Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Sfat moto - DE CARE ?

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pt deplasare, dpmdv cea mai buna e ADV (adventure).
Pozitie inalta pt vizibilitate si zic eu siguranta mai bune. Manevrabilitate la fel, superioara.
Confort (real) mai bun. Choperele par confortabile cand stai pe loc pe ele dar nu sunt asa confortabile pt ca nu sustii prea multa greutate cu picioarele si nici nu poti transfera greutatea pe picioare la gropi. Toate socurile se duc in coloana. In plus, ADV are cursa arcurilor mai mare.
Si, de ce nu, cu un ADV nu vei fi perceput ca genul ala de motociclist, stim noi care.

In plus, poti merge cu ea si pe drumuri neasfaltate si e chiar misto sau la drum mai lung pe sosea.

PS. Daca cauti un look classic, mai bine te poti uita la una cu look neo-classic european/japonez ( ca au aparut destule in ultimul timp).

Edited by underb, 07 December 2018 - 09:50.


#20
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
@ph13xlv: Înălțime sau Cx? Posted Image

On-topic:
Din bruma de experiență, îți pot recomanda Yamaha DragStar XVS (de 650 sau 1100cm³ - cea de mai jos - rămâne la latitudinea conducătorului și a pretențiilor acestuia).
[ https://www.alinpopescu.eu/blog/wp-content/uploads/2017/10/DSC4850.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Modelul nu mai este disponibil la dealer, momentan au doar Yamaha XV950R.
[ https://cdn2.yamaha-motor.eu/prod/product-assets/2017/XVS950CUASP/2017-Yamaha-XVS950CUASP-EU-Tech_Graphite-360-Degrees-028_Tablet.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din păcate, manevrabilitatea nu este punctul lor forte…

Pentru oraș și manevrabilitate, personal am ales un naked, cu avantajele dar și dezavantajele sale.

Edited by Gif2D, 07 December 2018 - 09:44.


#21
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Uaau!
Nu ma asteptam la reactii atat de prompte!
Multumesc tuturor.

View Postunderb, on 07 decembrie 2018 - 09:41, said:

Pt deplasare, dpmdv cea mai buna e ADV (adventure).
Pozitie inalta pt vizibilitate si zic eu siguranta mai bune. Manevrabilitate la fel, superioara.
Confort (real) mai bun. Choperele par confortabile cand stai pe loc pe ele dar nu sunt asa confortabile pt ca nu sustii prea multa greutate cu picioarele si nici nu poti transfera greutatea pe picioare la gropi. Toate socurile se duc in coloana. In plus, ADV are cursa arcurilor mai mare.
Si, de ce nu, cu un ADV nu vei fi perceput ca genul ala de motociclist, stim noi care.

In plus, poti merge cu ea si pe drumuri neasfaltate si e chiar misto sau la drum mai lung pe sosea.

PS. Daca cauti un look classic, mai bine te poti uita la una cu look neo-classic european/japonez ( ca au aparut destule in ultimul timp).

Ai atins o problema pe care o omisesem: confortul si socurile. Cum am ceva probleme cu coloana, chiar ar fi foarte indicat ceva care sa nu solicite prea mult oasele si sa nu se simta prea mult socurile.

In principiu mi-ar trebui pentru deplasari in oras si intre localitati destul de apropiate. Pe distante lungi, cine stie,doar daca ulterior mi se trezeste apetitul. Posted Image

Si in afara de cele de mai sus, ma intereseaza FIABILITATEA. Nu atat ultraperformanta sau ultraputere. Si, nu stiu cum e la moto,dar daca e similiar cu auto, un model (sau modelul unei firme) la care sa nu te usture intretinerea si piesele de schimb.
In conditiile in care va fi sh (cel putin deocamdata nu investesc intr-una noua) cu atat mai mult va conta fiabilitatea.

Oare vreau prea multe? Posted Image

Edited by DDuras, 07 December 2018 - 11:29.


#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Doar pt oras si imprejurimi, ceva naked. Manevrabila, usoara, pozitie confortabila.

#23
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
doar pt oras si imprejurimi in conditii de confort maxim personal as lua un maxiscuter.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDDuras, on 06 decembrie 2018 - 22:48, said:

exam.pt.categ.A. Am B-ul de peste 20 de ani.
Motorul imi va trebui strict pentru deplasare Nu liniute,nu fite ( ati dedus cred ca nu mai sunt la prima tinerete). Posted Image
Cam ca si tine si eu, cu exceptia faptului ca am luat anul asta A-ul.
Asa cum se propunea mai sus, o motocicleta naked e buna pt inceput, mai ales ca si la scoala de soferi pe din astea se face.
Pt un pic de experienta imi iau la anul una mica, de 125 cm3 (ca si asa va da baiatul cel mare pt A1). Pe termen mai lung insa, sa zicem vreo 2 ani, probabil spre un chopper ma voi orienta si eu, inca nu-s decis...
Cat despre scuter, cum iarasi se propunea mai sus, cred ca-i moartea pasiunii...

#25
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dintre colegii de promoție permis cat. A, unul și-a achiziționat un maxi-scooter. Cutie automată, spațiu de bagaje imens sub șa, comod la condus în trafic, dar dacă-ți place să ai control total, naked-ul este plăcerea începătorului, până te dumirești ulterior ce-ți dorești.
Eu tot naked bi-cilindric îmi doresc și după primul sezon întreg. Sunt mulțumit de achiziția făcută și cred că vom petrece mai mult timp împreună decât am crezut inițial.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGif2D, on 07 decembrie 2018 - 13:42, said:

Eu tot naked bi-cilindric îmi doresc
Exact pe din aia am facut eu scoala :)

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostKarhu, on 07 decembrie 2018 - 09:29, said:


Si tu ce mai astepti?
Nu ai forjat-o putin, sa vezi cum e?

Eu mai sus de bicicletă nu am urcat.
Eram foarte bun pe biclă, dar nu cred că se pune :D

O, bravo, ești motociclist, acum am văzut :peacefingers:
Fratele meu a mers cu aia veche, care era mai mică, 800 km, doar ca sa vada cum este.
Bine, cu pauză. Îi si place mult si are chef, eu nu aș face asta.

Edited by crisstonne, 07 December 2018 - 15:39.


#28
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View PostKarhu, on 07 decembrie 2018 - 13:26, said:


Cat despre scuter, cum iarasi se propunea mai sus, cred ca-i moartea pasiunii...


fiecare cu parerile lui. am un ktm supermoto si un moto guzzi naked dar tot as lua un maxiscuter pt deplasari ocazionale prin oras si naveta scarbici - acasa...

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 07 decembrie 2018 - 13:26, said:

Cat despre scuter, cum iarasi se propunea mai sus, cred ca-i moartea pasiunii...

Nu-i adevarat.
Stii care e moartea pasiunii?

Uite:
(si mai e si una ca a mea)
Ceva mai urat nu am vazut in viata mea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XMuMoZlVYqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcrisstonne, on 07 decembrie 2018 - 15:34, said:

O, bravo, ești motociclist, acum am văzut Posted Image
Nici vorba, daca am  vreo 150 km facuti pana acum...
Cand o sa am 10.000, mai vorbim :)

View Postbelogerer, on 07 decembrie 2018 - 16:57, said:

fiecare cu parerile lui. am un ktm supermoto si un moto guzzi naked dar tot as lua un maxiscuter pt deplasari ocazionale prin oras si naveta scarbici - acasa...
Asta-i altceva, ai doua pt distractie, mai merge si un scuter din ala (imi dau seama ca e comod de condus).

View PostTsunnnami, on 07 decembrie 2018 - 17:38, said:

Uite:
(si mai e si una ca a mea)
Ceva mai urat nu am vazut in viata mea:

O fi... :lol:
Masina sau motocicleta care sa ma duca singura nu mi-as lua decat daca as fi vreun alcoolic inrait...

#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View PostGif2D, on 07 decembrie 2018 - 09:42, said:


Yamaha XV950R.
[ https://cdn2.yamaha-motor.eu/prod/product-assets/2017/XVS950CUASP/2017-Yamaha-XVS950CUASP-EU-Tech_Graphite-360-Degrees-028_Tablet.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pentru oraș și manevrabilitate, personal am ales un naked, cu avantajele dar și dezavantajele sale.

Frumoasă asta.
@Gif, o ai pe asta ?

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 07 decembrie 2018 - 18:37, said:

Masina sau motocicleta care sa ma duca singura nu mi-as lua decat daca as fi vreun alcoolic inrait...

Bucura-te in fiecare secunda ca traiesti in ziele astea.
The worse is yet to come
Ala e viitorul. Nu te poti opune

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 07 decembrie 2018 - 20:42, said:

Ala e viitorul. Nu te poti opune
Corect!

Attached Files



#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 07 decembrie 2018 - 22:29, said:

Corect!

Filozofia mea este sa ma adaptez la lucrurile cu care trebuie sa traiesc si nu le pot schimba si sa actionez doar asupra celor care depind de mine sa le schimb
Si acolo, acceleratia la fund!!!

#35
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostTsunnnami, on 07 decembrie 2018 - 20:42, said:

Bucura-te in fiecare secunda ca traiesti in ziele astea.
The worse is yet to come
Ala e viitorul. Nu te poti opune
Pt cei care nu vor cunoaste altceva, va fi perfect normal acel viitor iar noi nu vom mai fi...
relevanti.

BTW, voi vedeti vreo diferenta intre astea doua?

https://www.google.c...biw=962&bih=601
https://www.google.c...biw=962&bih=601

Mi-as face un hibrid din ele sa merg cu B-ul.

Alea de 125, cazute, cu furca indoita si/sau cadru deteriorat se dau f ieftin. Nici un 50 functional nu e scump deloc.

Nu de alta dar vad des scutere cu numere galbene care merg fara greata cu 60 prin oras, chiar si la deal.

Edited by underb, 08 December 2018 - 07:39.


#36
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postunderb, on 08 decembrie 2018 - 07:37, said:

Pt cei care nu vor cunoaste altceva, va fi perfect normal acel viitor iar noi nu vom mai fi...
relevanti.

BTW, voi vedeti vreo diferenta intre astea doua?

https://www.google.c...biw=962&bih=601
https://www.google.c...biw=962&bih=601

Mi-as face un hibrid din ele sa merg cu B-ul.

Alea de 125, cazute, cu furca indoita si/sau cadru deteriorat se dau f ieftin. Nici un 50 functional nu e scump deloc.

Nu de alta dar vad des scutere cu numere galbene care merg fara greata cu 60 prin oras, chiar si la deal.

fugi ca de dracu de chinezarii de gen.chiar daca kymco sunt coreeni tot aceeasi marie cu alta palarie cumperi de la ei.

ia ceva cu o reputatie solida mai ales daca mergi pe un sh. altfel mai mult o sa repari/carpesti la ea decat o sa mergi plus ca te va lasa in drum cand iti e lumea mai draga.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate