Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows 7 vs Win 8 sau Win 10

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Poll: Tu ce Windows preferi? (77 member(s) have cast votes)

Tu ce Windows preferi?

  1. Windows 7 (29 votes [37.66%])

    Percentage of vote: 37.66%

  2. Windows 8 (3 votes [3.90%])

    Percentage of vote: 3.90%

  3. Windows 10 (38 votes [49.35%])

    Percentage of vote: 49.35%

  4. Alt OS / Linux / Others (7 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

Vote Guests cannot vote

#1
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu îmi place Windows 8 sau Windows 10 din cauza interfeței, ferestrelor, care nu le văd rostul și prea multe aplicații inutile care nu ai nevoie de ele care vin o dată cu instalarea Windowsului sau cu achiziționarea PC-ului/Laptop cu licența de Windows sau trial de 8 sau 10. La Windows 7 totul mi se pare curat, clean, la fel ca la vechiul XP care nu l-am mai folosit acum câțiva ani deși de mai bine de 10 ani a fost cel mai popular Windows până să apară 7. Eu sunt de modă veche și nu mă pot obișnui deloc cu interfața neprietenoasă a Windows 8 sau 10.

Vreau să știu concret cine folosește Windows 8 sau 10 cu ce este mai performant/bun față de Windows 7?

Edited by hwplanet, 07 December 2018 - 16:06.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Topic de 10 versus 8 sau 7... https://forum.softpe...s-windows-<-10/
Topic de 8 versus 7 - https://forum.softpe...8-vs-windows-7/

Topic ptr inlocuirea meniului ptr 8 - valabil si in 10 - https://forum.softpe...u-in-windows-8/

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si dupa ce o sa stringi voturi, ce faci, iti pui acel Windows care iese primul ?!
Adica iti schimbi pararea dupa cum bate vintul ?!
Folosesti acel Windows sau Linux care vrei si care poti, asta e tot, simplu.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
mie nu-mi place win 10..nu gasesc my computer :|...si nu-mi place nici de Cortana...o injur in fiecare zi:))

Dar, nu pot sa bag win 7, cica nu merge pe laptopul meu

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

nu gasesc my computer Posted Image
Ptr ca acum e "This PC"

Quote

si nu-mi place nici de Cortana
Eu nu folosesc. Asa ca nu o injur deloc.

Strict la subiect - nu pot vota. Imi place 7 dar folosesc 10 si ocazional 8.

Cu meniu de 7...

Edited by eiffel, 07 December 2018 - 16:18.


#6
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Windows 8.1

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
E doar un SO.
Nu prigrame si aplicatii folositi?

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Bill Gates a devenit cel mai bogat om de pe planeta vanzand licente ! ... nu soft-uri !
cunosc o gramada de useri Windows care nu stiu care-i diferenta ! ... :)

Edited by realduc, 07 December 2018 - 16:29.


#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posteiffel, on 07 decembrie 2018 - 16:17, said:

Ptr ca acum e "This PC"


Eu nu folosesc. Asa ca nu o injur deloc.

Strict la subiect - nu pot vota. Imi place 7 dar folosesc 10 si ocazional 8.

Cu meniu de 7...

nici eu nu folosesc, dar mereu in bara de search imi apare cate o intrebare...uite, de exemplu acum

Cortana ma intreaba

When does winter end?

when does summer begin?

Ce robot prost, ma intreaba pe mine...hahhaha

#10
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
nici unu

votez norton commander

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe PC 8.1 (am licenta) si pe laptop W 10 (OEM, PC care este acum la parinti). Parca 8.1 mi se pare mai ok, mai "clasic". Poate ca si pe telefon folosesc 8.1 (10 merge cam greu, din moment ce nu a venit din fabrica cu el). Iintr-un fel, am crezut ca Microsoft o sa merga inainte (PC+Mobile), cum are Apple (ca o mica gluma, la Apple mi se pare mai rudimentara interfata decat la Windows).

Ar mai fi (in plus) Microsoft Store unde poti instala aplicatiile atat pentru mobil, cat si pentru PC, ceea ce e un plus (chiar e un plus, cumperi o data, folosesti de doua ori, ca sa zic asa).

Acum 10 ani renuntasem la XP, tragea in jos calculatorul, trecand pe Linux (Ubuntu 10.04, nu stiu de ce, dar m-a atras integrata grafica, care era similara cu cea de pe Mac).

#12
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
e misto sa vina cu windows 10 direct
asa da

ce e fain e fain, imi place ideia
mai ales magazine

download si install
cu un click
direct

pai nu ?

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Oh, crap, abia acum am vazut cine a deschis topicul, isi tot schimba avatarul.

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postrealduc, on 07 decembrie 2018 - 16:25, said:

Bill Gates a devenit cel mai bogat om de pe planeta vanzand licente ! ... nu soft-uri !
cunosc o gramada de useri Windows care nu stiu care-i diferenta ! ... Posted Image
Probabil cel mai mare escroc al lumii.

#15
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPaz, on 07 decembrie 2018 - 17:03, said:

Probabil cel mai mare escroc al lumii.

Daca nu esti escroc, nu faci bani. O lege fundamentala care nu ar trebui sa existe. :)

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ferestre 7 versus WIndows... - cam asta este tema topicului.
Adica o versiune de Windows ferestrocentrica muribunda (cu suport mainstream expirat de cativa ani, aproape de end of life in ceea ce priveste suportul extins si incompatibila cu majoritatea hardware-ului si software-ului actual), mai exact, o versiune de Windows lansata in deceniul trecut cu o interfata anacronica versus versiuni de Windows cu o interfata cu adevarat prietenoasa si moderna...
De fapt, este vorba de scuze, de incercari de a justifica dificultatea de a migra catre ceva diferit prin critici aduse versiunilor noi de Windows doar pentru ca nu seamana cu ceva fata de care te-ai obisnuit.
Inteleg foarte bine aceasta dificultate, deoarece pe vremea cand foloseam MS-DOS nu ma sinchiseam de Windows. Windows era doar o "curiozitate". Interfata lui Windows o percepeam ca incomoda. Preferam oricand sa tastez o comanda sau sa folosesc Norton Commander, Dos Navigator etc. pentru majoritatea operatiilor cu fisiere.
Dupa ce au inceput sa se inmulteasca aplicatiile pentru Windows am trecut pe Windows 95, dar bootam implicit in Command Prompt. In interfata grafica foloseam Volkov Commander care semana cu nc si suporta nume lungi de fisiere.
Windows 98 l-am pastrat multa vreme dupa ce a aparut Windows XP. Am trecut la Windows XP doar de nevoie si la fel la Windows 7. Din perioada MS-DOS si Windows 3.0/ 3.1/ 3.11 pana cand a fost lansat Windows 8 - prima versiune de Windows bazata pe kernel de Windows NT care a produs cu adevarat o revolutie in materie de sisteme de operare - as fi preferat oricand mai curand Linux sau, eventual, OS X.
In prezent utilizez de baza macOS si Windows 10 (Windows 10 mai mult de nevoie), dar cea mai reusita versiune de Windows inca o consider ca fiind Windows 8.1. Cine se blocheaza in interfata diferita nu stie ce rateaza, nici in materie de interfata si nici in ceea ce priveste calitatea unui sistem de operare. Nu as mai suporta sa folosesc Windows 7. Mi se pare atat de depasit...
Dupa atata vreme ma asteptam ca lumea sa se fi obisnuit deja cu noile interfete care sunt realmente superioare. Parerea mea.

#17
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si in plus se pare ca unii nu inteleg ca Windows 10 este ultima versiune de windows ce va mai avea suport deci nu stiu de ce e asa greu sa va obisnuti din timp si dupa aia nu mai aveti dureriu de cap.

#18
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Am ramas inregistrat cu adresa de email la "Windows Insider program", si de curand au anuntat ca:
Windows has a brand new look - adica ceva de genul ca Windows are un aspect nou, (de fapt va avea).
https://insider.wind...atureHighlights
Attached File  unnamed.jpg   27.4K   22 downloads
https://docs.microso...8277-image2.png
Attached File  18277-image2.png   500.2K   1 downloads
https://docs.microso...8277-image1.png
Attached File  18277-image1.png   331.26K   2 downloads

Edited by costeld69, 07 December 2018 - 18:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate