Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Eshopwedrop - pareri

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 01.11.2006
Folosesc de circa un an site-ul eshopwedrop.ro pentru cumparaturi din Germania -   multi germani  trimit  doar in tara lor " Versand nur innerhalb Deutschland". Nu doar persoane fizice (eBay), ci si firme.
Ti se aloca o adresa, o folosesti pentru destinatar si pachetul e trimis intr-un depozit si de acolo trimis in tara.
Problema e ca acest depozit  din Fulda/Germania nu mai primeste pachetele ptr. eshopwedrop  din 9 noiembrie a.c. , deja unul mi s-a intors la expeditor.

E si ieftin transportul, daca am mai multe platesc cam 30 lei/buc din Germania pana la adresa de domiciliu/serviciu. Si am avut si de 7Kg. Bine, si de  100-200 g (plicuri) -tot 30 lei Posted Image

Cunoasteti vreo alternativa?

Edited by thomasdivx, 08 December 2018 - 08:11.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Trimite comenzi si din Italia, Polonia, Marea Britanie si SUA.
Cu toate ca spui ca nu mai functioneaza pt Germania, pe site-ul lor vad ca inca mai este valabil.
Am facut o estimare de pret in urma cu vreo luna pt un monitor din DE, ajungea la vreo 80 lei transportul asa ca am renuntat.
Am vazut ca pretul se calculeaza in functie de dimensiunile si masa coletului, nu imi dau seama cum de ai ajuns la tariful acela de 30 lei.

Edited by gumball3000, 08 December 2018 - 09:27.


#3
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 01.11.2006

 gumball3000, on 08 decembrie 2018 - 09:23, said:

Trimite comenzi si din Italia, Polonia, Marea Britanie si SUA.
Cu toate ca spui ca nu mai functioneaza pt Germania, pe site-ul lor vad ca inca mai este valabil.
Am facut o estimare de pret in urma cu vreo luna pt un monitor din DE, ajungea la vreo 80 lei transportul asa ca am renuntat.
Am vazut ca pretul se calculeaza in functie de dimensiunile si masa coletului, nu imi dau seama cum de ai ajuns la tariful acela de 30 lei.

Da, am luat si din Italia, Anglia si am iesit mai ieftin dacat cu transport normal (asigurat de comerciant sau vanzator).
Cand ai mai multe comenzi le consolideaza (aduna transportul si scade 10 lei, ceva de genul).
In Germania nu mai au adresa, adresa pentru Germania e din Polonia. Fix pix.

#4
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
in cazul in care comanzi din US si-l trimit ei pe undeva prin Eu si apoi in Ro, mai platesti toate taxele pentru cumparaturi din US?

Edited by warchilde, 08 December 2018 - 11:30.


#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Inainte de a trimite o comanda spre o adresa de la eshopwedrop ar fi bine sa verficati daca totul e ok, adresa din UK s-a schimbat nu de mult, adresa din DE acum nu mai este disponbila ... Daca intri in cont vei vedea ca-ti sugereaza pentru DE sa trimiti la adresa din PL.

#6
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 01.11.2006
Din depozit vine direct la usa, taxele le platesti cred.
De UK nu stiam.
Pentru DE adresa e in Polonia de o luna si ceva - exact din acest motiv am deschis topicul Posted Image

Edited by thomasdivx, 08 December 2018 - 20:03.


#7
tzunoi

tzunoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.04.2005
Cam aceeasi problema o am si eu..vreau sa iau ceva dar se expediază numai in germania. Exista site-uri similare?

#8
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 01.11.2006
Am gasit mailboxde.com, pare cel mai ieftin.
Anunt cum ies dupa prima consolidare.

#9
justkume1

justkume1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2008
Salut , cum a decurs transportul de la mailboxde.com , ti-au ajuns coletele ? Magazinele din DE livreaza la adresa oferita de mailboxde.com ?  Pana acum comandam cu eshopwedrop din Germania ,totul era ok, dar cum nu mai au activa adresa din Fulda caut un serviciu de transport catre Romania care sa fie de incredere.
O zi buna.

#10
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 01.11.2006
Am primit pachetul.
Au luat 2 pachete pe care le-am consolidat si le-au trantit in 1 in care incapeam si eu. Prima data nu intelegeam de unde in meniu se consolideaza; nu face asta pana nu platesti 12.50 eur ptr. un an.
Inainte de consolidare, 2 transporturi - aprox. 24 eur.
Dupa consolidare - aprox. 20 eur. Sa nu uitam de cei 12.50 anual, sper sa renteze. Transportatorul ales a fost GLS, a ajuns fara probleme in vreo 3 zile.
Atasez calculul "generos" al mailboxde in care taxeaza TOT. Sa pui o cutie mica in una mare e mult 4.10 eur, da asta e....
Totusi in lipsa alternativei e ok.

Attached Files


Edited by thomasdivx, 19 January 2019 - 07:49.


#11
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Are cineva colete la eshopwedrop in aceste zile? Ce se intampla de nu le trimit?

Pe facebook s-au plans deja doua doamne de intarziere.

#12
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 01.11.2006
De prin mai eshop are din nou adresa de DE. Am renuntat la mailboxde Zittau, aici e mai ieftin.

#13
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://images2.imgbox.com/b1/e1/Ro5YYABe_o.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

se misca destul de greu lucrurile pe .IT comanda data pe 30 iunie (2 echo dot 3 la €40)

pe .DE n-am avut treaba, ce-i drept am comandat prin mailboxde.com, a venit in 1 saptamana acasa cu GLS...

#14
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Intr-adevar au din nou adresa de Germania, acum am verificat si eu in cont.

Insa foarte greu se misca, din Anglia cel putin. Am colete care au plecat de acolo vineri 2.08 si azi 8.08 tot "in tranzit" imi arata. Si prin posta cred ca ajungeau mai repede.

Ca sa raspund si intrebarii din decembrie 2018 :) da, pentru comenzi din SUA traseul trece prin Marea Britanie, unde se face vama. Deci taxe (vamale si de comisionar vamal) se platesc.

#15
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
si cat sunt taxele vamale pt sua -> uk?

#16
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Intre timp am primit mesaj ca au ajuns coletele mele "in tara de destinatie" Posted Image  A dat Domnu'.

@alx42: https://www.eshopwed...O_201807062.pdf Ai o data pe pg3 tarifele de transport, apoi pg4 cu taxele si comisioanele.

#17
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
30 lei + 10% vama + 10 lei consolidare + 5 lei nush ce taxa + 53 de lei livrare

deci la un produs de 100$ de pe amazon platesti vreo 120 de lei / 30%.
scump dom'le scump.
cred ca iesi mai ieftin cu amazon direct

#18
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Se poate, am mai citit pe undeva ca, pentru SUA cel putin, n-ar fi foarte avantajos serviciul. Poate un avantaj ar fi ca n-ai de-a face cu greata din sistemul vamal romanesc, ma gandesc ca HMRC or fi poate mai eficienti. Mie imi iese par alb, cat mai am, cand am de-a face cu DHL si cu vamuitorii nostri pentru 2 cutii de suplimente aduse din SUA.

Nici Amazon direct, daca vine din SUA, nu scapa de vama. Si tot de DHL/UPS dai. Dar poate financiar e mai bine decat sa trimiti la Eshop, apoi sa trimita ei incoace. N-am incercat si nu stiu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate