Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Merită să investești într-o tigaie Infinity Chef de la Bergner?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Am găsit pe un site românesc niște tigăi Bergner Infinity Chef, de care am auzit numai lucruri bune.

Nu dau site-ul, că n-are rost. E frumos și alte multe chestii mișto pe el. Problema nu e că n-am încredere să comand de la ei.

Problema e că o tigaie de-asta costă în jur de 150-200 de lei, adică substanțial mai mult decât una obișnuită. În orice magazin mare găsești tigăi ceramice, tefal sau de ce fel vrei la 60-70 de lei.

E drept că în ultimii 10 ani nevastă-mea a avut, poate, 10 asemenea tigăi. La un moment dat, invariabil, ba le cade coada, ba se zgârie, ba se ard irecuperabil.

Întrebarea mea e dacă se merită să cumperi o tigaie de-asta ceva mai scumpă? Te ține mai mult sau colapsează tot în ritm de una pe an?

#2
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Ce faci la tigaie?

#3
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
N-am auzit de marca asta si cand citeam ma asteptam ca o sa spui ca tigaile alea costa ceva de genul 500 de lei sau p-acolo.

Cred ca problema ta mai degraba e ca iei tigaile cele mai ieftine. Si mai conteaza si cum gatesti si cum ai grija de ele.

Eu zic ca si Tefal sau, probabil, alte marci de pe la vreo 100-150 de lei incolo sunt bune. Dar, repet, trebuie sa ai grija de ele.

Nu folosesti decat ustensile din lemn, plastic sau silicon. Desi, si lemnul ar fi un pic cam dur fata de cauciuc/silicon.

Daca folosesti metal atunci o sa se faca varza stratul anti-aderent. Nu le bagi in apa rece imediat dupa ce ai terminat de gatit si tigaia e inca fierbinte. S.a.m.d.

Eu in general iau cate un Tefal din ala al vreo 150 de lei si ma tine vreo 2 ani poate si mai mult. Vorbesc de stratul anti-aderent. Restul n-am probleme.

Edited by vidiandrei, 07 December 2018 - 21:37.


#4
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Orice: pește, friptură, clătite, legume, hrișcă etc. Mă rog, știu că ar fi civilizat să ai câte o tigaie specială pentru toate astea, dar... până la urmă nici eu, nici nevastă-mea nu suntem bucătari profesioniști.

#5
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Te-ai gandit la o doubletta?

#6
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Ai putea sa incerci varianta de tigaie din inox sau aluminiu, nu mai stiu di nce sunt.

N-au straturi de nu stiu care, n-au nimic. Doar metal pur si atat.

Avantajul este ca orice ii faci nu ai ce sa-i strici (adica n-o sa dispara in timp straturile alea care sunt la tigaile non-stick de exemplu).

Dezavantajul ar fi ca in anumite situatii anumite ingrediente se pot lipi de metal. Dar si aici depinde cat ulei/unt/untura folosesti, ce gatesti, cum sunt preparate, etc.

Nici nu stiu daca astea mai noi si mai scumpe or fi facute dintr-un aliaj ceva in asa fel incat sa nu se mai lipeasca. In unele situatii bucatarii profesionisti am vazut ca folosesc si tigai din astea.

#7
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
A mai buna tingire pentru gatit e din fonta, emailata sau nu.
Fonta da clasa la toate tingile cu nume pompoase.

#8
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 diahim, on 07 decembrie 2018 - 21:46, said:

Te-ai gandit la o doubletta?

Nu. Acum caut pe Goagăl. De Bergner Infinity mi-a zis o prietenă din Germania. Plus că am văzut recent o promoție la un hypermarket: cumperi de nu știu cât și poți câștiga un set de tigăi de-astea. Sunt prezentate ca fiind aspiraționale, deci mă gândesc că or ști ăia ce-or ști. Or fi mai bune decât ieftinăciunile pe care le vând în mod obișnuit la raft.

LE. am văzut, interesantă și această doubletta. Dar trebuie să văd niște recenzii.

Edited by inius, 07 December 2018 - 22:03.


#9
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 03.02.2010

 IpsilanteCucuruz, on 07 decembrie 2018 - 21:30, said:

Ce faci la tigaie?

Attached Files



#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
wok tefal meteor.

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

 inius, on 07 decembrie 2018 - 21:36, said:

Orice: pește, friptură, clătite, legume, hrișcă etc. Mă rog, știu că ar fi civilizat să ai câte o tigaie specială pentru toate astea, dar... până la urmă nici eu, nici nevastă-mea nu suntem bucătari profesioniști.
Nu ai nevoie chiar pentru fiecare, dar daca cumperi 3 din alea la 70 lei si le utilizezi diversificat, o sa tina mult mai mult.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ce naiba e aia tigaie aspirationala??? aspira sa fie oala, sau ce?
si 60 de lei o tigaie pe an, nu e un capat de tara. cand prinzi oferta, iei una, o tii rezerva pana o schimbi pe aia veche si tot asa. La tefal ori iei la 200, ori la 50, tot un drak, am luat si scumpe si tot atat au tinut.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 10.08.2005

 inius, on 07 decembrie 2018 - 21:27, said:

Întrebarea mea e dacă se merită să cumperi o tigaie de-asta ceva mai scumpă? Te ține mai mult sau colapsează tot în ritm de una pe an?
merita sa cumperi un set de oale si tigai,
te inveti sa ai grija de ele si nu sa abuzezi de unica,

Edited by MarianG, 08 December 2018 - 00:03.


#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 IpsilanteCucuruz, on 07 decembrie 2018 - 21:30, said:

Ce faci la tigaie?

     -De ce fac oltenii mamaliga la tigaie ?
     - Ca sa incapa in servieta diplomat !


#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
A mai buna tigaie o avea bunica ...fara teflon, fara ceramica nu TEFAL sau alte chestii

Era doar o tigaie de fier sa-i zicem facuta de nationalitatile conlocuitoare (stie lumea despre ce vorbesc) , (dar ma fute softpedia cu  inlocuirea cuvintelor)., dar am vazut in tigaia aia si clatite , si omleta, si oua ochiuri si peste si ficatei de pui... tot ce se putea face fara sa se lipeasca.
Adevarul este ca toate le facea pe plita aia veche gen cizma , cu foc de lemne, care mai era si soba , ca baga caldura de te scotea afara din casa...
Si inca o chestie.... NU cred ca avea mai mult de 300  grame, nu ca astea de acum de-ti rup mainile....Si am mai intalnit unele atat de prost echilibrate ca nu vor sa stea in plan dacat daca pui ceva in ele... WTF ?

Unde s-au dus vremurile alea....?

Edited by keta, 08 December 2018 - 02:27.


#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Să investești?
Adică să o tunezi, sau cum?

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006
Faptul ca vrei sa cumperi o tigaie nu este investitite.Se numeste cheltuiala.Iar cu cat este mai scumpa tigaia,cu atat este mai mare cheltuiala.

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 inius, on 07 decembrie 2018 - 21:27, said:

Întrebarea mea e dacă se merită să cumperi o tigaie de-asta ceva mai scumpă? Te ține mai mult sau colapsează tot în ritm de una pe an?

Dacă folosești o singură tigaie, de câteva ori pe săptămână, îți dai seama că se duce naibii. Mai repede dacă n-ai grijă de ea.

Nu toate tigăile sunt la fel. Unele sunt mai groase, altele mai subțiri, unele mai mari, altele mai strânse, mai joase, mai înalte, pe urmă din diferite materiale, care se comportă diferit. Nu prea e eficient să cauți "tigaia" care o să-ți meargă și la clătite și la cartofi prăjiți, pentru că nu prea există acea tigaie universală.

În general, ai nevoie de vreo 4 tigăi:
- Una mai strânsă și mai înaltă, tigaie de sos se numește. Bună pentru sosuri, orez, fiert diverse, dar și încălzit mâncare;
- Una subțire și ușoară, dar mai întinsă, tigaie de clătite. E bună pentru clătite sau alte preparate rapide;
- Una mare, înaltă și mai grosuță pentru prăjeli. În asta merge făcut de la cartofi până la șnițele sau gogoși, inclusiv sosuri, ar fi bine s-o iei cu capac;
- Una gril, pentru friptane.

Astea îți cam acoperă necesarul de bază. Mai încolo, dacă vrei s-o arzi profi, poți lua și altele, wok, slow cooker, etc.


Ca materiale, la latitduinea fiecăruia. Cratița mea de sos e ceramică, iar restul teflon. Aia ceramică e ușor de întreținut, de curățat, nu lipește când încălzești mâncare. Nu am avut niciodată tigăi mari ceramice, nu știu cum se comportă. Asta pe care o am e foarte proastă pentru prăjit în ea. Am încercat să călesc niște ceapă, a fost dezastru. Dar una mai lată e posibil să se comporte altfel.


Având fiecare tigaie cu rostul ei, ar trebui să țină câțiva ani buni o tigaie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate