Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Aventuri in Turcia, 5000km cu motocicleta

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Dar pana acolo, trecem peste un pod. Taxa de trecere: 65 de lire!!! Am vazut si 140 de lire taxa de trecere.
65 de lire ca sa treci pe un pod este ENORM de mult, avand in vedere ca 14 litri de benzina costa pana in 90 de lire, depinzand de unde alimentezi.

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_11_2018/post-33250-0-51194300-1541367657.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_11_2018/post-33250-0-60152400-1541367679.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_11_2018/post-33250-0-58958400-1541367692.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqXm106Q-Fs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intram in oras, aglomeratie mare, dar se circula. Istanbul ne primeste aratandu-ne o masina arzand pe banda de urgenta. Un BMW alb care ne depasise acu' ceva timp, mergand cu avariile puse.

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_11_2018/post-33250-0-65135600-1541367715.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cauta hotelul acum, hotel ochit de dimineata.
Pe partea Europeana, aproape de "chestiile" de vizitat din Istanbul.
Pe mine ma intereseaza muzeele, Kitty si-a facut deja planul cum viziteaza ea "Muzeul Grand Bazar"!

Aglomeratie si iar aglomeratie. Soferii, dusi cu bidonul. Trafic ca la Istanbul!
Eu, cu tupeu, printre ei. Parca eram de-al lor:

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_11_2018/post-33250-0-24862000-1541367728.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E tare nasol cand nu stii unde mergi, nu stii cand si unde faci dreapta / stanga.
Ca sa va faceti o idee, am pus navigatia pe telefon, pe care l-am pus pe tankbag (geanta de rezervor cu acoperis transparent).
Si mergi asa, cu soarele in fata, cu +110 la ora, pentru ca, a dreaq, numai stanga trebuia sa fac!
Daca mergi mai incet, incep turcii sa te depaseasca kamikaze prin toate directiile.
Unde mai pui ca majoritatea soferilor nu le place sa stea prea mult in spatele altor masini. Iti sar in fata tragand de volan brusc, fara nici un stres.

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_11_2018/post-33250-0-62358100-1541367743.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca ne-am invartit lejer 2 ore prin oras ptr a gasi hotelul!
Eu cu benzina aproape de rosu, in fata mare coloana de lejer 5 km.
Ma bag printre ei si, in fata, ce sa vezi?
Un politist prost, blocase 4 benzi ca avea el chef de "trafic controlu"!
Mama ce mai claxonau turcii! Cata carne si-a luat supercop in seara asta, cred ca-i ajunge pana in primavara.
Vazand ca toti claxoneaza, incep si eu.
Dau cateva claxoane lungi, dar mai ascuns asa printre masini, sa nu ma gineasca "trafic controlu"!

Pentru cine nu stie, am un Yolo Bad Boy de 120dB! Se aude "superb" daca-l lasi sa urle lung!
Este ptr prima oara cand il folosesc in Turcia asa de lung!

Ajung in fata si, probabil nemaiavand loc in masina de atata carne cat si-a luat, politistul decide sa dea drumul la trafic. Sa-si stranga jucariile.
Aici politia pune jaloane pe banda doi, obligand traficul sa circule doar pe banda unu', ca sa poata ei "alege" pe cine opresc.
Imaginati-va cum venea trafic de pe 4 benzi, doar pe banda unu'. C-asa a vrut basca lui.


Ma rog, mergem si iar mergem. Cu chiu cu vai ajungem la hotel si... surpriza: 390 lire/noapte, 3 stele! Parcare yoc!
Direct ce-mi venea sa-l injur.

Strada plina de hoteluri!
Dar numai de la 4 stele in sus!
Afara deja intuneric. Deh, traficul din Istambul si ameteala pentru a gasi hotelul de mai devreme!

O las pe Kitty la motoreta si-o iau la pas, vanatoare de hoteluri!
Colo 400/noapte, colo 500. Colo 480, colo 380!
Bine, toti spuneau pretul in dolari si cand le spuneam LIRA, faceau ei calcul la curs. Care cum le convenea, va dati seama.
Ma bag printre stradute si gasesc unu' cu 160lire/noapte, "cu de toate", dar parcare in strada.
Fiind pe jos, ma misc mai repede.
Pe aici, doar sensuri unice si yoc parcari.

Gasit hotelul! Weeii! Acum, unde dreaq am parcat motoreta??
Cred c-am mai bagat si-un kilometru pe jos, pentru a ma intoarce la moto si la Kitty.
Cum vedeam OTEL, cum intram sa vad ce si cum. Evident ca la Ramada, Hiton si alte d'astea, nici nu m-am obosit sa le fac usa sa se deschida automat!

Ne cazam si iesim in oras sa mancam ceva si apoi, la somn.
Maine avem de umblat si de vizitat.
La hotelul asta stam doua nopti.
E cam praf, dar la pretul asta, n-ai ce pretentii sa ai. E bine ca are paturi, TV, apa calda si caldura (aer conditionat).
Cica mic dejun inclus, da' nu-mi pun prea multe sperante.
Poate gasim altul mai bun maine.

Cateva zile le vom sta in Istanbul, ca sa-si poata face si Kitty rondurile.
Apoi, ne oprim pentru o noapte in Edirne ca sa putem face Bulgaria dintr-o bucata.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zomHRF_IgA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Felicitãri pentru jurnalul asta de cãlãtorie

#39
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Multumesc!

Bucuroasa nevoie mare, Kitty nici n-a mai asteptat sa-mi termin cafeaua de dimineata si....
hai la Bazar, hai la Bazar!

Am citit reviews si vazut videouri ...
Toate astea au creeat niste asteptari! Mai ales la Kitty!
Nu stiu insa la ce se astepta ea sa gaseasca insa eu stiam clar ca doar asta facem astazi!

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_2018_11/1.jpg.2fd92daad0081aa35b0430a2cea288b6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached File  2.jpg   1.4MB   14 downloadsAttached File  5.jpg   1.68MB   24 downloads

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_2018_11/3.jpg.4e709bf8dfba5ebdd3c2a5b3bf12c5c5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_2018_11/6.jpg.59db1fa7307f14a33c331c27f895c933.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_2018_11/2.jpg.736a7e8160fca870837748a392b8d359.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_2018_11/5.jpg.6af900eea0e8a04938649491e8d068a8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_2018_11/7.jpg.5c855639c6982f10c90ae23bbc210361.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Kitty parca ar vrea sa ramana:

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_2018_11/9.jpg.ae1ebddb21a8ad9f2f7d4cbcc629bd66.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached File  14.jpg   1.39MB   28 downloads Attached File  1.jpg   991.59K   28 downloads Attached File  2b.jpg   884.73K   25 downloads Attached File  3.jpg   869.97K   22 downloads Attached File  4.jpg   608.62K   19 downloads Attached File  5b.jpg   625.89K   19 downloads Attached File  6.jpg   709.69K   19 downloads Attached File  7.jpg   761.59K   19 downloads Attached File  8.jpg   686.12K   18 downloads Attached File  9.jpg   489.83K   16 downloads Attached File  10.jpg   856.41K   16 downloads

A doua zi, ne-am plimbat la pas prin oras incercand sa ajungem la faleza. Adica mers pe jos...
Pentru vizitarea atractiilor turistice mari nu ne-a mai ramas buget.
Cu toate ca spatiul de depozitare pe motocicleta este modest, tot n-am rezistat sa nu facem ceva cumparaturi. Si-am cheltuit ceva.

Columna lui Constantin:

Attached File  11.jpg   556K   14 downloads

si Apeductul lui Valens:

Attached File  13.jpg   623.32K   12 downloads

Noi cautam benzinarie ptr ca eram cam pe zero , noroc c-am gasit una langa Apeduct care ne-au lasat sa alimentam "la sticla"!
Mult am mai mers pe jos... dar, asta e! Nu puteam nici chinui motocicleta in traficul ala.

Mai jos e un colaj foto plus filmari de prin oras. In video apar multe imagini nepostate aici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7E14SyTiVrA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Ramasi cu 600 de lire, clar ca trebuia sa plecam. 200 erau ptr benzina, restul, ce cazare vom gasi prin Edirne.
N-am apucat nici sa mai vizitam Moscheea Albastra si palatele sultanilor.

Hotelul... de tot rahatul. La 23.30 ma certam cu proprietarul sa dea TV-ul mai incet. Nu i-am platit ca sa aud meciul din camera, ci sa ma odihnesc. Cica la 1.00 e stinggerea la ei.
Niste cretini.
Seven Alp e hotelul. De evitat in Istanbul.
Anyway, dimineata, hai la drum spre Edirne unde ne-am cazat o noapte.
Repede a mai trecut timpul in Edirne.
Nu ne lasam dusi deloc dar, fara bani... n-ai alta solutie.

Miercuri dimineata (7 Noiembrie) am plecat spre tara din Edirne.
Poza la hotel dimineata, inainte de plecare:

Attached File  1.jpg   653.69K   25 downloads

Trecem foarte usor de vama turco-bulgara desi se controlau masinile asiduu.
Pe noi ne-a intrebat doar daca avem tigari! Le-am spus ca NU si ne-au lasat sa plecam fara sa ne mai scotoceasca prin bagaje.

In Bulgaria, abia trecuti de vama:

Attached File  2.jpg   542.83K   24 downloads

La 16.30 eram pe Shipka Pass, riding on clouds, pe un cancer de frig.
Am inceput sezonul asta cu o plimbare pe Shipka, era firesc sa-l termin simetric.

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_2018_11/12.jpg.3fc0f3b01d64736cd9fe420d6157011d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A fost "interesant" si frig dar in aceste cazuri reduc mult de tot viteza si nu-mi asum nici cel mai mic risc, oricat de mic mi s-ar parea pe moment.

Noaptea ne-a prins la 20km dupa ce trecusem de Veliko Tarnovo asa ca, m-am pus in spatele unei dubite cu nr de Bulgaria si am mers asa pana la Ruse.
Pastrat distanta, fara depasiri, mers in coloana cu dubita.

La 19.30 eram la ai mei in poarta, o comuna de langa Giurgiu, rupt de oboseala. Era sa scap motoreta chiar in curte, cand am coborat, mai c-am luat-o dupa mine, avand cricul pus.
Am oprit la un Profi in comuna si cand am plecat, daca ma credeti, nici nu mai puteam tine traiectoria dreapta. Mergeam pe dreapta drumului, cu 30 la ora, dar si asa ii serpuia directia. Nu mai eram in stare s-o controlez din cauza oboselii acumulate.
Este foarte periculos ptr ca majoritatea accidentelor se intampla aproape sau foarte aproape de casa ptr ca lasi garda jos pe ideea ca ai ajuns, gata! Ce se mai poate intampla?
Pe moto insa, se poate intampla absolut orice, oricand!

Anyway, am ajuns cu bine!
Cam astea-s povestirile. Sper ca v-au placut la fel de mult ca si video-urile la care am muncit de mi-au sarit capacele (64 in total!!).

Concluzii:

1. GPS d'ala cum trebuie, adica de moto. A fost horror cu prostia aia de maps.me si alte solutii de navigatie pe telefon.
Spre exemplu:

[ https://motociclism.ro/uploads/monthly_2018_11/10.jpg.509f204464a628ae3ebdebf41f4bc6c0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca eu sunt pe jos, la sageata albastra si tre' sa ajung la locul marcat cu steagul de sosire, de ce pusca masii imi face traseul de parca ma duce cu taxiul sa-mi ia bani in plus?
De ce n-o ia drept avand in vedere ca-i bulevard si in capat sa-mi faca dreapta?
Adica cum am si facut pana la urma?
Va dati seama in ce hal face asta traseele cand esti cu masina? Imi spunea la un moment dat sa fac dreapta pe interzis, sau pe drum pietonal, interzis chiar si bicicletelor.
De multe ori imi spunea sa fac dreapta/stanga unde era un mare bloc.

2. Evitam complet hoteluri de 2 stele pentru ca 8 din 10 sunt praf, nu neaparat d.p.dv. al dotarilor, ci doar din cauza taranilor care fac galagie de parca au inchiriat tot hotelul.
Femeile in Turcia au o gura de m-au speriat efectiv. Noaptea pe la 2 le apucasera povestirile pe holul hotelului, pe palier.
Peste tot e asa, chiar si la acele hoteluri de 3 stele pe care se vede ca au 3 stele asa cu indulgenta.
Incepand de la 240 lire/noapte, iti pot garanta ca ai liniste noaptea.

3. Timp ptr a sta mai mult la orice locatie. Pe mine m-a cam manat iarna de la spate, grija cea mare fiind Bulgaria la intoarcere. Cu toate acestea, nu mai vroiam sa aman inca odata plecarea in Turcia. Prea mult am amanat vizita la obekli Tepe.

4. Faceti tot posibilul si plimbati-va prin Turcia. Merita fiecare banut, frimitura de oboseala, transpiratie si efort. Ve-ti fi rasplatiti cu strazi parca facute ptr motociclisti, soferi chiar mai responsabili decat ma asteptam si oameni caldurosi si oricand gata sa-ti sara in ajutor.

5. Luati-va lire turcesti din tara. Cu euro si dolari va luati teapa la curs caci in mod evident n-o sa va schimbe nimeni in favoarea voastra.
Vroiam sa schimb niste lei in Edirne si-mi dadea ban pe ban in conditiile in care eu am luat lira din Bucuresti cu 0.74 RON. Daca mai aveam o zi sa mai caut, o gaseam si la 0.72 dar atunci a contat fiecare zi, adica sa plec cat de devreme se poate.

"Va multumesc ptr atentie" si va stau la dispozitie daca aveti intrebari.
Ultimul video al "seriei":

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L3fGF4qj62o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spor in toate!

#41
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
O expeditie si o prezentare pe masura, parca am fost si eu acolo cu tine in spatele motorului. Multumim pentru aceste franturi, pentru noi, cei care nu cred ca vom ajunge in aceste locuri este bine ca macar o sa ramanem cu rezumatul. Spor la cat mai multe vacante de acest gen si asteptam si rezumate din alte tari, daca este posibil :)
PS. Eu voi merge langa Alanya in vacanta in acest sezon, si voi face si 2 excursii, una in Antalya si a doua in Alanya, voi decide acolo daca voi merge pe cont propriu sau cu grup organizat, Alanya este destul de aproape de Lonicera unde voi fi cazat.
Toate cele bune!

#42
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Multumesc.
Turcia este o tara in care planuiesc sa revin cu motocicleta ptr ca am ratat cateva obiective la prima tura. Am ratat Effesus, Muntele Nemrut si Hattusa.
Bine, in weekend mergem la Istanbul din nou, dar nu cu moto ptr ca am un client acolo.

Vor urma plimbari si in alte tari, dar mai tarziu ptr ca acum am motocicleta in revizii capitale. "M-am trezit" cu niste rulmenti cu probleme, care au facut ravagii la frane si directie cauzand uzura neuniforma la anvelope pe care oricum trebuia sa le schimb. Daca nu schimb rulmentii si tot restul (discuri, placute etc) iar imi strica anvelopele noi...

Nici n-am inceput sezonul moto anul asta...

Dupa "rodajul" de dupa mentenanta si restul de operatiuni de service, planuiesc o tura la Cernobyl, apoi toata coasta Albaniei si, spre toamna, o tura completa a Greciei cu tenta spre edificiile si locatiile antice. Dar, sa ajungem sanatosi pana atunci.
Urmeaza Nordkapp (la care sper sa pot include si Insulele Feroe) si apoi, mama turelor: Bucuresti - Insulele Canare si inapoi, asta fiind o tura de 3 luni.
Am eu un fix sa ma plimb cu propia motocicleta prin La Palma, Tenerife, La Gomera, Fuerteventura si Lanzarote. Poate sezonul urmator.
Planuri sunt, bani de plus in aplicare mai trebuie Posted Image

Cel mai bine ar fi sa stati cu ochii pe canalul de youtube si pe website. Nu stiu daca voi mai posta in alta parte.

Edited by webSorin, 13 May 2019 - 17:51.


#43
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Poți sa spui cât a fost bugetul pentru turul din Turcia?

#44
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Bugetul TOTAL a fost de 12.000 de lire turcesti

#45
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Pare că a meritat agitația.

Însă echivalentul a 9.000 lei…

#46
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
Web Stapane, numai sa te incit putin.

Attached Files


Edited by avenirv, 30 May 2019 - 17:37.


#47
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Frumos!
La Nemrut, desi era in plan, nu era nici o sansa sa ajungem avand in vedere ca era deja zapada sus cand eram noi pe la Sanliurfa.
Las' ca merg anu' asta... sa vad cum stau cu finantele.
Bisericile nu ma pasioneaza deloc.
Am pierdut Efessus, Hattusa si Nemrut in plimbarea asta.

Cat despre suma, trebuie scazut si tura cu balonul in Goreme (aprox 1200 lei) dar, pana la urma urmei, d'aia te duci acolo.
A doua oara nu m-as mai da cu balonul, clar!

#48
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostwebSorin, on 01 iunie 2019 - 13:02, said:

Frumos!
La Nemrut, desi era in plan, nu era nici o sansa sa ajungem avand in vedere ca era deja zapada sus cand eram noi pe la Sanliurfa.
Las' ca merg anu' asta... sa vad cum stau cu finantele.
Bisericile nu ma pasioneaza deloc.
Am pierdut Efessus, Hattusa si Nemrut in plimbarea asta.

Cat despre suma, trebuie scazut si tura cu balonul in Goreme (aprox 1200 lei) dar, pana la urma urmei, d'aia te duci acolo.
A doua oara nu m-as mai da cu balonul, clar!
Biblia aceea este de pe la anul 400 cand pe teritoriul romanesc nu stiau ce-i crestinismul.la fel ca si biserica armeneasca de langa Van au valoare istorica incomensurabila. Nemrut este un loc religios. Gobekli este un site religios.
Sumela este pozitionata incredibil. Cam toate ruinele antice (temple, oracole, etc) sunt tot religioase.
oricum nu le am cu crestinismul.
anul acesta refac turneul de acum niste ani.
Distractie placuta.

#49
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostwebSorin, on 01 iunie 2019 - 13:02, said:

Frumos!
La Nemrut, desi era in plan, nu era nici o sansa sa ajungem avand in vedere ca era deja zapada sus cand eram noi pe la Sanliurfa.
Las' ca merg anu' asta... sa vad cum stau cu finantele.
Bisericile nu ma pasioneaza deloc.
Am pierdut Efessus, Hattusa si Nemrut in plimbarea asta.

Cat despre suma, trebuie scazut si tura cu balonul in Goreme (aprox 1200 lei) dar, pana la urma urmei, d'aia te duci acolo.
A doua oara nu m-as mai da cu balonul, clar!
curios intr-un fel este ca firmele de baloane au facut un pact public sa foloseasca o plata minima fixa toti si tot felul de organisme ce le au turcaletii pt supravegherea pietii nu zic nimic. sa vedem anul acesta daca zic caci turcii au 9 zile libere si multi merg acolo.. asta suna a market fixing. este jecmaneala.

#50
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Inca a fost ieftin.
Acu' cateva saptamani in urma a fost un prieten motociclist acolo si i s-a cerut 170 euro de persoana.
In sezon se zboara de doua ori pe zi, rasarit si asfintit. E fabrica de bani acolo.

Am fost acu' doua saptamani la Istanbul si am vizitat Muzeul de Arheologie insa, teapa: era deschisa doar o singura camera mai mare. etaj + parter din cladirea principala.
Pretul full, evident. Evident ca nu te anunta nimeni ca este 90% inchis pentru renovare.
Am intrebat  si renovarea va dura "pe putin" doi ani.

#51
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
@ WebSorin, rugaminte : cum este mai mai "eficient" sa platesti excursile in Cappadocia (lire, euro sau dolari). Multumesc.

P.S.  O sa fac un drum mai spre toamna, prin zona.
Anul trecut pe unde am "shoppingarit" mai eficient a fost in lire, ca fapt divers: prima intrebare referitor la plata era lire, nu acceptau euro. Ciudat, foarte ciudat. Si, da pretul "cu balonu' a urcat la 175-185 euro.

Edited by Povestitorul, 05 June 2019 - 10:45.


#52
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Din calculele noastre a fost mai eficient cu lire. Am ales lira pentru ca traseul a fost mare si a inclus orase mai putin turistice.
Moneda locala este de preferat in aceste cazuri. Cu moto in special, pentru ca poti ajunge tarziu la o destinatie si sa nu gasesti case de schimb deschise.
bine, la hoteluri iti vor accepta valuta fara probleme insa clar nu va fi in avantajul tau. La benzinarii, ma sincer indoesc sa accepte valuta, dar poti pleca cu card si nu mai ai probleme, depinzand de cum iti face banca paritatea.
Apoi, mai este si problema cu benzina. Poti fi nevoit sa alimentezi in orase/localitati mici caz in care prefer moneda locala.
Consumul este afectat de multi parametrii, principal fiind aglomeratia unde, la motocicleta mea, creste consumul considerabil.
Am avut noroc si-am prin liber drumul Alanya - Anamur - Mersin. Daca era aglomerat pe serpentinele acelea, aveam probleme cu benzina avand in vedere ca deja eram pe rosu bine de tot la nici 20 de km distanta de Anamur.
Ptr a mai salva din benzina existenta am fost nevoit sa-i dau drumul la vale, sa merg cu motorul oprit. In video apare doar o sesiune din acesta, insa per total, cred c-am facut lejer 50 de km cu motorul oprit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ThFn27XsE4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Goreme se accepta euro, dolari americani si lire sterline, chiar.
In Turcia plec doar cu lire. Chiar am luat masa in Istanbul langa o casa de schimb si, din calcule a reiesit ca esti in dezavantaj cu euro/dolari fata de lire.

Edited by webSorin, 05 June 2019 - 14:22.


#53
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View PostGif2D, on 30 mai 2019 - 13:10, said:

Pare că a meritat agitația.

ĂŽnsă echivalentul a 9.000 lei‌
8800 de lei sau 1863 de euro. Mi se pare foarte ok ca buget. Nu stiu exact cat consuma o Hayabusa la genul asta de drum ca sa fac o echivalenta la cat m-ar costa drumul cu masina. Iar din cate am vazut cei doi calatori pentru cazare cam au mers la nimereala. Aici ,ce sa zic, as fi in stare sa obtin niste tarife si conditi mai bune ca de, lucrez in turism.
Dar una peste alta cam asta ar fi si un buget minim pe care sa il am la o excursie cu aceasta durata

Edited by Kokoshmare, 05 June 2019 - 14:27.


#54
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Clar am mers la ghici cu cazarea.
N-aveam cu sa rezerv nimic in avans ptr ca nici nu stiam daca ajung la destinatia propusa. Da, sa zicem ca destinatia este Mersin. Dar ai vazut ce ploaie ne-a prins pe drum. Daca era si aglomerat, nici la Anamur nu ajungeam fiind sigur nevoiti sa inoptam undeva pana la destinatie.
Mai adauga si factorul oboseala unde pe moto este un pericol MULT mai mare fata de auto.
Daca simt ca nu mai pot, nu mai vreau, pur si simplu ma opresc unde sunt si nu risc sa ne punem in pericol.

Hayabusa consum intre 5.5 si 17/100km, depinzand de conditii (aglomeratie minim 9-11 la suta, vant puternic din fata/lateral, iar consuma si, daca-i dai peste 250km/h sare de 15 la suta consumul)
Bine, motoreta asta abia de pe la 250 incepe sa traga violent Posted Image
Dar, la mers usor, touring cum ii spunem noi, consumul este chiar decent ptr o motocicleta de 250kg goala si 1300cc.
Cat despre buget, si noua ni s-a parut chiar ok. Daca insa eram in sezonul estival, nu cred ca era suficient.

La moto mai sunt si alte beneficii financiare din prisma taxelor mai mici ptr poduri (la Giurgiu spre exemplu, nu platesc trecerea), autostrazi, ferryboat-uri, chiar si parcari, in anumite locuri.

Dar se "recupereaza" cand vii in tara si tre' sa-ti pregatesti motoreta ptr urmatorul drum lung:

1. ulei + filtru: 250 Lei, schimbate la 6000 de Km. Il poti duce pana la 8000 dar, nu este indicat.
Uleiul schimbat la timp prelungeste viata motorului. A mea nu consuma ulei si este din 1999, avand peste 65.000 de km efectuati.
Exista Hayabuse (si nu numai) care au sarit milionul de km si trag de nu-ti vine a crede.
2. anvelope: 1200 Lei, te tin in functie de cum mergi si calitatea asfaltului intre 20 si MAX 27 de mii.
Iti dai seama ca daca stii ca pleci la drum lung de 8000 si tu mai ai estimat 5000 "ramasi" de mers cu anvelopele actuale, trebuie oricum sa le schimbi
3. placute frana fata/spate 500 de lei si tin pana in 15.000, poate si mai putin...
si lista continua.

Spre exemplu, eu acum schimb cam tot ce tine de mentenanta: ulei si filtru, filtru de aer, lichid de racire cu vericarea instalatiei, placute fata/spate, verificare/aerisire instalatie, servisare etrieri (2x fata, 1 pe spate: zboara tot ce tine de garnituri si alte elemente uzate) discuri de frana fata/spate, rulmenti jug/fata/spate, tampoane roata spate (niste chestii trapezoidale din cauciuc 6 la numar (parca) care protejeaza rulmentii de socuri), kit de lant (tine peste 30.000 daca ai grija de el, insa al meu nu mai e schimbat de cine stie cand (asa am luat motreta) si deja este dus), furtune/furtunase dospite sau coapte, anvelope, suruburi uzate s.a.m.d.
Pur si simplu, nu poti merge la risc cand vorbim despre calatorii lungi. Nici scurte, dealtfel pentru ca, vorba aia, esti pe doua roti, in echilibru, trebuie sa ai grija maniacala de motocicleta.

Edited by webSorin, 05 June 2019 - 15:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate