Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problemă conexiune Videoproiector - Soundbar

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
flantos1

flantos1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2018
Buna seara! Recent am achiziționat un videoproiector Benq 3d TW533 WXGA si un soundbar sony HT-SF150.
Problema mea este următoarea: pot conecta proiectorul la soundbar prin HDMI astfel încât sa pot auzi ce redau pe proiector? Soundbar ul are conexiune de hdmi doar, nu are mufă jack. Mulțumesc frumos!

#2
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Salut.
Ce sursa video ai?
De la sursa video trebuie sa te orientezi sa conectezi soundbarul.

Edited by costeld69, 04 December 2018 - 21:15.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io nu ma pricep prea mult, dar citesc(din specificatii): Videoproiectorul nu are nicio conexiune OUT pe care sa o poti conecta la Soundbar. Are conexiune Audio Out analogica, pe jack si iesire video de monitor, cred ca VGA, pentru imagine.

Dupa cum spui, la soundbar nu ai intrari analogice.
Concluzia o tragi singur.

#4
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Ai 3 variante:
- sunetul il bagi in soundbar din aparatul care reda, cel care trimite imaginea in proiector. NU din proiector. Aceasta ar trebui sa fie varianta cea mai simpla si ieftina.
- daca tii mortis sa scoti sunetul in proiector cauti un convertor din jack in optical ( greu de gasit si probabil costa cat un soundbar nou, cu intrare jack)
- vad ca soundbarul are bluetooth. In acest caz cumperi un adaptor care preia semnal prin cablu (iesirea jack din proiector) si trimite in aer, prin bluetooth.  Faci imprecherea din soundbar si gata. Aceasta varianta mai are avantajul ca daca vei dori , vei putea sa iti conectezi si o pereche de casti cu bluetooth ca sa aculti doar tu ce proiecteaza proiectorul.

Edited by derutatu667, 04 December 2018 - 22:34.


#5
flantos1

flantos1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2018
Mulțumesc de sfaturi, insa am si unele nelamuriri...proiectorul vreau sa il leg la un decodor digital de la digi care insa nu mi a ajuns... Si nu știu daca are doua iesiri hdmi (una pt proiector si una către soundbar)... Iar legat de a2a parte.. Cea cu adaptorul bluetooth prin mufa jack... Nu stiu cum sa le imperechez.. Ca nu cred ca de pot imperechea prin soundbar.. La telefon sau televizor le imperechezi pentru ca poti seta un meniu ceva, la vedere pe ecran

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postflantos1, on 05 decembrie 2018 - 11:47, said:

...proiectorul vreau sa il leg la un decodor digital de la digi care insa nu mi a ajuns... Si nu știu daca are doua iesiri hdmi (una pt proiector si una către soundbar)
...
Daca pe langa HDMI, decodorul  ar avea iesire digitala Toslink, o rezolvi usor cu un cablu audio optic toslink-toslink.
...
Dar probabil vei avea nevoie de un Audio Extractor
Intrare: HDMI
Iesire: HDMI + SPDIF (Toslink)
exemplu1
exemplu2

https://www.magline....116-2-31619.png

Edited by costeld69, 05 December 2018 - 12:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate