Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Ce stiti de astrologul Radu Stefanescu?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Radu Stefanescu e un tip care face horoscoapele pentru Evenimentul Zilei si in fiecare zi pe langa previziuni, mai baga si diferite povestioare, anecdote plus intamplari personale, multe din ele care par de-a dreptul incredibile.
O sa spicuiesc aici cateva lucruri care le-a spus despre el:

1) se trage dintr-o familie veche boiereasca si bogata, toti stramosii lui au facut o gramada de lucruri pentru Romania, au fost decorati de rege, taica-su a fost erou de razboi.
2) in scoala a fost elev stralucit, olimpic la nu stiu cate materii, a facut apoi Politehnica.
3) a locuit pentru o vreme, a studiat si muncit in Orientul Mijlociu - a facut cursuri la Teheran, a muncit pentru o corporatie multi-nationala in Iran si in domeniul energetic in Liban.
4) a programat in premiera inca din anii '70 software astrologic in Romania pe computerele de la Politehnica.
5) prin anii '90 a lucrat pentru o companie cunoscuta de software, scotand horoscoape zilnice in mai multe limbi, toate aceste horoscoape fiind apoi extrase, prelucrate si mixate intr-o baza de date, furnizata apoi cam tuturor programelor pe computer ce fac horoscoape, astfel ca de fiecare cand citim un horoscop intr-un ziar sau pe net, sunt de fapt previziunile lui pe care le-a facut el atunci cu ani in urma.
6) are o colectie imensa de carti vechi, antichitati si tot soiul de obiecte valoroase si artefacte, detine chiar si globul de cristal al lui John Dee - astrologul reginei Elisabeta I.
7) vine lumea in pelerinaj la el din toate tarile ca sa le faca horoscopul, inclusiv persoane importante, influente, celebritati, politicieni, oameni de stiinta.
8) a scris nu stiu cate carti, a publicat zeci de mii de articole, a tinut conferinte in toata lumea, a aparut timp de ani de zile la televizor si a scolit toti astrologii importanti din Romania.
9) s-a nimerit sa fie tot timpul in preajma unor evenimente importante din toata lumea - revolutii, lovituri de stat, schimbari de regim in tari din Africa sau Asia, a participat activ si la Revolutia romana.
10) a cunoscut personal o gramada de politicieni, sefi de stat, a fost pana si in vizita la papa Ioan Paul al II-lea, si desi trebuia sa stea doar 5 minute, cat sa ii dea o scrisoare oficiala, acesta l-a tinut doua ore si jumate la discutii si nu mai voia sa ii dea drumul sa plece si l-a convins apoi pe papa sa vina in vizita in Romania.

Voi ce credeti, sunt toate aceste povestiri adevarate sau doar simple nascociri?

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Aia cu papa e maxima. Cica el l-a convins pe papa sa vina in Romania....
Un escroc.

Edited by _-_, 09 December 2018 - 13:26.
Fara jigniri!


#3
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postdan1980_25, on 09 decembrie 2018 - 12:45, said:

Aia cu papa e maxima. Cica el l-a convins pe papa sa vina in Romania....
Un escroc.

Am avut marea onoare și privilegiu să stau de vorbă cu omul extraordinar care a contribuit esenţial la schimbarea lumii, într-o audienţă particulară, la începutul anilor 80’. Trebuia să dureze cinci minute, îi aduceam o scrisoare. Papa m-a ţinut două ore jumătate, spre uimirea funcţionărimii Sfântului Scaun. Veneam din Orient, direct din Iran, şi aveam ce să povestesc Sfântului Părinte, despre o ţară condusă de clerici. Apoi am fost printre cei care au militat, cu stăruinţă neîncetată, ca papa Ioan Paul al II-lea să viziteze România. Ceea ce s-a întâmplat, dar din nefericire, nu mai eram eu în România, în acea vreme!

https://evz.ro/horos...l-copiilor.html

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cine vrea neaparat sanctiuni, atunci poate sa mai posteze mizerii!

Daca nu va este clar cum trebuie sa va comportati pe forum si pe aceasta arie, atunci studiati regulamentul forumului si al ariei: https://forum.softpe...dii-astrologie/

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Scuze . Ne-am cam precipitat . Mii de scuze, maestre  ! On topic, adevarul e ca inca n-am avut privilegiul de a auzi de acesta, din pacate ! Posted Image

#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 10.10.2011

View PostPopaXXX, on 09 decembrie 2018 - 12:31, said:

Radu Stefanescu e un tip care face horoscoapele pentru Evenimentul Zilei si in fiecare zi pe langa previziuni, mai baga si diferite povestioare, anecdote plus intamplari personale, multe din ele care par de-a dreptul incredibile.
O sa spicuiesc aici cateva lucruri care le-a spus despre el:

1) se trage dintr-o familie veche boiereasca si bogata, toti stramosii lui au facut o gramada de lucruri pentru Romania, au fost decorati de rege, taica-su a fost erou de razboi.
2) in scoala a fost elev stralucit, olimpic la nu stiu cate materii, a facut apoi Politehnica.
3) a locuit pentru o vreme, a studiat si muncit in Orientul Mijlociu - a facut cursuri la Teheran, a muncit pentru o corporatie multi-nationala in Iran si in domeniul energetic in Liban.
4) a programat in premiera inca din anii '70 software astrologic in Romania pe computerele de la Politehnica.
5) prin anii '90 a lucrat pentru o companie cunoscuta de software, scotand horoscoape zilnice in mai multe limbi, toate aceste horoscoape fiind apoi extrase, prelucrate si mixate intr-o baza de date, furnizata apoi cam tuturor programelor pe computer ce fac horoscoape, astfel ca de fiecare cand citim un horoscop intr-un ziar sau pe net, sunt de fapt previziunile lui pe care le-a facut el atunci cu ani in urma.
6) are o colectie imensa de carti vechi, antichitati si tot soiul de obiecte valoroase si artefacte, detine chiar si globul de cristal al lui John Dee - astrologul reginei Elisabeta I.
7) vine lumea in pelerinaj la el din toate tarile ca sa le faca horoscopul, inclusiv persoane importante, influente, celebritati, politicieni, oameni de stiinta.
8) a scris nu stiu cate carti, a publicat zeci de mii de articole, a tinut conferinte in toata lumea, a aparut timp de ani de zile la televizor si a scolit toti astrologii importanti din Romania.
9) s-a nimerit sa fie tot timpul in preajma unor evenimente importante din toata lumea - revolutii, lovituri de stat, schimbari de regim in tari din Africa sau Asia, a participat activ si la Revolutia romana.
10) a cunoscut personal o gramada de politicieni, sefi de stat, a fost pana si in vizita la papa Ioan Paul al II-lea, si desi trebuia sa stea doar 5 minute, cat sa ii dea o scrisoare oficiala, acesta l-a tinut doua ore si jumate la discutii si nu mai voia sa ii dea drumul sa plece si l-a convins apoi pe papa sa vina in vizita in Romania.

Voi ce credeti, sunt toate aceste povestiri adevarate sau doar simple nascociri?
sunt adevarate asta e clar. din punctul meu de vedere nu poti sa iti incepi ziua pana nu o vezi pe Neti zicand de bine sau de rau

#7
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Horoscopul făcut pentru diverse publicații este fix o frecție la tocul ușii. Nu ai cum să cuprinzi mase mari de oameni în câteva rânduri. În schimb astrologia poate fi considerată o știință, e fascinantă și făcută de cine trebuie devine foarte interesantă. Mulți oameni văd astrologia strict ca ceva care prezintă viitorul dar nu acesta este rolul ei. Nu mă pot pronunța cu privire la individul acesta, ar trebui să discuți cu el față în față. Așa, ziarul poate spune multe.

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
astrolog=impostor

#9
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
nu neaparat, dar a te ghida minut cu minut dupa previziuni astrale mi se pare de nivelul misticului religios

#10
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostTLGTLC, on 09 decembrie 2018 - 14:58, said:

Horoscopul făcut pentru diverse publicații este fix o frecție la tocul ușii.
Pai asta zice si el, ca toate ziarele si televiziunile fac asa-zisul horoscop cu un software care genereaza niste sabloane si expresii standard culese dintr-o baza de date. Numai ca baza aia de date sustine ca e bazata pe horoscoapele scrise de el:

La începutul anilor 90’ eram în State şi am primit o invitaţie din partea unui cosorţiu, o multinaţională al cărei nume îl vedeţi la fiecare cinci minute. Un contract dur de confidenţialitate mă împiedică să fiu mai precis. Pe scurt, un director de divizie îmi propunea să fac horoscopul pe zodii, zilnic, în patru limbi: engleză, franceză, spaniolă şi portugheză. Într-un anumit format, cu un anumit număr de caractere, cu o sintaxă precisă şi cu un număr de cuvinte impus în fiecare propoziţie. Foarte general, fără Luni pline și alte particularizări. Foarte general, repet. Condiţiile erau drastice, dar şi valoarea contractului era îmbietoare. O ofertă care nu poate fi refuzată! Şapte ani de zile am furnizat corporaţiei horoscoapele zilnice. Apoi am primit o notificare în care mi se comunica încetarea amiabilă a contractului şi că în contul meu va fi depus contravaloarea prestaţiei pe viitorii doi ani, ca gest graţios şi consideraţie.
Vanitatea, acest păcat capital, m-a făcut să pun întrebări şi să cer explicaţii.
Motivele corporaţiei vi le împărtășesc și domniilor voastre:

„Vă mulţumim încă odată pentru colaborare. În prezent avem o bază de date suficient de mare pentru ca programele noastre să poată genera, în mod aleatoriu, preziceri astrologice. Probabil că nu eraţi informat, dar horoscoapele erau traduse în alte 38 de limbi. Considerăm că efortul financiar cu traducerea noilor horoscoape întocmite de dvs nu mai este necesar. După cum am menţionat specialiştii noştri consideră ca au suficient material pentru generarea pe net şi pe platforme mobile a prezicerilor astrologice!”

Deci, am furnizat acum douăzeci de ani unei corporaţii mai mare şi mai tare decât un stat european, o bază de date cu previziuni astrologice. Adică, 29.904 de propoziţii, meşteşugit făcute, care sună foarte bine şi astrologic, conform cu cerinţele multinaţionalei. În momentul respectiv erau şi adevărate pentru că reprezentau interpretarea hărţii stelare din ziua respectivă.

Este foarte posibil ca astăzi, dacă consultaţi un oracol astrologic pe internet, sau pe telefonul mobil, să primiţi propoziţiile scrise de amărâtul de subsemnat acum 25 ani, dar mixate şi amestecate literar şi seducător de un computer. Dar, nu este astrologie!


https://evz.ro/horos...nformatica.html

Edited by PopaXXX, 09 December 2018 - 16:15.


#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmarcusdefeis, on 09 decembrie 2018 - 15:29, said:

nu neaparat, dar a te ghida minut cu minut dupa previziuni astrale mi se pare de nivelul misticului religios
care diferă cu ce de impostură?

#12
Plotin

Plotin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.02.2012
baba Vanda la masculin. A fost,a citit,a auzit, și a prezis. Cîteodată se v-a întîmpla..cam ca la sf.Ioan. Omul  are un sistem astrologic comparabil doar cu ..rotația galaxiei.Nu are caracteristici pentru  Terra,pentru om,în schimb acoperă toate previziunile cu influențele astrale.Sînt sigur că domnia sa cunoaște că România este formată din  două entități distincte....

#13
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 PopaXXX, on 09 decembrie 2018 - 12:31, said:

Radu Stefanescu e un tip care face horoscoapele pentru Evenimentul Zilei si in fiecare zi pe langa previziuni, mai baga si diferite povestioare, anecdote plus intamplari personale, multe din ele care par de-a dreptul incredibile.
O sa spicuiesc aici cateva lucruri care le-a spus despre el:

1) se trage dintr-o familie veche boiereasca si bogata, toti stramosii lui au facut o gramada de lucruri pentru Romania, au fost decorati de rege, taica-su a fost erou de razboi.
2) in scoala a fost elev stralucit, olimpic la nu stiu cate materii, a facut apoi Politehnica.
3) a locuit pentru o vreme, a studiat si muncit in Orientul Mijlociu - a facut cursuri la Teheran, a muncit pentru o corporatie multi-nationala in Iran si in domeniul energetic in Liban.
4) a programat in premiera inca din anii '70 software astrologic in Romania pe computerele de la Politehnica.
5) prin anii '90 a lucrat pentru o companie cunoscuta de software, scotand horoscoape zilnice in mai multe limbi, toate aceste horoscoape fiind apoi extrase, prelucrate si mixate intr-o baza de date, furnizata apoi cam tuturor programelor pe computer ce fac horoscoape, astfel ca de fiecare cand citim un horoscop intr-un ziar sau pe net, sunt de fapt previziunile lui pe care le-a facut el atunci cu ani in urma.
6) are o colectie imensa de carti vechi, antichitati si tot soiul de obiecte valoroase si artefacte, detine chiar si globul de cristal al lui John Dee - astrologul reginei Elisabeta I.
7) vine lumea in pelerinaj la el din toate tarile ca sa le faca horoscopul, inclusiv persoane importante, influente, celebritati, politicieni, oameni de stiinta.
8) a scris nu stiu cate carti, a publicat zeci de mii de articole, a tinut conferinte in toata lumea, a aparut timp de ani de zile la televizor si a scolit toti astrologii importanti din Romania.
9) s-a nimerit sa fie tot timpul in preajma unor evenimente importante din toata lumea - revolutii, lovituri de stat, schimbari de regim in tari din Africa sau Asia, a participat activ si la Revolutia romana.
10) a cunoscut personal o gramada de politicieni, sefi de stat, a fost pana si in vizita la papa Ioan Paul al II-lea, si desi trebuia sa stea doar 5 minute, cat sa ii dea o scrisoare oficiala, acesta l-a tinut doua ore si jumate la discutii si nu mai voia sa ii dea drumul sa plece si l-a convins apoi pe papa sa vina in vizita in Romania.

Voi ce credeti, sunt toate aceste povestiri adevarate sau doar simple nascociri?
Acum aud de el, ca nu ma uit la televizor, dar daca are globul lui John Dee (ceea ce nu cred, pentru ca la o cautare se pare ca-i in colectia de la Science Museum Londra) asta nu-l va ajuta ca toata viata a stat pana-n gat bagat in ocultism.

#14
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Xlander, on 19 decembrie 2018 - 22:58, said:

Acum aud de el, ca nu ma uit la televizor, dar daca are globul lui John Dee (ceea ce nu cred, pentru ca la o cautare se pare ca-i in colectia de la Science Museum Londra) asta nu-l va ajuta ca toata viata a stat pana-n gat bagat in ocultism.

Vă rog mult să mă scuzați, după chirurgul de la Viena, a mai apărut un musafir, bine hămăit de cățeii mei. Un pelerin de la Cernăuți, venit cu trenul până la Buzău și de acolo cu mașina unor prieteni, prin pasul Ciolanul. A venit doar să mă vadă, să vadă dacă exist ca persoană și tot ce am descris în sihăstria mea. Când a dat cu ochii de marele glob de cristal de pe biroul meu, care aparținuse lui John Dee, a spus ca ardeleanul când a văzut girafa: ”așa ceva nu se poate!”. Acum se minunează de cărțile din bibliotecă.

https://evz.ro/horos...a-semnelor.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate