Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Philips 7303 vs Sony Bravia 80xx

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#55
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postrovi, on 06 martie 2019 - 20:25, said:

Cele de la 50'in sus am înțeles că vin cu display VA.

Eu ti-am dat un exemplu in legatura cu afirmatia de mai sus

View Postedigee, on 06 martie 2019 - 21:35, said:

Nu neaparat. Poate fi si IPS
https://www.displays.../model/76dd10b8

Edited by edigee, 06 March 2019 - 23:53.


#56
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Ai dreptate, m-am exprimat greșit :)

#57
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
L-am primit si eu ieri. Data fabricatiei ianuarie 2019.
M-am chinuit putin sa conectez soundbar-ul Samsung. Nu a vrut nicicum pana nu am schimbat cablul HDMI. Mai am de bibilit la el, vreo 2 ore m-am chinuit doar cu soundbar-ul :))
Nu stiu daca televizorul scoate acum semnal DTS, e diferenta intre acum si ce am avut inainte pe soundbar. Samsung-ul scotea DTS Neo 2.5 si sunetul era impecabil.
Imaginea e ok, toate bune in rest. :)

#58
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.01.2018
Salut. Eu am cumparat un 43PUS7303 de la emag in decembrie. Imaginea lasa mult de dorit la aceasta unitate, la cat de gri mi se pare negrul si la cat de urat se vede light bleedingul in vreo 2 zone, nu cred ca este IPS. Pe spate scrie: Assembled in Poland. Manufactured October 2018.
Parintii mei au un Sony 43w808c mai vechi, acela are un panel de cateva ori mai bun.

#59
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cu siguranţă ai primit un Philips cu panou IPS eu am modelul 55PUS 7303-12, primit din Ungaria fabricaţie noiembrie 2018 iar negrul este negru, nici vorbă de bleeding, deci are panou VA de 60Hz ! Eu știu că doar modelele de 50 și 55 inch vin din fabrică cu panouri VA, celelalte au panouri IPS ! Posted Image

#60
CR_YS32

CR_YS32

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2006
incercati setarile astea la philips 55 pus7303
IMAGE STYLE - day
color - 62
contrast - 85
focus-1
brightness - 62
ADVANCED
color temperature - personal
color temperature:
wp-red + 76
green-wp + 64
blue-wp + 66
red-bl +3, green-bl + 1, blue-bl + 1
Calibration of colors
color: red + 3, yellow-2, green-1, turquoise + 3, blue-1, funchsia + 1
saturation: red 0, yellow-3, green-1, turquoise-2, blue-1, fuchsia-2
CONTRAST
contrast mode - off
increasing ch. HDR - switched on
dyn contrast - turned on
image contrast - 78
light sensor - off
gamma +2
SHARPNESS
ultra resolution - switched on
image cleansing - dupa preferinta (minim)
movement - personal
natural motion - mediu

#61
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Daca contrascul dinamic e activat atunci e clar ce setari " bune" sunt.....

Edited by edigee, 01 May 2019 - 21:23.


#62
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Contrastul dinamic de regula este folosit pentru a "carpi" o imagine unde intervine o limitare hardware (contrast insuficient) deci nu ar fi imposibil sa dea mai bine la ochi cu el activat pe un televizor mai slab din acest punct de vedere.
Chiar am la birou un Samsung 48Ju6400 și parca e mai bine cu el activat😁

Edited by Gabone99, 01 May 2019 - 21:42.


#63
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@CR_YS32 sunt setările tale personale, sau de calibrare ? Posted Image

#64
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
AICI sunt ceva idei de calibrare Philips PUS 7303, dar sunt două calibrări diferite în postul 2 și 5 @gizlaroc prezintă o calibrare în modul monitor, pe când @THX1234 vine cu altă calibrare și nu este de acord cu modul monitor, Acu” nu știu care din ei are o calibrare mai bună, aș înclina spre @gizlaroc ! Posted Image

#65
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista setari de calibrare decat pt. fiecare exemplar individual in parte. S-a discutata de mii de ori aici. Doua TV-uri .acelasi model .necesita in 99% dintr cazuri reglaje diferite de calibrare. S-a explicat si din ce motive.

#66
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Da binenţeles tu ai dreptate, numai că eu nu plătesc o căruţă de bani pentru un moft, prefer un mod aproximativ de calibrare şi în funcţie de ochiul meu să fac mici corecţii ! Nu-i diferența atât de mare între aceeași serie de tv-uri ca să spui că diferențele sunt de 99%, poate 10-20% să fie cea reală, cel puțin eu nu cred în procentul ăla de 99% când aceleași modele de tv-uri vin din fabrică calibrate identic de producător, iar micile diferențe sunt date de toleranța pieselor ! Ce faci după ce calibrezi un tv și după un an, nu mai ai aceeași imagine că sau dus naibii valorile electroliticilor, plătești altă calibrare ??? Posted Image

#67
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Fiecare face ce vrea cu banii lui bineînțeles însă eu am făcut un test  si anume am copiat niște setări de calibrare de pe Rtings de fun și mi s-a părut ca se vede altfel. Interesant am zis. Nu puteam spune exact dacă în bine sau rau însă în timp era ceva ce ma deranja si le-am scos chiar înainte sa fac calibrarea propriu zisa. Acum nu mai pot privi un mod necalibrat nici pe TV. Modul calibrat e ca o pictura autentica prin cum se îmbină culorile cu umbrele si albul pur (am văzut 3 nuanțe distincte de alb pe o grafica digi24 despre care nici nu știam ca exista) pe când pe modul necalibrat vad fete rozalii, alb murdar iar pictura respectiva zici ca e o imitatie chinezeasca...

Edited by Gabone99, 04 May 2019 - 09:22.


#68
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Fiecare își aruncă banii pe fereastra care vrea, eu nu plătesc sume nesimțite pentru un moft de calibrare, care contează doar pentru ăia care nu-i mulțumești indiferent de calitatea imaginii ! Fără supărare frate, așa văd eu lucrurile !!! Posted Image

#69
sergiudoru

sergiudoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.06.2013
Salut.vreau sa instalez kiwi browser si sa l adaug la aplicatii rapide.am instalat apk,dar cand vreau sa fac shortcut imi cere icon.am instalat o multime de icon pack dar nu merg.aveti vreo idee ce sa fac?la chrome a mers,am gasit icon.va multumesc

Attached Files



#70
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,725
  • Înscris: 04.10.2014

View PostViorelsolar, on 04 mai 2019 - 08:22, said:

aceleași modele de tv-uri vin din fabrică calibrate identic de producător
Curat identic, deoarece e deloc.

View PostViorelsolar, on 04 mai 2019 - 08:22, said:

după un an, nu mai ai aceeași imagine că sau dus naibii valorile electroliticilor
Să îmi arăți și mie electroliticii din calea de semnal video a unui TV. Cred că faci confuzie cu amplificatoarele audio, unde ai și 10 Hz, nu sute de MHz și nici acolo nu se usucă electroliticul după numai un an, plus că schemele se făceau dependente de valoarea absolută exactă a unei componente în epoca de piatră a electronicii.


View PostCR_YS32, on 01 mai 2019 - 11:27, said:

brightness - 62
...
red-bl +3, green-bl + 1, blue-bl + 1
...
Cu valori din astea o să obții o mare spălăceală în imagine, și așa e negrul de LCD cum e.

View PostViorelsolar, on 04 mai 2019 - 12:32, said:

nu plătesc sume nesimțite pentru un moft de calibrare
Nesimțite din ce punct de vedere? Ca sumă pe ora de muncă în raport cu alte activități de specialitate? Ca preț raportat la costuri? Ca durată de amortizare a investiției în aparatură? Ca procent din prețul unui televizor?

Edited by Jean-Luc_Picard, 20 May 2019 - 14:09.


#71
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,363
  • Înscris: 06.11.2014

View PostJean-Luc_Picard, on 20 mai 2019 - 14:08, said:


Cu valori din astea o să obții o mare spălăceală în imagine, și așa e negrul de LCD cum e.

Adevarul e ca doar Oled-ul are negru, restul au verde in loc de negru..

#72
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,725
  • Înscris: 04.10.2014
Au o chestie parțial luminoasă, poți să-i zici gri. Dar când sunt stinse, sunt și ele cu adevărat negre.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate