Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Anvelope diferite golf 4

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Buna ziua, mi-am cumparat prima masina in vara ( GOLF 4 ) si tipu mi-a dat si cauciucuri de iarna la masina doar ca 2 sunt 175/80/14 si 2 175/65/14 ..am observat asta abia dupa ce le-am pus la vulcanizare...nu prea ma pricep asa bine de asta am spus sa intreb aici..
Pe fata le-am pus pe cele 175/65/14 si pe spate 175/80/14 ..vreau sa stiu la ce riscuri ma expun, am condus 2 zile si nu am observat nimic dubios.

Multumesc anticipat.

#2
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,063
  • Înscris: 16.02.2017
E diferenta prea mare de balon 175/80/14 e ''stass'' la roti la G4 la jantele de 14''.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Te expui la riscul de a circula asa cu ele pina la primavara si apoi iarna viitoare ai timp sa te gandesti...
Nici un risc, sa nu ai ITP in perioada asta de iarna...

#4
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Poti sa te uiti si ce dot au anvelopele atat cele de vara cat si cele de iarna, daca sunt vechituri toate... poti sa treci la setup-ul asta
4 jante pe 15 inch - Alcar 8380
4 anvelope all season nexen nblue 4 seasons 195/65 R15

https://www.vadrexim...season-91h.html
https://www.vadrexim...tahlrad-95.html

#5
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Am inteles, multumesc mult,pana iarna viitoare masina va merge la rabla si nu are rost sa mai investesc in jante sau anvelope noi( acestea au 2 ani vechime si sunt in stare buna ), ma interesa doar de siguranta mea si a celorlalti participanti la trafic, din localitate nu ies deci sper sa nu am probleme nici cu amenzile :D. Drumuri bune tuturor.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdorelus4u, on 08 decembrie 2018 - 13:43, said:

Nu are nimica , poti sa pui ce cauciucuri vrei pe oricine masina .
Duma cu nu ai voie cu cauciucuri diferite este o inventie romaneasca ca sa iti dea amenzi .
Daca te duci in germania o sa vezi ca pe ei nu i intereseaza ce cauciucuri ai poti sa pui ce vrei tu .
Pe ei i intereseaza numai franele si sa nu ai prob grave la directie , in rest poti sa faci ce vrei tu la masina ta .

Dorele, mai debitezi multe prostii ? In Germania te verifica sa vada ce anvelope ai, daca nu ai trecuta marima in talon te-o ars. Masina trebuie sa fie cu anvelope de aceleasi dimensiuni pentru siguranta, ca nu e X5 cu pachet M cu anvelope diferite...

View Postalex244, on 08 decembrie 2018 - 14:00, said:

Am inteles, multumesc mult,pana iarna viitoare masina va merge la rabla si nu are rost sa mai investesc in jante sau anvelope noi( acestea au 2 ani vechime si sunt in stare buna ), ma interesa doar de siguranta mea si a celorlalti participanti la trafic, din localitate nu ies deci sper sa nu am probleme nici cu amenzile Posted Image. Drumuri bune tuturor.

DOT16 ? Vezi ca te ard politistii daca te prind , o sa umbli vorbind singur :)

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
le pastrezi pe cele doua pe care le ai in cartea masinii si iei doua cauciucuri noi, cu acelasi specificatii ca cele pe care le pastrezi. ideal sa iei acesi marca si model. pe cele mai bune le pui pe spate.


#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Trebuie sa ai anvelope identice pe aceiasi punte, deci e ok cu altceva pe spate ca pe fata. Problema apare daca dimensiunile nu sunt trecute in cartea masinii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate