Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cum instalez driverele ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
am instalat in ambele moduri....nu am sesizat nicio diferenta....in orice caz, chiar daca nu le instalezi, macar stii exact ce cauti;)...d-aia e bun programul.

in orice caz, are nevoie doar de net, restul se descurca singur...win10 cred ca isi baga el singur drivere de net, dar, pentru siguranta lui poate sa instaleze 3dp net.Pentru win 7 are nevoie de drivere pentru net.

Dar, ai dreptate la placa video...aia poate sa o ia de la producator

Edited by jimi91, 07 December 2018 - 18:36.


#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDany_Darke, on 07 decembrie 2018 - 18:30, said:

jimi - instalarea unor drivere ce nu au treaba cu configuratia pc-ului, nu a fost nicicand o solutie. da, poate ca scoate drivere generice, insa sunt producatori care modeaza driverele, astfel ca placile lor functioneaza mai bine cu driverele de la producator, care sunt special create pt acel hardware.

sfatul meu, e alegerea ta sa ai aceasta pracica, insa colegul nostru nu pare prea initiat in acest domeniu, iar problemele ulterioare nu i le vei rezolva tu, pt ca va veni din nou replica: pui drivere cu programul care ti-am zis si sigur merge.  teapa, istoria de pe forum ne arata altceva
Programele 3dp net si 3dp chip, mentionate de @jimi 91, fac urmatoarele chestii:
1. identifica componentele din computer / laptop;
2. se logheaza la site-ul producatorului componentelor din computer / laptop;
3. downloadeaza ultimele versiuni de drivere create de producator si puse pe site.

Singurele hibe ale programului 3dp chip sunt:
1. *daca ultimele versiuni de drivere sunt BETA, tot sunt downloadate si instalate;
2. exista un risc sa downloadezi si virusi.
3. daca nu ai conexiune la internet nici driverul generic al placii de retea, este inutil.



*ultima data cand am folosit 3dp chip sa identific / instalez driverele pt. windows, stiam ca programul ofera posibilitatea sa alegi ce versiune de driver sa instalezi si chiar de unde.

p.s.:
mi se pare mie sau chiar nu exista driverul de chipset la ASRock FM2A88X Pro3+ ?
Attached File  1.ASRock FM2A88X Pro3+.png   310.05K   7 downloads
Attached File  2.ASRock FM2A88X Pro3+.png   327K   8 downloads

#21
Pepsi14

Pepsi14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 18.01.2013
E in regula, am inteles.. @Dany_Darke, Jimi, Merci!  Descarc chipsetul, si driverul pentru internet.. pentru ca placa de retea este on-board.. restul daca fac conexiunea la net ma descurc cu celelalte drivere!

View Postsuper8, on 07 decembrie 2018 - 19:14, said:

Programele 3dp net si 3dp chip, mentionate de @jimi 91, fac urmatoarele chestii:
1. identifica componentele din computer / laptop;
2. se logheaza la site-ul producatorului componentelor din computer / laptop;
3. downloadeaza ultimele versiuni de drivere create de producator si puse pe site.

Singurele hibe ale programului 3dp chip sunt:
1. *daca ultimele versiuni de drivere sunt BETA, tot sunt downloadate si instalate;
2. exista un risc sa downloadezi si virusi.
3. daca nu ai conexiune la internet nici driverul generic al placii de retea, este inutil.



*ultima data cand am folosit 3dp chip sa identific / instalez driverele pt. windows, stiam ca programul ofera posibilitatea sa alegi ce versiune de driver sa instalezi si chiar de unde.

p.s.:
mi se pare mie sau chiar nu exista driverul de chipset la ASRock FM2A88X Pro3+ ?
Attachment 1.ASRock FM2A88X Pro3+.png
Attachment 2.ASRock FM2A88X Pro3+.png

Nu este primul din tabel? :o nu ma speria..

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postsuper8, on 07 decembrie 2018 - 19:14, said:

p.s.:
mi se pare mie sau chiar nu exista driverul de chipset la ASRock FM2A88X Pro3+ ?

eu am mai scris si observ ca nu prea vrei sa intelegi, sunt chestii la care daca nu te pricepi, cand dai altora indicatii, poti mai mult sa strici decat sa faci bine. exemplu, deja colegul nu mai stie ce sa creada. insa eu vin si-ti arat ca exista driverul acolo. nu degeaba am facut disectia acelui pachet de care a intrebat initiatorul si nu am scris fara sa fiu in tema

tot acolo este si hulitul psp, adica omologul meltdown intel

Attached Files



#23
Pepsi14

Pepsi14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 18.01.2013

View PostDany_Darke, on 07 decembrie 2018 - 19:30, said:

eu am mai scris si observ ca nu prea vrei sa intelegi, sunt chestii la care daca nu te pricepi, cand dai altora indicatii, poti mai mult sa strici decat sa faci bine. exemplu, deja colegul nu mai stie ce sa creada. insa eu vin si-ti arat ca exista driverul acolo. nu degeaba am facut disectia acelui pachet de care a intrebat initiatorul si nu am scris fara sa fiu in tema

tot acolo este si hulitul psp, adica omologul meltdown intel
Eh, haideti sa nu ne certam! :) fiecare incearca sa ajute cum poate...
L-am descarcat pe acela si voi incerca asa.. le pun pe un usb apoi voi vedea ce si cum.. in caz contrar ma duc si imi cumpar un dvd-writher!
O ultima intrebare, Dany .. driver ul pentru net este acesta? https://imgur.com/a/r1OqRRm

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da, acela este ;)

#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDany_Darke, on 07 decembrie 2018 - 19:30, said:

eu am mai scris si observ ca nu prea vrei sa intelegi, sunt chestii la care daca nu te pricepi, cand dai altora indicatii, poti mai mult sa strici decat sa faci bine. exemplu, deja colegul nu mai stie ce sa creada. insa eu vin si-ti arat ca exista driverul acolo. nu degeaba am facut disectia acelui pachet de care a intrebat initiatorul si nu am scris fara sa fiu in tema

tot acolo este si hulitul psp, adica omologul meltdown intel

nu asta reiese din primul post :)....eu am spus de acest program pentru ca e foarte usor de folosit;)....iar daca va avea probleme cu ceva, poate sa rezolve pe parcurs...nu ai cum sa previi anumite chestii intr-un domeniu pe care nu-l cunosti (ma refer la initiator), nu stii ce intrebari sa pui ;)

eu cand am bagat windows 10 am descarcat driverele de pe site-ul oficial lenovo.... am instalat tot ;),cateva drivere nu erau optimizate prea bine ;)...mi-am invatat lectia ;)

op, eu cu acel program am identificat  si descarcat ce aveam nevoie;)....am mai instalat si un utilitar pentru alte drivere/programe

#26
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Posthwplanet, on 07 decembrie 2018 - 17:18, said:

Se face din Windows. La Instalare dai Windows Repair deschizi cmd si tastezi Notepad.exe, apoi dai File si Open location si de acolo te descurci te duci catre locatia de usb copiezi Driverul pe Desktop si gata. ...
Ce să faci maestre cu notepad?

#27
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

View Postjobist, on 07 decembrie 2018 - 20:57, said:

Ce să faci maestre cu notepad?
N-ai înțeles nimic, zău așa!
Așa se procedează acolo, pe planeta hw din universul Star Treck. Posted Image
Doar ești aici, pe Softpedia, nu?!?

Edited by mamaie112, 07 December 2018 - 21:53.


#28
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostDany_Darke, on 07 decembrie 2018 - 19:30, said:

eu am mai scris si observ ca nu prea vrei sa intelegi, sunt chestii la care daca nu te pricepi, cand dai altora indicatii, poti mai mult sa strici decat sa faci bine. exemplu, deja colegul nu mai stie ce sa creada. insa eu vin si-ti arat ca exista driverul acolo. nu degeaba am facut disectia acelui pachet de care a intrebat initiatorul si nu am scris fara sa fiu in tema

tot acolo este si hulitul psp, adica omologul meltdown intel
Respectuos va spun ca si dvs. aveti dreptate, si @jimi 91 are dreptate, si eu am dreptate.
@OP e confuz caci nu stie ce strategie sa aplice pt. instalarea driverelor din cauza ca a primit prea multe raspunsuri diferite cu deznodamant asemanator, instalarea driverelor.

Si mai adaug ca eu daca nu folosesc windows, nu am stiut ca aia de la ASRock au impachetat driverul Chipset in AMD all in 1 driver ver:15.20.1065
Attached File  driver-chipset-AMD all in 1 driver ver:15.20.1065.jpg   120.39K   0 downloads
Sunt nesimtiti ca nu au pus driverul Chipset standalone ca restul driverelor; dar probabil ca asta e vina mea.

Concret, el daca instaleaza Windows 10 sigur are driverul generic la placa de retea si poate downloada driverele direct de la acel PC.
Ce trebuie sa instaleze sunt:
1. cele de chipset puse in 661.86MB, AMD all in 1 driver ver:15.20.1065;
2. placa de sunet, Realtek high definition audio driver ver:7614;
3. placa de retea, Realtek Lan driver ver:10003, sa nu mai stea cu driverul generic din Windows 10;
4. placa video onboard, VGA driver ver:15.20.1065, daca nu o foloseste pe cea dedicata.

Si daca el considera ca are un castig, si ASRock XFast LAN utility ver:10.10 !
Cica imbunatateste latenta in jocuri + alte chestii
http://www.asrock.co...stLAN/index.asp

#29
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
driver booster de la iobit.

daca n-ai internet, nasol.

Edited by burkina, 08 December 2018 - 02:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate