Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

gastrita la pisici

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
vasile1964

vasile1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.05.2011
de o saptamana am probleme cu motanul,dupa un saritura in casa deoarece sta numai in casa am sesizat ca are o problema la un picior din fata am fost la medicul veterinar care i-a administrat injectabil ibuprofen si metacam,intimpul noptii dupa tratament a inceput sa vomite tot ce mancase a doua zi la fel dupa masa voma la cateva ore initial am crezut ca este vorba de ghemotoace de par,am luat legatura cu un alt veterinar care mi-a spus ca este suspect de gastrita in urma ibuprofenului care este periculos pentru pisici mai ales ca fecalele erau negre(melena),singurul lucru pe care mi-a spus sa-i administrez maalox sirop uz uman si ceai de menta cate 5 ml fiecare de 3 ori pe zi,si deasemeni mancare gastrointestinala de la royal canin,dupa 4 zile de tratament vomita numai o singura data pe zi dar nu cantitate mare,fecalele nu mai sant negre dar sant putin moi de la maalox,doresc sa stiu daca ati avut probleme asemanatoare(gastrite,ulcere,etc) la pisici si ce tratament ati aplicat,va multumesc,mentionez ca motanul are 3 ani si este rasa scottish fold.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://shop-cdn-m.shpp.ext.zooplus.io/bilder/perfect/fit/sensitive/bogat/n/curcan/1/400/72409_pla_perfectfit_sensitive1_truthahn_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu ii dau motanului meu de ceva vreme Perfect Fit +1 Sensitive cu curcan pentru pisici sensibile - nu conține grâu sau soia.Posted Image
*Se gaseste in Carrefour, este un produs mai nou...

Edited by xmanyacs77, 05 December 2018 - 06:15.


#3
vasile1964

vasile1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.05.2011
multumesc de sfaturi,deocamdata raman la hrana uscata gastrointestinala royal canin pana medicul imi recomanda altceva.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 vasile1964, on 05 decembrie 2018 - 07:31, said:

multumesc de sfaturi,deocamdata ... pana medicul imi recomanda altceva.

Păi și atunci de ce mai ceri sfaturi colegule dacă aștepți să vezi ce zice medicul ?

Edited by waterman, 05 December 2018 - 08:52.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Ca sa anunte si pe altii de problema :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu a cerut sfaturi ci a intrebat de gastrita la pisica daca a mai avut cineva... Si voi ati sarit sa-i recomadati mancarea pe care o dati la alte pisici care nu au gastrita - ulcer! Antiinflamatoarele au efectul asta nenorocit la unele animale mai sensibile...
Se da lapte la greu pentru stomac...

Edited by MembruAnonim, 05 December 2018 - 10:16.


#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu se da lapte la ulcer sau gastrită. Da-i piept de pui fiert amestecat cu mucilagiu de orez 3-4 zile. Si in continuare hrana umeda de tip gastro-intestinal. Ar fi bine sa-i dai ranitidina 3,5mg pe kilocorp. Daca nu gasesti ranitidina, cumpara famotidina dar nu stiu care e dozajul, trebuie sa intrebi veterinarul. Si schimba-l pe acesta fiindca nu trebuia sa-i dea antiinflamator fara sa-i recomande si un preparat pentru protectie gastrica. Fa-i ceai de sunătoare si da-i cu seringa cate un pic.

Edited by Freddy12, 05 December 2018 - 11:47.


#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Poti sa-i dai Maalox lichid, 1 ml cu ajutorul unei seringi dar de obicei scuipa, e dificil sa dai sub forma lichida. Incearca cu tableta care trebuie porționată In 20 de bucatele (alta belea) . Dar cel mai bine cauta un veterinar mai competent, cu experienta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate