Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandare unelte prelucrare lemn - bricolaj(fierastrau circular)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in alegerea unor scule ce vor fi folosite la diverse proiecte diy pe langa casa.

1. Fierastrau Circular
Am tot analizat  si cred ca acesti tip de circular imi ofera cea mai mare versatilitate, folosit impreuna cu diverse sabloane putand realiza cam tot ce as vrea eu.
Poate chiar la un moment dat sa incerc sa ii fac un banc pe care sa il montez. Vad ca au facut destui asta pe youtube.

Dat fiind ca va fi folosit cam o data pe saptamana m-as limita la 600-700 lei, la care sa ii adaug o panza mai buna. Probabil  cea cu care vin ele e pentru taieri mai brute.
Banuiesc ca nu sunt mari diferente intrebranduri la bugetul acesta, dar poate unii dintre voi ati folosit mai multe modele si cunoasteti diverse particularitati ale lor.
Ce diametru al panzei ar trebui sa aleg in asa fel incat sa pot gasi usor panze  pe viitor? Ce panza imi recomandati sa cumpar pentru taieturi mai fine si aschiere minima ( sunt constient ca sunt limitari suficiente aici)?

Va fi folosit pentru taiat lemn(scandura in principiu, uneori poate scurtat niste dulapi), placaj, OSB poate chiar si PAL pentru diverse proiectele pe langa casa.
As vrea sa poata taia elemente cu grosimea de minim 50mm(60 ar fi perfect).
M'am orientat catre niste modele cu lama de 190mm/30 mm dar nu e obligatoriu.
https://www.atelieru...ic-p-29777.html
https://www.atelieru...0-mm-p-802.html

2. Fierastrau de mana (japonez?)
Vreau un fierastrau de mana, cu care sa pot realiza taieturi de precizie. Imi trebuie unul cat mai universal pentru ca nu pot spune daca aceste taieturi vor fi in lungul fibrei sau perpedicular pe fibra. vreau sa incerc sa fac niste imbinari in coada de randunica.

http://www.finetools...oba/DSFT-312098
http://www.finetools...oba/DSFT-309312
http://www.finetools...oba/DSFT-313780

Multumesc!

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Mai degrabă un fierastrau staționar de banc, cu masă deasupra, să poți să tai ușor și în lungul lemnului. https://fierastrau-c...1fl-p337475242/
Ce am dat eu ca exemplu e la nivel profesional, dar sigur se găsesc și mai ieftine.

Ar merge și unul de masă, gen https://www.emag.ro/...0/pd/D2TT2DBBM/

Succes!

#3
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Makita Romania a introdus de curand 3 ani garantie pentru produsele sale,dar atentie, acestea trebuie sa fie achizitionate de la un distribuitor autorizat, pentru ca mai sunt si produse Makita aduse din alte tari si acestea nu beneficiaza de garantie.

Edited by daybreak246, 08 December 2018 - 23:57.


#4
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 andbozo, on 08 decembrie 2018 - 23:02, said:

[...]Fierastrau de mana (japonez?)[...]

Japonezul este o minune! Doar ca trebuie sa te obisnuiesti cu felul in care taie; si anume, in momentul cand il tragi spre tine, nu cand il impingi.

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ehe...pentru diverse proiecte diy pe langa casa...iti trebuie mai multe scule. ce sa faci doar cu un circular..

Ai sa vezi ca sunt pozitii si chestii care or sa necesite flex,pendular,drujba etc...

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
pentru circular aș opta pentru Makita pentru că vine cu tot cu geantă. Face depozitarea și transportul mult mai ușoare.

Tine cont însă că nu poți tăia cu circularul decât drept și perpendicular pe fibra lemnului. E foarte riscant să tai în lungul fibrei cu circular de mână.

Edited by DaculScoril0, 09 December 2018 - 09:52.


#7
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Voi vorbi despre fierastraul Bosch GKS 190, pe care il am de cativa ani, dar nu l-am folosit la capacitatea lui.
-este detul de puternic... cu siguranta nu as lua ceva mai mic de 1400w pentru panza de 190mm.
-cu panza care vine "opticut" terce usor prin dulapi si canduri... si pe lung si pe lat.

neajunsurile acestui circular:
-baza -este din tabla presata... nu este suficient de rigida... nu este 100% paralela cu lama...deci daca se incearca o taiere precisa cu circulatul indrumat de un dreptar... taietura va devia Posted Image ; tot din cauza ca e din tabla.. are o oarecare flexibilitate in punctele de fixare deci unghiul taieturii va fi influentat de forta cu care se impinge in circular.
-lama pe partea dreapta...este foarte greu de urmarit linia de taiere.

#8
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006

 Digix, on 08 decembrie 2018 - 23:35, said:

Mai degrabă un fierastrau staționar de banc, cu masă deasupra, să poți să tai ușor și în lungul lemnului. https://fierastrau-c...1fl-p337475242/
Ce am dat eu ca exemplu e la nivel profesional, dar sigur se găsesc și mai ieftine.

Ar merge și unul de masă, gen https://www.emag.ro/...0/pd/D2TT2DBBM/

Succes!
Ideal ar fi sa am cate unul din fiecare, dar e problema in principal de spatiu, si chiar de buget, avand in vedere ca o sa le folosesc destul de rar. Nu am renuntat inca la idee totusi.

 DIY, on 09 decembrie 2018 - 00:53, said:

Japonezul este o minune! Doar ca trebuie sa te obisnuiesti cu felul in care taie; si anume, in momentul cand il tragi spre tine, nu cand il impingi.
Am dat comanda de Ryoba Z-Saw life. L'am ales fata de celalalt pentru ca are dintii mai fini. Oricum nu cred ca as fi dat gres cu niciunul din ele. Ramane sa exersez taiatul cu el.

 mariovrs, on 09 decembrie 2018 - 06:49, said:

Ehe...pentru diverse proiecte diy pe langa casa...iti trebuie mai multe scule. ce sa faci doar cu un circular..

Ai sa vezi ca sunt pozitii si chestii care or sa necesite flex,pendular,drujba etc...
Unele le mai am, altele or sa mai vina dupa necesitati.

 aurick86, on 10 decembrie 2018 - 00:42, said:

Voi vorbi despre fierastraul Bosch GKS 190, pe care il am de cativa ani, dar nu l-am folosit la capacitatea lui.
-este detul de puternic... cu siguranta nu as lua ceva mai mic de 1400w pentru panza de 190mm.
-cu panza care vine "opticut" terce usor prin dulapi si canduri... si pe lung si pe lat.

neajunsurile acestui circular:
-baza -este din tabla presata... nu este suficient de rigida... nu este 100% paralela cu lama...deci daca se incearca o taiere precisa cu circulatul indrumat de un dreptar... taietura va devia Posted Image ; tot din cauza ca e din tabla.. are o oarecare flexibilitate in punctele de fixare deci unghiul taieturii va fi influentat de forta cu care se impinge in circular.
-lama pe partea dreapta...este foarte greu de urmarit linia de taiere.
Foarte utila informatia, o sa ma uit dupa cum sunt realizate bazele la celelalte modele.

Deocamdata am luat japonezul de mai sus, si o sa mai iau niste chestii mici care imi lipsesc de prin magazinele de bricolaj. Cu circularul am timp sa ma tot gandesc, o sa il iau dupa Anul Nou.

Edited by andbozo, 10 December 2018 - 09:46.


#9
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Poate te intereseaza:
Eu am cumparat Boschul GKS 190 ..la 380 lei ...de black friday.
Din cand in cand le mai gasesti la reduceri semnificative (  Posted Image procentual.. ca si cu 100 si fara 200 de lei tot aia e)

Din pacate vad ca in Romania INCA nu se gasesc circulare cu lama pe dreapta Posted Image

Du-te la un magazin de brcolaj.. si ia un circular in mana dreapta daca esti dreaptaci.... si incearca sa mimezi taierea pe lung a unei placi.. lungi... este foarte greu sa stai cu ochii corect pe lama/semn, sa ai o prindere ferma si sigura pe circular, sa nu iti intre rumegusul in ochi..etc etc

#10
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
A venit samuraiul. Am facut rapid o taietura de incercare si cam asta a iesit. Cu putina practica si cu prins de masa cred ca se pot face sa iasa perfect. Imi place cat de fin taie.

Attached Files



#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postandbozo, on 14 decembrie 2018 - 19:30, said:

A venit samuraiul. Am facut rapid o taietura de incercare si cam asta a iesit. Cu putina practica si cu prins de masa cred ca se pot face sa iasa perfect. Imi place cat de fin taie.
ăsta e un fierăstrău pentru tăieturi speciale, un de ai nevoie de finețe sau tăieturi razante cu o altă suprafață. Dacă îl vei folosi la toate alea îți va da sângele pe nas că nu taie prea repede. Cumpără și unul sau două fierăstraie europene pentru tăieturi rapide. Ideal ar fi să ai un fierăstrău pentru tăiat în lungul fibrei și unul perpendicular pe fibră.

#12
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Daca tot a fost cu -10% la bricolaj am dat comanda de https://www.emag.ro/...k/pd/DKQMNFBBM/
M-a convins talpa din aluminiu turnat si faptul ca am vazut pe cineva pe youtube care il folosea cam la tot ce l-as folosi si eu. Ramane sa cumpar o panza cu dinti mai multi pentru taieturi mai fine.

De asemenea am mai cumparat un pendular de la Bosch(cel mai ieftinel care era pe stoc in Dedeman) si ma tot gandesc daca sa iau si unul stationar pentru rapiditate in cazul taierilor la 45 grade. Mi'a placut Metabo Ks216, dar inca ma gandesc cum il ascund de nevasta.

#13
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2007
Mie mi se pare ca doar ghidajele sunt turnate si prinse cu suruburi de talpa,  cel putin asa se vede in foto.

#14
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 andbozo, on 10 ianuarie 2019 - 13:04, said:

Metabo Ks216..

la 90 grade poate taia doar 120 mm E foarte mic... cauta ceva care gliseaza..si care poate taia macar 300mm...preferabil 400.

#15
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Da, e putin. Insa mi-ar fi suficient deocamdata. La celelalte(ieftine) mi s-a parut ca deviaza putin lama din cauza sinelor. Mai scumpe nu am gasit prin magazine, ca sa le pipai.

 spyros, on 11 ianuarie 2019 - 05:24, said:

Mie mi se pare ca doar ghidajele sunt turnate si prinse cu suruburi de talpa,  cel putin asa se vede in foto.
Da, dar talpa nu e din tabla subtire ambutisata. Asta  am vrut eu sa spun.

Edited by andbozo, 11 January 2019 - 11:57.


#16
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Sambata am reusit sa testez putin scula. Ma declar multumit. Panza este paralela cu marginea talpii iar talpa este rigida. Am reusit sa tai fasii drepte dintr-o bucata de pal atat cu ghidajul paralel, cat si folosind un dreptar prins cu cleme de placa.
Am schimbat panza cu una cu 54 de dinti, pentru o taiere mai fina. Rezultatele in pal se vad in poza.
Timp liber daca as avea ca sa fac mai multe, ar fi super.

Attached Files



#17
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
Desi nu o fi de cea mai buna calitate, astazi m-am dotat si cu un fierastrau stationar de la parkside. https://www.lidl.ro/...articleId=17821
Din pacate proba abia in weekend, daca o sa fi cat de cat caldut.

#18
andur

andur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.09.2005

 andbozo, on 28 ianuarie 2019 - 15:48, said:

Desi nu o fi de cea mai buna calitate, astazi m-am dotat si cu un fierastrau stationar de la parkside. https://www.lidl.ro/...articleId=17821
Din pacate proba abia in weekend, daca o sa fi cat de cat caldut.
Salut, la prima vedere cum este?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate