Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Comisia Europeana elimina GEOBLOCAREA

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

„Acest regulament va ridica restricțiile și va facilita comerțul electronic în beneficiul consumatorilor și companiilor prin normalizarea accesului la prețuri, vânzări și condiții de plată. Consumatorii online nu vor mai fi discriminați pe motive de naționalitate sau loc de reședință”, se subliniază în comunicatul de presă al CE.
Aproape 40% din consumatorii din UE au încredere, atunci când achiziționează bunuri sau servicii prin internet de la vânzători situați într-o altă țară a UE (Eurobarometru 397, 2015), în timp ce numai 19% din consumatori efectuează efectiv achiziții online dintr-o altă țară, mai arată datele din 2015.

Geoblocarea (geoblocking) este o practică discriminatorie care împiedică accesarea unui magazin online găzduit într-un stat membru de către cetățenii unui alt stat membru, în esență îngrădind accesul la anumite servicii sau produse.
”Această practică este posibilă prin blocarea accesului la website-uri, refuzarea livrării sau aplicarea unor prețuri diferențiate în funcție de naționalitate, țară de reședință sau locația consumatorului. Sectoarele cele mai afectate sunt electronice, electrocasnice și hardware”, explică reprezentanții Comisiei.

Sursa

Eu problema am intalnit-o in special la continutul Multimedia.

In rest, nu poate obliga nimeni sa nu livreze un produs intr-o anumita arie geografica.

Ex emag.bg nu livreaza in Romania si nici emag.ro nu livreaza in bg.

#2
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Magazinele alea online nu expediaza in afara tarii din motive de logistica/infrastructura si, probabil, costuri de transport. Nu a n-ar vrea... Pur si simplu e mai complicat. Romania si Bulgaria nu-s o singura tara...

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
interesanta treaba. acum sa vezi vaicareli.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
e mai complicat si nu vor sa se complice... :)

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Magazinele alea online nu expediaza in afara tarii din motive de logistica/infrastructura si, probabil, costuri de transport
Nu neaparat. Uneori baga niste restrictii care uneori imi par fara sens. De ex Amazon-ul din Europa.
Am intalnit cazuri in care un produs pe Amazon UK nu e disponibil ptr Romania, dar acelasi produs e disponibil pe Amazon DE. E acelasi vanzator si in ambele cazuri livrarea o face Amazon, din Salzburg.
Acum cateva luni facea livrare din UK la produs, dar nu din DE.

Si nu-mi spuneti ca Amazon nu are infrastructura.

#6
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Chestia asta e logica pentru continutul multimedia online. Am observat diferente de continut la colectia muzicala pe Deezer sau colectia de filme Netflix intre Romania si Germania, ceea ce ma cam enerveaza cateodata. Unele nu sunt accesibile din cauza asta.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Fac uneori la fel chiar si cu produse care le comercializeaza chiar ei.

La continutul online nu cred ca o sa beneficiem nici acolo.
De ex in Google Play in Romania nu avem Filme. Cred ca doar in Bulgaria mai e asa - in rest cum am iesit din Romania imi apar Filme in Play.
A trebuit sa "trisez" un pic ca sa imi fie accesibile si aici - cu un card cadou de Google Play si o adresa din tara de unde provine cardul.

Plus ca la multimedia inca sunt drepturi de difuzare cumparate care nu acopera toate tarile EU. Unii au drepturi intr-o tara, altii in alta.
Ideea e buna, dar deocamdata nu o vad implementata.

#8
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 24.03.2007
Continutul multimedia nu este afectat de aceasta decizie. Pe Netflix si ceialalti va ramane la fel. Doar comertul de produse fizice se modifica.

Quote

4. Where does the ban on geo-blocking apply?
The ban on geo-blocking applies throughout the European Union. If you want to buy on a site outside the EU, you can still be referred to the Belgian site of the brand if it exists.
5. Does the ban on geo-blocking apply to all products and services?
No, services that provide access to / sell copyrighted content and works (online music, electronic books, software and online games, …), financial, audiovisual, transport, health and social services are not covered by the Regulation.
Moreover, online shops are not obliged to deliver goods to customers who reside in a Member State other than those where the shops offer delivery.

Edited by lula_canci, 04 December 2018 - 11:24.


#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Comisia Europeană elimină GEOBLOCAREA. De astăzi, ROMÂNII pot face cumpărături online FĂRĂ FRONTIERE .

Povesti, tocmai am verificat pe amazon.co.uk, amazon,de.Titlu este de ieri dar azi geoblocking-ul functioneaza la fel ca si ieri si acum o luna !
De la amazon citire: "Sorry, this item can't be sent to your selected address."

Edited by MD, 04 December 2018 - 11:33.


#10
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018

View Posteiffel, on 04 decembrie 2018 - 11:04, said:

Nu neaparat. Uneori baga niste restrictii care uneori imi par fara sens. De ex Amazon-ul din Europa.
Am intalnit cazuri in care un produs pe Amazon UK nu e disponibil ptr Romania, dar acelasi produs e disponibil pe Amazon DE. E acelasi vanzator si in ambele cazuri livrarea o face Amazon, din Salzburg.
Acum cateva luni facea livrare din UK la produs, dar nu din DE.

Si nu-mi spuneti ca Amazon nu are infrastructura.

Chestia asta despre care vorbesti tu exista si pe amazon si pe eBay si are legatura cu faptul ca vanzatorul NU DORESTE sa vanda in Romania insa nu are nicio problema in a vinde in Germania.

Sper ca iti dai seama de ce. Unii au auvt experiente neplacute cu tari gen Romania si le restrictioneaza altii pur si simplu se iau dupa altii si baga din start optiunea astea. Ar mai fi si faza ca nu vor sa se complice cu tari precum Romania. La urma urmei grosul cumparaturilor tot in Vest e.

Stiu, uneori e stresant dar... asta e.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAdm, on 04 decembrie 2018 - 10:44, said:

Sursa

Eu problema am intalnit-o in special la continutul Multimedia.

In rest, nu poate obliga nimeni sa nu livreze un produs intr-o anumita arie geografica.

Ex emag.bg nu livreaza in Romania si nici emag.ro nu livreaza in bg.
Dar de cate ori te-ai lovit de "nu livram in Romania"? De ce oare? Nu mai departe Polonia. Pentru un rahat de placa de tv,  in valoare de 30 de euro, a trebuit sa ma adresez unui ONG roman din Polonia ca sa o pot cumpara de la polonezi si sa mi-o trimita romanii din Polonia.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Chestia asta despre care vorbesti tu exista si pe amazon si pe eBay si are legatura cu faptul ca vanzatorul NU DORESTE sa vanda in Romania insa nu are nicio problema in a vinde in Germania.
Nu ai citit bine ce am zis - acelasi produs, acelasi vanzator, livrarea o face Amazon. Pe site-ul UK nu se livreaza in Romania acum, dar se livreaza daca intri pe site-ul DE.
Pana acum vreo luna a fost invers. Produsul vine din depozitul Amazon din Salzburg ( Austria ) in ambele cazuri.

Eu suspectez mai mult o strategie de marketing. Sa te faca sa cauti si pe site-urile celelalte si sa comanzi si de-acolo.
Mai am alt produs care e comercializat chiar de Amazon - el e vanzatorul. pe site-ul De nu livreaza in Romania, Pe site-ul UK livreaza in Romania. Explicatia ?

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 04 decembrie 2018 - 10:44, said:

Eu problema am intalnit-o in special la continutul Multimedia.
In rest, nu poate obliga nimeni sa nu livreze un produs intr-o anumita arie geografica.
Ex emag.bg nu livreaza in Romania si nici emag.ro nu livreaza in bg.

Amazon.de, are multi vanzatori in markeplace, firme serioase, care nu livreaza in Romania, ca nu vrea muschii lor, nu din alte motive.
Romania e totusi tara UE, ca e la periferie a alta poveste... dar, cel putin formal, nu ar trebui create discriminari.  Daca era o tara in afara UE .. da, era alta poveste.

View Postvidiandrei, on 04 decembrie 2018 - 11:40, said:

Chestia asta despre care vorbesti tu exista si pe amazon si pe eBay si are legatura cu faptul ca vanzatorul NU DORESTE sa vanda in Romania insa nu are nicio problema in a vinde in Germania.

Trebuie obligat, nu se poate sa "nu doreasca" cat timp clientu plateste cu cardul pretul si transportul si bifeaza ca e de acord cu aceiasi "Termeni si Conditii" ca si ceilalti clienti din centrul si vestul UE.
Din punct de vedere al consumatorului si sclavii din aceasta periferie de Europa ar trebui sa aiba, teoretic, aceleasi drepturi, cat timp platesc si semneaza un acord de cumparare.

Edited by rosix, 04 December 2018 - 12:02.


#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAdm, on 04 decembrie 2018 - 10:44, said:

Sursa

Eu problema am intalnit-o in special la continutul Multimedia.

In rest, nu poate obliga nimeni sa nu livreze un produs intr-o anumita arie geografica.

Ex emag.bg nu livreaza in Romania si nici emag.ro nu livreaza in bg.

Si totusi continutul multimedia nu intra sub aceasta reglementare.
In plus mi se pare ca se bat cap in cap afirmatiile: 'nu poate obliga nimeni sa nu livreze' si 'refuzarea livrarii ca practica inclusa in geoblocking, ce ar trebui sa dispara'.

#15
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postrosix, on 04 decembrie 2018 - 12:00, said:

Amazon.de, are multi vanzatori in markeplace, firme serioase, care nu livreaza in Romania, ca nu vrea muschii lor, nu din alte motive.
Romania e totusi tara UE, ca e la periferie a alta poveste... dar, cel putin formal, nu ar trebui create discriminari.  Daca era o tara in afara UE .. da, era alta poveste.



Trebuie obligat, nu se poate sa "nu doreasca" cat timp clientu plateste cu cardul pretul si transportul si bifeaza ca e de acord cu aceiasi "Termeni si Conditii" ca si ceilalti clienti din centrul si vestul UE.
Din punct de vedere al consumatorului si sclavii din aceasta periferie de Europa ar trebui sa aiba, teoretic, aceleasi drepturi, cat timp platesc si semneaza un acord de cumparare.
In primul rand, nu poti obliga pe nimeni sa iti dea nimic. Legea se refera la altceva.
In al doilea rand, vanzatorul poate oricand sa iti puna 100-200 euro transportul ca asa vrea el (si nu exista nici o lege care sa stabileasca cat e transportul) si te calmeaza cu comenzile.
In al treilea rand, sunt multe solutii sa cumperi ceva de dincolo chiar daca e geoblock.

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
daca as avea de ales intre a livra in UK si a livra in Ro, si eu as alege sa nu livrez in Ro.
Stim cu totii de ce.

Asta nu inseamna ca geoblocarea m-ar afecta. Nimeni nu ma poate obliga sa vand cui nu doresc sa vand probabil, nu?

#17
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
Initial, conceptul legislativ ar fi eliminat si diferența de costuri de livrare, de ex. pt anumite produse, de ex. din amazon-shop-Germania, livrarea este gratuita de la 30,-€uro cos de cumpărături in Polonia, in RO costa ca. 9 euro. De ce? Exact acest lucru este un mare impediment in democratizarea pietei europene. Daca as putea sa comand in Germania la costuri de transport zero sau relativ mici, pana in 5 euro, atunci multe shop-uri din ro ar inchide...sau s-ar ieftini. altfel, aceasta lege nu aduce nimic nou, amazon livra si pana acum in Romania...de la ca. 9 euro/pachet...

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Doar ptr Romania si Bulgaria mai sunt  taxe de transport pe Amazon, ptr ca nu au inca depozite aici - desi au tot cumparat terenuri si in Bucuresti si Iasi , dar se pare ca mai mult ptr birouri.
Si pretul a crescut de cateva luni. 9 euro poate la posta normala.

Oricum n-am vazut pe niciaieri nicio schimbare. O reglementare se pare inutila, ptr ca e ignorata de toti.
Ex:

Se poate vedea ca asta e site-ul ptr Europa.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate