Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

eSIM la Orange Romania

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
934 replies to this topic

#19
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Tot mai multi operatori suporta eSIM. Acestia au fost la lansare : https://support.appl.../en-us/HT209096  si ieri s-au alaturat Rogers si Fido in Canada; 3 in Denemarca si Suedia; Orange in Polonia si Spainia; Telia in Estonia si Finlanda; Telenor in Norvegia; Swisscom si Sunrise in Elvetia; Vodafone in Qatar; In Asia, reteaua 1010, CSL, China Mobile, si SmarTone in Hong Kong; M1 in Singapore; APT in Taiwan; Airtel and Reliance Jio in India si AIS, dtac, True Move in Tailanda.

Deci operatorii adopta rapid aceasta tehnologie deoarece reduce costurile si faciliteaza provizionarea de noi clienti.

View Postwarchilde, on 06 decembrie 2018 - 11:30, said:

dar ce naiba testeaza atat la el? Ca e cam in telefon, e activat de apple. Mai degraba cred ca se invart in jurul pretului, au platit doar pentru spania, sa vada care e treaba si daca e rentabil sau nu.

Cred ca pe langa updateul backend-ului mai trebuie sa creeze si platforma software pentru provizionare e-SIM. Sau chiar sa pregateasca partea comerciala, reclame, site, cartoane cu QR code, sa lucreze cu Apple pentru implementare in meniu iPad/iPhone, etc.

Edited by Catean, 06 December 2018 - 15:07.


#20
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Probabil, dar cred ca le folosesc pe aceleasi in toate tarile. Adica, Orange le are deja facute din Polonia si Spania, trebuie doar sa le traduca si asta n-ar justifica o perioada de multe luni de asteptare (in ideea ca nu ne fac un cadou de craciun) :)

#21
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
A mai aparut o companie care ofera data only eSIM : https://cellulardata...rates-coverage/ . Vad ca in pachetul Europa au si Serbia, Muntenegru, Macedonia, Moldova, Belarus, Rusia. Nu e rau pentru un concediu in Muntenegru, unde treci si prin Serbia.

De aici va puteti cere un eSIM la ei gratuit : https://cellulardata...om/get-profile/

Mai ieftini ca GygSky si TruPhone vad ca.

In mai putin de 1 minut am primit eSIM-ul pe mail, l-am instalat si s-a si conectat la Telekom RO :

Attached Files


Edited by Catean, 06 December 2018 - 22:37.


#22
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Se poate, deci. Doar voința și resursele …

#23
cezar86

cezar86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.12.2018

View PostCatean, on 06 decembrie 2018 - 15:10, said:

Tot mai multi operatori suporta eSIM. Acestia au fost la lansare : https://support.appl.../en-us/HT209096  si ieri s-au alaturat Rogers si Fido in Canada; 3 in Denemarca si Suedia; Orange in Polonia si Spainia; Telia in Estonia si Finlanda; Telenor in Norvegia; Swisscom si Sunrise in Elvetia; Vodafone in Qatar; In Asia, reteaua 1010, CSL, China Mobile, si SmarTone in Hong Kong; M1 in Singapore; APT in Taiwan; Airtel and Reliance Jio in India si AIS, dtac, True Move in Tailanda.

Se pare ca nu toti...
Tehnologia eSIM este suportata si de catre MEO ( Portugalia) respectiv Movistar ( Spania ).

#24
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Dar care e avantajul real al esimului?

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCatean, on 06 decembrie 2018 - 22:10, said:

In mai putin de 1 minut am primit eSIM-ul pe mail, l-am instalat si s-a si conectat la Telekom RO :
Mi se pare ciudat, esim este embedded sim, deci in dispoitiv... tu zici ca l-ai primit, pai ce ti-au dat, un chip de esim pus intr-un sim normal ? Posted Image

https://www.androidp...m-of-the-future

View PostTaTa_RzV, on 08 decembrie 2018 - 12:19, said:

Dar care e avantajul real al esimului?
Doar doua avantaje reale se intrevad, de ex daca ai telefon cu esim integrat poti schimba operatorul fara sa mai treci pe la ei sa iei sim... ca ti-l programeaza, in rest daca schimbi telefoanele des numai dezavantaje.
Al doilea avantaj este cu dispozitivele mici cu conectare la retea gen ceasuri smart, esim integrat nu mai are nevoie de slot de sim, dai seria si ti-l programeaza.

Practic esimul poate fi "scuipat" direct in cpu in fabricatie pe waffer daca se doreste si astfel poti uita de decodari si alte smecherii, un telefon blocat ramane pe veci blocat etc... esimul inseamna integrare si control.

Edited by andreic, 08 December 2018 - 13:16.


#26
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postandreic, on 08 decembrie 2018 - 13:10, said:

Mi se pare ciudat, esim este embedded sim, deci in dispoitiv... tu zici ca l-ai primit, pai ce ti-au dat, un chip de esim pus intr-un sim normal ? Posted Image



embeddedSIM este un SIM gol si inclus in device care poate fi programat. Ce mi-au dat, a fost softwareul (SIM-ul in varianta electronica) care a fost scris pe eSIM-ul iPhoneului meu. Operatiune care se face electronic acum (in cazul meu l-am primit pe e-mail sub forma unui QR code), nu fizic ca pe vremea SIM-urilor normale.

View Postandreic, on 08 decembrie 2018 - 13:10, said:

esimul inseamna integrare si control.

Exact opus Posted Image . Ca de aia nu sar operatorii sa il suporte.

Edited by Catean, 08 December 2018 - 14:53.


#27
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Din punct de vedere tehnic, acesta este procesul.

Rezultat final:
[ https://i-cdn.phonearena.com/images/articles/337295-thumb/ios12-iphone-setup-dual-sim-default-line-cropped.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pentru cei care calatoresc in US cu iPhone XS/XS Max sau XR, T-Mobile a lansst o aplicatie prin care va puteti downloada un e-SIM prepay si alege un plan prepay inca de la plecare si folosii functia dual-sim (SIM de RO pt voce/sms cu numarul de RO si t-mobile cu numar de US si date pe e-SIM) :

https://www.macrumor...e-xr-xs-xs-max/

#29
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Posted Image
[ https://www.tmonews.com/wp-content/uploads/2018/12/ios-1212-update-iphone.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Sper sa implementeze toti operatorii de la noi eSIM, e destul de fain conceptul asta de a renuntat la simurile clasice si de a descarca profilul direct pe telefon.

Am niste prieteni care lucreaza intr-un proiect de eSIM pentru clienti externi.

Edited by Papillon_, 19 December 2018 - 16:04.


#31
bobo_giulio

bobo_giulio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.03.2007
Nici o veste pe acest front ?

#32
kroko22

kroko22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 29.03.2005
Deocamdata nimic :(

#33
Masonu

Masonu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 30.03.2018
Ciuliți urechile lansarea este din ce in ce mai aproape

#34
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMasonu, on 26 martie 2019 - 17:23, said:

Ciuliți urechile lansarea este din ce in ce mai aproape

Deci in curand si suport pentru Apple Watch cellular? Ce inseamna aproape?

#35
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Adica nu mai e peste zece ani ci doar peste sapte. E mai aproape.

#36
Masonu

Masonu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 30.03.2018
Nu este o chestiune de ani, nici macar de luni. Finalul lunii martie vine cu lansarea eSIM in Romania.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate