Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Casarea mașinii - pot dezmembra ceva înainte de Remat?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
landadev

landadev

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.10.2018
Salut,

Vreau să casez mașina veche, dar sunt curios ce pot scoate din ea înainte să o dau la fier vechi. Mașina funcționează bine și plănuiam să o donez unor rude, dar am găsit „probleme structurale” (rugină adâncă, reparațiile costă cât valoarea mașinii). Nu cred că o pot dezmembra, pentru că vreau ecotichete și pentru ele trebuie „certificat de distrugere”.

1. Rematul evaluează mașina și colectează vreo piesă sau o valorifică doar ca doar fier vechi? Aș da piesele și gratis, doar să nu fie aruncate aiurea.
2. Ce piese merită efortul și pot fi scoase legal?

Singura chestie mai valoaroasă la care m-am gândit e instalația GPL, dar pare multă muncă și nici nu știu dacă am voie, că a trebuit să o trec în talon.

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Nicio piesa nu poti scoate legal.

Nu se pierde nimic stai linistit. Piesele se valorifică de catre muncitorii de la centrul de reciclare.

Edited by abac, 09 December 2018 - 19:50.


#3
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
De ce sa nu poata scoate? Doar nu o da la programul rabla. O cantareste si rezulta valoarea, conteaza sa fie caroseria.
Am un prieten care a scos instalatia GPL inainte.

Edited by ElcapoMafia, 09 December 2018 - 19:56.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Astea sunt conditiile de casare:

g) autovehicul uzat - orice autoturism, autoutilitară uşoară sau
autospecială/autospecializată uşoară, înmatriculat/înmatriculată în România, care conţine
cumulativ componentele esenţiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, şasiu,
precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor autovehiculului şi
dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricaţie) şi care are în cursul
anului înscrierii în program o vechime mai mare sau egală cu 8 ani de la anul fabricaţiei.
Dacă anul înmatriculării înscris în cartea de identitate este anterior anului fabricaţiei, se
consideră an de fabricaţie anul înmatriculării;


#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Excrocherie pe fata

Daca vrei sa faci bucăți o mașină și să vinzi din ea nu poți legal.

Să facă numai firmele bani.





#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Poti dar nu se numeste casare. Nu ai nevoie de certificat neaparat, poti face declaratie notariala de dezmembrare cu care te scoti de la politie si fisc.

#7
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010
Eu am dat una la programul rabla si am luat de pe ea bateria, rezerva, cricul, stergatoarele.

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu merge.
Am vrut eu sa dau o mașină pe bucăți

Pe la urma am dus-o la remat.

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Am un prieten care a dus mai multe masini si a scos/inlocuit de pe ele tot ce s-a putut.

#10
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Eu zic sa o mai folosesti un an doi, se uzeaza si nu mai merita apoi sa scoti din piese. Mergi zilnic la munca cu ea fara s-o fortezi  si se uzeaza treptat, fara sa fie riscul de a face vreun accident.

#11
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
o dai asa cum e fara nimic pe ea doar coaja la baietii cu dezmembrarile .iei pe ea 2 lei .ceri un act de distrugere nu e obligatoriu REMAT, dupa care mergi la notar achiti 20 lei si dai declaratie pe propria raspundere ca nu mai exista fizic masina,dupa care mergi la primarie si ceri radierea din catastif.am procedat anul trecut eu personal.bafta.

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca ti-e frica ca altii vor profita de  masina ta atunci cred ca poti face o cerere sa asisti in direct la eutanasierea (compactarea acesteia......)

Ar fi frumos sa fie asa, cei de la REMAT sa-ti faca o poza in timp ce vechea masina e compactata, sa-ti dea poza sau sa fie distribuita direct pe Facebook ...

Edited by keta, 09 December 2018 - 23:07.


#13
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.11.2017
Se arunca tot si se vor topi laolanta in fornalu din china. E lafel ca la arderea mortilor de la crematoriu, nu mai cauta nimeni sa vada daca e ficatul bun sau bratul se potriveste la alt organism. Oricum e supraproductie si de masini si de telefonuri si de pc-uri si de orice.

E facut asa ca sa impulsioneze productia si consumerismul. Daca baietii de la remat mai salveaza o piesa ceva e un lucru bun, orice piesa salvata inseamna consum mai mic de resurse cu topitul si productia altor masini.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate