Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

catia license - de unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Se poate inchiria o licenta pe o anumita perioada de timp fara o plata initiala ?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
adica sa folosesti programul, iti faci treaba, totul gratuit si apoi sa zici ca nu e ceea ce cautai si sa le dai flit?

nu nu, n-ai sa vezi asa ceva. ca in orice domeniu, plata chiriei se face la contractarea serviciului, anticipat.

platesi si apoi folosesti, nu inainte ca la ... altii

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Exista licente gratuite pentru studenti la softuri de acest gen. Nu stiu daca si la Catia, dar cauta pe net, s-ar putea sa gasesti
.Dany fii mai pe faza.
Eu folosesc Fusion 360, din aceeasi categorie de softuri,cu licenta studenteasca pe trei ani.
Uite:
Attached File  Catia.JPG   43.47K   51 downloads

Edited by myshyk, 09 December 2018 - 21:53.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
mai stiu eu pe unii care inchiriau o licenta cu o luna inainte de predare.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postmyshyk, on 09 decembrie 2018 - 21:45, said:

Exista licente gratuite pentru studenti la softuri de acest gen. Nu stiu daca si la Catia, dar cauta pe net, s-ar putea sa gasesti
.Dany fii mai pe faza.
Eu folosesc Fusion 360, din aceeasi categorie de softuri,cu licenta studenteasca pe trei ani.
Uite:
Attachment Catia.JPG

vinzi castraveti gradinarului si-i vinzi si stricati.

ceea ce incerci sa-mi arati e vb de o relansare de platforma si astfel au facut o promotie, asta fiind in 2016.

cat despre versiunea de student, ca de asta zici tu ca e gratis, de fapt e 100$ si trebuie sa respecte anumite conditii verificabile de DS.

Attached Files



#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Initiator, in ce scop vrei sa folosesti licenta?

View PostDany_Darke, on 09 decembrie 2018 - 22:24, said:

cat despre versiunea de student, ca de asta zici tu ca e gratis, de fapt e 100$ si trebuie sa respecte anumite conditii verificabile de DS.

O dau si gratuit, in luna Octombrie a fiecarui an (ca atunci incepe facultatea), dar e suficient de limitata incat sa n-o poti folosi comercial.

#7
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Eu pentru Unigraphics 11 am avut o astfel de licenta, full, pe o perioada de 30 de zile. Pentru inventor exista aceeasi perioada de zile. E posibil sa existe si pt CATIA.

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Direct de la D'Assaut, clar nu. De-asta am intrebat in ce scop doreste. Daca are suficiente argumente (si activitate in domeniu), poate are o sansa sa negocieze cu un distribuitor.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dany, ce scriu astia aici?
https://www.cadcam-g...ee-for-students
Eu stiu ca l-am folosit un an pentru a-l invata, gratuit. Desi nu eram student, mi-am facut un cont cu trombonele si l-am folosit.
Uita-te si aici pana la sfarsit:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PVoKRKEWl_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by myshyk, 09 December 2018 - 23:50.


#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmyshyk, on 09 decembrie 2018 - 23:44, said:

Dany, ce scriu astia aici?
https://www.cadcam-g...ee-for-students

Quote

This promo code expires Oct. 31st, so hurry up and spread the word!


#11
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
si astea gratuite sau limitate au toate functiile active?
"pe vremea mea" aveai multe functii inactive.
catia face parte din categoria grea, asa ca nu cred ca se incurca cu prostii d'astea!

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cele pentru studenti, au cam tot.. Doar ca trebuie cautate pe net promotiile active. Pentru ca exista.

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmyshyk, on 10 decembrie 2018 - 10:19, said:

Cele pentru studenti, au cam tot..

Vorbesti prostii.

Alta promotie generala pentru studenti in afara de asta anuala nu exista. Mai sunt pentru activitati studentesti (concursuri de inginerie). Dar NU AU TOATE FUNCTIILE. Nu-ti da nimeni un soft cu valoare totala de cateva sute de mii de euro, oricat de student ai fi tu.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chestia cu "vorbesti prostii" tine de educatie. O ai, sau nu, indiferent de "soft"
Iar subiectul era daca se poate gasi o licenta gratuita la un anumit soft. Si raspunsul este ca se poate.
Restul sunt balacareli emanate de "culti".
"si nu va salut!".

#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Posted Image

Faptul ca sunt arogant nu ma face sa nu am dreptate.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Attached File  Daca tac.JPG   15.75K   10 downloads

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Ok, atunci evita sa ma mai bagi in seama si toata lumea e fericita.

@initiator: daca esti student, ai o sansa sa gasesti licenta catia, destul de limitata ce-i drept. Daca nu esti student, legal nu ai de unde sa obtii, decat daca ai pozitie de negociere cu un distribuitor autorizat.

#18
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
@initiator - majoritatea softurilor specializate au si varianta inchirierii (integral sau pe module).
Eu folosesc suficient de multe softuri extrem de specializate si m-am lovit de problema asta.
De exemplu, unul dintre softurile pe care le utilizez frecvent are o structura modulara - baza + module specializate pentru anumite aplicatii.
Am cumparat modulele utilizate in mod curent iar, pentru cele de care am nevoie rar - de cele mai multe ori o data pe an sau chiar o data la doi-trei ani - prefer varianta inchirierii (pe una, doua, trei luni - atat cat am nevoie). Chiria lunara in acest caz este egala valoarea modulului impartita la 12 (luni). Dar activarea modulului respectiv se face dupa ce am achitat contravaloarea perioadei de utilizare.

In cazul CATIA, nu cred sa nu existe o astfel de posibilitate. DAR, nu-mi vine a crede sa-ti dea cheia de activare azi, si tu sa platesti doar la sfarsitul perioadei de inchiriere.
Doar daca ai niste relatii bune cu un distribuitor CATIA si respectivul poate obtine aceasta facilitate de la producator.
Dar si aici e greu de crezut daca nu esti o companie mare, cu niste muuulte licente deja achizitionate.
Altfel nu !

PS: Sunt asociat si intr-o firma distribuitoare de software CAD/CAM (desi nu ma ocup in mod direct de ea) si stiu ca unii producatori accepta plata la termen (30-45-60 de zile) si furnizeaza coduri de activare pe perioade determinate, egale cu scadentele de plata.
Dar - cu putine si notabile exceptii (de regula pentru clienti vechi si importanti sau in cazul unor comenzi mari) - se solicita totusi si o plata in avans.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate