Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Vreau sa mă transfer și părinții nu sunt de acord

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Andra988

Andra988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2018
Sunt la liceu in clasa a 9 a. Am intrat pe profil economic, dar eu vreau foarte mult sa mă transfer la liceul de Arte pe teatru. Îmi e teama să mai vorbesc cu părinții mei despre asta, deoarece am mai adus odată în discuție transferul, însă ei nu au vrut asta nici în ruptul capului. Chiar as vrea la acel liceu, vreun sfat?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Care-i viziunea parintilor ? ce spera ei sa iesi la final ?
Ce varsta au parintii ?

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Viata boema e faina,daaar sa ajungi faimoasa prin merite personale! Si pana acolo tre sa stii sa papi rahat de peste tot. Ti-o zic ca unul ce are un unchi de are o strada numele lui in Bacau,pe merit. Sau ajungi sa promovezi campanii electorale/medicamente/saltele/tigai. E jigodeala si sobolanism si in domeniul asta!

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Andra988, on 08 decembrie 2018 - 01:46, said:

Chiar as vrea la acel liceu, vreun sfat?
Spune-le ca daca te iubesc atunci nu pot sa fuga de dorinta ta niciodata. Si dupa absolvirea actualului vei putea merge mai departe pe calea dorita de tine si ei nu vor mai avea un cuvant de spus, tu fiind majora atunci. Asa ca n-are rost sa se opuna cand finalul va fi acelasi, mai bine o fac de pe acum fara a strica atmosfera degeaba.

Edited by neagu_laurentiu, 08 December 2018 - 04:23.


#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Fa un liceu "normal". Dupa aia poti urma orice cariera.

#6
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Ia-ţi inima-n dinţi şi vorbeşte cu ei, părinţii vor ÎNTOTDEAUNA ce-i mai bun pentru copiii lor :)

#7
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 17.11.2013
Nu cred ca e atat de important profilul liceului. Eu am un prieten care a fost la liceu teoretic si a dat la actorie dupa ce a terminat liceul. A fost pasionat de actorie si in timpul liceului s-a dus la un club de actorie si s-a inscris la cursuri. L-a tinut microbul 4 ani si a continuat cu facultatea de actorie. Acum lucreaza in domeniu. Nu e vedeta dar pare foarte fericit pentru ca face o meserie care ii place. Si parintii lui s-au impotrivit carierei de actor dar le-a tinut piept.

Mai stiu pe cineva care la fel, s-a dus la actorie dar nu s-a dus din pasiune ci pentru ca i s-a parut cool. Dupa ce a terminat facultatea s-a orientat catre alt domeniu.

Sfatul meu e sa ramai acolo unde esti si sa cauti cluburi de actorie sau ceva de genul asta. As evita firme private care iti cer bani sa te faca actrita. Ai putea sa incerci sa dai un mail la unatc si sa intrebi ce optiuni ai si cum poti invata meserie.

Edited by florin1008, 08 December 2018 - 07:58.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Părinții ăștia cu gândire limitata ! Ia niste note de 3-4 și la sfârșit de an îți pregatesti transferul, genul acesta de părinți se tem ca și copii lor sa fie ultimii din clasă, mai bine îl transfera la alt liceu decat "sa plece capul de rusine"  în fața altor părinți. Le zici cu tupeu că ai luat notele acelea că sa fii transferata. Fara șantaj emoțional ce poți să le faci ? Ei vor că tu să câștigi x bani când o să fii adult, nu sa iti urmezi pasiunea în viața , tu crezi că ei nu au regrete in privința carierei alese de ei ?

Edited by GradinarulUrban, 08 December 2018 - 08:46.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Ploiesteanul2015, on 08 decembrie 2018 - 07:49, said:

Ia-ţi inima-n dinţi şi vorbeşte cu ei, părinţii vor ÎNTOTDEAUNA ce-i mai bun pentru copiii lor Posted Image
Povesti. Asta e punctul de vedere al parintelui: sa se realizeze in viata prin copii.  Sa faca urmasii lor, in locul lor, ceea ce au fost ei destul de prosti sau neputinciosi sa faca. Ruperea de realitate. Obligatia copilului de a avea gene mostenite doar de   la ei, fara "sclipiri de inteligenta" independente, sau mostenite din neant. Un rahat de gandire.
Doar ca e greu de luptat cu mentalitatea "eu te-am facut, eu te omor".
Ai sanse minime, Andra988 sa te faci inteleasa. Mai ales aici, la noi, unde un obtinerea unui10 la scoala, e mai importanta decat  cunoastere de  de nota 10

 GradinarulUrban, on 08 decembrie 2018 - 08:45, said:

Părinții ăștia cu gândire limitata ! Ia niste note de 3-4 și la sfârșit de an îți pregatesti transferul, genul acesta de părinți se tem ca și copii lor sa fie ultimii din clasă, mai bine îl transfera la alt liceu decat "sa plece capul de rusine"  în fața altor părinți. Le zici cu tupeu că ai luat notele acelea că sa fii transferata. Fara șantaj emoțional ce poți să le faci ? Ei vor că tu să câștigi x bani când o să fii adult, nu sa iti urmezi pasiunea în viața , tu crezi că ei nu au regrete in privința carierei alese de ei ?
Asta-i gandire de  gradinar "neganditor".Posted Image

Edited by myshyk, 08 December 2018 - 09:01.


#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Ploiesteanul2015, on 08 decembrie 2018 - 07:49, said:

Ia-ți inima-n dinți
Nu mai amesteca cardiologia cu stomatologia.Posted Image Posted Image

#11
Andra988

Andra988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2018

 keta, on 08 decembrie 2018 - 02:09, said:

Care-i viziunea parintilor ? ce spera ei sa iesi la final ?
Ce varsta au parintii ?

 neagu_laurentiu, on 08 decembrie 2018 - 04:20, said:


Spune-le ca daca te iubesc atunci nu pot sa fuga de dorinta ta niciodata. Si dupa absolvirea actualului vei putea merge mai departe pe calea dorita de tine si ei nu vor mai avea un cuvant de spus, tu fiind majora atunci. Asa ca n-are rost sa se opuna cand finalul va fi acelasi, mai bine o fac de pe acum fara a strica atmosfera degeaba.


#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 15.05.2008
a zis ca e in clasa a9-a
deci are 15 ani aprox
ce sfaturi sa dai unui copil,sa isi urmeze visul si alea alea
terminati cu prostiile
o idee,iti place sau nu fa un liceu in care sa ai deschise mai multe oportunitati,lasa bagabonteala,sunt destui si dupa faci ce mai vrei tu
doar te rog sa nu  fii doar student la 30 ani

#13
Andra988

Andra988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2018

 ceanu1980, on 08 decembrie 2018 - 10:09, said:

a zis ca e in clasa a9-a
deci are 15 ani aprox
ce sfaturi sa dai unui copil,sa isi urmeze visul si alea alea
terminati cu prostiile
o idee,iti place sau nu fa un liceu in care sa ai deschise mai multe oportunitati,lasa bagabonteala,sunt destui si dupa faci ce mai vrei tu
doar te rog sa nu  fii doar student la 30 ani



Nu cred că vreau sa mă mut la alt liceu doar ca să bagabontesc. Liceul la care sunt eu îmi deschide o oportunitate spre ASE iar eu cum nu doresc sa mă duc acolo, nu vad ce rost mai are sa fac liceul asta in care sunt

 keta, on 08 decembrie 2018 - 02:09, said:

Care-i viziunea parintilor ? ce spera ei sa iesi la final ?
Ce varsta au parintii ?


Sincer nu cred că spera sa ies ceva in mod special, adică mă lasă pe mine să îmi aleg calea, însă asta se pare că e doar teoretic. Ei sunt pe ideea că "acolo te-ai dus, acolo sa stai", dar eu nici măcar nu am vrut la liceul asta, calculatorul aici m-a repartizat

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Dar ce exact vrei sa faci ? Cum anume iti vei cistiga existenta in urmatorii 60 de ani dupa terminarea liceului ? Stii ca va veni o zi in care va trebui sa achiti lunar niste rate, sa cumperi mincare si haine copiilor etc. Vei face asta din salariul de actor ? Nu cred. Fa-ti liceul care sa te duca apoi spre o facultate si o meserie din care sa traiesti. Actoria, poezia etc, le poti face ca hobby, cu pasiune, in timpul liceului si dupa, daca stii sigur ca ai talent. Meseria de actor pare frumoasa (si este), dar esti sigura ca e loc si pentru tine ? Dar daca nu ai loc ce faci ?

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Mai copile
Ai doar vreo 14-15 ani
Esti la varsta la care ti se pare ca tot ce zboara se mananca
Anii vor trece si iti vei da seama cat de imbecila ai fost ca nu i-ai ascultat pe parinti
Acum ai niste fluturasi in cap care, pe masura ce trec anii, vor zbura trist

Iti spun sincer - actorii sunt muritori de foame (majoritatea covarsitoare) si cam toti scriitorii, poetii + pictorii au trait si murit in mizerie crunta

Parintii te au sub aripa pana la varsta de 26 de ani - asculta-i ca altii nu ai
Nu-ti bate joc de ei si nu le insela asteptarile

Vorbeste foarte deschis cu ei, nu uita sa le spui cat de mult ii iubesti si, lasa falsele probleme existentiale

Te pup - o zi buna

#16
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 Andra988, on 08 decembrie 2018 - 01:46, said:

Am intrat pe profil economic, dar eu vreau foarte mult sa mă transfer la liceul de Arte pe teatru. Î

Pretine, asculta-ti parintii si stai la economic. Daca dupa ce termini, ti se pare ca poti ajunge un mare actor, pleci la Holiud. Dar deocamdata stai unde esti. Dupa cum spunea cineva mai devreme, chiar si actoria trece prin stomac.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu puneti in carca unui doritor toate problemele unei profesii ca nu stim destinul acestei persoane. Exceptii sunt intotdeauna, sunt si actori care nu mor de foame la noi. Din partea mea urmeaza-ti visul dar asuma-ti ce vrei.

Edited by neagu_laurentiu, 08 December 2018 - 11:09.


#18
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 Andra988, on 08 decembrie 2018 - 01:46, said:

Sunt la liceu in clasa a 9 a. Am intrat pe profil economic, dar eu vreau foarte mult sa mă transfer la liceul de Arte pe teatru. Îmi e teama să mai vorbesc cu părinții mei despre asta, deoarece am mai adus odată în discuție transferul, însă ei nu au vrut asta nici în ruptul capului. Chiar as vrea la acel liceu, vreun sfat?
Fa ceea ce vrei chiar daca gresesti fara sa te consulti sau sa  astepti aprobare de la cineva(parinti) asta e secretul in viata.
Cred ca te poti descurca si singura ,  iar daca chiar e nevoie de un adult si cum nu te intelegi cu parintii te poti duce la militie sau la protectia copilui sa ceri un tutore .
Repet .FA CEEA CE VREI IN VIATA.

 myshyk, on 08 decembrie 2018 - 08:59, said:

Povesti. Asta e punctul de vedere al parintelui: sa se realizeze in viata prin copii.  Sa faca urmasii lor, in locul lor, ceea ce au fost ei destul de prosti sau neputinciosi sa faca. Ruperea de realitate. Obligatia copilului de a avea gene mostenite doar de   la ei, fara "sclipiri de inteligenta" independente, sau mostenite din neant. Un rahat de gandire.
Doar ca e greu de luptat cu mentalitatea "eu te-am facut, eu te omor".

Ai sanse minime, Andra988 sa te faci inteleasa. Mai ales aici, la noi, unde un obtinerea unui10 la scoala, e mai importanta decat  cunoastere de  de nota 10


 neagu_laurentiu, on 08 decembrie 2018 - 11:09, said:

Nu puneti in carca unui doritor toate problemele unei profesii ca nu stim destinul acestei persoane. Exceptii sunt intotdeauna, sunt si actori care nu mor de foame la noi. Din partea mea urmeaza-ti visul dar asuma-ti ce vrei.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate