Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cursuri Java pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dansemacabre

dansemacabre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2014
Salutare! M-am decis ca vreau sa incep un curs de Java. Sunt absolut incepator in ale programarii. Stiu ca exista o multime de carti si tutoriale online, dar vreau ceva structurat. Vreau sa am o baza ca apoi sa stiu cum sa continui. Stie cineva daca la noi in tara exista o scoala care chiar sa invete cursantii. Nu sunt interesat de o hartie. Sau aveti experienta cu site-urile online de cursuri de genul Udemy sau Coursera? M-am jucat putin pe CodeAcademy si nu sunt interesat de abordarea lor. Prea multe briz-brizuri facute sa te faca sa crezi ca inveti multe.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi dacă nu ești interesat de hârtie înveți singur. E și gratis pe deasupra!

#3
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
daca esti din iasi sau imprejurimi:
https://wantsome.ro/...amare-java-iasi

Edited by HarMeggidon, 06 December 2018 - 15:54.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Taxă participare
900 euro + TVA

Colegul nu vrea diplomă. De ce să arunce niște bani ?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Dar pana la JAVA nu crezi ca ar fi mai bine sa inveti a folosi mai intai GOOGLE ?
Zic si eu Posted Image
https://www.google.r...i30.mEa-9_95yNM

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
poti incepe si cu diverse aplicatii de genul: https://play.google....asshopper&hl=en

#7
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 23.10.2013
Pe lynda.com ai o luna de acces gratuit.

#8
dansemacabre

dansemacabre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2014

View PostNaijax, on 06 decembrie 2018 - 16:01, said:

Dar pana la JAVA nu crezi ca ar fi mai bine sa inveti a folosi mai intai GOOGLE ?
Zic si eu Posted Image
https://www.google.r...i30.mEa-9_95yNM
Am folosit Google. Dar multumesc de sfat. Ar trebui ca adminii de aici sa puna un pop-up cu intrebarea "Ai folosit Google inainte sa intrebi?". Sigur ar fi util.
Am facut un research cu cateva site-uri. Voiam cateva pareri cu experientele oamenile de aici.

View Postcristian-p, on 06 decembrie 2018 - 16:02, said:

Pe lynda.com ai o luna de acces gratuit.
De lynda am uitat. Mersi!

#9
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014

View Postdansemacabre, on 06 decembrie 2018 - 16:09, said:

Am folosit Google. Dar multumesc de sfat. Ar trebui ca adminii de aici sa puna un pop-up cu intrebarea "Ai folosit Google inainte sa intrebi?". Sigur ar fi util.
Am facut un research cu cateva site-uri. Voiam cateva pareri cu experientele oamenile de aici.


De lynda am uitat. Mersi!
Experienta imi spune ca trebuie sa incepi cu un curs mai simplu, de exemplu C/C++, pe care il poti studia singur. Dupa ce prinzi bazele si principiile, poti incepe sa studiezi Javascript, Java, VB etc

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdansemacabre, on 06 decembrie 2018 - 16:09, said:

Am folosit Google. Dar multumesc de sfat. Ar trebui ca adminii de aici sa puna un pop-up cu intrebarea "Ai folosit Google inainte sa intrebi?". Sigur ar fi util.
Am facut un research cu cateva site-uri. Voiam cateva pareri cu experientele oamenile de aici.
Dincolo de java sau alt limbaj, in programare e critic sa ai o aptitudine: de a invata singur orice de la zero.

Deci cel mai bine e sa profiti de aceasta oportunitate si sa inveti de la zero chiar java.

Nu iti recomand cursuri pentru incepatori, sunt o pierdere de timp si de bani. Invata fundatia foarte bine, invata ceva algoritmica si OOP, singur, din resurse gratuite - sunt slava domnului cu duiumul.

Daca chiar vrei sa dai cu banu', cel mai eficient e sa dai cu banu' cand esti deja la nivel mediu, si dai cu banu' pentru un mentor - programator experiementat, care te ghideaza. Pe codementor gasesti mentori de exemplu.

Nimic nu bate un expert care te ajuta mulat fix pe nevoile tale.

PS: si cand inveti singur, nu uita sa ceri feedback la coduri concrete chiar aici pe forum. Sau pe stack overflow. In general, noi programatorii ne ajutam intre noi foarte mult, gratuit.

Inceput, tutorialul oficial: https://docs.oracle....avase/tutorial/

#11
dansemacabre

dansemacabre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.09.2014

View PostOriginalCopy, on 06 decembrie 2018 - 16:16, said:

Dincolo de java sau alt limbaj, in programare e critic sa ai o aptitudine: de a invata singur orice de la zero.

Deci cel mai bine e sa profiti de aceasta oportunitate si sa inveti de la zero chiar java.

Nu iti recomand cursuri pentru incepatori, sunt o pierdere de timp si de bani. Invata fundatia foarte bine, invata ceva algoritmica si OOP, singur, din resurse gratuite - sunt slava domnului cu duiumul.

Daca chiar vrei sa dai cu banu', cel mai eficient e sa dai cu banu' cand esti deja la nivel mediu, si dai cu banu' pentru un mentor - programator experiementat, care te ghideaza. Pe codementor gasesti mentori de exemplu.

Nimic nu bate un expert care te ajuta mulat fix pe nevoile tale.

PS: si cand inveti singur, nu uita sa ceri feedback la coduri concrete chiar aici pe forum. Sau pe stack overflow. In general, noi programatorii ne ajutam intre noi foarte mult, gratuit.

Inceput, tutorialul oficial: https://docs.oracle....avase/tutorial/

Multumesc mult! Cred ca am abordat eu gresit "problema". Sa invat java e ca si cum as zice sa invat timpurile din geraman. Ma bucur ca mi-ai zis de OOP. Esti prima persoana care nu imi recomanda cursurile de incepatori.

Edited by dansemacabre, 06 December 2018 - 16:36.


#12
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,327
  • Înscris: 31.07.2017
daca nu iti arata cineva care e in tema, te vei uita ca la protv multa vreme. programarea nu este pentru toti din pacate!

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdansemacabre, on 06 decembrie 2018 - 15:44, said:

M-am decis ca vreau sa incep un curs de Java. Sunt absolut incepator in ale programarii.
Chestiunea e ca aceste cursuri se vor axa strict pe Java ori tu fiind incepator nu ai insusit universul programarii ca sa te poti axa pe ceva specific. Mai tarziu, dupa ce stii ceva despre teoria numerelor si reprezentatea lor, sisteme de operare si altele vei putea urma asa ceva. Altfel te vei trezi in oceanul Java, vei pluti poate pe acolo dar nu-ti explici unde esti si care-i tarmul.

Edited by neagu_laurentiu, 06 December 2018 - 16:37.


#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdansemacabre, on 06 decembrie 2018 - 16:25, said:

Multumesc mult! Cred ca am abordat eu gresit "problema". Sa invat java e ca si cum as zice sa invat timpurile din geraman. Ma bucur ca mi-ai zis de OOP. Esti prima persoana care nu imi recomanda cursurile de incepatori.
A invata un limbaj nu e cine stie ce - strict limbajul.

Daca nu ai mai programat pana acum, adevarata provocare e sa inveti sa formulezi probleme in limba romana in mod clar, si apoi sa formulezi solutii clare in limba romana, si apoi sa traduci acele solutii clare din limba romana in limbaj-programare.


Programare poate invata singur oricine si-a dezvoltat deja in scoala (clasele 1-12) gandirea analitica - de exemplu elevi buni la materiile reale.

Daca ai fugit de matematica in liceu, atunci ia-ti gandul de la programare. Si nu spun asta pentru ca ai avea nevoie de matematica (daca ai sau nu e un alt subiect) pentru a programa. Nu e vorba de matematica in sine, ci e vorba de gandirea analitica - de care e nevoie in programare.

Iar singurul mod in care cineva care nu a mai programat niciodata poate avea gandire analitica e daca a fost bun la matematica in scoala.



Si din nou ajungem la ce am spus: cursul pentru incepatori nu merita bani!

Nu vrei sa platesti bani doar ca sa afli ca nu ai gandirea analitica suficient de dezvoltata pentru programare.

Foloseste resursele gratuite de pe web, afla daca e de tine, si apoi incepe sa investesti bani - cand chiar vezi lumina la capatul tunelului.

O alta postare de-a mea mai elaborata, nu strict despre situatia ta, dar relevanta: https://forum.softpe...8#entry14073288

View Postneagu_laurentiu, on 06 decembrie 2018 - 16:35, said:

Chestiunea e ca aceste cursuri se vor axa strict pe Java ori tu fiind incepator nu ai insusit universul programarii ca sa te poti axa pe ceva specific. Mai tarziu, dupa ce stii ceva despre teoria numerelor si reprezentatea lor, sisteme de operare si altele vei putea urma asa ceva. Altfel te vei trezi in oceanul Java, vei pluti poate pe acolo dar nu-ti explici unde esti si care-i tarmul.
E senzatia aia pe care o ai dupa ce stii ceva programare - in sensul ca stii cuvintele cheie ale limbajului, stii cum sa le combini, intelegi orice cod de dimensiuni mici, DAR daca ti se pune in fata o problema, habar nu ai de unde sa incepi.

Adica stii programarea doar teoretic, dar practic "nu o simti" - nu a devenit parte din modul tau de gandire.


Din fericire, un creier antrenat analitic poate trece usor de aceasta bariera: citind probleme, citind solutii in cod, si apoi inchizand "cartea cu codul" si rescriind totul de la zero, din minte.

Partea cu "scrisul din minte" ajuta enorm: creierul are tendinta asta enervanta de a se minti singur "stiu, stiu", dar cand e vorba de reimplementare, se pierde.

Dar creierul are si parti bune: dupa ce ai procedat asa cu multe probleme si solutiile lor, poate generaliza foarte bine, poate extrage modele si usor usor poate inventa solutii noi la probleme noi.


DAR pentru toate acestea ai nevoie de un creier cu inclinatie naturala catre gandirea analitica.

In era noastra informationala, nu cred ca merita sa investesti bani doar ca sa iti raspunzi la intrebarea "am sau nu inclinatie catre gandirea analitica?".

Edited by OriginalCopy, 06 December 2018 - 17:25.


#15
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postdansemacabre, on 06 decembrie 2018 - 15:44, said:

Salutare! M-am decis ca vreau sa incep un curs de Java. Sunt absolut incepator in ale programarii. Stiu ca exista o multime de carti si tutoriale online, dar vreau ceva structurat. Vreau sa am o baza ca apoi sa stiu cum sa continui. Stie cineva daca la noi in tara exista o scoala care chiar sa invete cursantii. Nu sunt interesat de o hartie. Sau aveti experienta cu site-urile online de cursuri de genul Udemy sau Coursera? M-am jucat putin pe CodeAcademy si nu sunt interesat de abordarea lor. Prea multe briz-brizuri facute sa te faca sa crezi ca inveti multe.
programarea se invata singur, fara nici un ajutor.Prima cerinta in programare este sa fii autodiact si sa nu cauti ajutor nicaieri.Adica sa te descurci singur.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate