Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

eSIM la Orange Romania

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
934 replies to this topic

#829
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

fspider said:

1671798717[/url]' post='29617901']

Apple are interes sa promoveze esim pt ca e mai ieftin pt ei si pt ca pot face reclame mult mai personalizate.


Te rog explica-mi legatura dintre esim si reclamele personalizate de la Apple.

#830
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014

 iRunaway, on 23 decembrie 2022 - 22:51, said:



Te rog explica-mi legatura dintre esim si reclamele personalizate de la Apple.

Eu as zice sa te intrebi de ce de fiecare data cand folosesti esim pe alt telefon iti trebuie un nou qr si nu poti folosi acelasi qr.
Sau d c nu se ofera esim la prepay. Asta fie in Romania sau in alte tari. Si acolo unde se ofera d c trebuie sa fie folosit card si date toate detaliile tale.


#831
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Eu la Vodafone (abonament corporate) folosesc de un an jumate același QR + un cod de confirmare.
Am avut un iPhone SE2, apoi l-am trecut pe un 12 și acum pe un 13.

#832
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014
La Vodafone pe site scrie ca ai nevoie de un nou qr de fiecare data. La fel si la Orange.

#833
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

 fspider, on 23 decembrie 2022 - 23:42, said:

Eu as zice sa te intrebi de ce de fiecare data cand folosesti esim pe alt telefon iti trebuie un nou qr si nu poti folosi acelasi qr.
Sau d c nu se ofera esim la prepay. Asta fie in Romania sau in alte tari. Si acolo unde se ofera d c trebuie sa fie folosit card si date toate detaliile tale.

Nu mi-ai raspuns la intrebare, dar am inteles. Teoria conspiratiei, sunt interese mari la mijloc etc.

#834
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014
Nu e nici o teoria conspiratiei.
Se invart f multi bani in advertisement pe mobil. Apple a facut 5 miliarde anul trecut doar din asta.
Cu cat ai mai multe inf si mai precise despre useri cu atat faci mai multi bani din publicitate. Pt ca e targetata.
Si daca ai nr de mobil legat de telefon e mai usor sa faci mai multi bani. Esim inseamna embedded sim. Detaliul e in nume.
In ziua de azi nu se face tracking doar cu ajutorul cookie urilor.

https://www.cnet.com...ell-it-to-stop/

https://techcrunch.c...ed-advertising/

#835
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
I-am cerut mosului ceva bun tare de maxim 21 de ani. Mi-a lasat asta.
Problema mea deja nu mai e ca nu a inteles ce vreau ca si asta e bun tare ci cum ii pun esim

Attached Files



#836
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Iei unul cu esim si redirectionezi apelurile !

#837
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

View Postfspider, on 24 decembrie 2022 - 19:27, said:

Nu e nici o teoria conspiratiei.
Se invart f multi bani in advertisement pe mobil. Apple a facut 5 miliarde anul trecut doar din asta.
Cu cat ai mai multe inf si mai precise despre useri cu atat faci mai multi bani din publicitate. Pt ca e targetata.
Si daca ai nr de mobil legat de telefon e mai usor sa faci mai multi bani. Esim inseamna embedded sim. Detaliul e in nume.
In ziua de azi nu se face tracking doar cu ajutorul cookie urilor.

https://www.cnet.com...ell-it-to-stop/

https://techcrunch.c...ed-advertising/

Mai baga o fisa cu link-urile alea, ca n-au nicio legatura cu Apple. Sau nu stii ce inseamna "carrier"?

#838
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014
M ai intrebat, ti am raspuns. Eu o sa ma opresc aici cu discutia asta. O sa ii las si pe altii sa discute despre esim. Nu are rost sa vb off topic degeaba.

#839
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Pai discutia nu e atat de offtopic cat e neadevarata. Adica, daca discutam niste lucruri interesante si adevarate, mai intelegeam. Oricum, decizia de a te opri este una inteleapta.

#840
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 fspider, on 23 decembrie 2022 - 23:42, said:

Sau d c nu se ofera esim la prepay. Asta fie in Romania sau in alte tari. Si acolo unde se ofera d c trebuie sa fie folosit card si date toate detaliile tale.
in alte tari se ofera esim la prepay. se cer detaliile pentru ca asta este legislatia in vigoare. restul e can can

#841
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 07.08.2003
Dacă am abonament cu esim și trec abonamentul pe prepay mai funcționează eSIM? Sau trebuie sa cer sim fizic?

#842
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,647
  • Înscris: 06.03.2004
Funcționează.

#843
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Salut tuturor.
Am si eu o nelamurire si am zis sa intreb aici pe cei cunoscatori... Din ce am inteles, daca am un esim si un sim normal atunci cand ma apeleaza cineva pe esim eu nu il pot apela inapoi decat pe unul din cele 2 numere stabilite by default, adevarat?
Nu stiu daca m-am facut inteles... :) Ca si exemplu acum am pe android 2 simuri in telefon. Daca vreau sa apelez pe cineva de pe unul din cele 2 numere, imi aleg pur si simplu numarul inainte de apelare si gata. Cand voi avea esim + sim normal mai pot face acelasi lucru? Ideea este ca am un abonament  de serviciu si unul personal si atunci cand ma suna de la serviciu as vrea sa sun inapoi tot de pe numarul de serviciu si nu de pe numarul personal. Mai pot face asta?
Multumesc frumos.

#844
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti face același lucru, nu e nici o diferență.

#845
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Salut!
Ma poate ajuta cineva: mai este valabila "chestia" de la Orange ca un iPhone care este codat la ei, daca se activeaza eSIM de Orange pe telefon el se decodeaza automat? Am facut chestia asta acum 2 ani cu abonamentul sotiei - am luat telefon pe abonamentul ei si s-a decodat odata cu activarea eSIM pe telefon. As vrea sa fac aceeasi miscare acum.

#846
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,647
  • Înscris: 06.03.2004
Da,merge


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate