Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cel mai bun site verificare VIN auto

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 22.05.2011
Incearca pe asta : https://carinfo.kiev...kiev.ua/  (cu translate)

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
asta cu vin-ul e relevanta in masura in care masina a fost reparata cand a avut un eveniment in reprezentanta. daca are 7 ani si dupa ce s-a terminat garantia (care de obicei e 3 ani) n-a mai dat prin reprezentanta poate sa fi fost facuta si acordeon in respectivii 4 ani ca nici mama vin-ului nu-ti zice nica.

#21
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
justice, zi-ne ce ai plătit.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Astea sunt vrajeli cu VIN check -

#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
oricum, nu-i sfantul graal cum cred unii si nu pt vechituri.

#24
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
e vb de masina mea, care a avut un accident din cate vad, si vreau sa vad ce a fost. maine o sa platesc

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este drept ca unele chestii apar , insa cei mai multi nu vor sa stie daca masina a fost dauna totala. No offence , daca a fost dauna totala si nu iti dai seama esti un imbecil si iti meriti soarta ...du-te sa cumperi singur masini daca habar nu ai ce inseamna o masina . Poate sa o faca pe banda de asamblare de pe care a iesit de noua , o masina troznita nu mai arata a masina netroznita decat pentru informaticieni si bucatarese . Deci , majoritatea isi imagienaza ca vor afla istoric de servis ...ceea ce nu se poate , pentru ca nimeni nu are acces la serverele reprezentantelor iar celelalte servisuri unde se fac interventiile de intretinere nu sunt integrate in vreun sistem . Oamenii care nu stiu cu ce se mananca lumea auto cred ca orice surub schimbat la o masina se vede undeva pe internet ..este o tampenie . Deasemenea , masinile se serviseaza la reprezentante doar cu conditia sa fie cumparate in sistem de finantare care obliga cumparatorul sa faca servisare la reprezentanta. Cum se termina perioada de finantare , din cauza preturilor prohibitive si a calitatii proaste a serviciilor oferite , oamenii se duc la alte servisuri , unde au preturi sub jumatate la manopera si au posibilitatea sa aleaga  producatorul pieselor pe care le monteaza pe masina lor .
Morala ...nu mai dati bani aiurea pe saituri obscure , mergeti sa cumparati o masina cu un om care se pricepe ( costa  mai putin decat taxa achitata pe un site care va tepuieste ) si nu mai sperati la rufe intinse de la masini foarte rulate. Cine nu se pricepe , nu are voie sa-si cumpere masina peste 100-150.000 km . Ati cumparat ceva mai rulat , ati pus-o , veti dubla valoarea masini din servisari .

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postalx42, on 04 decembrie 2018 - 08:36, said:

nici nu trebuie sa platesti, decat daca vrei sa vezi mai multe detalii despre dauna.
de multe ori e suficient sa stii ca masina a avut probleme si a fost reparata intr-un service care tine evidenta. apoi daca proprietarul "uita" sa iti zica asta, cauti alta.
TREBUIE sa vezi mai multe detalii despre dauna, pt ca daca masina a avut casco si omul a schimbat parbrizul de exemplu pt o pietricica, apare ca a avut dauna, ceea ce din punctul tau de vedere e acelasi lucru cu o lovitura care i-a strmabat lonjeroanele.

Nu e acelasi lucru. Deci detaliile fac diferenta.

View Postvali, on 04 decembrie 2018 - 10:25, said:

justice, zi-ne ce ai plătit.
a zis, vezi mai sus.

View PostJurasikMan, on 04 decembrie 2018 - 12:20, said:

Este drept ca unele chestii apar , insa cei mai multi nu vor sa stie daca masina a fost dauna totala. No offence , daca a fost dauna totala si nu iti dai seama esti un imbecil si iti meriti soarta ...du-te sa cumperi singur masini daca habar nu ai ce inseamna o masina . Poate sa o faca pe banda de asamblare de pe care a iesit de noua , o masina troznita nu mai arata a masina netroznita decat pentru informaticieni si bucatarese . Deci , majoritatea isi imagienaza ca vor afla istoric de servis ...ceea ce nu se poate , pentru ca nimeni nu are acces la serverele reprezentantelor iar celelalte servisuri unde se fac interventiile de intretinere nu sunt integrate in vreun sistem . Oamenii care nu stiu cu ce se mananca lumea auto cred ca orice surub schimbat la o masina se vede undeva pe internet ..este o tampenie . Deasemenea , masinile se serviseaza la reprezentante doar cu conditia sa fie cumparate in sistem de finantare care obliga cumparatorul sa faca servisare la reprezentanta. Cum se termina perioada de finantare , din cauza preturilor prohibitive si a calitatii proaste a serviciilor oferite , oamenii se duc la alte servisuri , unde au preturi sub jumatate la manopera si au posibilitatea sa aleaga  producatorul pieselor pe care le monteaza pe masina lor .
Morala ...nu mai dati bani aiurea pe saituri obscure , mergeti sa cumparati o masina cu un om care se pricepe ( costa  mai putin decat taxa achitata pe un site care va tepuieste ) si nu mai sperati la rufe intinse de la masini foarte rulate. Cine nu se pricepe , nu are voie sa-si cumpere masina peste 100-150.000 km . Ati cumparat ceva mai rulat , ati pus-o , veti dubla valoarea masini din servisari .
morala ar fi ca ai postat offtopic.

Nu istoricul de service il cauta lumea, pt ca acesta nu se poate gasi de pe site-uri de genul autodna, ci istoricul de daune si de km, care se poate afla.

#27
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
in raportul detaliat nu cred ca scrie ce a fost reparat.
eu am platit unul pt o masina pe care vroiam sa o cumpar si la detalii afisa doar km si un cost minim si maxim al interventiei, ceva de forma 1500-2500 euro, nu mai tin minte.

#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postunbrutus, on 04 decembrie 2018 - 13:18, said:

morala ar fi ca ai postat offtopic.

Nu istoricul de service il cauta lumea, pt ca acesta nu se poate gasi de pe site-uri de genul autodna, ci istoricul de daune si de km, care se poate afla.

Si de unde stii tu ce cauta lumea ? Ti-au spus tie personal ? Ia intreaba o persoana care nu se pricepe si vezi ce pretentii are de la saiturile alea ? Cei care nu se ocupa de cumparat si vandut masini habar nu au cum functioneaza sistemul si isi imagineaza ca vor sti totul despre masina cautata daca dau 10 euro pe un sait care le proimite rufe intinse .

#29
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View Postjustice22, on 04 decembrie 2018 - 11:15, said:

e vb de masina mea, care a avut un accident din cate vad, si vreau sa vad ce a fost. maine o sa platesc

nu da banii aiurea! :peacefingers:

La mine la toate masinile spune ca am avut daune (mai putin la Fusion, care cica nu a avut, desi a avut 2 reparatii CASCO / RCA pe fata, de la doua evenimente relativ mici).

Celelalte nu au avut, iar Mk2 si Edge le am de la zero km. Si daca la Mk2 am avut niste stersaturi facute pe CASCO (ma rog, nu le-as numi daune), la Edge chiar nu am avut nimic.

Deci?! :w00t:

#30
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
Proprietarul a zis ca nu a avut, dar recent am vopsit-o si mi-a zis cel care a vopist-o ca a fost busita in fata, si pt 40 lei cam sunt curios :)) atat doar...

#31
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
îmi dau seama cât de gravă e treaba dacă durează 2 zile să bagi cardul și să dai 40 de lei.

#32
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Am platit eu de curiozitate, cand dau cu snipping tool imi blureaza site-ul..niste hoti domle.

Fac poza cu telefonul si pun aici.

Edit:

Am platit, atat am primit. Masina cumparata din Germania, adusa pe roti, cumparata de mine in Romania.

Attached Files

  • Attached File  vin1.PNG   2.49MB   810 downloads
  • Attached File  vin2.PNG   1.76MB   732 downloads
  • Attached File  vin3.PNG   2.36MB   701 downloads
  • Attached File  vin4.PNG   2.12MB   705 downloads

Edited by foca28, 04 December 2018 - 14:57.


#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postalx42, on 04 decembrie 2018 - 13:32, said:

in raportul detaliat nu cred ca scrie ce a fost reparat.
eu am platit unul pt o masina pe care vroiam sa o cumpar si la detalii afisa doar km si un cost minim si maxim al interventiei, ceva de forma 1500-2500 euro, nu mai tin minte.
din pacate cam asa este... dar cand e vorba de 2000 ron de ex, iti poti imagina ca e poate doar un parbriz, asa cum spune omul care o vinde, si ca deci nu minte.

View PostJurasikMan, on 04 decembrie 2018 - 14:02, said:

Si de unde stii tu ce cauta lumea ? Ti-au spus tie personal ?
da, mie personal, plus si aici pe forum spun impersonal multi ce cauta. Stii si tu asta, doar ca nu ai bunavointa sa vezi...

View PostTyby, on 04 decembrie 2018 - 14:15, said:


nu da banii aiurea! Posted Image

La mine la toate masinile spune ca am avut daune (mai putin la Fusion, care cica nu a avut, desi a avut 2 reparatii CASCO / RCA pe fata, de la doua evenimente relativ mici).

Celelalte nu au avut, iar Mk2 si Edge le am de la zero km. Si daca la Mk2 am avut niste stersaturi facute pe CASCO (ma rog, nu le-as numi daune), la Edge chiar nu am avut nimic.

Deci?! Posted Image
La MK2 deci ai avut o dauna pe casco, si e deci normal sa spuna ca ai.
La Edge m-as mira sa scrie ca ai avut daune, daca nu ai avut, nu am patit pana acum nici un astfel de caz si am verificat zeci poate sute de masini.

Poti posta VINul? sau in privat? poti si contacta siteurile respective sa discuti aceasta problema, pe unul din detinatorii unui astfel de site l-am vazut activ pe niste forumuri auto unde ofera verificari gratis. Deci omul e deschis la discutii

View Postfoca28, on 04 decembrie 2018 - 14:42, said:

Am platit eu de curiozitate, cand dau cu snipping tool imi blureaza site-ul..niste hoti domle.
marele avantaj al vin-info e ca iti afiseaza INAINTE sa platesti daca exista ceva damage history, sau istoric de nr km etc, in cazul tau, neexistand, nu era cazul sa platesti.

#34
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 12.05.2012
mie imi arata ca exista damage si vreau de curiozitate sa vad ce a fost, daca proprietarul mi-a ascuns asta Posted Image
Unde il pot gasi pt o verificare gratis? :))

Edited by justice22, 04 December 2018 - 15:23.


#35
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
E cel mai simplu asa:

Attached Files



#36
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Site-ul pare ok. A mai verificat un prieten acuma care suspecta ca farul sta dubios si se pare ca a avut-o lovita in aripa.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate