Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Contabilitate si Informatica de Gestiune - merita sau nu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCarmenGabriela98, on 09 decembrie 2018 - 23:36, said:

Salut!
Sunt studenta la Contabilitate si Informatica de Gestiune si vin cu o intrebare adresata celor care presteaza acest job.
Pe scurt: merita sau nu?
Soţia mea a absolvit acest profil, dar n-a putut împiedica închiderea companiei în care lucra.
Atât de util i-a fost profilul în viaţă, încât în următorul an a devenit cosmeticiană. Are profit mult mai mare decât ca economist, nu mai vrea să audă de contabilitate.
La mine la firmă a existat, cu ani în urmă, o femeie care era portar, dar absolventă de ASE.
Pe scurt: dacă n-ai pile şi relaţii în domeniu, este bine să ai o meserie pe care să nu ţi-o poată contesta nimeni. O meserie concretă, nu o specializare.
Şi mie îmi pare foarte rău fiindcă am devenit inginer, iar colegii mei au făcut o trupă muzicală (din care şi eu trebuia să fac parte, dar am ales facultatea), iar acum sunt producători muzicali.

Edited by PSC, 10 December 2018 - 11:30.


#20
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
98 in username, probabil esti anul 2 (din 3 cat tine facultatea); daca tot ai facut jumatate, poti sa termini si sa iei diploma.
Nu sunt foarte in tema, dar parca s-au schimbat regulile dupa Bologna si nu mai poti sa faci ce master vrei, doar in domeniu.

Facultatea de contabilitate pregateste contabili. La inceput, esti contabil junior; depinde de firma si ce nimeresti sa faci. Te angajezi la o firma, aia au probabil un expert contabil si tu o ajuti pe respectiva; inveti aplicatia si procedurile pe care le respecta ei; poate nimeresti sa faci casierie, arhivare, sa bagi facturi in aplicatie, sa faci deconturi, rapoarte etc..
Dupa ceva munca, experienta, cursuri platite la ceccar si audit poti sa devii expert contabil, expert contabil judiciar, auditor.
Poti sa fi si propriul tau sef, mai ales dupa ce devii expert; iti faci un mic pfa pe contabilitate si cauti pfa-uri/firme care au nevoie de contabila. De exemplu, am un coleg cu PFA care da 200 de lei pe luna contabilei; probabil contabila munceste cateva ore pe zi si doar in 1-3 zile pentru el. Dar, trebuie sa gasesti multi clienti ca sa se merite; poti sa mai surpriza sa dea clientul faliment si sa ramai in gaura. Sau, invers, sa gasesti ata de multi clienti incat nu faci fata singura si iti mai angajezi 2-3 contabili ajutatori (de fapt, asta ar putea fi un job de inceput pentru tine - sa fi un ajutor pentru o persoana cu prea multe firme in "subordine").
Sunt firmele alea mari (Big Four) unde se castiga multi bani si se munceste pe rupte (a murit una de 30+ ani acum cativa ani, poate de suprasolicitare sau alte cauze genetice, ce avea salariu imens si muncea multe ore).
In firmele mari/corporatii/multinationale se ajunge greu, dar salariile sunt ceva mai mari. La firmele mici, salariile sunt mai mici. Unii se angajeaza in timpul facultatii ca sa prinda experienta (cu dezavantajul ca nu mai au timp foarte mult pentru ei si facultate).
Uneori poate fi mult de lucru (stat peste program si in weekend): la inchiderea de luna/trimestru/anuala, controale/audit etc; bine, asta depinde si de cum e organizata firma.
Sa te pregatesti bine la interviuri, ca pentru un examen la facultate; dar, sa nu o iei prea personal, de multe ori e nevoie de multe interviuri pana gasesti de lucru - mai ales la inceput angajatorii sunt circumspecti: nu ai experienta si nu stiu ce poti; trebuie sa vada in tine o persoana serioasa, responsabila, dornica sa invete, si sa duca la bun sfarsit sarcinile primite. Cauta intrebari de interviuri si pregateste-te. Si te-ar mai ajuta sa stii formule (complexe) de excel, gasesti tutoriale/cursuri pe net: vlookup, pivoti etc.

Intradevar, prezicatorii spun ca in urmatorii 20 de ani o sa dispara contabilii; la fel si casierii, ospatarii, arhivatorii, angajatii bancilor, cei de la bursa, fermierii, cei din industria petrolului, cei din industria textila etc.. Probabil ca da, unele slujbe o sa dispara, dar o sa apara altele si majoritatea oamenilor vor trebuie sa se adapteze la schimbarile de pe piata muncii.
Sau, un risc ar mai fi legislatia - daca parlamentul schimba legile, ar putea disparea toti contabilii din tara. Acum, ca sa depui hartogaraiele la anaf, esti obligat sa ai semnatura unui expert contabil; care expert, trebuie sa fie membru ceccar; iar ca sa fi membru ceccar trebuie sa cotizezi o taxa anuala. Daca ar veni o lege care ar spune ca oricine poate depune actele, fara nicio restrictie, atunci multe slujbe ar disparea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate