Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Eshopwedrop - pareri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#19
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
am facut o comanda de 30$ de test.

cu amazon direct platesti vama si tva inainte. nu trebuie decat sa le trimiti niste documente semnate pe mail la aia de la dhl.

#20
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
totalul de plata: 120 de lei pt o comanda Amazon US de 29$.
in calculatorul lor de pret imi iesea 35 de lei initial, dupa greutatea de pe amazon.
apoi dupa ce l-au cantarit ei si mi-au dublat greutatea, am mai facut o estimare si a iesit 60 de lei.
si surpriza, cand a venit in Romania - peste 120 de lei. deci calculatorul lor de pret este inutil, pt ca nu ia in calcul o gramada de taxe si comisioane.

daca as fi luat produsul prin amazon cu livrare in ro plateam 15$ transport si taxe de import.

deci stati departe de astia, cel putin la comenzi din SUA :)
a, si cica vor mari preturile din septembrie.

aia de la farataxe erau macar onesti si faceau estimare corecta pe site. cat iti afisa, atat plateai.

#21
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
Ce impresii mai aveți? Zic că au ofertă de blackfriday și voiam să iau mai multe din UK de la unul dintre comercianți: tesco, asda, ceva. Mi-aș lua pepsi cu zmeură, coca cola clementine, coca cola căpșune, alte dulciuri, snacksuri; din acestea care nu sunt în România. Dacă iau de vreo 20/40 lire transportul e gratis la aceia, dar de la depozitul eshop până în România cum va fi situația? Zice că e moca la prima comandă, dar în limita a 50 lei. Adică? Și clar va avea cam 10Kg comanda mea, poate chiar 20 kg; nu știu. După ceea ce citesc pe site-ul lor, m-ar costa o avere! Mai bine îmi rezerv un city break. Peste 1000 lei ar costa livrarea la o comandă de 100 lei în UK din cauza greutății și a posibilului volum.

Le-am trimis recent și un email. Au zis că pot comanda și grocery, se poate, le vor livra la mine acasă. Nu locuiesc în București. Acum cu transportul e problema. Ce-i cu acea ofertă, cât m-ar costa?

Deci, pentru să zicem 5-10 feluri de răcoritoare și vreo alte 10-20 de măruntaie, merită?

#22
sorin88

sorin88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.05.2007
@ D-Nblog: Probabil nu mai esti interesat, dar nu, nu merita sa comanzi prin ei. Au costuri imense. Pana intr-un kg o sa platesti la fel (in jur de 25-30 lei) pentru fiecare produs in parte, evident. Peste 1kg tarifele cresc din ce in ce mai mult. De US, nici nu mai vorbim. Mai mult decat atat, la prima problema pe care o sa o ai cu ei vei ramane fara nicio rezolvare, pentru ca au probleme grave la partea de customer support. Am pierdut practic un colet pentru ca nu s-au deranjat macar sa verifice in depozit daca e ajuns sau nu.

#23
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postsorin88, on 10 ianuarie 2020 - 19:18, said:

@ D-Nblog: Probabil nu mai esti interesat, dar nu, nu merita sa comanzi prin ei. Au costuri imense. Pana intr-un kg o sa platesti la fel (in jur de 25-30 lei) pentru fiecare produs in parte, evident. Peste 1kg tarifele cresc din ce in ce mai mult. De US, nici nu mai vorbim. Mai mult decat atat, la prima problema pe care o sa o ai cu ei vei ramane fara nicio rezolvare, pentru ca au probleme grave la partea de customer support. Am pierdut practic un colet pentru ca nu s-au deranjat macar sa verifice in depozit daca e ajuns sau nu.
A fost în regulă. Între timp am comandat și mi-a venit comanda. Am făcut și 3 videouri, două sunt pe youtube. Dacă mi se permite, le postez și aici. Ce nu mi-a plăcut: livrarea a durat 1 lună din UK și astfel pe drum au expirat vreo 3 articole și alte câteva de prin 20 ianuarie expiră, altele în februarie și martie și câteva la finalul lui 2020 din 100 de articole comandate. Din cauza întârzierilor și a sărbătorilor, s-a întâmplat asta: cu expirarea câtorva s.a. Le-am mâncat așa, o să vezi în partea 3. Nu mai sunt, încă cred că sunt sănătos.

Ce nu mi-a mai plăcut: nu poți cumula dropsurile din advent calendar cu voucherul de primă comandă gratuită (50 lei): total reducere ar fi fost: 90 lei. Astfel, mi-au luat pe aer 32 lei în plus pentru că pachetul a avut total: 36,45 kg și taxa n-a fost de 35 KG, ci de 40 KG. Au fost două cutii: la prima au zis că are 12,45 kg. Eu am calculat și erau 10 kg. N-am cântar să-i fi verificat. Poate au avut dreptate, dar 12,45 kg nu sunt 14 kg, deci taxa la rotunjire se face la 12 kg. Practic aici te fură! Taxa de consolidare: 9,90 lei. Taxă de reambalare cutie carton fără bule și pufuleți de protecție: 19,90 lei + 19,90 lei (tesco și ocado livrează fără alte ambalaje. Ocado a trimis în pungi pe care nu le-a returnat depozitul și am plătit 0,30 lire pe pungi. Dacă le returnau, primeam banii pe pungi de la ocado. N-ai cu cine vorbi acolo în UK, din România nu se transmite nimic acolo...). Și în UK mi-au refuzat și două milkshake-uri livrate de tesco. Posted Image

Pe livrare am plătit total cu toate taxele: 305 lei și ceva zeci de bănuți. Rotund aproximare în sus: 306 lei și pe multele aceste produse: vreo 400 lei. Nu știu exact la virgulă. 42,35 lire + 42,41 lire la un curs leu liră: 6,40 lire cu 5,7334 lei + 27,04 lire la 5,7314 lei + 47,25 lire la 5,7372 + 10 lire în lire pe care le aveam pe curv e card din cashback și prim bonus de înscriere. Am avut ghinion în zilele acelea din decembrie că fix când am vrut să comand, a explodat lira de la 5,60-5,63 la 5,75! Posted Image

Per total sunt mulțumit, chiar dacă „m-au și furat” (aproximarea aceea în sus la greutate. Adică 36 kg să mă bage la taxa de 35 kg din tabel că e furt de 4 kg taxabile și 32 lei) și mi-au adus și produse expirate. E și vina celor de la tesco/ocado și cea a depozitului/livratorului eshopwedrop. Am reclamat și aceste aspecte. N-au vrut să pună la taxa de livrare, aproximare în jos. Nu știam cât vor cântări exact, că mai luam vreun suc ceva la 2 litri, 4 kg de alte produse să știu că plătesc pe kg reale, nu pe aer inexistent de 4kg (înțelegeți la ce mă refer. Că am 36 de KG colet, că am 40 kg: taxa e aceeași. Dacă pachetul are 35,01 kg, plătești taxă de 40 kg). O să mai comand prin ei când mai fac rost de bani și mai vreau altele. Poate voi lua și din Italia, Polonia. E mult mai ieftin! SUA: vreau, dar e prea scump, complicat. Nu ai voie să comanzi mai nimic în afara plicurilor. La grocery: ți le refuză pe toate probabil și plătesc la taxe vamale... Deci, repet, sunt mulțumit. Sper să rezolve și ceea ce am amintit până la o următoare comandă.

Edited by D-Nblog, 21 January 2020 - 14:09.


#24
sorin88

sorin88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.05.2007
Da, stiu ce zici cu aproximarea de greutate. Am patit si eu. La fel, am zis ca trec si peste asta, pana cand am dat de cealalta problema: depozitul din UK zici ca functioneaza independent de ei. Am avut un colet care conform tracking number-ului apare livrat acolo, le-am solicitat sa verifice in depozit si m-au luat cu aberatii, ca e nevoie de proof of delivery aka semnatura (nu toate coletele se trimit cu POD, evident), ca ei nu pot sa verifice, etc. Plus o atitudine de ziceai ca am deranjat-o de la cafea pe 'doamna' care raspunde la mail-uri. A si avut tupeul sa ma 'certe' ca de ce ii tin pe ei raspunzatori pentru coletele preluate prin intermediul lor... Sunt mai profesionisti 'baietii' de pe forumuri care se ocupa de comenzi externe decat specimenele astea de la ESWD.

#25
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 sorin88, on 21 ianuarie 2020 - 17:53, said:

Da, stiu ce zici cu aproximarea de greutate. Am patit si eu. La fel, am zis ca trec si peste asta, pana cand am dat de cealalta problema: depozitul din UK zici ca functioneaza independent de ei. Am avut un colet care conform tracking number-ului apare livrat acolo, le-am solicitat sa verifice in depozit si m-au luat cu aberatii, ca e nevoie de proof of delivery aka semnatura (nu toate coletele se trimit cu POD, evident), ca ei nu pot sa verifice, etc. Plus o atitudine de ziceai ca am deranjat-o de la cafea pe 'doamna' care raspunde la mail-uri. A si avut tupeul sa ma 'certe' ca de ce ii tin pe ei raspunzatori pentru coletele preluate prin intermediul lor... Sunt mai profesionisti 'baietii' de pe forumuri care se ocupa de comenzi externe decat specimenele astea de la ESWD.

Nu știu ce să zic. Am cerut share la videourile făcute pentru care eu am plătit să le fac și au zis că nu se poate că deciziile se iau unitar în UK. Trebuie aprobare de acolo. Postările se fac în toată lumea la fel cum se decide în UK și doar dacă vor aproba aceia, vor veni... O prostie treaba asta, dar așa e și la pepsico, cocacola, muller s.a. Toți îmi refuză share-uri, deși eu le plătesc produsul. Adică e pe dos. Nu ei mă plătesc pe mine, ci eu pe ei ca să le fac eu video și reclamă până la urmă. Asta e. Măcar dacă aveam noroc de rating până acum și luam ceva bani din adsense... Oricum, produsele le-am luat pentru că mi le doream și dacă le-am luat, hai să fac și video că cine știe la ce rating ajung și poate mai recuperez din cheltuieli. Dacă nu fac video, de unde șanse să recuperez din cheltuieli?

Dar nu astea-s problemele. Eu sunt mulțumit la prima comandă și totuși au fost drăguți ei din anumite perspective. Deocamdată sunt mulțumit de eshopwedrop. Zice că se va adăuga curând pentru . ro și Franța. Așteptăm să vedem.

Aș pune link la videourile de care zic, dar am voie? Sigur îmi blochează softpedia contul.

Edited by D-Nblog, 28 January 2020 - 17:42.


#26
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Recomand inca o data eshopwedrop, poti comanda cantitati maricele din SUA/China, platesti TVA+ceva taxe dar nu te intreaba ce faci cu ele si nu te milogesti vamesilor. Asta e, TVA-ul il incaseaza englezii, aici in tara iti trebuie firma pt. un amarat de colet cu 20 de cabluri.

#27
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
sa mori tu ca nu te intreaba eshopu asta nimic de sanatate?
atunci de ce te pune sa completezi continut, valoare si alte tampenii inainte sa ajunga in vama? Posted Image


daca amazon us livreaza in ro, sau ebay/magazinul din us livreaza in ro, nu ai de ce sa folosesti un intermediar, mai ales eshop, ptr ca la banditii astia
1. platesti inca odata pretul produsului+ pe serviciile lor
2. daca se intampla ceva pe parcurs, poti sa iti iei adio de la produs, bani sau cel putin o parte din ei.
3. suport client = 0

dar cu ebay/amazon platesti doar transp+tva+vama care adunate nu depasesc 25-40% din pretul achizitei si ai tracking pana la tine acasa cu dhl.

singurul intermediar ok a fost farataxe, aceleasi riscuri si acolo dar macar ieseai cu 10% mai ieftin ca le vamuiau prin cipru sau ceva tara din asta fara taxe mari

#28
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Am zis ca nu te intreaba ce faci cu ele (le ti pentru tine sau le folosesti in scopuri comerciale), in schimb, da, am declarat continutul/valoarea. Cu DHL am avut 10 chinezarii intr-un colet si mi-o zis ca imi trebuie firma, e prea mare cantitatea, na, mai fa ceva. Daca cantaresti si ultimul leu probabil gasesti variante mai bune, dar daca ai mai multe colete de la diferiti vanzatori, iesi mai ieftin, plus ca nu stai toata ziua dupa curier pentru fiecare colet.

#29
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
la chinezarii e alt regim, ptr ca chinezul nu iti baga in transport si serviciile de vamuire, ca sa fie transportul mai ieftin.
dar la cumparaturi din sua prin ebay sau amazon nu ai treaba cu dhl, ca ai serviciile alea incluse in pretul de transport.

are eshopu asta depozit in china?

#30
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 alx42, on 22 februarie 2020 - 18:59, said:

la chinezarii e alt regim, ptr ca chinezul nu iti baga in transport si serviciile de vamuire, ca sa fie transportul mai ieftin.
dar la cumparaturi din sua prin ebay sau amazon nu ai treaba cu dhl, ca ai serviciile alea incluse in pretul de transport.

are eshopu asta depozit in china?
Pentru România, români, nu au China. Ar trebui să adauge Franța, curând. Așa se zvonește.

#31
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Despre China atat am de zis, ce vine prin Esheop, vine "luna asta".

#32
spree999

spree999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 10.11.2007
Recomand doar in masura in care te simti norocos si se face livrarea in timpul programului lor, dealtfel destul de redus. Daca se livreaza dupa e vina ta si va trebui sa iei legatura cu livratorul si chiar  sa te duci personal sa-l ridici de la punctul de colectare. Firma nu primeste notificari de la curieri si chiar daca primeste le ignora. E un fel de vecin cu care esti certat si care primeste din greseala coletul tau.

#33
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postspree999, on 25 mai 2020 - 16:33, said:

Recomand doar in masura in care te simti norocos si se face livrarea in timpul programului lor, dealtfel destul de redus. Daca se livreaza dupa e vina ta si va trebui sa iei legatura cu livratorul si chiar  sa te duci personal sa-l ridici de la punctul de colectare. Firma nu primeste notificari de la curieri si chiar daca primeste le ignora. E un fel de vecin cu care esti certat si care primeste din greseala coletul tau.
Îmi vine să zic că sunt de acord cu tine. Eu până acum am 3 comenzi prin ei: două din Anglia și una din Germania (ebay de, o husă la ulefone armor 3T, fără probleme, în o săptămână a venit sau mai puțin prin eshop pentru că ebay de nu livra în România + alte motive). Am povestit pe youtube cum au mers. La primele două am luat din 4 magazine, 4 livrări. În decembrie au fost ocado și tesco, iar în martie: asda și ocado. Acolo poți alege când să le livreze și astfel n-au fost probleme, dar cam e cum zici tu și acum am mai văzut ceva „surpriză”. Încă o taxă din partea lor. Dacă până acum ziceam că ar fi ok, rentează, de acum adio. Mai bine mergi tu în acele țări.


Deci, mă bucur că am luat multe din Anglia în acele luni, acele 2-4 comenzi. Lucrurile se fac atunci, când se poate și mă bucur că am luat acele decizii atunci!

Suprataxele: https://www.eshopwed...easta-suprataxa
https://www.eshopwed...very-options-ro


Suprataxa Transport** RON/kg
Italia 2.98
S.U.A. 14.98
Polonia 2.98
Marea Britanie 1.49
Germania 1.49



Dacă era doar 1 leu în plus, ok, dar per kg: nu mai devine rentabil că comanzi prin ei.

Edited by D-Nblog, 17 June 2020 - 14:14.


#34
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
este rentabil cand nu ai alternativa: spre ex produsele Amazon (Fire Stick, Alexa) nu pot fi livrate la noi

deci esti la mana intermediarilor... a lor mai precis Posted Image

altfel da, prin posta Amazon e mult mai ok

Edited by beavis03, 18 June 2020 - 09:36.


#35
Kitty2011

Kitty2011

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2020
Eu imi fac comenzile din afara tarii prin eshopwedrop,din pacate sunt singurii care aduc in Romania produse de supermarket din Uk.Nu am avut alta alternativa. A fost cat de cat acceptabil pana anul asta cand m-am trezit cu niste suprataxe de urgenta ..?! Sunt evazivi,nu sunt in stare sa iti explice exact ce inseamna acele taxe.Din puctul meu de vedere sunt niste hoti legali.Eu nu ii recomand sub nici o forma!
Din mai multe puncte de vedere,nu din cauza faptului ca m-am trezit cu taxa de urgenta care este dublul sumei pe care trebuia sa o platesc..ci din cauza faptului ca manevreaza coletele foarte prost,mi-au ratacit colete,comunicarea cu relatii clienti este foarte deficitara,etc.
In concluzie sunt foarte scumpi! Aveti grija cand comandati,nu va faceti calculele dupa tabelele lor pt ca s-ar putea sa va treziti cu niste taxe in plus ,asa cum am patit si eu.Nu te anunta din timp! Iti spun doar cand au ajuns coletele in Romania..deci..NU!

Edited by Dany_Darke, 25 August 2020 - 07:50.


#36
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
cum am zis mai sus, daca magazinul respectiv nu trimite in RO... nu ai ce face, esti la mana lor cum se spune

de cand cu pandalia au marit tarifele... am observat chestia asta cand am comandat niste adidasi pt un prieten pe Nike. it

dar asta e, daca Romania e la marginea EU cand vine vorba de magazinele mari... nu ai incotro, accepti Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate