Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Ryzen 3000 e pe val

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2204 replies to this topic

#37
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mda, ai dreptate; am sa vad ce IPC va avea AMD Ryzen generatia a 3-a si apoi decid daca merita upgrade-ul sau nu.
Multumesc de sfat  Posted Image

#38
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsuper8, on 06 decembrie 2018 - 23:58, said:

Mda, ai dreptate; am sa vad ce IPC va avea AMD Ryzen generatia a 3-a si apoi decid daca merita upgrade-ul sau nu.
asa zici de 2 ani ca tot schimbi si iar schimbi.

NU, nu ai nevoie sa schimbi procesorul ca sa postezi pe softpedia. o poti face cu orice procesor.

#39
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postsuper8, on 06 decembrie 2018 - 23:58, said:

Mda, ai dreptate; am sa vad ce IPC va avea AMD Ryzen generatia a 3-a si apoi decid daca merita upgrade-ul sau nu.
Multumesc de sfat  Posted Image
daca vrei sa schimbi, asteapta sa iasa pe piata DDR5, altfel schimbi acum si imediat dupa aparitia lui DDR5

Edited by BraviaAmpero, 07 December 2018 - 12:05.


#40
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View Postmonolite, on 06 decembrie 2018 - 12:23, said:

pai de ce e asa greu de crezut daca actuala Vega de pe Ryzen 3 si Ryzen 5 2400 sunt un pic sub GT 1030
Simplu , chipul grafic va folosi memoria DDR4 de la system , nu exista memory bandwidth suficient sa tina pasul cu un chip grafic care sa aiba puterea gtx1050 , just saying.

Edited by antrax_beta23, 07 December 2018 - 12:15.


#41
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011

View Postantrax_beta23, on 07 decembrie 2018 - 12:15, said:

Simplu , chipul grafic va folosi memoria DDR4 de la system , nu exista memory bandwidth suficient sa tina pasul cu un chip grafic care sa aiba puterea gtx1050 , just saying.

probabil nu va fi chiar egala cu 1050 dar totusi chiar si asa daca va fi macar cu 25% mai performanta ca Vega de pe Ryzenul actual e foarte OK

Edited by monolite, 07 December 2018 - 12:35.


#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBraviaAmpero, on 07 decembrie 2018 - 12:01, said:

daca vrei sa schimbi, asteapta sa iasa pe piata DDR5, altfel schimbi acum si imediat dupa aparitia lui DDR5
Si daca apare ce? Crezi ca va revolutiona industria? Pe partea de CPU si resurse va fi un salt similar ca de la DDR3 la DDR4 ... adica nesemnificativ pentru userul de rand.
Si eu sunt cu ochii pe piata caci vreau sa imi schimb cpu/mobo cu ceva mai potent si crede-ma ca ultimul lucru la care ma uit este ce memorie o sa aiba.

#43
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
tocmai deaia nu o sa ma uit dupa DDR5. astept sa apara DDR6.

#44
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Pana apara DDR5 o sa mai dureze 2 ani de acum incolo, si inca ceva pana va ajunge la maturitate, ca asa iti luai DDR4 2133 sau 2400 la inceput.

Pentru gaming, o sa depinda foarte mult cum vor fi concepute noile generatii de console, deci exact ce vrei de la PC post-2020 o sa afli de la Sony si Microsoft.

#45
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Adică vor fi tot octa-core, dar Ryzen și nu ce e acum (care e un piledriver îmbunătățit). Suspectez că vor păstra octa-core pentru a avea backwards compatibility mai bun, adesea jocurile ce sunt lansate pentru consolă sunt limitate la 8 nuclee.

#46
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostPaulFCB, on 07 decembrie 2018 - 13:44, said:

Pentru gaming, o sa depinda foarte mult cum vor fi concepute noile generatii de console, deci exact ce vrei de la PC post-2020 o sa afli de la Sony si Microsoft.
nu am consola tocmai pentru ca nu-mi place sa ma joc la detalii mediocre.

momentan mi-am facut upgrade la 8700K si 1080. peste 2 ani probabil o sa schimb placa video. posibil ceva mai devreme, daca apare un joc pe care vreau sa-l joc neaparat si o sa mearga prost.

#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postshmu, on 07 decembrie 2018 - 13:50, said:

peste 2 ani probabil o sa schimb placa video. posibil ceva mai devreme, daca apare un joc pe care vreau sa-l joc neaparat si o sa mearga prost.
Sa nu imi spui mie ca nu o sa vrei RTX la anul cand oferta de jocuri o sa se imbogateasca. DIn ce vad in Battlefield V treburile arata minunat deja, si e doar primul joc.

#48
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
RTXul momentan este risipa de bani....

#49
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Ce zici tu maestre? Ai vazut cum merge Battlefield V dupa ultimul update de drivere si ultimul patch de joc ? E WOW ... Tonand cont ca e prmul joc si este folosit drept cobai sunt surprins sa vad performante pe care sincer le asteptam la anul cel mai devreme.

Eu unul nu vreau sa mai joc RPG-uri fara D-XR activat (presupunand ca il suporta).

Edited by ro_explorer, 07 December 2018 - 14:05.


#50
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postro_explorer, on 07 decembrie 2018 - 14:00, said:

Sa nu imi spui mie ca nu o sa vrei RTX la anul cand oferta de jocuri o sa se imbogateasca. DIn ce vad in Battlefield V treburile arata minunat deja, si e doar primul joc.
arată minunat? Am „optimizat” DXR eliminându-l de pe anumite texturi.

#51
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postxeleron, on 07 decembrie 2018 - 14:10, said:

arată minunat? Am „optimizat” DXR eliminându-l de pe anumite texturi.
N-am vrut sa mai lungesc discutia, dar da s-au eliminat multe texturi care omorau placa video...

#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postxeleron, on 07 decembrie 2018 - 14:10, said:


arată minunat? Am „optimizat” DXR eliminĂąndu-l de pe anumite texturi.
Pai inițial era activ global, fie ca avea sau nu efect vizual. Acum e activat doar pe suprafețele unde are un efect, ceea ce trebuia făcut de prima oara dar probabil ca nici driverele nu permiteau asta. Ceva îmi spune ca o sa mai vedem o îmbunătățire cu încă 50% pe durata de viata a primei generații. Și încă nici nu a fost introdus DLSS în tandem DXR încă.

Edited by ro_explorer, 07 December 2018 - 14:17.


#53
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu, asta este ideea Ray tracing , de a fi activat pe toate suprafețele randate (și pe frunzele ude contează), nu doar unde e convenabil (adică în baltă, pe armă și în foc). Dacă o suprafață absoarbe lumina sau o reflectă difuz nu contează pentru un renderer cu adevărat capabil de Ray tracing.

#54
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postro_explorer, on 07 decembrie 2018 - 14:00, said:

Sa nu imi spui mie ca nu o sa vrei RTX la anul cand oferta de jocuri o sa se imbogateasca. DIn ce vad in Battlefield V treburile arata minunat deja, si e doar primul joc.
nush.. om vedea...

battlefield nu e chiar genu meu de RPG.

daca o aparea ceva chiar smeker... cine stie...  Posted Image) am pile unde trebe sa iau ceva reduceri....

View Postxeleron, on 07 decembrie 2018 - 14:19, said:

Nu, asta este ideea Ray tracing , de a fi activat pe toate suprafețele randate (și pe frunzele ude contează), nu doar unde e convenabil (adică în baltă, pe armă și în foc). Dacă o suprafață absoarbe lumina sau o reflectă difuz nu contează pentru un renderer cu adevărat capabil de Ray tracing.
pai si de unde stii ca erau ude frunzele care au fost dezactivate? Posted Image

hai sa nu fim hateri degeaba. e o tehnologie la inceput. vor fi imbunatatiri...

Edited by shmu, 07 December 2018 - 14:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate