Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Transfer de la liceu teoretic la un liceu tehnologic.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018
Daca sunt la un liceu pe profil real,stiinte,ma mai pot muta la un liceu de mecanica/electronica/economic avand in vedere ca sunt in clasa a 11a?
Daca da,diferentele din ce le voi da?La un liceu teoretic nu am facut deloc modulele/practica ce se face la un liceu tehnologic.Cum as putea invata modulele pentru diferente?

EDIT:Scuzati am postat in categoria gresita.
Ce prost sunt...

Edited by Kappa666, 06 December 2018 - 22:03.


#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
te duci la secretariat si intrebi

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Numai la inceputul anului scolar se poate face transferul. Deci cand o sa incepi clasa a 12-a... Te-ai gandit bine daca chiar iti trebuie mutarea asta cu un an inainte de bac?

#4
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018
Da,pt. ca sa am bacul mai usor...

Edited by Kappa666, 06 December 2018 - 23:16.


#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
cum mai exact ai ajuns la concluzia ca e mai usor bacul la un liceu tehnologic?

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Daca te temi ca n-o sa iei bacul la teoretic, nu-l vei lua nici la tehnologic. Programa nu e mult diferita, cel putin la mate si la fizica e 90% identica la teoretic si tehnologic. La asta se adauga dificultatea de a te adapta noilor profesori/colegi/materii tehnice.

Mai bine te apuci de acum sa inveti pentru bac si ramai la liceul la care esti. Parerea mea :D

#7
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
De ce nu, dar o sa incepi de la inceput, poate din anul 2, ca sa nu mai dai examen de admitere  Posted Image

#8
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 pufonel, on 07 decembrie 2018 - 01:14, said:

Daca te temi ca n-o sa iei bacul la teoretic, nu-l vei lua nici la tehnologic. Programa nu e mult diferita, cel putin la mate si la fizica e 90% identica la teoretic si tehnologic. La asta se adauga dificultatea de a te adapta noilor profesori/colegi/materii tehnice.

Mai bine te apuci de acum sa inveti pentru bac si ramai la liceul la care esti. Parerea mea :D

"Daca te temi ca n-o sa iei bacul la teoretic, nu-l vei lua nici la tehnologic."
Ce fel de afirmatie mai e si asta?
Uite,eu,in urma rezolvarii unor subiecte pentru mate M2 tehnologic,dupa consultarea baremului am reusit sa fac de 7 DOAR din cultura mea generala.Asta ca nu stiu inca integralele si derivatele.Daca le-as sti,la bacul pentru M2 tehnologic as face de 9-10!
Dar la M2 stiinte ale naturii abia am reusit sa fac de 5.De ce da mai greu la stiinte ale naturii decat la mate-info?Sa le dea aitistilor alora mai greu,ca dupa aia se lauda ca au ei cel mai greu bac!
Si nu ma lua pe mine cu facutul meditatiilor.Nu sunt copil de bani gata.Da.90% dintre colegii mei de clasa fac meditatii,insa la mine nu e cazul.Nu am facut,nu fac si nu voi face deloc meditatii.La EN. am reusit sa iau 8.70 la romana si 8.00 la matematica fara nicio meditatie...Si cand ma gandesc ca exista si dobitoci care fac 2-4 ani de meditatii si nu pot sa ia un 5 la bac.

Edited by Kappa666, 07 December 2018 - 07:05.


#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 Kappa666, on 06 decembrie 2018 - 23:15, said:

Da,pt. ca sa am bacul mai usor...
Eu tocmai vroiam sa te felicit pentru idee,pentru ca tara are nevoie de buni meseriasi (e mare lipsa),dar...vazand motivul pentru care vrei acest transfer,m-am razgandit. Probabil ca te vei transfera,vei lua bacul,dupa care ai putea deveni un mecanic auto care monteaza gresit distributia (de exemplu).

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai in teoretic. In timpul anului nu se fac transferuri (poate doar exceptionale si, in general, cu plocon la inspectorat si la ambii directori). De ce nu te-ai orientat in clasa a 8-a spre tipul liceului? Sa stii ca Bacalaureatul nu e mai usor la profilele tehnice (chiar daca se da la un lceu industrial). Ai o materie din profil. Eu am avut de ales dintre o materie de clasa a X-a si una de a XI-a, materii pe care tu nu le-ai frecventat.

Si da, se dau diferente din materiile de profil (daca esti la uman si ajungi la mecanica, ai de dat matematica si fizica, sau mai bine zis una din materiile legate de fizica din profilul unde te duci).

#11
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
ma omule, nu-i mai usor sa te pui cu burta pe carte si sa-ti iei bac-ul, decat sa faci slalom printre licee?

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Kappa666, on 07 decembrie 2018 - 07:03, said:

"Daca te temi ca n-o sa iei bacul la teoretic, nu-l vei lua nici la tehnologic."
Ce fel de afirmatie mai e si asta?
Uite,eu,in urma rezolvarii unor subiecte pentru mate M2 tehnologic,dupa consultarea baremului am reusit sa fac de 7 DOAR din cultura mea generala.Asta ca nu stiu inca integralele si derivatele.Daca le-as sti,la bacul pentru M2 tehnologic as face de 9-10!
Dar la M2 stiinte ale naturii abia am reusit sa fac de 5.De ce da mai greu la stiinte ale naturii decat la mate-info?Sa le dea aitistilor alora mai greu,ca dupa aia se lauda ca au ei cel mai greu bac!
Si nu ma lua pe mine cu facutul meditatiilor.Nu sunt copil de bani gata.Da.90% dintre colegii mei de clasa fac meditatii,insa la mine nu e cazul.Nu am facut,nu fac si nu voi face deloc meditatii.La EN. am reusit sa iau 8.70 la romana si 8.00 la matematica fara nicio meditatie...Si cand ma gandesc ca exista si dobitoci care fac 2-4 ani de meditatii si nu pot sa ia un 5 la bac.

mate-info da M1...nu M2....tu ai cel mai usor bac;)....si pana la urma, de ce schimbi liceul si nu profilul?...adica, ramai la acelasi liceu. Poti sa iei bacul fara meditatii :), dar e mai greu...una e sa ai un profesor care sa stie ce sa-ti predea, alta e sa "inveti" tu singur, trebuie sa fii autodidact :)...dar, ai noroc, era internetului e aici pentru tine ;)...

uita-te pe acest site pentru matematica

http://math-pdr.com/

#13
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 Pololica, on 07 decembrie 2018 - 09:30, said:

Stai in teoretic. In timpul anului nu se fac transferuri (poate doar exceptionale si, in general, cu plocon la inspectorat si la ambii directori). De ce nu te-ai orientat in clasa a 8-a spre tipul liceului? Sa stii ca Bacalaureatul nu e mai usor la profilele tehnice (chiar daca se da la un lceu industrial). Ai o materie din profil. Eu am avut de ales dintre o materie de clasa a X-a si una de a XI-a, materii pe care tu nu le-ai frecventat.

Si da, se dau diferente din materiile de profil (daca esti la uman si ajungi la mecanica, ai de dat matematica si fizica, sau mai bine zis una din materiile legate de fizica din profilul unde te duci).
Acum pe langa mate si romana se da a treia proba fizica chimie si biologie nu se mai da din organe de masini,solicitari si masuratori tehnice etc.
Deci nu cred ca voi avea probleme acolo.In afara de faptul ca voi avea de-a face cu colegi retardati pe acolo...

#14
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Părinții ce părere au?

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Kappa666, on 07 decembrie 2018 - 12:26, said:

Acum pe langa mate si romana se da a treia proba fizica chimie si biologie nu se mai da din organe de masini,solicitari si masuratori tehnice etc.
Deci nu cred ca voi avea probleme acolo.In afara de faptul ca voi avea de-a face cu colegi retardati pe acolo...


Ce te face sa crezi ca vei avea colegi retarzi? Nu ai si tu prin clasa la tine sau sunt doar specimenete de industriale (sau, cum le zice mai nou, Colegii Tehnice)? Nu de alta, dar am facut si eu mecatronica in liceu si speimenele astea erau exceptii, nu regula.

PS: OMM (Organe de masini si mecanisme) si MT (masuratori tehnice) tot fizica sunt. Inca mai am acasa fituicile pentru bac (pentru masuratori). Daca n-ai deprins logica matematica, mai bine stai departe de tehnic (inclusiv economice). Presupun ca nu iti place romana, dar mai da si tu din coate, mai apeleaza la o colega sa te mediteze.

#16
Kappa666

Kappa666

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.08.2018

 Pololica, on 07 decembrie 2018 - 14:04, said:




Ce te face sa crezi ca vei avea colegi retarzi? Nu ai si tu prin clasa la tine sau sunt doar specimenete de industriale (sau, cum le zice mai nou, Colegii Tehnice)? Nu de alta, dar am facut si eu mecatronica in liceu si speimenele astea erau exceptii, nu regula.

PS: OMM (Organe de masini si mecanisme) si MT (masuratori tehnice) tot fizica sunt. Inca mai am acasa fituicile pentru bac (pentru masuratori). Daca n-ai deprins logica matematica, mai bine stai departe de tehnic (inclusiv economice). Presupun ca nu iti place romana, dar mai da si tu din coate, mai apeleaza la o colega sa te mediteze.
Sincer,eu am pasiuni pentru mecanica si tehnica,insa am avut nenorocul sa invat bine si sa intru la un Colegiu National la Stiinte ale naturii deoarece voiam sa dau la medicina,insa acum nu prea imi mai doresc.Trebuia sa invat mai putin,sa intru la un liceu industrial pentru ca acolo cu siguranta invatam lucruri mai interesante,nu numai teorie bagata cu lopata pe gura mea.


#17
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
te inseli amarnic, si la tehnic tot teorie cu lopata bagi, asa e sistemul romanesc, practica se face in teorie odata pe saptamana, daca se face si daca aveti cu ce.

#18
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
liceele tehnice sunt pline de prosti :)....daca ne uitam la promovabilitate, vei vedea ca doar cativa reusesc sa ia examenul :)...da, are avantaje, dar doar in teorie;)....acolo nu inveti nimic :), plin de rromi, smecherasi etc. persoane care nu au ca prioritate invatatul ;). mediul conteaza foarte mult cand esti tanar :)

eu am fost la un liceu de top, profil mate info intensiv...dar, aveam "prieteni" in licee industriale :)....cei mai salbatici copii pe care i-am vazut in viata mea :)

tu decizi :)

in alta ordine de idei, pentru bac, chiar daca e mai usor (desi nu cred) la acel liceu, tot va trebui sa inveti ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate