Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

SSD Adata XPG SX8200 Pro 256GB

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Salut

As dori sa stiu daca are cineva si la testat urmatorul ssd m2 - ASX8200PNP-256GT-C - de la A-Data
Producatorul se lauda pe site cu viteze ce intrec si renumitul Samsung 970 - http://www.xpg.com/en/feature/583

- Read - 3500MB/s
- Write - 3000MB/s

As dori inainte sa il cumpar cat adevar si cat marketing exista

Multumesc anticipat de raspunsuri

Edited by wather, 07 December 2018 - 11:23.


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Viteza ca viteza .. dar ce ne facem cu fiabilitatea si durata de viata ? Eu nu mai cumpar hardware A-Data (bine, o mufa, un cablu, da).

#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai nu mai e cum era odata acea fiabilitate in general
In plus ai garantia si atata timp cat ai prb grave , garantia.......
Asta ca sa numai scriu ca peste 3 ani acest ssd m2 va fi sigur deposit tehnologic si atunci intreb :
- Ce rost mai are o fiabilitate pe un timp indelungat , daca oricum ssd-ul m2 va fi depesit tehnologic ?
Daca ma tine 5 ani fara reparatii , cat am garantia pt mine e OK , fiindca in 4/5 ani sigur trebuie sa il schimb

PS : Ro_Explorer , ma sateptam de la tine la mai mult sa stii legat de durata de viata mai scurta per general la memoriile folosite in general pe ssd-uri , avand orice tip de conector ( sata/m2/ngff )
Nu poti sa scrii/rescrii de foarte foarte multe ori pe memorile din ssd-uri asa cum faci cu hdd-urile normale
In schimb ai viteze mult mai mari fata de hdd-urile normale

Edited by wather, 07 December 2018 - 11:39.


#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
La SSD-uri acum este la moda model TLC. Problema cu TLC este ... fiabilitatea. Eu pentru SSD system am ales un DLC (seria PRO de la Samsung) iar pentru stocare am un EVO (care e TLC).

Si da, daca are garantie e OK, dar tie iti convine sa mergi cu ssd-ulla garantie si sa tot instalezi de zor sisteme de operare sau restaurari din backupuri sau sa stai cu computerul nefunctional?
Repet, eu unul ma feresc de Adata. Prefer Samsung la SSD-uri.  Dai un ban in plus dar cumperi fiabilitate.

#5
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
De ce ar fi depășit tehnologic după 3 ani? Ce înseamnă depășit tehnologic de fapt?
Dacă ai nevoie de viteze de transfer de 3 ori mai mari peste 3 ani, iar tehnologia de atunci va permite asta, atunci da, SSD-ul ăsta va fi depășit tehnologic.

Eu încă folosesc un SSD Corsair cumpărat în 2011. Diferența între el și un Samsung NVMe în task-uri uzuale (excepție copiere/mutare fișiere mari) e foarte mică.
Adică, dacă ar trebui să-mi dau seama pe care din ele rulez o aplicație, fără să știu în prealabil pe care SSD e instalată, nu aș reuși.

Părere strict personală, aș merge întâi pe fiabilitate și apoi pe viteză.

#6
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postro_explorer, on 07 decembrie 2018 - 11:29, said:

Viteza ca viteza .. dar ce ne facem cu fiabilitatea si durata de viata ? Eu nu mai cumpar hardware A-Data (bine, o mufa, un cablu, da).
daca dumneata ai intalnit un produs stricat asta nu inseamna ca toate produsele A-Data sunt la fel. Asa cum si daca cumpar o placa rtx 2080 Ti si se strica asa nu inseamna
ca toate placile au aceiasi problema(sau au ?)

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Fiecare are parerile lui vis--a-vis de brandul A-Data , eu am avut memorii DDR2 si DDR3 in trecut de la ei si am fost foarte multumit , altii...
Cat despre fiabilitate......si eu am doua ssd-uri Samsung 840/850 , dar se stie ca mai tot timpul ce ste rapid sau foarte rapid nu tine mult
Si in prezent unii dintre noi inca mai folosesc sisteme lga 775 , asta e......

In fine sa revenim totusi la subiect , va rog frumos
Asa putem sa umplem acest thread cu pareri off-topic

Edited by wather, 07 December 2018 - 12:08.


#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBraviaAmpero, on 07 decembrie 2018 - 12:00, said:

daca dumneata ai intalnit un produs stricat asta nu inseamna ca toate produsele A-Data sunt la fel. Asa cum si daca cumpar o placa rtx 2080 Ti si se strica asa nu inseamna
ca toate placile au aceiasi problema(sau au ?)
E vorba de brand-name. Nu spun ca nu pot aparea maine SSD-uri "costel" care sa bata la fund Samsunguri, Inteluri, Kingstone-uri si alte branduri cunoscute ca fabile. Asta numai benchmarkurile si testele neutre o pot arata (si, bineinteles, timpul). Totusi, Adata nu este un brand recunoscut pentru calitate si fiabilitate, asadar, de ce sa imi risc banii castigati cu greu pe un produs posibil cu probleme cand pot sa iau unul cu sanse de defectare mult mai mici. Asta e toata smecheria la urma urmei.

Is Adata Reliable? - Tom's Hardware:
http://www.tomshardw...a-reliable.html

Primul raspuns:
No good , go with Crucial for budget SSD's.

Al doilea raspuns:
Not reliable according to the buyer reviews here (scroll down the page)


Are Adata SSDs reliable? - Linus Tech Tips
https://linustechtip...-ssds-reliable/


Unul din raspunsurile cu care rezonez:
Unfortunately not, most of the better quality SSDs don't go below $50-60

La urma urmei faci ce vrei, sunt banii tai si ai cerut o opinie, asta e opnia mea.

#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Gasesti reviewuri si teste pe net, cel mai concludent fiind cel de aici

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postprimuministru, on 07 decembrie 2018 - 12:17, said:

Gasesti reviewuri si teste pe net, cel mai concludent fiind cel de aici

Iti pot arata si eu Dacia 1300 care merge cu 180Km/h si are motor de 200cp in ea. Performanta este ... fiabilitatea si siguranta insa le lasam pe alta data.

#11
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Va rog frumos , hai sa terminam cu.........
Personal vreau sa stiu daca detine careva dintre voi si sa citesc niste teste CONCLUDENTE , nu teorii despre.......
M-am cam saturat de atatia "experti" si de fapt......
Ma repet - NU E OBLIGATOIU daca TIE NU ITI PLACE O COMPONENTA , OBLIGATORIU SA GENERALIZAM
Daca e sa fie asa , inseamna ca ar exista doar cateva branduri si atat
Noroc ca practica nu prea tine cont de teorie , cel putin NU intotdeauna

#12
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postro_explorer, on 07 decembrie 2018 - 12:11, said:

La urma urmei faci ce vrei, sunt banii tai si ai cerut o opinie, asta e opnia mea.
Iar a mea este ca la fel cum poti sa spui ca produsu X nu este bun la fel poti sa spui ca si produsul Y nu este bun.Ca asa si eu pot sa iau testimoniale de pe forum nvidia pt rtx 2080 si sa zic:
fail, fail, fail....
Daca vorbim strict despre notiunea de produs, atunci ai aceiasi situtatie la AData ca si la Nvidia.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwather, on 07 decembrie 2018 - 17:18, said:

Ma repet - NU E OBLIGATOIU daca TIE NU ITI PLACE O COMPONENTA , OBLIGATORIU SA GENERALIZAM
Daca e sa fie asa , inseamna ca ar exista doar cateva branduri si atat
Noroc ca practica nu prea tine cont de teorie , cel putin NU intotdeauna
Inseamna ca teoria e gresita (ori enuntata gresit ori nu are suficiente "data points" in cazul in care se bazeaza pe date empirice).


In acest caz,

View Postwather, on 07 decembrie 2018 - 11:22, said:

Producatorul se lauda pe site cu viteze ce intrec si renumitul Samsung 970 - http://www.xpg.com/en/feature/583

Succes cu un SSD rapid. Sa ne spui cum merge. Am vazut review-ul de mai sus unde review-erul spune "da, e rapid" .. nu am fazut sa spuna ca "da, e rapid si fiabil - puneti-va sistemul de operare pe el si browsati in liniste".
Eu nu imi permit sa experimentez cu non-brand-uri ...

View PostBraviaAmpero, on 07 decembrie 2018 - 17:33, said:

Daca vorbim strict despre notiunea de produs, atunci ai aceiasi situtatie la AData ca si la Nvidia.
Si Dacia e egala cu BMW. Ambele sunt in aceeasi situatie si au produse similare ca fiabilitate, intr-adevar.

#14
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Explorer decat sa incepi din nou........mai bine ai sta in banca ta
Ti-am inteles parerea , te rog sa imi  intelegi si tu rugamintea mea
Daca DETII ACEST MODEL , iti astept review-ul calduros , daca NU.......lasa-i pe altii care il detin sa isi exprime parerea pro/contra

#15
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Revin cu primele teste la acest ssd m2 , cred ca cele 3 foto spun TOTUL
Mai ales temperaturile :
- folosinta uzuala - 36 de grade
- in teste - 1GiB - 52 de grade
- in teste - 32Gib - 53 de grade
Cat despre viteza de scriere , cica e in functie de capacitate
La varianta de 1TB ajunge la 3000MB/s si la 278 lei cat am dat pe el , eu zic ca merita cu 5 ani garantie
Pt varianta de 256GB viteza de scriere e de maxim - 1200MB/s , cat despre cea de citire se poate vedea din teste
SSD-ul vine cu o tablita pe post de radiator si destul de subtire , vezi a patra fotografie

Attached Files


Edited by wather, 15 December 2018 - 14:26.


#16
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Ce drivere ai instalat in Windows 10 ptr NVME ?
Ai montat si "tablita" ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate