Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Alegere draperie/perdea/corp iluminat living

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Buna ziua! Vreau sa mi cumpar dupa cum mentioneaza si titlul draperie, perdea si corp iluminat pt living.
Mobila si coltarul din living sunt nuante de gei, parchetul este un gri deschis, iar pererii sunt albi.
Acu vreau sa iau cele mentionate, dar sa dau o pata de culoare. Ma gandeam la draperii turcoaz/verde olive/capucino cu perdea crem, merge? O sa asortez draperia cu pernutele de pe coltar si cu covorul. La corpul de iluminat n am nici cea mai vaga idee ce vreau, sa fie midern si luminos, sa l pot incadra in decor...

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Ai omis cel mai important lucru:suprafata living-ului si inaltimea.
De asemenea n-ai mentionat materialul din care sunt construiti peretii.
Ca si corp de iluminat ti-as sugera un panou LED,care poate fi dreptunghiular,patrat,rotund,etc.,si care poate fi aplicat aparent sau sub tencuiala,in functie de pereti.

#3
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Livingul are 25 mp, iar inaltimea este de 2.5 m. Panoul respectiv e eficient ca si iluminat? Peretii sunt dintr un rand de bca si unul de caramida.
Se pot atasa poze aici,

Edited by legeamist, 09 December 2018 - 14:56.


#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 legeamist, on 09 decembrie 2018 - 14:13, said:

Buna ziua! Vreau sa mi cumpar dupa cum mentioneaza si titlul draperie, perdea si corp iluminat pt living.
Mobila si coltarul din living sunt nuante de gei, parchetul este un gri deschis, iar pererii sunt albi.
Acu vreau sa iau cele mentionate, dar sa dau o pata de culoare. Ma gandeam la draperii turcoaz/verde olive/capucino cu perdea crem, merge? O sa asortez draperia cu pernutele de pe coltar si cu covorul. La corpul de iluminat n am nici cea mai vaga idee ce vreau, sa fie midern si luminos, sa l pot incadra in decor...
negru sau maro ar merge mult mai bine. sau bleumarin sau violet închis, să nu strici aspectul de cavou.

#5
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
https://imgur.com/a/VEVQV3k

nu stiu daca amvoie sa postez asa pozele, dar imi cer scuze anticipat daca gresesc..
Cam asa arata livingul, latimea ferestrei e de 5.2m

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Pentru o pata de culoare poti pune si tapet sau tablouri pe pereti...Posted Image

#7
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Eu as vedea perdele transparente  gri deschis cu niste broderii finute sub forma de stelute.
Draperiile pline un gri violet.

Edited by Kriss77, 09 December 2018 - 18:52.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Cu gri merg asortate rosu, verde lime, turcoaz, argintiu, violet. Cauta pe net imagini cu "idei amenajare living gri" si o sa gasesti destule idei.

#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Eu as alege o combinatie clasica si - dupa parerea mea - foarte eleganta: gri si galben / mustar.
Turcoaz cu gri e o combinatie de care s-ar putea sa te plictiesesti mai repede fiindca sunt culori reci, ambele. Verde sage, mai degraba. Iar capucino, cu siguranta.

#10
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Va multumesc tuturor!
Am cumparat draperia o nuanta de verde, nu stiu exact denumirea, dar nu e nici ala tipator, nici ala inchis. Acum nu gasesc un model de corp de iluminat.
Inaltimea livingului e de 2.5m si nu stiu ce e mai indicat de luat, lustra sau plafoniera. Vreau ceva modern spre futurist..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate