Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Demisia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

 jm2010, on 10 decembrie 2018 - 14:57, said:

Ce zici tu acolo? Posted Image)
Ai vazut vreodata un contract pe perioada nedeterminata?
Pentru informarea ta de om mare, asa se spune si asa se discuta. Ca incerci si tu sa pari om mare este partea a doua Posted Image
Nu mai spune prostii omului din auzite la radio sant, lasa pe aia care sunt angajatori sa ii raspunda.

Mai omule, esti culmea.
Daca e contract pe perioada nedeterminata cu dracu' sa fie pe perioada determinata? Tu intelegi ce scrii?

Da, nu numai ca am vazut dar chiar beneficiez de asa ceva in acest moment.

#38
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Omul spune ca perioada de proba este de 3 luni ceea ce e foarte correct. In timpul perioadei de proba ( primele 3 luni) nu exista preaviz. Din cate stiu nu mai exista contracte de munca determinate pe mai putin de 1 an de zile.

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Este perioada de proba doar daca in contract se mentioneaza asta. Nu e neaparat sa existe perioada de proba.

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 probabil15, on 10 decembrie 2018 - 23:08, said:

Omul spune ca perioada de proba este de 3 luni ceea ce e foarte correct. In timpul perioadei de proba ( primele 3 luni) nu exista preaviz. Din cate stiu nu mai exista contracte de munca determinate pe mai putin de 1 an de zile.

exista si pe perioade mai scurte, gen 6 saptamani, 6 luni, 9 luni.

initiator, eu tot nu am inteles ce fel de contract de munca ai tu, pe perioada determinata sau nedeterminata ? daca este pe perioada determinata, care este durata pentru care ai fost angajat, cand iti expira acest contract ? normal ar fi trebuit sa intri in posesia unui exemplar al contractului de munca, semnat de tine si angajator si vizat de ITM.

daca esti angajat part-time, pe perioada determinata de 3-6 luni, atunci perioada ta de proba este mult mai mica si s-a terminat deja (vezi pct a si b din art 85 codul muncii).
ca sa incetezi contractul de munca trebuie fie sa-ti depui demisia, fie sa ceri incetarea contractului de munca, cu acordul partilor, la o data stabilita de comun acord cu angajatorul.
ramane la latitudinea angajatorului daca iti reduce sau nu perioada de preaviz, in cazul in care iti depui demisia.

"Art. 85
Salariatul încadrat cu contract individual de muncă pe durată determinată poate fi supus unei perioade de probă, care nu va depăşi:
a) 5 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mică de 3 luni;
b) 15 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă cuprinsă între 3 şi 6 luni;
c) 30 de zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni;
d) 45 de zile lucrătoare în cazul salariaţilor încadraţi în funcţii de conducere, pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni."

Edited by corinadaniela, 11 December 2018 - 09:49.


#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 AlexEn, on 11 decembrie 2018 - 06:44, said:

Este perioada de proba doar daca in contract se mentioneaza asta. Nu e neaparat sa existe perioada de proba.
Si care e firma aia de oligofreni retardati care sa angajeze un necunoscut fara perioada de proba?

Mai e cineva curios cum s-a terminat parascovenia? Ar trebui obligati prin lege aia care cer lamuriri sa spuna si deznodamintul :lol:

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Mosotti, on 12 decembrie 2018 - 17:36, said:

Si care e firma aia de oligofreni retardati care sa angajeze un necunoscut fara perioada de proba?....
am trecut prin mai multe firme, unde m-au angajat din prima cu perioada neterminata... si am lucrat ani buni. la mine procentul e cam 50% cu perioada de proba si 50% fara.

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 12 decembrie 2018 - 17:47, said:

am trecut prin mai multe firme, unde m-au angajat din prima cu perioada neterminata... si am lucrat ani buni. la mine procentul e cam 50% cu perioada de proba si 50% fara.

Asa e la bugetari, :lol:

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
nu am lucrat la bugetari.

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Mosotti, on 12 decembrie 2018 - 17:36, said:

Si care e firma aia de oligofreni retardati care sa angajeze un necunoscut fara perioada de proba?

Mai e cineva curios cum s-a terminat parascovenia? Ar trebui obligati prin lege aia care cer lamuriri sa spuna si deznodamintul Posted Image

Presedintele Camerei Deputatilor.
Poti fi si infractor, poti fura oricat de mult, nu conteaza, nu ai perioada de proba.

Popa la biserica

Salariat la particular si particularul esti chiar tu

Politist

 arg, on 12 decembrie 2018 - 19:36, said:

nu am lucrat la bugetari.
D-aia te-a si dat afara, ca nu lucrai.

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
nu am fost dat afara ci am plecat la mai multi nasturi.

Edited by arg, 12 December 2018 - 19:41.


#47
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 06.09.2017

 arg, on 12 decembrie 2018 - 17:47, said:

am trecut prin mai multe firme, unde m-au angajat din prima cu perioada neterminata...
Toate firmele procedeaza asa.
Doar ca mai este un articol in contract despre perioada de proba ca fiind de 90 de zile.
Nu ai citit atent contractul/contractele.

Edited by Cool_Kick, 20 December 2018 - 12:06.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
adica in contract trecut perioada neterminat dar cu prerioada de proba...
sau de proba si cu prelungi autonata bla bla bla....

nu nene, e trecuta direct perioada neterminata fara nici un alt articol, paragraf etc.

Edited by arg, 20 December 2018 - 12:46.


#49
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 06.09.2017
Tind sa cred ca orice CIM pe perioada nedeterminata, are stipulata si perioada de proba.

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Nu are nicio treaba perioada de proba cu perioada nedeterminata.
Depinde de fiecare cum negociaza sau cum este regula la firma respectiva.

#51
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 06.09.2017
Art. 31 . [perioada de proba ] - Codul Muncii

(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
(4) Pe durata perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.


Deci perioada de proba este optionala in CIM, dar majoritatea angajatorilor se folosesc de ea.

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si te deranjeaza faptul ca se fac contracte direct pe perioada neterminata?

#53
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 06.09.2017

 arg, on 20 decembrie 2018 - 13:21, said:

si te deranjeaza faptul ca se fac contracte direct pe perioada neterminata?

Nu ma deranjeaza, dar dupa cum spunea cineva mai sus: e absurd sa angajezi un necunoscut fara sa-i stipulezi si perioada de proba in contractul de munca.

#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e deloc absurd. Cand angajezi un om cu experienta nu ai nevoie de perioada de proba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate