Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tamponare mașina parcata neregulamentar la viraj dreapa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sa am un patrol modificat as da in astfel de specimene intentionat Posted Image

#20
Maria2018

Maria2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.08.2018

View Postmyshyk, on 06 decembrie 2018 - 23:36, said:


N-are ala nici in clin, nici in maneca cu accidentul tau. E doar vina ta ca nu stii sa conduci. Ala, pe banii lui, isi parcheaza masina cum vrea si unde vrea.
Pe bune? De aceea e tot haosul asta in trafic? Ca eu ca femeie nu știu sa conduc și ala, își parchează mașina CUM VREA SI UNDE VREA?  Tara lui Papura Vodă și a prea prefecților care in viata lor nu s-au tamponat și conduc LA PERFECȚIE SI REGULAMENTAR 100 LA SUTA ÎN TRAFIC . Nu ma mira la ce gândire au unii. Seara buna! Nu merita sa îmi mai consum timpul!

#21
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostMaria2018, on 06 decembrie 2018 - 22:57, said:

Cine a mai trecut prin situația asta? Sunt pe o strada cu un singur sens, doresc sa intru într-o intersecție prin viraj la dreapta. Fix pe colt, e parcata neregulamentar o masina in diagonala, urcat și pe bordura o idee. În stânga mea, alta mașina parcata, pe partea cealaltă, așadar spațiu îngust. Preocupata sa nu lovesc, când virez la dreapta, mașina care este pe sensul opus pe strada pe care doresc sa întru, uit de mașină din colt și o ating. Consecințe? Portiera mea infundata, mașina ce a parcat neregulamentar câteva zgârieturi. Soferul  nu era in mașina. Am așteptat jumătate de ora, i-am lăsat bilețel cu nr telefon.  Am declarat la politie in termen legal și acum trebuie sa aștept sa vad dacă respectivul/respectiva declara și el/ea și apoi sa aștept sa ma sune politia. Surpriza, când ajung acasă,, desteptul" își mutase mașina din acel loc, câțiva metri mai departe, pe aceeași strada. Nici urma sa ma sune.Politia locala fusese și ea sesizata, nicio șansă să îl amendeze, nu locuia în,, imprejurimi " ci in alt județ.
Ce se întâmplă dacă nu se prezintă respectivul la politie? Ce pași urmează? Găsesc în vreo lege situația?

da, o masina abandonata e de vina ca nu stiti voi sa conduceti :)))

#22
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Ala putea sa fie parcat si-n mijlocul intersectiei. Cat timp nu era in masina, vina iti apartine. Iti place sau nu, tu l-ai lovit pe el.
Mai departe, daca el nu se duce in 24 de ore, ramane pieton 30 de zile si primeste si o amenda. Pentru parcarea neregulamentara va mai primi una (sunt 2 fapte diferite (parcarea + nedeclararea) asa ca nu cred sa fie vorba doar de una).

#23
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMaria2018, on 06 decembrie 2018 - 23:32, said:

. Scrie cumva în lege ca se poate parca pe colt?
Nu. Dar asta nu e problema matale. Amenda pentru parcare o incaseaza el.
Tu aveai datoria sa casti ochii.
Practic ai lovit o masina parcata.

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Lucrurile stau cam asa: pentru incident, vinovata initiatoare. Trebuia sunat la Politie, chemat un echipaj, rezolvat altfel. Da, celalalt poate fi amendat si sufera putin si capra vecinului. Nu ma dau sofer mare, dar stiu cand sa ma bag si cand nu, Initiatoarea a trecut peste puterile dansei si acum, urmeaza sa plateasca. Si nu conteaza sexul, sofer, esti, sau nu.

#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMaria2018, on 06 decembrie 2018 - 23:50, said:


Pe bune? De aceea e tot haosul asta in trafic? Ca eu ca femeie nu știu sa conduc și ala, își parchează mașina CUM VREA SI UNDE VREA?  Tara lui Papura Vodă și a prea prefecților care in viata lor nu s-au tamponat și conduc LA PERFECȚIE SI REGULAMENTAR 100 LA SUTA ÎN TRAFIC . Nu ma mira la ce gândire au unii. Seara buna! Nu merita sa îmi mai consum timpul!
Degeaba ridici vocea la noi. Nu noi am facut legea.
Si legea nu e de partea ta in aceasta situatie.

#26
Maria2018

Maria2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.08.2018
Myshyk, foarte urat din partea ta ca ștergi comentariul meu la citarea ta.
Rescriu ce am scris și ai șters : ca trăim în tara lui Papura Vodă în care oameni ca tine parchează unde vrea și cum vrea, astfel de oameni care CONDUC PERFECT SI REGULAMENTAR TOT TIMPUL SI PARCHEAZA SI REGULAMENTAR. Oameni care n-au avut în viata lor în incident de orice fel în trafic. Felicitări! Meriți o diploma!Noi toți ceilalți care facem accidente din cauza unora ca voi care sunteți perfecți nu avem ce cauta în trafic! Mai bine va lăsăm doar pe voi sa va faceți propria lege a junglei!

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMaria2018, on 06 decembrie 2018 - 23:50, said:

Pe bune? De aceea e tot haosul asta in trafic? Ca eu ca femeie nu știu sa conduc și ala, își parchează mașina CUM VREA SI UNDE VREA?  Tara lui Papura Vodă și a prea prefecților care in viata lor nu s-au tamponat și conduc LA PERFECȚIE SI REGULAMENTAR 100 LA SUTA ÎN TRAFIC . Nu ma mira la ce gândire au unii. Seara buna! Nu merita sa îmi mai consum timpul!
Am luat primul carnet de conducere in 69.Si n-am tamponat pe nimeni pe strada in toti acesti ani, Nici macar cu camionul cu remorca. Un singur accident, cu o masina de cusut, asezata in fundul garajului. Asa ca nu vorbesc doar de dragul de a discuta discutii.
Si eu, n-am sters nimic. Si nici n-as putea sterge. Doar moderatorii au acest drept, sau cel care a postat. Vezi ca nici aici nu te pricepi?

Edited by myshyk, 07 December 2018 - 00:20.


#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Legal ești vinovată. Moral sau la asigurări ai putea scoate o culpă comună. Nici eu nu-i suport pe ăștia care parchează aiurea și obstrucționează vizibilitatea. La Bacău aproape că nu mai vezi pietonul care se angajează în traversare din cauza celor care parchează la buza trecerii de pietoni. Bine că stau cu radarul prin tufe ăștia de la rutieră iar ăia de la locală ard gazul și iau fluturașii anti primar de pe parbrize.

#29
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostMaria2018, on 07 decembrie 2018 - 00:08, said:

Noi toți ceilalți care facem accidente din cauza unora ca voi care sunteți perfecți nu avem ce cauta în trafic!

tu deja aberezi prea mult :))) bomba in trafic, daca tu faci un accident cu o masina parasita si apoi sari pe forumuri ca altcineva e de vina pentru ce ai facut tu :)))

#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007

View PostMaria2018, on 07 decembrie 2018 - 00:08, said:

Myshyk, foarte urat din partea ta ca ștergi comentariul meu la citarea ta.
Rescriu ce am scris și ai șters : ca trăim în tara lui Papura Vodă în care oameni ca tine parchează unde vrea și cum vrea, astfel de oameni care CONDUC PERFECT SI REGULAMENTAR TOT TIMPUL SI PARCHEAZA SI REGULAMENTAR. Oameni care n-au avut în viata lor în incident de orice fel în trafic. Felicitări! Meriți o diploma!Noi toți ceilalți care facem accidente din cauza unora ca voi care sunteți perfecți nu avem ce cauta în trafic! Mai bine va lăsăm doar pe voi sa va faceți propria lege a junglei!

eu unul nu inteleg de ce te ataci, e vina ta ca n-ai fost atenta in jurul tau, daca erai nu se intampla nimic, putea fi un bolovan acolo, sau un stalp, sau un pieton. zi mersi ca s-a terminat doar asa si mergi mai departe, macar ai invatat ceva (sper).
nimanui nu-i place de idiotii care parcheaza aiurea, dar nici nu aruncam vina pe ei cand ne uitam dupa avioane.

Edited by _-livio-_, 07 December 2018 - 00:27.


#31
Maria2018

Maria2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.08.2018

View PostAlleXyS1, on 07 decembrie 2018 - 00:16, said:



tu deja aberezi prea mult :))) bomba in trafic, daca tu faci un accident cu o masina parasita si apoi sari pe forumuri ca altcineva e de vina pentru ce ai facut tu :)))
TU poate nu știi sa citești bine. Mașina aceea nu era părăsită, la câteva ore a plecat de acolo din acel loc și a revenit la câțiva metri, parcat regulamentar, de data asta. Citește mai bine, nu am afirmat niciunde ca nu e vina mea, AM SCRIS CA ÎMI ASUM. Dar, deh, m-am lămurit ce oameni tranzitează pe acest forum!

#32
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Cand mai vezi masini parcate aiurea, suna la politie (AIA LOCALA, nu la urgente). :)

#33
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

View PostMaria2018, on 07 decembrie 2018 - 00:21, said:


Dar, deh, m-am lămurit ce oameni tranzitează pe acest forum!

Incearca pe forumurile pentru mamici, pentru cei ce nu au permis de conducere...aici chiar nu are cum sa iti mearga, ti s-a spus clar ca e vina ta ca nu esti atenta cand iei virajele si tot sari in sus...da, ala e vinovat pentru parcare, pentru neprezentare la politie, si le va trage si el, in incident insa esti vinovata si punct, altadata foloseste mai mult oglinzile, ochii, capul in general.

#34
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View Postsorin147, on 07 decembrie 2018 - 00:25, said:

Cand mai vezi masini parcate aiurea, suna la politie (AIA LOCALA, nu la urgente). Posted Image
Sau, mai bine, le ocoleşti şi mergi mai departe...Posted Image

#35
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Maria, nu e vina ta, trebuia sa faci poze (multe) si sa apelezi la un avocat. Nu stiu daca la noi se poate dar corect ar fi fost sa chemi si politia ca sa evalueze situatia.

Strazile sunt facute sa se conduca in siguranta, nu sa trebuiasca sa faci cascadorii sau probe de dexteritate.

#36
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007
oh really? de asta inveti sa parchezi si tot felul de situatii inghesuite cand faci scoala?
in orice moment trebuie sa iti dai seama de gabaritul masinii si daca ai loc sau nu.

Edited by _-livio-_, 07 December 2018 - 00:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate