Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Prima televiziune U.H.D. din România: Digi 4K.

* * * * - 11 votes
  • Please log in to reply
3332 replies to this topic

#1045
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

 pid, on 19 martie 2019 - 17:36, said:

personal nu stiu nici un decodor 4k cu "comon interface +" adica sa poti baga cardul +cam-ul de la digi, care sa fie usor de gasit  si la un pret accesibil, pe amiko a4/a5 nu merge deoarece nu are interfata ci+, deci singura solutie tv 4k

Merge si pe amiko a4/a5 cartela digi teoretic dar nu plug and play.. Posted Image

 pid, on 20 martie 2019 - 05:55, said:

nu se vorbeste de piraterie, e totul legal, accesul la program se face pe baza smartcamului care in loc sa il bagi in tv il bagi in receptor, cat despre receptoarele alea 2 nu vad pe nicaieri sa scrie ca ar suporta CI+, e amintit doar de CI.

Pai nici nu suporta CI+ alea..

Edited by -koss-, 20 March 2019 - 11:51.


#1046
pid

pid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 31.12.2005
eu ma refeream la receptoarele enumerate de #johnnycrush
gen https://www.satmulti...enigma2_139007/

Edited by pid, 20 March 2019 - 17:03.


#1047
geo-videle

geo-videle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 12.09.2017
am eu amiko..dar nu ma zgarcesc la 3 lei..pentru optiune..o am..si pe cale de consecinta..am si tv uhd..cu slot cam plus..vede beton
insa slab canalul..doar meciurile vad..sunetul e fain..ce sa spun la 3 lei ce sa I cer canalului..e prea ok de meciuri
nu fac dialog aici..io s cu radio..scuze..doar va citesc..atat

#1048
marius_pepsi

marius_pepsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.10.2011

 pid, on 19 martie 2019 - 19:02, said:


se pare ca cineva este obligat ca sa faca sa iti mearga tie digi 4k pe tv-urile hd (PE) care le ai, rcs-rds iti spune clar de ce ai nevoie ca sa receptionezi digi 4k, iti convine bine, nu iti convine nu te obliga sa platesti 5lei /luna  indiferent daca iti merge pe un tv sau 5 tv-uri



Eu, unul nu mã plângeam cã nu vãd digi 4k și pe tv-urile FHD ci doar dãdeam exemplu cã, pur și simplu, nu ai cum sã vezi imagine 4k pe un tv fhd.
PS:data viitoare folosește corect limba românã, pe care le ai ci nu care le ai. Nu cred cã e același lucru sã spui cã - fiica ta a venit acasã cu o colegã care o învațã la limba românã - sau - fiica ta a venit acasã cu o colegã PE care o învațã la limba românã -.

#1049
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
imagine nu
evenimente care se transmit exclusiv acolo da

#1050
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

 -koss-, on 20 martie 2019 - 11:47, said:

Merge si pe amiko a4/a5 cartela digi teoretic dar nu plug and play.. Posted Image



Pai nici nu suporta CI+ alea..


merge automat,dar nu pe amiko:)


ba da,merg anumite modele cu ci+...sunt chiar cu 2-4 intrari....2 ci+ 2 cartela simpla....dar sunt la 600-1000 euro...Posted Image

 marius_pepsi, on 20 martie 2019 - 21:53, said:

Eu, unul nu mă plângeam că nu văd digi 4k și pe tv-urile FHD ci doar dădeam exemplu că, pur și simplu, nu ai cum să vezi imagine 4k pe un tv fhd.
PS:data viitoare folosește corect limba română, pe care le ai ci nu care le ai. Nu cred că e același lucru să spui că - fiica ta a venit acasă cu o colegă care o învață la limba română - sau - fiica ta a venit acasă cu o colegă PE care o învață la limba română -.


prietene....crede-ma,si au scris si altii....MERGE 4k pe tv fullhd,prin box,cu cartela ci ,cu optiunea digi 4k de 5 lei...

 pid, on 19 martie 2019 - 17:36, said:

personal nu stiu nici un decodor 4k cu "comon interface +" adica sa poti baga cardul +cam-ul de la digi, care sa fie usor de gasit  si la un pret accesibil, pe amiko a4/a5 nu merge deoarece nu are interfata ci+, deci singura solutie tv 4k


SUNT! nu prea multe,si ff scumpe....eu am luat din germania,ca e MULT mai ieftin.si sunt mult mai multe feluri ca la noi...

 iZet, on 19 martie 2019 - 20:58, said:

Idiot sa fii sa dai o caruta de bani pe un decodor UHD doar cu DVB-C, sa il conectezi la un tv non-4K ca sa te uiti la DIGI4K im format downscalat, cand mai pui putin si iti iei tv 4K si il vezi ca calitatea UHD.


uite,eu sunt un idiot din asta....am stb 4k....fiindca n-am avut inca bani de un tv 4k ca lumea,si pana atunci am un canal de docu in fhd,pt. 5 lei...bine stb-ul meu are 3 tunere in el DVB-T-T2,DVBC si DVB-S-S2...nici eu nu luam doar DVB-C,pentru doar digi 4k...

 geo-videle, on 20 martie 2019 - 00:33, said:

vorbiti de piraterie pe alte arii
aici e cel oficial pls


ASTA NU E PIRATERIE! am optiunea activata digi 4k...LEGAL....numai nu am inca tv 4k...atat....

Edited by hariseldon01, 24 March 2019 - 18:14.


#1051
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018
-koss-,ti-am scris un PM....daca poti sa-l citesti...mersi....:)

#1052
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Daca nu ai televizor UHD si nu nu poti vedea canalul digi 4k, nu este nicio paguba. Problema ar fi sa ai tv 4k si sa nu ai optiunea activata.

#1053
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,540
  • Înscris: 21.03.2005

 hariseldon01, on 24 martie 2019 - 18:28, said:


prietene....crede-ma,si au scris si altii....MERGE 4k pe tv fullhd,prin box,cu cartela ci ,cu optiunea digi 4k de 5 lei...

Si emisiunile color merg cumva pe televizoarele alb-negru, nu?
Dar ce sens sau importanta mai are?


#1054
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
E o chestiune de semantică, nicidecum nu poate fi vizionat Digi 4K LA REZOLUȚIE 4K pe un televizor Full HD. Postul Digi 4K poate fi vizionat, probabil, la altă rezoluție decât cea nativă, prin intermediul altor dispozitive.

Am monitor Full HD, rulează clipurile 4k de pe Youtube? Da. Le văd 4k? Nu.

#1055
hariseldon01

hariseldon01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 07.10.2018

 aiulianctin, on 25 martie 2019 - 18:19, said:

E o chestiune de semantică, nicidecum nu poate fi vizionat Digi 4K LA REZOLUȚIE 4K pe un televizor Full HD. Postul Digi 4K poate fi vizionat, probabil, la altă rezoluție decât cea nativă, prin intermediul altor dispozitive.

Am monitor Full HD, rulează clipurile 4k de pe Youtube? Da. Le văd 4k? Nu.


...adevarat...mai sus scriau niste oameni,ca ori 4k ori nicicum...de aceia am scris.

#1056
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

 aiulianctin, on 25 martie 2019 - 18:19, said:

E o chestiune de semantică, nicidecum nu poate fi vizionat Digi 4K LA REZOLUȚIE 4K pe un televizor Full HD. Postul Digi 4K poate fi vizionat, probabil, la altă rezoluție decât cea nativă, prin intermediul altor dispozitive.

Am monitor Full HD, rulează clipurile 4k de pe Youtube? Da. Le văd 4k? Nu.

Totusi calitatea imaginii downscalata la 1080p de la 4K UHD este mai buna fata de un 1080p nativ... la fel cum este si calitatea posturilor SD downscalate de la 1080p fata de calitate SD inregistrata si procesata integral in SD (camere SD, procesare SD).

In zona de PC in special grafica este vorba de super-sampling.. dar si in zona tv si imagine.. ai beneficii de claritatePosted Image

Se poate observa si la ultimele episoade pe history.. de la asii amanetului. Se vede ca sunt filmate si procesate in 4K dar downscalate in 1080p la History Channel.. fata de cele vechi care erau filmate in 1080p.

Exista diferenta de calitate pe digi 4K si intre documentarele mai vechi si cele mai noi 4K filmate cu tehnica mai noua...

La meciuri ati vazut ca unele se vad mai prost.. altele mai bine la detalii.. conteaza si cu ce tehnica s-a filmat, editat, masterizat, procesat..

Edited by -koss-, 25 March 2019 - 20:04.


#1057
dbx

dbx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 19.06.2005
da @ koss , asa este, dar ce faci cu semnalul 1080 upscalat, care evident ca se vede bine, la fel cum se vede si cel sd upscalat la fullhd, DAR, sa upscalezi tot ce-ti pica in mina ... parca-i prea mult, si ajungem la cew zice @menaloty ,  si asta-i corect, DAR, sai ai 4k nativ, cu toate sistemele de imbunatatire a imaginii si sunetul performant aferent tehnologieiUHD ! Parerea mea. Asa ca, atita timp cit tine pacaleala asta cu aproape4k, nu, multumesc, inca am content din alte parti, cit sa nu spun ca am tv 4k degeaba prin casa. Inca nu zice nimeni daca au licenta la softul pentru HDR(!!!) astfel incit acesta sa functioneze CORECT!?!

#1058
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
La mine se cunoaşte oricum o îmbunătăţire la DIGI 4K faţă de FHD. Să ai câteva meciuri lunar, F1, ceva documentare pentru 5 lei/lună (sumă ridicol de mică, practic „o bere”, părerea mea). Poate pe viitor or să apară mai multe, nu ştiu. Când s-a transmis cu HDR câţiva s-au plâns, om trăi şi om vedea...

#1059
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 10.07.2009
La ce continut ofera acest canal, ma simt de parca sunt furat de 5 lei in fiecare luna...
Continut de 5 bani, sa fim un pic mai pretentiosi nu este deloc exagerat.

#1060
pokems

pokems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 18.12.2005
daca pana pe 1 iunie nu injumatatesc timpul acordat muzicii, eu voi renunta. Documentarele ar trebui sa ruleze macar pana la un 2:00, chiar si ultra reluate. Sportul nu ma intereseaza.

#1061
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 31.12.2013
V-am spus eu, singura speranțã a acestui canal, Xxx-urile...

#1062
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Mai ales ca la xxx nu duci lipsa de content 4K de calitate.. (fara glume)

Edited by -koss-, 26 March 2019 - 16:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate