Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tamponare mașina parcata neregulamentar la viraj dreapa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#37
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Am facut scoala de doua ori in doua tari diferite inclusv poligonul ceausist si nimeni u m-a bagat in "situatii inghesuite".

Iar pe strazi trebuie sa poata conduce si femei sau fete tinere cae conduc din necesitate, vrei sa le pretinzi aceeasi indemanare cu a unui barbat pasionat de condus cu 20 sau 30 de ani de experienta ?

#38
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 afh, on 07 decembrie 2018 - 00:27, said:


Sau, mai bine, le ocoleºti ºi mergi mai departe...Posted Image

Sau chiar mai bine:

Attached Files



#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
hai acum sa parcam pe unde ne taie capu ca niciodatã nu o sa fim vinovati..

#40
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 Paz, on 07 decembrie 2018 - 00:35, said:

Am facut scoala de doua ori in doua tari diferite inclusv poligonul ceausist si nimeni u m-a bagat in "situatii inghesuite".

Iar pe strazi trebuie sa poata conduce si femei sau fete tinere cae conduc din necesitate, vrei sa le pretinzi aceeasi indemanare cu a unui barbat pasionat de condus cu 20 sau 30 de ani de experienta ?
foarte rau, cel mai probabil nici pe ea si dupa cum vezi agata masini in viraje.
pe mine si cand am dat examenul m-a bagat politistul pe stradute inghesuite si cu trafic.
experienta nu are nici o legatura aici, pur si simplu trebuie sa ti se explice sa casti ochii in oglinzi cand faci manevre pe langa alte obiecte. e o chestie 100% de baza.
bine pt asta trebuie sa stii ce e in jurul tau si sa te uiti, exact ce nu s-a intamplat aici.

#41
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 silesax, on 07 decembrie 2018 - 00:37, said:

hai acum sa parcam pe unde ne taie capu ca niciodatã nu o sa fim vinovati..

De 3 pagini se spune ca ala are si el vina lui pentru care o sa fie sanctionat...dar nu e el vinovat ca initiatoarea a inchis ochii rugandu-se ca masina sa se arcuiasca in viraj ca un sarpe.

#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

 Maria2018, on 07 decembrie 2018 - 00:08, said:

ca trăim în tara lui Papura Vodă în care oameni ca tine parchează unde vrea și cum vrea, astfel de oameni care CONDUC PERFECT SI REGULAMENTAR TOT TIMPUL SI PARCHEAZA SI REGULAMENTAR. Oameni care n-au avut în viata lor în incident de orice fel în trafic.

Sa nu va faceti iluzii, statistic veti avea accidente in trafic, cam 1 la 60-80KKm, din vina dumneavoastra sau a altora...
Totul este sa fie o tamponare usoara.
Daca fac calculul la mine a fost 1 la aprox 150000Km medie insa am condus mult afara cu masini mari si lente, dar asta a compansat in orase, tinta a fost mai mare pentru ceilalti! Posted Image
De lovit am fost lovit in orase, din vina unora parcati, altora care au facut manevre in fata, si toti au frinat mai putin ultimul care a luat vreo 3 la rind...
Am atins si eu 2 masini dar nimeni ranit, doar la ceilalti o bara si un stop ciobit, la mine doar vopsea zgiriata...de Logan-ul e tare!
Atentia distrasa de claxoane aiurea in spate, ce sa zic, aia`s vinovati? nu, eu ca m`am uitat in spate! si intre timp cei din fata frinau disperati, de pitonul grabit...
Nu va mai bateti capul cu nimicuri, viata merge inainte si tablele se indreapta.
Cel care a fost lovit eventual va reclama ca a fost lovit in parcare, numarul de telefon de pierde, altfel daca mergeti la asigurator s`ar putea sa fiti gasita vinovata...la fel cum a patit o domnisoara care tot asa m`a lovit cind eram in parcare...masina de vreo 5m si un pic, parcarea mica, domnisoara grabita si s`a frecat de bara spate si cu oglinda mi`a spart semnalizatorul...urmarea a fost ca la Politie a fost amendata si cum era foarte suparata a vociferat amarnic, agentul a intrebat`o daca avea loc sa treaca , a raspuns ca nu , de aia m` lovit, ca eram parcat in afara, la intrebarea daca alte masini au trecut pe linga mine n`a avut ce sa raspunda decit ca da si s`a ales frumos amendata, recomandarea a fost ca alta data daca nu poate trece pe linga o masina care blocheaza traficul sa sune si vin ei si  ridica masina care incurca, nu`i cazul sa dea in ea.
Deci calm si rabdare in trafic.

Edited by Ion_Bumbu, 07 December 2018 - 01:10.


#43
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 _-livio-_, on 07 decembrie 2018 - 00:45, said:

foarte rau, cel mai probabil nici pe ea si dupa cum vezi agata masini in viraje.
pe mine si cand am dat examenul m-a bagat politistul pe stradute inghesuite si cu trafic.
experienta nu are nici o legatura aici, pur si simplu trebuie sa ti se explice sa casti ochii in oglinzi cand faci manevre pe langa alte obiecte. e o chestie 100% de baza.
bine pt asta trebuie sa stii ce e in jurul tau si sa te uiti, exact ce nu s-a intamplat aici.
Vezi ca ea nu facea nici un fel del de manevra, pur si simplu mergea pe strada ei. Si a gasit strada blocata. A apreciat gresit ? Da, a crezut ca merge pe un drum public care indeplineste anumite conditii si e facut conform unor standarde.

Cine are dreptul sa-ti blocheze strada si sa te supuna la teste de indemanare ?.

Legal, ea ar fi trebuit sa opreasca masina si sa cheme politia sa-i elibereze strada. Si toata lumea care venea din spate sa astepte. Asa ar fi trebuit sa faca, poate se invata minte bizonii.

#44
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
mai citeste odata primul post.

#45
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
L-am citit, si care-i faza ? E totul confuz acolo.

#46
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
E bine stiut faptul (demonstrat si in urma unor studii) ca femeile au probleme cu orientarea in spatiu.In afara acestui fapt,chiar initiatoarea acestui topic spune ca,in timp ce era atenta la masina parcata pe sens opus,a "uitat" de masina din dreapta,acrosand-o.
Pai orice obstacol ar fi fost acolo,cand vezi ca e posibil sa nu ai loc printre ele,esti de 10 ori mai atent la situatie,urmaresti toate oglinzile din dotare si inaintezi cu viteza redusa pana cand esti sigur ca ai trecut de pericol.
Mai mult ca sigur,ea a actionat la "noroc",cum de altfel a facut si in multe alte situatii care,probabil, nu s-au soldat cu incidente datorita celorlalti participanti la trafic care au evitat-o.
Cati dintre voi nu ati intalnit femei la volan care,pe strazi inguste,circulau cu viteza mare,si ati mers foarte aproape de masinile parcate pe dreapta ca sa evitati contactul oglinzilor? O sa-mi sara multa lume in cap ca as fi misogin,nici vorba,dar pentru multe dintre femei,masina e ca o arma pe mana unui copil.

#47
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 Paz, on 07 decembrie 2018 - 01:14, said:

L-am citit, si care-i faza ? E totul confuz acolo.
Sunt pe o strada cu un singur sens, doresc sa intru într-o intersecție prin viraj la dreapta.

hai ma ce naiba, nu e nimic confuz, a facut dreapta prea strans si din neatentie l-a agatat pe unu care parcase pe colt.

Edited by _-livio-_, 07 December 2018 - 01:37.


#48
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Maria2018, on 06 decembrie 2018 - 23:07, said:

Polițistul de la tamponări mi-a spus ca e culpa comuna și ca acela parcat neregulamentar , dacă nu se prezintă, în 24 de ore, i se suspenda permisul 30 de zile.


Deci sa inteleg ca daca vecinul are pica pe mine pandeste cand plec in concediu, imi loveste masina si cum eu sunt in Bahamas si nu ma prezint in 24 de ore ma aleg cu permisul suspendat 30 de zile.

Asta dupa ce cod rutier?

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 Paz, on 07 decembrie 2018 - 00:29, said:

Maria, nu e vina ta,

 Paz, on 07 decembrie 2018 - 00:35, said:

Am facut scoala de doua ori in doua tari diferite inclusv poligonul ceausist

Aici e problema ta, ca trebuia sa promovezi si examenul
Cum n-are nici o logica ce scrii aici, nu e vorba de examen practic la tine, tu nu cred ca treci la psihoilogic

 myshyk, on 07 decembrie 2018 - 00:10, said:

Un singur accident, cu o masina de cusut, asezata in fundul garajului. Asa ca nu vorbesc doar de dragul de a discuta discutii.

Cine mergea cu masina de cusut? Tu sau mamaie?
Eu am avut cu o masina de barbierit, :lol:

 Paz, on 07 decembrie 2018 - 00:35, said:

Am facut scoala de doua ori in doua tari diferite

Stiu, ai mai spus

 Paz, on 07 decembrie 2018 - 00:35, said:

Am facut scoala de doua ori in doua tari diferite

Da mah, acuma potoleste-te

 Paz, on 07 decembrie 2018 - 00:35, said:

Am facut scoala de doua ori in doua tari diferite inclusv poligonul ceausist

.. sa stii ca nu-ti mai raspund


 Maria2018, on 06 decembrie 2018 - 22:57, said:

Am declarat la politie in termen legal și acum trebuie sa aștept sa vad dacă respectivul/respectiva declara și el/ea și apoi sa aștept sa ma sune politia. Surpriza, când ajung acasă,, desteptul" își mutase mașina din acel loc, câțiva metri mai departe, pe aceeași strada. Nici urma sa ma sune.Politia locala fusese și ea sesizata, nicio șansă să îl amendeze, nu locuia în,, imprejurimi " ci in alt județ.
Ce se întâmplă dacă nu se prezintă respectivul la politie? Ce pași urmează? Găsesc în vreo lege situația?

Eu nu cred ca ai fost la politie si nici ca esti femeie, dar vrei sa stii ce te asteapta daca ala se duce si tu, nu.
Cred c-ai lovit masina si ai "taiat-o"

Sa argumentez:
1. Nici dracu nu asteapta o juma de ora. Scrie un bilet cu nr de tel, face poze, merge la magazinele de pe strada si lasa "vorba"
2.  La postul 3 sau 4  ai adus in discutie ca in cateva minute a trecut pe-acolo si un echipaj
3. Ai fost la politie si nu zici nimic de amenda?
4. Ai fost la politie si ti-a zis de culpa comuna?
5. Ai fost la politie si nu ti-a dat dovada de reparatii?

D.p.d.v. legal, esti vinovat 100%
Ce faci daca intrii pe o strada care e blocata de o ambulanta si o masina de pompieri?
Le lovesti pentru ca nu-s parcate regulamentar sau pentru ca nu ai loc?
Scuza ta e ridicola
Nu are nici o legatura parcarea unui nesimtit cu faptul ca esti neatent. Ala il consideri UN OBSTACOL

Daca ala nu se duce la politie (in cazul in care nu minti, dar slabe sanse pentru mine sa spui adevarul), nu pateste NIMIC.
Eventual il cheama politia sa ii verifice masina si ii suspenda permisul daca nu se duce, altfel, nu are nici o dovada politia ca el a fost instiintat.

Iti doresc mai multa atentie.
SI inca ceva, eu nu loveam masina aia.

 Paz, on 07 decembrie 2018 - 00:35, said:

Am facut scoala de doua ori in doua tari diferite

Jesus Christ, te potolesti omule o data?
Sa stii ca-ti dau raport

#50
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Intotdeauna ne enervam cand primim amenzi de circulatie sau ne tamponam - asta e natura umana.
Pentru a nu pierde vremea: Esti vinovata integral (ti-ai asumat, ai facut ce trebuia sa faci, e ok).
El poate primi amenda pt. parcare in loc nepermis. Moral, nu inteleg dorinta ta ca respectivul sa fie amendat... (el trebuie sa-si repare masina pe RCAul tau, sau pe banii lui, pe timpul lui)

 Maria2018, on 06 decembrie 2018 - 23:11, said:

Cu tot respectul pentru sexul puternic...
Nu trebuia sa mentionezi asta, sunt ok.

#51
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 Quantum, on 07 decembrie 2018 - 04:01, said:

Intotdeauna ne enervam cand primim amenzi de circulatie sau ne tamponam - asta e natura umana.
Pentru a nu pierde vremea: Esti vinovata integral (ti-ai asumat, ai facut ce trebuia sa faci, e ok).
El poate primi amenda pt. parcare in loc nepermis. Moral, nu inteleg dorinta ta ca respectivul sa fie amendat... (el trebuie sa-si repare masina pe RCAul tau, sau pe banii lui, pe timpul lui)

Nu trebuia sa mentionezi asta, sunt ok.
Moral, ar trebui sa fie amendat. Si amenzile ar trebui crescute in Romania (btw) pentru ca sunt prea mici si isi permit multi prea usor sa le plateasca, nu prea au rol punitiv. Pentru ca a parcat neregulamentar, mai pe romaneste: ca romarlanul bizon clasic. Ceea ce nu o sa vezi prin alte parti dupa ce treci granita decat foarte rar, in nici un caz in orase mari.

#52
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 jm2010, on 07 decembrie 2018 - 05:21, said:

Moral, ar trebui sa fie amendat. romarlanul bizon clasic. Ceea ce nu o sa vezi prin alte parti dupa ce treci granita decat foarte rar, in nici un caz in orase mari.
Ca sunt multi bizoni (+nesimtiti, idioti, needucati, necivilizati, neamuri-proaste, agresivi, violenti) - da, asa este.

Insa:
- efectiv, nu sunt locuri de parcare suficiente;
- multi alesi locali/nationali sunt atat de incompetenti, chiar prosti-gramada, in a organiza si construi ceva cand e nevoie (de ex. transportul si parcarile).

Trebuie sa fii la fata locului pentru a percepe situatia, totul e sufocant, traficul e infiorator.
Daca se continua fara a se face ceva, in curand se vor produce niste blocaje majore, chiar economice si sociale.

Eu am ajuns sa-mi organizez viata in functie de porcaria asta.

Edited by Quantum, 07 December 2018 - 06:06.


#53
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Soferita clasica... Trebuie sa mai fie cineva vinovat. Nu e doar vina ei.  Si stalp daca era, sa vezi ce teorii gasea cu E-on care pune stalpii unde vrea muschii lor...

#54
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 Quantum, on 07 decembrie 2018 - 06:01, said:

Ca sunt multi bizoni (+nesimtiti, idioti, needucati, necivilizati, neamuri-proaste, agresivi, violenti) - da, asa este.

Insa:
- efectiv, nu sunt locuri de parcare suficiente;
- multi alesi locali/nationali sunt atat de incompetenti, chiar prosti-gramada, in a organiza si construi ceva cand e nevoie (de ex. transportul si parcarile).

Trebuie sa fii la fata locului pentru a percepe situatia, totul e sufocant, traficul e infiorator.
Daca se continua fara a se face ceva, in curand se vor produce niste blocaje majore, chiar economice si sociale.

Eu am ajuns sa-mi organizez viata in functie de porcaria asta.
Solutia este sa limitezi detinerea de masini. Chiar daca este nepopular, asta este singura solutie. Nu ai cum sa faci parcari in orasele mari care nu au fost gandite pentru atatea masini. Pur si simplu limitezi dreptul omului de a lua masina (prin diverse tehnici indirecte gen impozite descurajante, conditionarea de un loc de parcare la cumpararea masinii etc. asa cum s-au facut si prin alte parti). Nu exista solutie prin care toti sa aiba masina personala indiferent cat ar vrea lumea. Orice om cu mintea intreaga isi poate da seama ca spatiul este limitat tinand cont de numarul de masini si Romania este si o tara ciudata din toate punctele de vedere in care nu poti construi ceva pe termen lung din motive de fauna locala.

Edited by jm2010, 07 December 2018 - 06:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate