Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cancer san si metastaze

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Irinaserban

Irinaserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.12.2017
Buna! As aprecia timpul pe care il acordati acestui mesaj, dar si un sfat pentru ca ne aflam intr-o situatie dificila.
Nasa mea, trecuta de 50 de ani a fost diagnosticata cu cancer mamar la sanul stang. Am mers la o clinica privata, i s-a scos sanul si a inceput tratamentul specific unui cancer destul de avansat (mentionez ca a aflat din greseala ca are cancer, neavand niciun simtom care ar fi prevazut asta). Cert e ca de la operatie, nasa mea a trecut la un regim de viata sanatos, analize regulate etc. Unele dintre primele analize dupa operatie i-au iesit bine (ele demonstrau ca totul ar fi in retragere), acum 4 luni i s-a oprit chimioterapia urmand sa faca din nou analize pt a vedea stadiul, din pacate metastazele sau nodulii s-au marit de la incetarea chimioterapiei (desi nasa inca mai face acea injectie, nu stiu cum se numeste).
Va las mai jos analizele
Aprilie 2018
- micronoduli si noduli pulmonari cu aspect secundar in regresie numerica si dimensionala fata de examniarea anterioara (cel mai mare fiind de 11 mm). Nodul hepatic in regresie fata de examinarea anterioara. Nodul suprarenalian drept 11/10 mm si 15 mm vertical. Microformatiuni chistice parapielice renale.
August 2018
- multiple leziuni nodulare (punctiforme-pericentimetrice). Pleurezie decliva in cantitate mica. Fara adenopatii axilare sau mediastinale. Litiaza VB
Analizele cele mai recente
- disparitia pleureziei
- multiple imagini nodulare si micronodulare pulmonare si subpleurale cu aspect in progresie numerica si dimensionala, cea mai mare perihilara de aprox27 mm
La nivel abdominal: ficat normal, cu structura neomogena prin prezenta in segmentul 4 adiacen fisuri longitudinale a unei leziuni hipodense, hipofixante in progresie dimensionala (18 mm fata de 14 la examinarea anterioara). Regasim 2 leziuni milipetrice hipodense in vecinatatea patului colecistic cu diametre de max 9 mm (seria 12 ima 125 si 136 toate cele trei leziuni hepatice se omogenizeaza cu parenchimul de vecinatate la 5 minute de lainjectare
colecist cu continut intens neomogen prin prezenta de calculi si microcalculi dispusi la nivelul corpului colecist infundibular, avand diametre intre 8 si 26 mm, aspect in progresie
La nivel cervical
- micronoduli sub 3 mm
- fara mase tumoralela nivelul orofaringelui, hipofaringelui sau laringelui

Ce putem face de acum? La oncolog are programare abia joi si atunci probabil ii va spune daca o baga iar pe tratament. Va rog o parere cu privire la situatie si cat de grav e acest stadiu. Multumesc foarte mult!

#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
E irelevanta parerea forumistilor.

Dar eu as cere 2-3 pareri diferite (de la doctori, se intelege!), deoarece si doctorii mai gresesc!

#3
Irinaserban

Irinaserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.12.2017

 pinguinul666, on 10 decembrie 2018 - 13:23, said:

E irelevanta parerea forumistilor.

Dar eu as cere 2-3 pareri diferite (de la doctori, se intelege!), deoarece si doctorii mai gresesc!

Nu e chiar irelevanta, poate sunt pe aici oameni care au trecut prin asta sau care au ceva informatii medicale. Multumesc

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Cere biopsie pulmonara si hepatica + PET-CT. La prima vedere (neconfirmata histopatologic), pare a avea multiple metastaze hepatice si pulmonare ....
E destul de galopant din ce citesc.

Pasii urmatori: evidenta la oncologie, si cere( pt. ca pe multi ii doare in cur) un PET-CT. Biopsia o va face inainte de a stabili tratamentul, pentru ca, spre deosebire de aprilie, a cam evoluat...

Edited by Rhesus, 10 December 2018 - 13:41.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Irinaserban, on 10 decembrie 2018 - 13:08, said:

Ce putem face de acum? La oncolog are programare abia joi si atunci probabil ii va spune daca o baga iar pe tratament. Va rog o parere cu privire la situatie si cat de grav e acest stadiu. Multumesc foarte mult!

Tratament in continuare si tineti contact cu medicul... In privinta alimentatiei la cancer e o regula - proteina zero, adica carne deloc... S-a constatat ca proteina e un factor in dezvoltarea de metastaze.

#6
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Cancerul e ca ruleta ruseasca ...
Acum esti bine, acum esti rau.
Mama e diabetica de peste 10 ani, cred. De vreo 6-7 ani i s-a descoperit si cancerul, mielom. A trecut prin toate procedurile, chimioterapie, transplant de maduva (pe o parte ii trage maduva intr-un aparat, e trecuta printr-un proces de aerisire, ceva de genul asta, apoi ii este introdusa inapoi, prin alt loc), a trecut prin fazele cu caderea parului, etc.
A fost inclusa in niste programe experimentale la spitalul Coltea ... injectii de peste 60 milioane pe zi (!!!). Are perioade cand este foarte bine, cand procentrul de celule canceroase scade extrem de mult (ii ajunsese si la 5%), apoi brusc situatia se inrautateste (sare la peste 75%). Acum e in varful pomului, acum e pe marginea gropii ...
Ca nu era de-ajuns cate avea, cancerul respectiv a dus si la unul de san. Au operat-o ... e in perioada de recuperare, timp de cel putin un an n-o sa poata folosi mana respectiva la niciun fel de efort.
Acum ii curge sange din nas, o saptamana, sa zicem, maine alearga de colo-colo, la propriu.
De la cancerul la san i-au intrerupt tratamentul celalalt ... se bateau cap in cap.
Acum l-a reluat ...
Depinde si la ce medic nimeresti, si de norocul pe care il ai ... O jigodie de medic, de la acelasi spital Coltea, ii cerea sa semneze nu stiu ce hartie, ca dupa externare sa mearga la clinica lui, pe motiv ca insulina ce i se da aici nu e buna, ca la el e cea mai buna ... ii zicea de la obraz sa-si sune toti cunoscutii, sa le ceara sa faca cheta, daca vrea sa traiasca (!!!)
Nimeni nu poate spune exact ce se va intampla maine.
Daca un tratament are efect o perioada, dupa ceva timp devine nefolositor.
Si le tot schimba ...

Edited by shymano, 10 December 2018 - 13:53.


#7
Irinaserban

Irinaserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.12.2017

 shymano, on 10 decembrie 2018 - 13:47, said:

Cancerul e ca ruleta ruseasca ...
Acum esti bine, acum esti rau.
Mama e diabetica de peste 10 ani, cred. De vreo 6-7 ani i s-a descoperit si cancerul, mielom. A trecut prin toate procedurile, chimioterapie, transplant de maduva (pe o parte ii trage maduva intr-un aparat, e trecuta printr-un proces de aerisire, ceva de genul asta, apoi ii este introdusa inapoi, prin alt loc), a trecut prin fazele cu caderea parului, etc.
A fost inclusa in niste programe experimentale la spitalul Coltea ... injectii de peste 60 milioane pe zi (!!!). Are perioade cand este foarte bine, cand procentrul de celule canceroase scade extrem de mult (ii ajunsese si la 5%), apoi brusc situatia se inrautateste (sare la peste 75%). Acum e in varful pomului, acum e pe marginea gropii ...
Ca nu era de-ajuns cate avea, cancerul respectiv a dus si la unul de san. Au operat-o ... e in perioada de recuperare, timp de cel putin un an n-o sa poata folosi mana respectiva la niciun fel de efort.
Acum ii curge sange din nas, o saptamana, sa zicem, maine alearga de colo-colo, la propriu.
De la cancerul la san i-au intrerupt tratamentul celalalt ... se bateau cap in cap.
Acum l-a reluat ...
Depinde si la ce medic nimeresti, si de norocul pe care il ai ... O jigodie de medic, de la acelasi spital Coltea, ii cerea sa semneze nu stiu ce hartie, ca dupa externare sa mearga la clinica lui, pe motiv ca insulina ce i se da aici nu e buna, ca la el e cea mai buna ... ii zicea de la obraz sa-si sune toti cunoscutii, sa le ceara sa faca cheta, daca vrea sa traiasca (!!!)
Nimeni nu poate spune exact ce se va intampla maine.
Daca un tratament are efect o perioada, dupa ceva timp devine nefolositor.
Si le tot schimba ...

Ce pot sa spun, mai mult ca numai in mana medicilor sa nu ajungi, nu am ce. Sa profiti, tu ca medic, de un sentiment de criza si neajutorare totala in fata unui cancer care te termina, e de cea mai joasa speta. Mi-e scarba efectiv, am avut probleme si cu tata (pancreas), am mers la toate spitalele posibile si habar n-au sa ii dea un diagnostic. Sunt prost instruiti, degeaba se plang ca fac 7000 de ani de medicina...mai multe am invatat eu mergand cu membrii familiei prin spitale. Sanatate mamei tale si fii alaturi de ea in continuare!

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Iti pot da doar un sfat, asta daca este posibil din punct de vedere financiar. Incearca sa ajungi la spitalul AKH din Viena, aici unde terapiile pentru bolnavii cu cancer sunt mult mai avansate, performante si noi. Austria impreuna cu inca cateva tari europene, sunt singurele din Europa care listeaza terapii noi precum imunoterapiile, etc.

Si la mine in familie sunt diferite cazuri cu cancer. Am incercat sa ii aduc la Viena sa isi faca aici tratamentele. Pana acum cu succes.

La nasa ta, este vorba de cancer mamar cu multiple metastaze. Din fericire, cuvantul metastaza nu mai este atat de naucitor cum era in trecut, cand la aflarea acestei vesti nu mai aveai mult de trait. In prezent se poate trai cu metastaze atat timp cat terapiile isi fac efectul.

Va urez multa sanatate si intodeauna sa fiti pozitivi, doar asa treceti peste boala mult mai usor.

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Singura sansa e sa nimeresti un doctor care vrea sa ajute, neconditionat, si care sa si poata face asta, prin natura cunostintelor acumulate si a celor necesare avute la dispozitie.
Astfel de medici au ajuns sa fie greu de gasit, sunt foarte putini ... e bine, macar, ca mai exista, totusi, o speranta !!!

Edited by shymano, 10 December 2018 - 14:09.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 Irinaserban, on 10 decembrie 2018 - 13:08, said:

Ce putem face de acum? La oncolog are programare abia joi si atunci probabil ii va spune daca o baga iar pe tratament. Va rog o parere cu privire la situatie si cat de grav e acest stadiu. Multumesc foarte mult!
In primul rand trebuie sa te impaci cu ideea ca orice cancer avansat deja inseamna tratament paleativ (cum e chimioterapia)... nimeni nu poate spune exact cat mai poate rezista, exista un punct in cancere (ambii mei parinti au murit de cancer) la care organismul va da inapoi galopant, incep problemele de nutritie, sinteza proteine, retine apa etc... e inevitabil.
Din cate zici sunt determinari multtiple inclusiv la plamani (care pot da in secretii si insuficienta respiratorie) iar asta inseamna ca celulele infectate deja pot calatori in corp si pot genera noduli peste tot, asta inseamna ca nu mai e o situatie operabila.

 business11, on 10 decembrie 2018 - 14:07, said:

Iti pot da doar un sfat, asta daca este posibil din punct de vedere financiar. Incearca sa ajungi la spitalul AKH din Viena,
https://evz.ro/akh-v...it-de-un-m.html

Edited by andreic, 10 December 2018 - 14:14.


#11
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Dar eu nu inteleg cum poate cineva pe forum sa-si faca o parere. Orice medic oncolog nu-si va prezenta concluziile decat dupa un consult cu pacientul. Nu inteleg ce urmaresti .

#12
Irinaserban

Irinaserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.12.2017

 BraviaAmpero, on 10 decembrie 2018 - 14:15, said:

Dar eu nu inteleg cum poate cineva pe forum sa-si faca o parere. Orice medic oncolog nu-si va prezenta concluziile decat dupa un consult cu pacientul. Nu inteleg ce urmaresti .

Oamenii deja si-au dat o parere mai sus, din cate vezi. Multi din experientele cu membrii familiei, ceea ce pe mine ma ajuta, asta nu exclude demersurile le medici si tot tacamul. Nu inteleg scopul raspunsului tau. merci

#13
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Nu are nici un sens ca un diagnostic sa fie comentat pe un forum, un diagnostic se analizeaza de medicii respectivi dupa ce au consulat pacientul.Daca vrei mai multe pareri, mergi pe la mai multi medici si nu pe la mai multi oameni.

Iti dau exemplu:

Quote

cu structura neomogena prin prezenta in segmentul 4 adiacen fisuri longitudinale
100% pt publicul larg este chineza totala.
Pt medicii oncologi sunt informatii, insa orice medic oncolog niciodata, absolut niciodata nu va pune un diagnostic pe un forum sau mai rau va confirma un alt diagnostic fara sa fii
consultat in prealabil pacientul.

Edited by BraviaAmpero, 10 December 2018 - 14:35.


#14
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Medicii respectivi au menționat oare cât este de important aportul de iod pentru cancerul de sân ? sau ce pot oferi megadozele de vitamina C injectabilă, LDN-ul ?
Dacă nu, cel puțin în ceasul al doisprezecelea ar fi cazul să căutați niște specialiști adevărați.

#15
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Nu se poate da un diagnostic pe forum. Cancerul de san e vindecabil 100% doar daca e descoperit inainte de invadarea nodulilor.

Daca nodulii sunt invadati sansele scad. Din pacate doctorii in Romania renunta la lupta imediat ce vad metastazele - mama are cancer de colon cu metastaze inoperabiel in ficat, si doctorii i-au spus ca nu mai au ce sa ii faca deoarece nu a suportat decat o sedinta de chimioterapie.

O prietena de familie a supravietuit 6 ani cu un cancer de san cu metastaze, mergand la clinici private si facand tratamente care sa ajute citostaticele, combinand totul cu un regim alimentar prescris ( nu luat de pe net!)

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ai vindecat vreun om cu recomandarile tale? ce specializare ai?

Edited by silesax, 09 April 2019 - 14:49.


#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
nu ascultati de nici o terapie alternativa mai ales din plante, si alte medicamente nebunesti. Vorbesc din proprie experienta, stiu foarte bine ca intr-o astfel de situatie incerci absolut orice pentru ca doresti doar sanatate si vindecare, dar la sfarsit nu faci nimic decat sa pierzi bani, timp si sanatatea.

Nu doresc sa impart o stare negativa, dar am 2 cazuri foarte apropiate cu cancer la plaman si cancer la stomac, care au incercat cam orice tratament alternativ posibil fara cel mai mic succes. In schimb unele produse erau importate chiar si din SUA cu niste preturi incredibile. Din pacate ambele persoane au decedat intre timp.

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
vezi ca helicobacter pyloris il tratezi cu antibiotic, simplu si usor in cateva saptamani ai fost tratat, am avut si eu si fara comenzi scumpe de nu stiu undeva.

Si vezi ca hidratarea persoanelor muribunde nu duce la "salvarea" acestora, pentru ca altfel tatal tau (condoleante) inca era in viata, ci hidratarea persoanelor muribunde le face moartea mai usoara. Corpul in stare muribunda necesita o hidratare ridicata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate