.


#94
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
Zapp Online. Jaf Online.

Ma enerva ca dadea minute catre Romtelecom fix. Sau ieftin.

#95
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Doar de pe fixtel dadeau minute incluse catre Romtelecom si ieftine catre restul retelelor fixe si doar prin primii ani de existenta a fixtel. Zapp Online era tare pentru EVDO in anii aia, e altceva - doar modemuri si suporta doar net, nici macar sms nu puteai primii sau trimite prin EVDO.

#96
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
Dadeau, de pe abonamentele de serviciu ale fratelui si cumnatei erau minute Romtelecom. 2004-2006.

O fi fost tare doar ca pe mine pana in 2006 nu m-a interesat deloc netul. Net fix din 2006, net mobil din 2015.

Edited by Neaceasca85, 07 April 2023 - 09:19.


#97
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 29.03.2017
cred ca ati uitat cand dadeau bonusuri la apelurile primite
eu am strans vreo 380 de euro asa :) (cred ca era o promotie la prepay, nu mai tin minte exact poate ne poate ajuta djl)

later edit: https://www.zf.ro/bu...-retele-3601722

#98
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Da, dădeau la abonament 3 cenți pentru fiecare apel primit din alte rețele.
Am avut eu.

#99
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
3 centi initial la abonamente, la NoPay a fost 8 centi/minut.

#100
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Trebuie să menționăm că Zapp a cam dinamitat treaba asta cu tarifele de interconectare, ei oferind practic banii primiți din această taxă clienților (dovedind astfel că tarifele de interconecatre erau cu mult mai mari decât costurile). Mulți chiar au încercat să saboteze interconectarea cu Zapp dar desigur, nu o puteau face legal.

Mai puteai face credit cumpărând abonamente voip cu terminare de apel și reușeai să suni câte 5 minute până ce sistemul se prindea și tăia apelul dar apoi puteai suna iar. Am făcut credit frumos așa pe NoPay.

Edited by benis, 09 April 2023 - 18:12.


#101
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
Daca Zapp a demonstrat ca taxele de interconectare erau mult mai mari decat costurile, Cosmote ce a facut? A demonstrat ca nu costa nimic convorbirile in retea. Posted Image

Ce mizerie era la fix cu interjudeteanul Romtelecom, convorbire Slatina Dragasani scumpa desi Dragasani e la o aruncatura de anvelopa, dar in judete diferite, toata viata surorile nu prea au putut vorbi intre ele, adica mama si matusa, din cauza judetelor Romtelecom.

Cand am vazut ca la retelele mobile tariful e acelasi indiferent de distanta am fost wow, da, era cam scump mai ales intre 2 retele diferite dar cand sunam la distanta mai mare, ma simteam bine. Posted Image

Sau cand am sunat prima oara din roaming, in 2007, eram in Grecia, colegul de facultate zicea ca de ce nu a aparut prefixul. Posted Image Ori cei care se speriau sa te sune din tara in roaming crezand ca platesc ei, nu tot tu. Posted Image

#102
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostNeaceasca85, on 17 aprilie 2023 - 01:29, said:

Sau cand am sunat prima oara din roaming, in 2007, eram in Grecia, colegul de facultate zicea ca de ce nu a aparut prefixul. Posted Image Ori cei care se speriau sa te sune din tara in roaming crezand ca platesc ei, nu tot tu. Posted Image
Frica asta a rămas și acum

#103
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 18.02.2004

View PostNeaceasca85, on 03 aprilie 2023 - 14:40, said:

Zapp Online. Jaf Online.

Ma enerva ca dadea minute catre Romtelecom fix. Sau ieftin.
Sincer, la vremea aia mergea chiar OK Zapp comparativ cu 56Kbps de la Romtelecom pe linie de pe vremea lu' tataie.
Cand am trecut de la 1XRTT la EVDO am zis ca l-am prins pe Dumnezeu de picior (rad aici si amintindu-mi de reclama cu Doamne Doamne de la Zapp)

#104
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Pe 1xEVDO mi se parea incredibil ca puteam sa ascult radio si sa fac browsing in același timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate