Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Milenialii-noua generatie pierduta

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

 tioopedi, on 05 decembrie 2018 - 15:18, said:

generatie pierduta?
Nu cred. Beneficiaza de pace, de libertatea circulatiei, de crestere economica.
Se casatoresc tarziu, dar vad lumea, au bani de concedii in locuri exotice.
Sunt mai liberi ca oricand.
Da, insa cu ce pret?

#20
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018
Libertatea  tot costa  bani.
Ia puneti-va rau cu vreunul bogat care poate cumpara toti judecatorii  si o sa vedeti cum va   baga bete-n roate si va ruineaza toata viata.  
Nu mai zic de social-media, faci o greseala sau ofensezi pe cineva,  se propaga pe tot internetul de ramai patat toata viata si nu te mai angajeaza nimeni in veci, ajungand pe lista neagra, chit ca nu ajungi la puscarie, o sa ai un cazier virtual foarte patat,   iar femeile o sa fuga de tine daca te stiu drept hartuitor doar pentru ca ai fost o data cam prea beat si i-ai pus-o unei curve.
Nu-i la fel de rau ca comunismul sovietic sau nazismul german, dar e tot aia in corporatismul globalist de azi.
Practic, asistam la o selectie artificiala in toata splendoarea in care cei indezirabili  si incapabili sa se autodepaseasca nu-si mai pot  reproduce gena  si nu mai pot sa profeseze.

Capitalismul conservator si liberalismul clasic  iti mai ofereau sanse sa te reindrepti,  te mai ierta, iti mai oferea  oportunitati,  acum......daca faci o greseala, nu te mai iarta nimeni.
Robotizarea iti fura oportunitatile incat sa nu-ti mai poti valorifica talentul.
Greselile nu mai sunt permise deloc in ziua de azi, trebuie sa fii PERFECT!

Edited by detov, 05 December 2018 - 16:07.


#21
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 smoke, on 05 decembrie 2018 - 15:57, said:

Nivelul de viata a crescut overall, oamenii isi permit mai mult, de lucrat lucreaza mai putin, overall efortul depus pt supravietuire e mai mic.  Atat timp cat nu esti lenes sau prost..sau ambele - societatea actuala iti ofera mai mult decat cele trecute.
Cea mai corecta definitie a libertatii.

Totusi zici ca eu nu am dreptate

Edited by tioopedi, 05 December 2018 - 16:05.


#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Asta cu libertatea e cu dus şi întors. Da, sunt mai puţine restricţii în unele privinţe, poţi călători mai uşor, comunicaţiile s-au dezvoltat. Însă pe internet eşti vânat cu reclame, a apărut G.D.P.R., coporaţiile se uită pe facebook-ul tău şi chit că nu ai comis ceva ce poate fi considerat ilegal sau nu ai făcut vreun comentariu răutăcios, dacă nu le place ce ai postat te pot da afară sau nu te angajează.

Edited by djl, 05 December 2018 - 16:08.


#23
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
pai da - tu ai spus sunt  - eu spun -  pot fi - asta e diferenta.  - vezi ultima fraza din citatul tau din ce am zis eu Posted Image

Edited by smoke, 05 December 2018 - 16:08.


#24
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018

 djl, on 05 decembrie 2018 - 16:07, said:

Însă pe internet eşti vânat cu reclame, a apărut G.D.P.R., coporaţiile se uită pe facebook-ul tău şi chit că nu ai comis ceva ilegal dacă nu le place ce ai postat te pot da afară sau nu te angajează.

Cred ca Steve Bannon nu a exagerat cand a spus ca suntem o generatie de iobagi.
Suntem cea mai monitorizata generatie din istorie.

#25
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Te angajeaza, te angajeaza, daca le aduci plus valoare.
Daca nu esti in stare, atunci desigur ca ramai cu frustrarea ca pe tine nimeni nu te vrea.
Banii nu au miros, corporatiile exact asta vaneaza.

#26
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 tioopedi, on 05 decembrie 2018 - 15:29, said:

Nu mai exista absolut nimic "pe termen lung".
  • Nici loc de munca din care sa te pensionezi.
  • Nici meserie pe care sa o practici 40 de ani
  • Nici dobanzi bancare stabile timp indelungat
Ramane doar capacitatea continua de adaptare, pe care generatia respectiva pare ca a dobandit-o.

Ba da, exista: viata proprie este pe termen lung si nedefinit. Sigur, sunt de acord ca un calcul facut azi, nu mai are acelasi rezultat peste 15 ani, poate nici pe langa, dar parintii nostri au facut niste pasi (un imprumut la casa, un pas de a schimba ceva pentru copii, etc)

 detov, on 05 decembrie 2018 - 15:31, said:

Sa ne gandim totusi si la parintii milenialilor americani.

Majoritatea nascuti prin 60-80, au copilarit cu sindromul Vietnam, cu criza benzinei, cu MTV,  Reagan etc.  
Au avut vremuri mai dificile, dar stabilitate cat de cat.
Nu se compara insa cu bunicii lor care au trait gloriosii ani 40-60'.

Nu stiu cat de bine ar fi sa comparam generatiile americane cu cele europene. Ei nu au avut nevoie sa isi reconstruiasca tara de la aproape zero, cum a fost in Europa. La ei, Al Doilea Razboi Mondial a in semnat Pearl Harbour, ca bombardament principal, in rest doar cheltuieli de deplasare.

Intreaba-ti bunicii cum era in razboi si dupa, intreaba-ti parintii cum se descurcau in perioadele mai nasoale (rationalizare). Generatiile de azi (atat americane, cat si romanesti, in special, ca de ea vorbim), nu mai au probleme similare cu generatia -2 (adica bunicii). Vremurile sunt diferite, la fel si nevoile. Noi luptam impotriva coruptiei, parintii nostri nu au facut-o (sau au facut-o mai pe sub mana, nu la vedere).

#27
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018

 tioopedi, on 05 decembrie 2018 - 16:10, said:

Te angajeaza, te angajeaza, daca le aduci plus valoare.
Daca nu esti in stare, atunci desigur ca ramai cu frustrarea ca pe tine nimeni nu te vrea.
Banii nu au miros, corporatiile exact asta vaneaza.
Pai asta e, ca nu se mai practica nici asa.
Nu se mai valorifica talentul de cand cu automatizarea. Unele companii angajeaza mediocrii si performantii laolalta si ii plateste in mod egal.
Mai mult sunt valorificati lingaii, si in privat si la stat.
Nu mai poti crea o afacere ca te mananca statul si ANAF-ul, deci autodepasirea o poti face doar daca te-ai nascut inteligent incat sa vii cu o idee noua precum iPhone sau Facebook si  evident intr-o tara dezvoltata.

#28
2jacks

2jacks

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.03.2017
Sunt multi oameni in lumea asta care au renuntat la serviciu si au inceput sa ia lumea la 'pas' pentru ca se saturasera de monotonie, si au vrut o alta viata, cunoastem si noi un exemplu aici.
Ideea e ca se poate, dar trebuie sa ai vointa si sa fie ceea ce iti doresti cu adevarat, restul e cancan.

V-ati gandit ca poate, nu toate persoanele traiesc pentru a isi face o familie?

Va rog sa va uitati la China si Coreea de Nord, aia acolo nu au libertate, in proportie de 90% din chinezi, stiu doar doua lucruri, munca si familie.
In fine, e un subiect mare si discutabil.

#29
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018

 Pololica, on 05 decembrie 2018 - 16:15, said:



Intreaba-ti bunicii cum era in razboi si dupa, intreaba-ti parintii cum se descurcau in perioadele mai nasoale (rationalizare). Generatiile de azi (atat americane, cat si romanesti, in special, ca de ea vorbim), nu mai au probleme similare cu generatia -2 (adica bunicii). Vremurile sunt diferite, la fel si nevoile. Noi luptam impotriva coruptiei, parintii nostri nu au facut-o (sau au facut-o mai pe sub mana, nu la vedere).
Mult mai bine, dar asta dupa ce au murit vreo 100 milioane de oameni in cele doua razboaie mondiale.

#30
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

 smoke, on 05 decembrie 2018 - 15:57, said:

Nivelul de viata a crescut overall, oamenii isi permit mai mult, de lucrat lucreaza mai putin, overall efortul depus pt supravietuire e mai mic.  Atat timp cat nu esti lenes sau prost..sau ambele - societatea actuala iti ofera mai mult decat cele trecute.

Tocmai aici e problema :). Generatia respectiva se incadreaza cu brio aici. In special in privinta lenei.
Nu e neaparat o lene asa cum o intelegem noi, ci mai degraba un fel de blazare....
Chestiunea e din pacate nasoala. Si nu pentru noi, cei care mai avem 20-40 de ani de trait, ci pentru generatiile care vor veni. Eu nu am copii, deci nu am un interes imediat in ce priveste modul in care va evolua societatea, dar imi e teama ca, desi pe termen lung se va urca zdravan pe scara evolutiei, inclusiv prin inglobarea tehnologiei in tot si in toate, inclusiv probabil in interiorul fiintei umane, pana la pasul acela se va trece printr-o criza fara precedent. Orice actiune, are o reactiune egala dar de sens contrar :).

#31
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018

 2jacks, on 05 decembrie 2018 - 16:16, said:

Sunt multi oameni in lumea asta care au renuntat la serviciu si au inceput sa ia lumea la 'pas' pentru ca se saturasera de monotonie, si au vrut o alta viata, cunoastem si noi un exemplu aici.
Ideea e ca se poate, dar trebuie sa ai vointa si sa fie ceea ce iti doresti cu adevarat, restul e cancan.

V-ati gandit ca poate, nu toate persoanele traiesc pentru a isi face o familie?

Va rog sa va uitati la China si Coreea de Nord, aia acolo nu au libertate, in proportie de 90% din chinezi, stiu doar doua lucruri, munca si familie.
In fine, e un subiect mare si discutabil.

Nici eu nu sunt familist de felul meu si nici nu-mi doresc copii sa fac rate la banci ca sa-i cresc.  Ma uit la parintii mei prin ce au trecut ca sa ma creasca.  Aia nu-i viata sa stai preocupat 100% pentru familie, sa nu te mai distrezi deloc, sa nu mai poti invata, doar sa muncesti acelasi job zilnic ca sa intretii o familie.
Cine stie, poate prin anii 50-80 era mai bine, situatia financiara era mai prospera.
Nici nu mi-as dori sa stau toata viata cu vreo nevasta urata, rea la caracter si nepotrivita.
Fiind ateu-agnostic, viata nu prea mai are sens cand stii ca nu exista nimic dupa moarte, ca nu exista un zeu imaginar care ne guverneaza destinele, ca trebuie sa faci ceva sa-ti cauti directia in viata.  
E aiurea sa traiesti SINGUR, ca nu mai exista conceptul de "suflet pereche", ca ajungi sa te deprimi ca nu mai gasesti aleasa vietii tale si ca schimbi sapte partenere in cinci ani.
Inclusiv prietenii, vin si pleaca.Pai generatiile anterioare se laudau cu prietenii de o viata.

Daca ma uit si la cei bogati, nici ei nu sunt realizati ca gagicile si prietenii  stau cu ei doar pentru bani si interese.

E drept ca daca rasfoiesc printre romanele si nuvelele secolului XIX-XX, s-ar putea sa gasesc destule exemple de prietenii indelungate pe interese.
Doar ca azi ii schimbi mai repede, il arunci ca pe o carpa cand nu mai ai nevoie de el, treci la urmatorul luna viitoare  si tot asa.

Edited by detov, 05 December 2018 - 16:31.


#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 detov, on 05 decembrie 2018 - 16:17, said:

Mult mai bine, dar asta dupa ce au murit vreo 100 milioane de oameni in cele doua razboaie mondiale.


Poate a fost bine dupa razboi, dar totul depinde pe cine intrebi. Dau doua exemple:
  • la cutremurul din "77, in timp ce se consolida blocul unde se mutasera bunicii din partea tatei (care facea armata in perioada respectiva) cu cateva luni inainte de cutremur, bunicul din partea tatei a fost intrebat daca ar vrea sa ramana in locuinta temporara. Stii care a fost raspunsul? Nu am dat cadou (spaga) sa stau la sosea si acum sa fiu mutat in alta parte. N-a mai pus nimeni intrebari dupa. Poate, daca nu avea functie de sef la Republica, probabil ar fi ramas unde fusese mutat dupa cutremur.
  • mama a fost sportiv de performanta, dar, din cauza ca tatal ei (celalalt bunic) a fost dascal la biserica din satul natal, nu a putut urma o facultate (nici macar faptul ca era sportiva de performanta la CCA la momentul respectiv). I se propusese sa ramana in atletism, dar a preferat meseria de baza (tipograf) si a fost mai bine (dupa "90).

Edited by Pololica, 05 December 2018 - 16:44.


#33
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018
Mai sunt si clipurile astea care te baga in depresie.  


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Siu4qyrSPDY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Cei mai bogati sunt baby-boomerii si  MTV-istii.  
Minenialii?Maxim ceva youtuberi, cantareti,  sportivi, dar jos rau de tot.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vv8pcs0C8bw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Voi unde va situati?

Edited by detov, 05 December 2018 - 17:23.


#34
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
nimic nu se pierde, totul se...
e bine ca vedeti schimbarea, e rau ca nu o simtiti in intregimea ei, dar e ok ca n-aveti cum.
odata cu vremurile se schimba si economia si structura sociala, se modifica intreaga constructie a omului, avantajele si dezavantajele, dorintele si regretel lui. cu cele vechi care raman va identificati, e mai greu cu cele noi care sunt la granita produsa de schimbare sau dincolo de ea.
viata nu se intampla in bucle, nu exista generatii pierdute pentru ca timpul e liniar, e nevoie de fiecare dintre ele pentru ca viitorul sa se intample.
ce parere are fiecare om despre fiecare generatie conteaza mai putin, toti navigheaza si se ancoreaza diferit.

Edited by morenno, 05 December 2018 - 17:42.


#35
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Miroase a frustrare din partea initiatorului.

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu... ma mira foarte mult la tineri (lasand la o parte vicisitudinile vietii) ca sunt totusi foarte prost construiti in plan interior (probabil ca rezultat al tehnologiei, drku stie?).

Adica n-au niciun fel de valori ale lor (aici si parintii care le-au dat viata si i-au educat niste ani au o vina incontestabila) dar nici ei insisi, nu au o preocupare sa inteleaga ce e bine si ce e rau din lumea asta... Acesti tineri par terminati in plan psihologic, interior, ca o gaina de complex care a fost hranita doar cu furaj prefabricat si a fost crescuta o viata doar sub un bec.

Vina e oarecum impartita - tehnologia nu a adus progres, lumea nu a progresat in plan spiritual aproape de loc, din contra e mai sclava banului ca niciodata, peste 80% din viata fiind o alergatura continua dupa bani.  Existenta noastra ne-avand o dimensiune spirituala, bazata pe niste valori, nu ar trebui sa ne mire ca un tanar o ia razna si se duce cu o arma intr-o scoala, tragand in stanga si in dreapta in cine ii iese in cale.  E dovada suprema ca societatea e terminata in intregul ei iar aceste rabufniri ne trezesc din somnul iluziei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate