Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Supozitoare-hemoroizi :(

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
:|

Stie cineva daca supozitoarele, ca marime, sunt standard? nu exista mai subtiri? Poti sa scapi de hemoroizi prin operatie?

Banuiesc ca e ceva destul de frecvent, voi cum treceti peste aceste episoade? Eu am avut, as spune, cateva episoade....dar luna asta, a fost un chin:|, de doua ori nici nu m-am putut misca, ma gandeam sa ma duc la urgente :|...

#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 jimi91, on 09 decembrie 2018 - 12:36, said:

Poti sa scapi de hemoroizi prin operatie?
Inainte de a recurge la operatie incearca o alimentatie vegetariana si cat mai multa miscare.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
pai nu e o operatie complicata, cred, e cu laser....si nu am avut probleme, stiam ca am hemoroizi, dar nu am avut episoade...doar cateva, unu pe an, ceva de genul...dar luna asta, am avut doua:|...e cumplit...si supozitoarele astea sunt asa groase, pff...

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 Testosteron, on 09 decembrie 2018 - 12:45, said:

Inainte de a recurge la operatie incearca o alimentatie vegetariana
Hai sa fim seriosi...

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 jimi91, on 09 decembrie 2018 - 12:36, said:

Posted Image

Stie cineva daca supozitoarele, ca marime, sunt standard? nu exista mai subtiri?
Le poti taia in doua sau in patru.

#6
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 andreic, on 09 decembrie 2018 - 12:48, said:

Hai sa fim seriosi...
E din proprie experienta.....

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 andreic, on 09 decembrie 2018 - 12:48, said:

Hai sa fim seriosi...
tocmai ca sa fim seriosi zic si eu. cu hemoroizii se poate trai. bineinteles ca doctorii te vor baga imediat la operatie, ca e un ban de mancat. in primul rand, trebuie sa nu te mai stergi cu hartie la cur. dupa actul de defecare, trebuie sa te speli. daca nu ai acces la un dus, iti iei o sticla cu apa.
renunta la mancarurile prea condimentate.
renunta la pozitia asezat pe scaun pe WC, adopta pozitia "pe vine". e foarte usor sa te urci pe scaunul wc-ului si e si mai igienic. plus ca, pozitia asta face ca evacuarea sa fie mai usoara.
si nu in ultimul rand, fa bai in "ciai" de pelin.  3 linguri de pelin la un kil de apa, le pui in lighean si stai cu curul in el vreo 20 de minute.

iti spun asta nu din auzite, verificat personal.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 Testosteron, on 09 decembrie 2018 - 13:09, said:

E din proprie experienta.....
Sunt subiective experientele proprii.

 rich1974, on 09 decembrie 2018 - 13:10, said:

iti spun asta nu din auzite, verificat personal.
Sunt impresii doar, fara fundament stiintific care duc chiar spre penibil si comedie.

Hemoroizii ii are toata lumea, e ceva natural... diferenta e ca la unele persoane se infecteaza acut sau cronic. Medicii stiu cel mai bine cand si daca e nevoie de operatie sau nu... experientele personale nu au treaba cu sanatatea publica din moment ce fiecare individ e altfel si raspunde altfel le tratamente/boala. Deci primul pas este consultul pentru a determina daca trebuie operat sau nu. Supozitoarele incurajeaza retragerea pentru ca includ antibiotic... insa ele sunt bune atata timp cat problema e acuta, daca e cronica trebuie atentie speciala.

Edited by andreic, 09 December 2018 - 13:17.


#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 rich1974, on 09 decembrie 2018 - 13:10, said:

tocmai ca sa fim seriosi zic si eu. cu hemoroizii se poate trai. bineinteles ca doctorii te vor baga imediat la operatie, ca e un ban de mancat. in primul rand, trebuie sa nu te mai stergi cu hartie la cur. dupa actul de defecare, trebuie sa te speli. daca nu ai acces la un dus, iti iei o sticla cu apa.
renunta la mancarurile prea condimentate.
renunta la pozitia asezat pe scaun pe WC, adopta pozitia "pe vine". e foarte usor sa te urci pe scaunul wc-ului si e si mai igienic. plus ca, pozitia asta face ca evacuarea sa fie mai usoara.
si nu in ultimul rand, fa bai in "ciai" de pelin.  3 linguri de pelin la un kil de apa, le pui in lighean si stai cu curul in el vreo 20 de minute.

iti spun asta nu din auzite, verificat personal.

:(...kill me

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
jimi trebuie sã te speli la cur. nu o sa mai ai episoade de dureri.

#11
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
@ jimi91 Unii isi baga chestii serioase in cur si tie nu iti intra un supozitor gros cat un creion ? Ciudat ...
Nu iti baga tot felul de supozitoare, nu te da cu creme aiurea, tine si tu regim acum si mergi urgent la un doctor doi, dar din aia buni (iti pot recomanda eu unu in pvt, daca esti din Bucuresti), nu orice amatori. Sunt mai multe tratamente ptr hemoroizi, vezi ce spun aia... ai grija ca poate iesi destul de trist daca nu te tratezi  ...

Edited by SethNY, 09 December 2018 - 13:53.


#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
nu sunt din bucuresti...


As prefera ceva mai sbutire...

#13
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Recomand supozitoarele "naturiste" Carpicon S.

Sunt ceva de vis. Grijă mare cum le inserați că pătează tot ce prind, dar eu vă dau în scris că ameliorează (și m-aș hazarda să spun că vindecă) rapid.

#14
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Detralex

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 silesax, on 09 decembrie 2018 - 13:12, said:

jimi trebuie să te speli la cur.
...dupa fiecare vizita la tron.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 britneysbitch, on 09 decembrie 2018 - 13:49, said:

Recomand supozitoarele "naturiste" Carpicon S.

Sunt ceva de vis. Grijă mare cum le inserați că pătează tot ce prind, dar eu vă dau în scris că ameliorează (și m-aș hazarda să spun că vindecă) rapid.

sa inteleg ca sunt supozitoarele minune? nu prea am incredere in medicamente naturiste...nu prea isi fac efectul...ca marime, sunt la fel ca cele hemorzon?

#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
"1. alimentatia . Normala , cu accent pe consumul de fructe , legume , cereale si lichide . De studiat regimul integral vegetarian. Se elimina tot ceea ce produce constipatie . Se evita in principal branza telemea si alimentele " uscate " .

2. condimente . Consumati normal , aceasta insemnand , desigur , cu moderatie . Eliminati tot ceea ce provoaca neplaceri , usturimi , in special in cazul fisurilor anale , sangerarilor .

3. evitati stresul , incordarile . Sfincterul trebuie sa fie cat mai relaxat pentru a putea spera la vindecare .

4.supozitoare . Nu le introduceti imediat , incercati sa le tineti 2-3 minute fara a le impinge complet , timp in care se vor topi partial si vor unge mai bine zona . Nu pot face recomandari . Nu mai folosesc , deoarece nu este cazul , .

5.unguente . Special concepute pentru hemoroizi , sau unguente de piele , cu efect cicatrizant - cu galbenele , galbenele si tataneasa , etc. Aplicati pe pielea uscata . Masati cat mai mult ( chiar cateva minute ) zona rectala de fiecare data cand aplicati unguentul . La sfarsit acoperiti cu o fasa din hartie cat mai moale - prosoape de bucatarie , hartie igienica .

6.bai de sezut . Cea mai buna ar trebui sa fie cea cu sare , insa nu apelez la acest procedeu , iarasi nu pot face recomandari .

7.sapun . Utilizati-l pe cel normal , pe care il aveti in mod curent in casa . Doar daca sesizati ceva , in special in cazul fisurilor anale , incercati un sapun special , pentru copii sau medicinal .

8.evitati pe cat posibil statul pe scaun si sedentarismul . Dupa constipatie , este a doua cauza care agraveaza evolutia hemoroizilor . Faceti cat mai multa miscare , cititi sau priviti la televizor din pozitia culcat .

9. exercitiile Kegel ( strans din fund ) . Practicati oricand si oricat de mult .

10.. schema de tratament ( varianta ) .

Dupa ce intrati la toaleta , dezbracati-va complet ( acasa , bineinteles ) . Asezati o oglinda pe podea si dispuneti-va astfel incat sa puteti vedea zona rectala . Este important sa va obisnuiti sa apreciati personal evolutia hemoroizilor , daca sunt inflamati , s-au inmultit sau daca au dat inapoi . Recoltati urina . In timpul scaunului urmariti cu maxima atentie ca acesta sa fie moale , sa nu solicite nici un efort . Orice anomalie trebuie considerata ca un semnal ca undeva s-a produs ceva in neregula . Dupa scaun , va spalati cu dusul cu apa rece . Dupa o prima folosire a jetului , spalati cu sapun . Masati zona rectala , incercand sa " simtiti " stadiul in care se afla hemoroizii , apasandu-i cu cat mai multa forta . In acest fel ii determinati sa se retraga . Spalati din nou cu jetul de apa , cateva zeci de secunde ( puteti numara pana la 30 , 50 , 100 ... ) . Ridicati-va in picioare . Practicati min. 1 min. exercitii Kegel . Reluati procedeul folosind urina in loc de apa . Dupa dus , stergeti zona rectala pentru uscare . Aplicati unguentul pregatit , masand deasemeni cat mai mult si cu cat mai multa forta . Faceti cel putin o serie de exercitii Kegel . La sfarsit aplicati fasa de hartie mentionata mai sus si ... gata . Daca timp de 24 de ore , pana la urmatoarea sedinta de igiena nu mai simtiti prezenta hemoroizilor si va puteti vedea linistiti de viata ... ati castigat o mare batalie ."

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
masuri pe care le-am luat...mananc ceva mai sanatos (incerc sa mananc o supa zilnic), condimentat cat de cat, niciodata nu am exagerat, ma duc la toaleta aproape zilnic, sau cel putin incerc....de spalat, am inceput sa ud hartia igienica si sa incerc sa fiu cat mai delicat....evolutia hemoroizilor...am doar unul, se simte la mana...cateodata e mai umflat, cateodata nu....dar nu m-a deranjat....doar in cele cateva episoade pe care le-am avut, e o senzatie deloc placuta:|...pe viitor as vrea sa ma operez...dar nu stiu daca se vindeca...

multumesc pentru sfaturi o sa incerc sa tin cont de ele

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate