Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Contabilitate si Informatica de Gestiune - merita sau nu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
CLMS90

CLMS90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2018
Salut!
Sunt studenta la Contabilitate si Informatica de Gestiune si vin cu o intrebare adresata celor care presteaza acest job.
Pe scurt: merita sau nu?
Cumva am dat la Contabilitate fiindca am fost influentata de rude. Nu pot spune ca imi displace. Multi imi zici ca pot castiga bani frumosi dar as vrea sa am o idee mai realista asupra Contabilitatii ca sa nu ma dau cu capul de pereti dupa.
Va astept raspunsurile.

#2
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Care job?

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca locuiesti intr-un sat uitat de lume poate ca nu merita , la fel chiar daca locuiesti intr-un oras mare si dezvoltat , daca nu esti bun in meseria ta iar nu merita !

#4
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Merită să faci meseria care îţi place şi te pricepi să o practici. Nu merită să faci ceva ce îţi produce disconfort, doar pentru aparenta satisfacţie a unui salariu bun.

Dacă îţi pui problema "merită sau nu" sunt şanse foarte mari să nu fii pe drumul ce-ţi este hărăzit. Gândeşte-te foarte bine care-i menirea ta. Care-i compromisul ideal între ceea ce îţi place să faci şi ceea ce te pricepi.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai idee cat de mult s-a bucurat o incepatoare ca tine (probabil) cand a auzit ca va fi contabila lui Dragnea ?

Apropo... prin ce puscarie mai e fetita aia.. si pacatele cui spala ?

#6
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017

 CarmenGabriela98, on 09 decembrie 2018 - 23:36, said:

Salut!
Sunt studenta la Contabilitate si Informatica de Gestiune si vin cu o intrebare adresata celor care presteaza acest job.
Pe scurt: merita sau nu?
Cumva am dat la Contabilitate fiindca am fost influentata de rude. Nu pot spune ca imi displace. Multi imi zici ca pot castiga bani frumosi dar as vrea sa am o idee mai realista asupra Contabilitatii ca sa nu ma dau cu capul de pereti dupa.
Va astept raspunsurile.
Am evitat o specializare directa si am ales ceva generalist. Ai ales apoi te intrebi?

#7
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Sanse foarte mari de automatizare in urmatorii 10 ani.

#8
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Care ar fi raspunsul asteptat de tine care sa-ti opreasca elanul de a mai deschide subiecte cu acelasi continut?
Dar ca idee, daca ai atatea indoieli ca ai ales gresit, lasa-te de asta. Fa altceva. La ce esti buna?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Vorbeam zilele trecute cu o prietena care era disperata sa angajeze o contabila sa o ajute (e contabila sefa la o firma de constructii mare).
A dat 10 interviuri, iar cei care au venit erau bata/prosti/incredibil de prosti.
Pana la urma a angajat pe cineva care venea din condediul maternal si a cerut 2000 lei net. I-a oferit 2500 lei, cu crestere la 3000 lei in 2 luni, daca totul e in regula (deci se poate sa fie si capitalsiti omenosi, nu doar onerosi).

Pe scurt, oamenii buni se cauta!

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Adm, on 10 decembrie 2018 - 00:22, said:

........o prietena care era disperata sa angajeze o contabila .........cei care au venit erau bata/prosti/incredibil de prosti.
...................
Pe scurt, oamenii buni se cauta!

o persoana care uita ce a facut cu 5 zile in urma ( https://forum.softpe...10-ce-pot-face/ ) in care din cele 2 categorii ai incadra-o?

#11
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017

 Adm, on 10 decembrie 2018 - 00:22, said:

Vorbeam zilele trecute cu o prietena care era disperata sa angajeze o contabila sa o ajute (e contabila sefa la o firma de constructii mare).
A dat 10 interviuri, iar cei care au venit erau bata/prosti/incredibil de prosti.
Pana la urma a angajat pe cineva care venea din condediul maternal si a cerut 2000 lei net. I-a oferit 2500 lei, cu crestere la 3000 lei in 2 luni, daca totul e in regula (deci se poate sa fie si capitalsiti omenosi, nu doar onerosi).

Pe scurt, oamenii buni se cauta!
Si cand te gandesti ca o frizerita, (tot prietena, de!) castiga doar din salariu 2200 plus procent.
Sau un ospatar la restaurant bun, nu mai zic. Pentru meseriile astea nu trebuie facultate. Posted Image Doar un buzunar bine plasat.Posted Image

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Da, munca fizica se plateste binisor, pt ca din ce in ce mai multi romani se feresc de ea ca dracu de tamaie.

Si e un reflex al generatiei actuale sa faca carte pana la pensie, ca e gratis si nu trebuie sa infrunte munca si viata in piept => mai faci un master, care e complet inutil.

#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 _Smiley_, on 10 decembrie 2018 - 00:32, said:


o persoana care uita ce a facut cu 5 zile in urma ( https://forum.softpe...10-ce-pot-face/ ) in care din cele 2 categorii ai incadra-o?
Si se intreba daca sa-l faca pe MASTER sau nu...?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 CarmenGabriela98, on 09 decembrie 2018 - 23:36, said:

Nu pot spune ca imi displace.
Dar nici ca-ti place! Altfel nu mai puneai intrebarea asta de doua ori si veneai cu o alta din codul fiscal ori altceva unde nu iti era prea clar un text de lege. Meseria asta nu se afla doar din cursurile introductive de la scoala!

Edited by neagu_laurentiu, 10 December 2018 - 06:59.


#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Ai mai avut un topic pe acelasi subiect unde ti s-a raspuns, de ce ai mai deschis unul?

https://forum.softpe.../#entry23900149

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai, de cand cu pc-uri si softuri de contabilitate, tinerea de minte de felul "scriem 1, tinem minte 2," nu mai e necesara.
Attached File  siguranta.JPG   35.8K   20 downloads

Edited by myshyk, 10 December 2018 - 08:31.


#17
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 CarmenGabriela98, on 09 decembrie 2018 - 23:36, said:

Cel mai probabil că merită, dar atunci când o să ai in CV următoarele: expert contabil, expert judiciar contabil, consultant fiscal, membru ACCA.
Facultatea doar îți face o introducere, rămâne ca tu să înveți pe mai departe.

Edited by Lipsum, 10 December 2018 - 10:12.


#18
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017

 myshyk, on 10 decembrie 2018 - 08:28, said:

Pai, de cand cu pc-uri si softuri de contabilitate, tinerea de minte de felul "scriem 1, tinem minte 2," nu mai e necesara.
siguranta.JPG
Aici scriem doua si nu tinem minte nimic.
In curand si episodul trei, rabdare si tutun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate