Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

racord canalizare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Acum 15ani am cumparat un apartament intr-un imobil si mi-am tras singur apa curenta si canalizare.Vecinii de curte (suntem 3familii in aceeasi curte) nu au dorit sa participe si astfel am fost nevoit sa fac aceasta lucrare de unul singur.A fost destul de costisitor deoarece am avut vreo 30m doar in curte plus vreo 6m de la limita proprietatii pina la teava de canalizare publica din strada.Casa e in forma de L,apartamentul meu nefiind la strada.
Acum 3ani si-a tras apa si canal si vecinul lipit de mine,dar si-a tras conductele prin curtea vecinilor de la nord deoarece era mai scurt traseul.
    Acum vrea sa se racordeze si al treilea vecin de curte, care are apartamentul la strada, dar vrea sa se intepe la canalizarea mea care trece pe linga peretele lui.E singura cale de acces in curte,intre peretele lui si casa vecinului de la sud.Casele sunt construite toate la calcan.
Desi are posibilitatea sa traga tevile direct in casa,din strada,vrea musai sa se intepe la canalizarea mea si inca moca.
Pe cei 30m de canalizare din curte(proprietate privata) nu ii voi permite racordarea, deoarece instalatia a fost proiectata pentru o singura familie si nu am chef sa defund canalizarea in fiecare luna dupa el.
Problema e cu cei 6m de teava de la poarta si pina la teava principala de pe strada si cu caminul din strada. Are dreptul sa se racordeze la acestea? Desi sunt pe domeniul public, totusi toate materialele si manopera au fost achitate de catre mine.Tevile de plastic si capacul metalic(ala cu gauri) din strada le-am cumparat de la Dedeman,iar tuburile de beton pe care a fost pus capacul metalic le-au adus(tot contra cost) cei de la Servicii comunale, care au executat si racordarea.
Cine este proprietarul celor 6m de teava si a durii de canal din strada?

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 calabrezu, on 04 decembrie 2018 - 00:48, said:

Cine este proprietarul celor 6m de teava si a durii de canal din strada?

Tu in niciun caz :)

#3
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 12.07.2007
Pana la limita de proprietate,(adica de la reteaua stradala pana la caminul de racord), indiferent de modul de realizare/finantare, reteaua apartine domeniului public, Legea 51/2006. Ce este in interior ( curti, imobile ) este proprietate privata. In cazul de fata, vecinul se poate racorda in caminul de racord existent la poarta, care este considerat camin de racord comun (banuiesc ca initial a fost un singur imobil care s-a impartit/extins). In momentul cand vecinul  va cere avizul de la operatorul retelei pentru racordare , sunt sanse maxime ca solutia propusa sa fie de racordare in caminul de racord existent, pentru a se evita spargerea domeniului public, trotuar, etc....

Edited by lepetir, 04 December 2018 - 08:07.


#4
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Domeniul public oricum va trebui spart(trotuarul facut anul acesta in primavara si carosabilul asfaltat acum 2 ani, chiar daca i se permite sa se lege la canalul meu.Aceasta gura de canalizare nu este la poarta ci pe carosabil,la 6m distanta de poarta. Trotuarul e foarte lat, aprox.2m, dupa care e un spatiu verde de vreo 3m cu intrarile in curti.Acest camin/ gura de canalizare nu cred ca este comuna,am platit singur toate materialele(teava pvc, tuburi de beton si capac de canalizare metalic).Chiar daca ele se afla pe domeniul public,nu mi se pare corect ca eu sa platesc tot si acum sa vina tot nesimtitul si sa se racordeze pe gratis.Unde e dreptatea? Vrei sa te racordezi la canalizare,pai ori iti cumperi si tu tuburi, capac si tevi plus manopera ,ori pui jumatate din cheltuieli.Nu a fost niciodata un singur imobil aici.E casa nationalizata si de atunci stau 3familii in curte.Daca acum 15ani nu au dorit nici unul sa traga utilitati, ce era sa fac, sa stau si eu 15 ani fara apa si canal ca in caz ca se razgindeste vreunul sa impartim cheltuielile?

#5
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ce crezi tu e treaba ta. Caminul ala este al regiei de apa sau cum se numeste la tine. Ca in caz de ceva, nu-l vidanjezi tu. Iar si daca ai fi avut ceva drepturi, le-ai pierdut de mult. Impaca-te cu ideea si vezi-ti de viata.

#6
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Uite ca nu m-am impacat cu ideea si pina la urma am reusit sa conving primaria si compania de apa si canal sa nu ii aprobe racordarea la canalul meu,chiar daca e pe domeniul public.Au spart trotuarul si carosabilul si au facut racordare separata.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu ne zici cum ai reusit sa-i convingi? Pe ce baza nu i-au aprobat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate