Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Plati cu Google Pay si card bancar in Romania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
859 replies to this topic

Atreides

Atreides

Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

• Grup: Senior Members
Am inrolat cardul de bonuri Pluxee in G Pay, la sectiunea card cadou, ne putand fi inregistrat la sectiunea carduri.
Asta o fi problema ca mi-a fost refuzata plata cu telefonul, sau faptul ca in aplicatia Pluxee era concomitent activata plata NFC? Plata refuzata si de acolo din aplicatie
In final am platit cu cardul fizic

Atreides

Atreides

LE

Nevermind, am vorbit la call center, nu credeam ca mai au program la ora asta. Inca nu au implementat folosirea cardului Pluxee in G Pay, iar desteptul de mine nu stia ca din setarile NFC trebuia sa bifez aplicatia de plata. Vad ca era si a treia acolo, Raiffeisen.

Edited by Atreides, 12 April 2024 - 18:48.

Hellocj

Hellocj

Junior Member

• Grup: Junior Members
De vreo câteva zile îmi cere autentificare cu amprenta la fiecare plata chiar și la o plantă de 3 lei, până săptămâna trecută doar deblocam telefon și plăteam.Azi a venit o actualizare dar nimic, la voi merge bine plata cu telefonul?

alex342

alex342

Senior Member

Asa cum am scris ceva pagini in urma, pt a plati cu GPay trebuie sa confirmi cu amprenta inainte de plata, chiar daca telefonul este deblocat. Estw o masura de securitate astfel incat sa preintampine anumite cazuri

AlxMih

AlxMih

Member

• Grup: Members
Google a implementat aceasta masura de siguranță împotriva celor care se ocupa cu scanatul telefoanelor folosind posuri mobile.

r3my_cc

r3my_cc

Active Member

Eu fac plățile cu ceasul, în general. Dar foarte rar îmi cere să fac desenul de siguranță, cam la una din 20 plăți.

MiaJiro

MiaJiro

Senior Member

Noi avem inrolate in GPay mai multe carduri virtuale iar uneori nu utilizam cardul de definitie.

Cu ecranul deja deblocat cu amprenta si imediat dupa ce am incercat sa apropii telefonul de POS mi s-a cerut uneori sa ating din nou senzorul de amprenta "pentru a se convinge ca sunt eu".
Dar aleator, rar si la ultimele plati efectuate zilele trecute - mai precis in ultima saptamana, nu s-a mai intamplat. Plata a fost facuta imediat fara sa mai ceara inca o data amprenta.

Am incercat si eu sa descifrez un model - fie el bazat pe intervalul de timp sau numarul de plati, fie pe magazinul in care achit, cardul pe care-l utilizez sau reteaua pe care ma conectez la internet (date mobile SIM1 sau 2, WiFi pe routerul mobil) si nu am identificat nicio regula.

Singura chestie care poate ar genera mai des solicitarea amprentei banuiesc ca ar putea fi momentul in care am schimbat contul Google de pe telefon - respectiv titularul Wallet si implicit cardurile inrolate asta chiar daca unele carduri apartin aceleiasi banici (dar altui titular).
Concret, atat pe telefonul meu cat si pe al sotiei avem cate doua conturi Google si respectiv cate doua Wallet, fiecare cu cardurile proprii inrolate. Asta multumita lui @wertyck care mi-a deschis ochii ca este posibil asa ceva! Desigur ca pe fiecare terminal avem inrolat cel putin cate un "deget" al partenerului. In final, achitam cu Wallet in care pe cardul inrolat avem soldul necesar.
Ei bine parca - fiindca nu sunt sigur, cand schimbam Wallet din telefon se pare ca ne cere mai des reverificarea cu amprenta inainte de efectuarea platii, asta chiar daca telefonul are deja deblocat ecranul prin utilizarea amprentei.

Poate ma insel, dar cert este ca solicitarea suplimentara a amprentei este foarte rara chiar daca schimb sau nu schimb Wallet si in general nu am identificat nicio regula in aparitia ei. Bineinteles in afara de banuiala de mai sus in care doar mi se pare ca s-ar intampla mai des.

Edited by MiaJiro, 09 May 2024 - 06:58.

OwlDoom

OwlDoom

Member

De-asta aș fi vrut să nu dispară ING Pay. Acolo știam una și bună, trece de 100 lei, bag PIN. Depășesc un număr de tranzacții sub 100 lei, bag PIN. Cu Google Pay e ca la ruleta rusească, nu știi când îți cere reverificare și uneori tre' să stau și 10 secunde după (re)amprentare să percuteze POS-ul. Un workaround e să deschizi Wallet chiar înainte de plată și să forțezi verificarea cu amprentă de acolo, atunci sigur merge din prima.

Edited by OwlDoom, 09 May 2024 - 07:00.

MiaJiro

MiaJiro

Senior Member

Eu m-am bucurat cand GPay s-a implementat si pentru Romania! Si nu ma deranjaza sa mai ating inca odata senzorul...

thunderbolt

thunderbolt

Junior Member

View PostMiaJiro, on 09 mai 2024 - 06:50, said:

Noi avem inrolate in GPay mai multe carduri virtuale iar uneori nu utilizam cardul de definitie.

Cu ecranul deja deblocat cu amprenta si imediat dupa ce am incercat sa apropii telefonul de POS mi s-a cerut uneori

Cam asa e si la noi.
De obicei, fac plati mici cu GPay, sub EUR100 si numai extrem de rar cu autentificare.
Un lucru bun la Google este ca mesajul cu "s-a utilizat GooglePay cu cardul xxxx la..." apare aproape instant, mult mai repede decat aparea cel de la ING cand foloseam ING Pay.

iogamac

iogamac

Senior Member

BRD-ul cere des deblocarea cu amprentă, chiar dacă aveai deblocat telefonul. Dacă l-ai deblocat cu amprenta facială îți cere sigur deblocarea cu amprenta.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Din fericire la mine Gpay nu cere deblocare cu amprenta si a doua oara. Oricum nu pot face nici o tranzactie cu ecranul blocat. Cardul Pluxee nu vrea neam sa mearga plata prin NFC. E acolo in setari dar e ca sa fie. Trebuie sa deschid mereu aplicatia. Poate stie cineva secretul folosirii lui.

Atreides

Atreides

Vizualizare mesajLeo2006, pe 09 mai 2024 - 11:11, a scris:

Din fericire la mine Gpay nu cere deblocare cu amprenta si a doua oara. Oricum nu pot face nici o tranzactie cu ecranul blocat. Cardul Pluxee nu vrea neam sa mearga plata prin NFC. E acolo in setari dar e ca sa fie. Trebuie sa deschid mereu aplicatia. Poate stie cineva secretul folosirii lui.
Am intrebat eu la relatii clienti Pluxee. Mi-au confirmat ca nu au (inca)implementare pt GPay si trebuie folosita aplicatia lor

Ciubex

Ciubex

Senior Member

• Grup: Moderators
Din pacate implementarea pentru Android a celor de la Pluxee este o gluma proasta. Mai mult incurca decat ajuta.
Nu exista o alta metoda de plata rapida cu telefonul, decat cum a afirmat si Leo2006, printr-un lung sir de pasi care implica si deschiderea aplicatiei lor si de acolo apasarea pe butonul Pay.
E frustrant si dezarmant, am renuntat la a mai plati cu telefonul meu Android. Le-am lasat comentariu pe Google Play pentru "reusita".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate