Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

PFA - Plata impozite si asigurari in Contul Unic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018
Acum cateva zile a fost infiintat contul unic 5504 pentru plata obligatiilor impuse prin Declaratia Unica.


Nomenclatorul obligațiilor fiscale care se plătesc în contul unic de contribuabili persoane fizice
https://static.anaf....or_23112018.pdf

Metodologie de distribuire a sumelor plătite de contribuabili persoane fizice în contul unic și de stingere a obligațiilor fiscale
https://static.anaf....ie_23112018.pdf

Lista coduri IBAN
https://www.anaf.ro/...e/codurile_iban
(alegeti zona in care aveti domiciliul si cautati codul 5504)



Inainte, ca PFA, faceam plati catre trei IBAN-uri diferite (impozit, pensii, sanatate). Incepand de luna asta toate platile se vor face intr-un singur cont. De exemplu pentru cei arondati Municipiului Iasi contul unic este RO20TREZ4065504XXXXXXXXX

Deci eu pot face o singura plata cu impozit+cas+cass, la CUI/CNP beneficiar imi trec CNP-ul meu, iar apoi sumele sunt distribuite de ANAF catre cele trei destinatii. Am inteles corect?


(PS: Sumele platite in conturile vechi din martie pana la 31 decembrie 2018 vor fi transferate automat in contul nou.)

#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Eu mereu mă duc la ANAF, stau la coadă și plătesc la ghișeu, iau hârtia și o țin 100 de ani în caz că mi se va reproșa prin 2038 că nu mi-am plătit taxele din 2012.

#3
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Am un PFA si am incercat sa fac plata online, din Raiffesen catre Trezorerie. Pentru a putea face plata, pe pagina unde se introduc detaliile platii apare un camp "Numarul de evidenta a platii" in care trebuie introdus un cod format din 23 numere. Dupa lungi investigatii, impreuna cu call center-ul Raiffeisen, am descoperit ca acest numar se genereaza de ANAF, la adresa https://static.anaf....d_iban_v10.html
Aici, mi-am prins urechile, nu gasesc nimic legat de PFA, sunt tot felul de alte taxe si impozite.
Poate sa ma ajute cineva?
Multumesc.

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Voi bănuiesc că știți că un extras de cont nu se consideră dovadă de plată de către ANAF. Doar hârtia lor de la ghișeu. Dar mă îndoiesc că și aia va fi luată în considerare când crește foamea de bani.

#5
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

View Post_D_A_N_, on 05 decembrie 2018 - 09:53, said:

Pentru a putea face plata, pe pagina unde se introduc detaliile platii apare un camp "Numarul de evidenta a platii" in care trebuie introdus un cod format din 23 numere.
Daca platesti doar impozit + asigurari sociale atunci nu ai treaba cu acel numar. Nici in anii trecuti nu trebuia scris.

Doar daca te incadrezi in categoriile de aici trebuie sa generezi numarul de evidenta a platii: https://www.avocatne...in-vigoare.html

#6
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Aplicatia de plata Raiffeisen nu te lasa sa faci plata daca in campul respectiv nu apare un cod de 23 numere. As putea sa pun numerele la plezneala, dar nu vreau ca la un eventual control ANAF sa ma trezesc cu alte complicatii. Asa ca o sa ma duc sa fac plata direct la casieria finantelor ... tu-le mama lor de cretinoizi, deja sunt cozi acolo ...

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Ghinion.

Eu mi-am plătit taxele pe 2018 în octombrie. Nu era nimeni la finanțe. A durat mai mult număratul bancnotelor decât statul la coadă.

#8
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

View PostRedDev, on 06 decembrie 2018 - 14:09, said:

Ghinion.

Eu mi-am plătit taxele pe 2018 în octombrie. Nu era nimeni la finanțe. A durat mai mult număratul bancnotelor decât statul la coadă.

Ce ai prezentat la ghiseu? Declaratia unica, cea completata de tine?

Edited by MadMax, 06 December 2018 - 18:32.


#9
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Hehehe, unde te crezi, in Elvetia?
Intai te duci cu declaratia unica la un ghiseu unde iti verifica calculele, apoi iti dau un biletel unde scrie numele tau din buletin, CNP-ul si suma de plata. Cu biletelul ala te duci la casierie si teoretic ai scapat.
Azi n-am reusit decat sa iau biletelul, maine ma duc la casierie. Apropos, oare de ce mi-a scris CNPul pe biletel si nu CUI-ul PFA-ului? Eu platesc pentru PFA, nu pentru persoana mea fizica.

Edited by _D_A_N_, 06 December 2018 - 18:48.


#10
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

View Post_D_A_N_, on 06 decembrie 2018 - 18:47, said:

Apropos, oare de ce mi-a scris CNPul pe biletel si nu CUI-ul PFA-ului? Eu platesc pentru PFA, nu pentru persoana mea fizica.

Sumele datorate de PFA sunt pe persoana fizica, adica pe CNP-ul tau :)

#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014

View PostMadMax, on 06 decembrie 2018 - 18:32, said:

Ce ai prezentat la ghiseu? Declaratia unica, cea completata de tine?

Da, de obicei mă duc cu buletinul, dar am zis să duc și declarația unică. Cine știe. Și bine am făcut. Bănuiesc că în aplicația lor de MS-DOS nu erau trecute discount-urile de 5%.

#12
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
@RedDev multumesc! Asa am sa fac si eu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate