Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Tamponare mașina parcata neregulamentar la viraj dreapa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#1
Maria2018

Maria2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.08.2018
Cine a mai trecut prin situația asta? Sunt pe o strada cu un singur sens, doresc sa intru într-o intersecție prin viraj la dreapta. Fix pe colt, e parcata neregulamentar o masina in diagonala, urcat și pe bordura o idee. În stânga mea, alta mașina parcata, pe partea cealaltă, așadar spațiu îngust. Preocupata sa nu lovesc, când virez la dreapta, mașina care este pe sensul opus pe strada pe care doresc sa întru, uit de mașină din colt și o ating. Consecințe? Portiera mea infundata, mașina ce a parcat neregulamentar câteva zgârieturi. Soferul  nu era in mașina. Am așteptat jumătate de ora, i-am lăsat bilețel cu nr telefon.  Am declarat la politie in termen legal și acum trebuie sa aștept sa vad dacă respectivul/respectiva declara și el/ea și apoi sa aștept sa ma sune politia. Surpriza, când ajung acasă,, desteptul" își mutase mașina din acel loc, câțiva metri mai departe, pe aceeași strada. Nici urma sa ma sune.Politia locala fusese și ea sesizata, nicio șansă să îl amendeze, nu locuia în,, imprejurimi " ci in alt județ.
Ce se întâmplă dacă nu se prezintă respectivul la politie? Ce pași urmează? Găsesc în vreo lege situația?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu se prezinta la Politie, va avea probleme, desi ar putea spune, pe buna dreptate, ca habar nu avut de existenta lui.
Despre accident, tu esti vinovata 100 %.

Edited by pasilla, 06 December 2018 - 23:04.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMaria2018, on 06 decembrie 2018 - 22:57, said:

Cine a mai trecut prin situația asta? Sunt pe o strada cu un singur sens, doresc sa intru într-o intersecție prin viraj la dreapta. Fix pe colt, e parcata neregulamentar o masina in diagonala, urcat și pe bordura o idee. În stânga mea, alta mașina parcata, pe partea cealaltă, așadar spațiu îngust. Preocupata sa nu lovesc, când virez la dreapta, mașina care este pe sensul opus pe strada pe care doresc sa întru, uit de mașină din colt și o ating. Consecințe? Portiera mea infundata, mașina ce a parcat neregulamentar câteva zgârieturi. Soferul  nu era in mașina. Am așteptat jumătate de ora, i-am lăsat bilețel cu nr telefon.  Am declarat la politie in termen legal și acum trebuie sa aștept sa vad dacă respectivul/respectiva declara și el/ea și apoi sa aștept sa ma sune politia. Surpriza, când ajung acasă,, desteptul" își mutase mașina din acel loc, câțiva metri mai departe, pe aceeași strada. Nici urma sa ma sune.Politia locala fusese și ea sesizata, nicio șansă să îl amendeze, nu locuia în,, imprejurimi " ci in alt județ.
Ce se întâmplă dacă nu se prezintă respectivul la politie? Ce pași urmează? Găsesc în vreo lege situația?

Stimata Maria.
Cu tot respectul pentru sexul frumos,da' io nici de rusine nu mai deschideam acest subiect.
Esti de vina de la cap la coada si pe deasupra nici nu cunosti legislatia.
Printre altele,nu-i treaba ta daca ala se prezinta la politie sau nu,la fel cum nu-i treaba ta daca ala va fi amendat sau nu.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
daca respectivul nu se prezinta la politie risca suspendarea permisului (pentru o luna, daca nu ma insel).

ce "situatie" cauti de fapt? pari sa crezi ca respectivul are vreo parte din vina :). ei bine, nu are nici o vina. daca nu-i cumva fraier sa semneze o amiabila, atunci toata vina accidentului e in ograda ta.

#5
Maria2018

Maria2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.08.2018
Polițistul de la tamponări mi-a spus ca e culpa comuna și ca acela parcat neregulamentar , dacă nu se prezintă, în 24 de ore, i se suspenda permisul 30 de zile.
Eu vreau textul legii sa ma conving,  pana voi primi un răspuns definitiv.
Ca deja vad ca sunt opinii diferite.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar putea fi culpa comuna pentru cei de la asigurari, diferit de ce spune legea.

#7
Maria2018

Maria2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.08.2018
Nu mi-e rușine sa îmi asum un fapt. Accidentul îmi aparține. Da, nu PAR, MORALMENTE CRED ca acela are o vina pentru parcatul neregulamentar încât sa nu existe vizibilitate pentru intrarea în intersecție Și pentru asta mi se pare firesc sa primească amenda pentru parcat neregulamentar.  Cu tot respectul pentru sexul puternic, dar și dvs. ați fi atins acea mașina la halul in care era parcata.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMaria2018, on 06 decembrie 2018 - 22:57, said:

mașina ce a parcat neregulamentar câteva zgârieturi.
Tu daca ai fi fost in situatia asta, ce ai fi facut ? In mod normal, nici nu observai acele zgarieturi. Sau nu ?

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
De unde a dedus politistul de la tamponari ca-i culpa comuna,atata timp cat la politie doar tu te-ai prezentant,cu varianta ta?Ala inca N-A ajuns la politie,doar asta ai declarat.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMaria2018, on 06 decembrie 2018 - 23:11, said:

Cu tot respectul pentru sexul puternic, dar și dvs. ați fi atins acea mașina la halul in care era parcata.
Si daca era un copil, "parcat neregulamentar", tot asa era ?

Tu ai dreptate, probabil,  dar legea e altfel.

Edited by pasilla, 06 December 2018 - 23:16.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
ps.
Sa nu ne hazardam la afirmatii nefondate.N-ai de unde sa stii daca as fi atins sau nu masina aia.Sau cel putin n-afi UITAT ca-i acolo.
Si daca vad sau simt ca n-am loc,nu ma hazardez.Stau la locul meu.Sper ca ai inteles despre ce-i vorba.Cu tot respectul.
O seara linistita in continuare.

ps.
Credeam ca doar barbatii de pe acest forum se lamenteaza cand este clar vina lor in materie de evenimente rutiere.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Macar poze ai facut ca sa ai dovezi ?
Vinovat e idiotul care a parcat unde i-a trecut prin cap.

#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

View PostMaria2018, on 06 decembrie 2018 - 23:11, said:

Nu mi-e rușine sa îmi asum un fapt. Accidentul îmi aparține. Da, nu PAR, MORALMENTE CRED ca acela are o vina pentru parcatul neregulamentar încât sa nu existe vizibilitate pentru intrarea în intersecție Și pentru asta mi se pare firesc sa primească amenda pentru parcat neregulamentar.  Cu tot respectul pentru sexul puternic, dar și dvs. ați fi atins acea mașina la halul in care era parcata.

nu exista moralmente in cazul asta, masina era un obstacol si l-ai lovit, poate a murit masina si acolo a reusit sa o scoata din drum, poate i-a cazut o roata si astepta platforma, poate... poate...
in general la manevre in locuri foarte stramte e bine sa verifici oglinzile in timp ce masina trece incet de obstacole, daca nu e loc destul se vede, dar e bine sa te uiti in toate directiile cand faci manevre si sa nu uiti ca mai sunt si altii in jur.

le: vezi daca se poate repara fara vopsit, sunt niste baieti ce rezolva probleme din astea cu un fel de ventuza, asta daca nu e indoita si armatura din usa.

Edited by _-livio-_, 06 December 2018 - 23:33.


#14
Maria2018

Maria2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.08.2018
Stimate domn, nu am scris sa ma lamentez.:) Este primul meu incident în mulți ani de zile de permis. Am un bun simt prea pe cale de dispariție, sunt în stare sa parchez și la un km pana găsesc ceva regulamentar. Și da, ma doare ca o pățesc eu, din neatenția mea.
Dacă tot sunt întrebata dacă as fi fost în locul lui, EU nu parchez niciodată in coltul intersecției încât sa obstrucționez vizibilitatea. Poate citesc aici fix cei care procedează astfel și parchează aiurea fără sa ii doară undeva ca pot,, ajuta" la producerea unui accident. Scrie cumva în lege ca se poate parca pe colt? Mai scutiti-ma cu veșnică scuza ca nu sunt locuri de parcare. Știți ca au fost condamnați oameni care au parcat neregulamentar pe colt și cineva a făcut accident cu victima din cauza acelor parcări aiurea?
Conștientizare plăcută tuturor care parcați astfel.



#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMaria2018, on 06 decembrie 2018 - 23:11, said:

Nu mi-e rușine sa îmi asum un fapt. Accidentul îmi aparține. Da, nu PAR, MORALMENTE CRED ca acela are o vina pentru parcatul neregulamentar încât sa nu existe vizibilitate pentru intrarea în intersecție Și pentru asta mi se pare firesc sa primească amenda pentru parcat neregulamentar.  Cu tot respectul pentru sexul puternic, dar și dvs. ați fi atins acea mașina la halul in care era parcata.
N-are ala nici in clin, nici in maneca cu accidentul tau. E doar vina ta ca nu stii sa conduci. Ala, pe banii lui, isi parcheaza masina cum vrea si unde vrea.

#16
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View PostMaria2018, on 06 decembrie 2018 - 23:32, said:

Știți ca au fost condamnați oameni care au parcat neregulamentar pe colt și cineva a făcut accident cu victima din cauza acelor parcări aiurea?
Conștientizare plăcută tuturor care parcați astfel.
Cred că există un singur caz din ăsta şi chiar mă întreb cum a fost argumentat de judecător.

În ce priveşte accidentul, când stabileşti vina pt. accident trebuie să demonstrezi legătura de cauzalitate între parcatul neregulamentar şi faptul că tu ai intrat în acea maşină.
Şi cum o maşină parcată neregulamentar, care stă pe loc, nu poate intra în tine, înseamnă că vina e la tine.

#17
Maria2018

Maria2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 19.08.2018
Poze au fost făcute și sunt foarte concludente, la fata locului, la câteva minute,  s - a nimerit în preajma și o mașină de politie și un polițist căruia am cerut îndrumări.
Ce ușor sa găsim circumstanțe atenuante celor ce parchează astfel. Mulțumesc ca aflu astfel cum se eschivează unii care parchează astfel INTENȚIONAT.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Parcheaza cun parcheaza, dar daca nu vine cineva care  nu stie sa conduca, nu se intampla nimic. Eventual ia o eticheta pe parbriz.Dar nu zgarie nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate