Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Activare e-sim la Vodafone?

- - - - -
  • Please log in to reply
430 replies to this topic

#37
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pe langa faptul ca Orange au eSIM si Number Share pentru un ceas aditional, mai au si un pret foarte bun la Galaxy Fold : https://www.orange.r...old-512gb-black . No brainer, deoarece e si o retea mult mai tehnologizata cu semnal mai bun. Vodafone a ramas mult in urma, nu mai este ce au fost pe vremea Connex.

#38
Huib

Huib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.12.2004

View PostCatean, on 12 ianuarie 2020 - 10:33, said:

Singura varianta este sa te portezi la Orange pana Vodafone va oferi acest serviciu, care nu cred ca va fi disponibil in 2020. Nici in UK nu il au inca disponibil.
Dar in Germania are...

https://www.vodafone...s-zur-esim.html

Si uitati ce fericit sunt oamenii pe posePosted Image

View PostCatean, on 12 ianuarie 2020 - 11:27, said:

Pe langa faptul ca Orange au eSIM si Number Share pentru un ceas aditional, mai au si un pret foarte bun la Galaxy Fold : https://www.orange.r...old-512gb-black . No brainer, deoarece e si o retea mult mai tehnologizata cu semnal mai bun. Vodafone a ramas mult in urma, nu mai este ce au fost pe vremea Connex.
Dar am abonament pe firma cu mai multe numere. Astept acum.

Edited by Huib, 12 January 2020 - 14:23.


#39
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostHuib, on 12 ianuarie 2020 - 14:25, said:

Dar am abonament pe firma cu mai multe numere. Astept acum.

Negociezi cu Orange si le portezi pe toate. Poate asa iei Foldul pe gratis. Le zici ca te intorci cand o sa aiba eSIM.

Edited by Catean, 12 January 2020 - 18:53.


#40
Ares14

Ares14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 17.08.2019
Nu disperati!
Pe vodafone.ro, au postat la precomanda si ei iPhone. Pe langa ca e mai scump cu 300 lei, decat la alti operatori, au lasat la detalii si povestea copy/paste cu eSIM. Nu m-am uitat atent, dar , posibil sa fie si povestea cu Volte.
Sunt asa dragalasi!

Oricum si VoLTE au avut pe website 5 ani, până au lansat, nimic nu ii împiedică sa pună servicii pe website, chiar daca in realitate nu sunt sau vin cu întârziere de ceva anisori.
Inca o mostra la cum ii interesează de clienti, si-au luat tălpășița de pe Softpedia de ceva luni.

#41
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019

View PostCatean, on 12 ianuarie 2020 - 11:27, said:

Pe langa faptul ca Orange au eSIM si Number Share pentru un ceas aditional, mai au si un pret foarte bun la Galaxy Fold : https://www.orange.r...old-512gb-black . No brainer, deoarece e si o retea mult mai tehnologizata cu semnal mai bun. Vodafone a ramas mult in urma, nu mai este ce au fost pe vremea Connex.

Crede-ma ca nu stiu daca sunt 10 insi pe luna care suna cu Esim sau share number

Mi se pare mult mai interesant un serviciul care teoretic ar putea exista insa nu se mai fabrica sim-uri de genu acela: e vorba de dualnumber - 1 sim cu 2 numere. La fel ca si serviciul RCS/Esim il vad rezonabil abia dupa 4-5 ani... din 10 mil de clienti cred ca 1% stiu ce inseamna acest serviciu si 0,5% il doresc. Da stiu, ca nu sunt informati, dar nu poti sa faci proactiv marketing pt un serviciu care in prezent chiar nu atrage. Sincer eu nici Volte nu il vad avantaj, e o un moft. Nu pot spune acelasi lucru de apel wifi care este o necesitate sa poti vb la tel in locuri fara semnal conectat la u  router. Cum si serviciul VOIP cand a fost lansat a fost super tare.
Va dau exemple de alte servicii care au prins si in timp au murit

mail2sms = un serviciu care din mail dadeai sms-uri
fax2mail = din mail dai faxuri pe analog si fax virtual
Rcs = un serviciu asemanator imesage de la iphone , care nu va prinde parerea mea. Ai watsup si messenger ai tot ce iti trebuie
MMS = un serviciu mort ingropat in negura timpului

Nu tot ce este nou, va si prinde

#42
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Vad ca pe Android 10 la A50 arăta ascuns setări esim,  hmmm:-?

#43
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
RCS(chat) e foarte util și ar fi prins 100% dacă era implementat la vremea lui (2012-2013) când whatsapp nu era asa popular și mai era și pe bani. Și acum e foarte prost implementat. Dacă eu am datele activate și trimit un mesaj cuiva care nu are datele activate acesta rămâne "în aer", nu se trimite pana acea persoana nu-și activează datele. Trebuia ca dacă mesajul nu e livrat după 30 de secunde sa se transforme în SMS dar asta nu se întâmplă...
Aștept un serviciu asemănător RCS și pentru apeluri(VoIP parca se cheamă acest tip de apel) . Suni initial prin internet(ca pe whatsapp) iar dacă apelul nu se poate realiza sa se inițieze un apel normal. Aceste servicii sunt pentru simplificarea serviciilor. Partea proasta e ca adoptarea lor în masa ar crea monopol(google/Apple în funcție de dispozitiv) celelalte aplicații de mesagerie(whatsapp, telegram, line, signal) ar fi sortite dispariției.

Edited by heinz, 20 April 2020 - 14:49.


#44
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.12.2018

View PostHeroicStar, on 20 aprilie 2020 - 14:24, said:

Sincer eu nici Volte nu il vad avantaj, e o un moft.

Nu e un moft, deloc.

La tara, am semnal “bun” numai 2G si 4G, de la orange. Daca initiez apel de pe 3G, ajung in 2G dupa cateva secunde.

Daca nu am VoLTE, apelul ar ajunge in 2G care este utilizat de toata lumea din sat care nu a auzit de VoLTE si apelul meu ar avea calitatea din 2002.

Daca tu ai semnal perfect 3G, normal ca ti se pare un moft. Pentru mine, e o necesitate.

#45
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019

View Postsopavh, on 20 aprilie 2020 - 23:00, said:



Nu e un moft, deloc.

La tara, am semnal “bun” numai 2G si 4G, de la orange. Daca initiez apel de pe 3G, ajung in 2G dupa cateva secunde.

Daca nu am VoLTE, apelul ar ajunge in 2G care este utilizat de toata lumea din sat care nu a auzit de VoLTE si apelul meu ar avea calitatea din 2002.

Daca tu ai semnal perfect 3G, normal ca ti se pare un moft. Pentru mine, e o necesitate.

Inca odata subliniez ca situatiile tale sunt rare, eu si in 2G ma inteleg. Nu stau la povesti in 2G insa in situatia ta ar fi fost mai bun apel wifi decat Volte..

#46
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.12.2018
In casa clar folosesc apelul wifi.
Problema apare outdoor unde, evident, nu mai am wifi.
Rar sau nu, in cazul meu fara VoLTE/VoWifi nu as putea sa vorbesc la telefon ca un om normal in 2020.

#47
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Puțini întreabă de esim,dar mulți urmăresc daca implementează si l-ar folosi daca ar exista.Mai toti care au doua simuri si iPhone de la xs in sus ar scăpa de un telefon.Daca e sa ne ghidăm dupa ideea asta, rețelele mobile nu ar mai progresa deloc.

#48
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019

View Postclader, on 21 aprilie 2020 - 06:49, said:

Puțini întreabă de esim,dar mulți urmăresc daca implementează si l-ar folosi daca ar exista.Mai toti care au doua simuri si iPhone de la xs in sus ar scăpa de un telefon.Daca e sa ne ghidăm dupa ideea asta, rețelele mobile nu ar mai progresa deloc.

Problema a fost la Iphone, pt ca au luat teapta cu Digital Sim, gandind prea in viitor cu baietii de la marketing. Ei trebuiau simplu sa creeze un dual sim normal si o varianta de esim sa vada daca prinde la public. Stiai ca la Orange maxim 0,3% folosesc sau au folosit Esim.

View Postsopavh, on 21 aprilie 2020 - 06:30, said:

In casa clar folosesc apelul wifi.
Problema apare outdoor unde, evident, nu mai am wifi.
Rar sau nu, in cazul meu fara VoLTE/VoWifi nu as putea sa vorbesc la telefon ca un om normal in 2020.

Problemele cu semnalul au fost mereu. Am vazut pe youtube cateva video cum un tip isi facea o mini atena micuta, lipita pe placa de baza si castiga semnal. Poate in viitor mini antene UsB (exista deja ca si receiver satelit) ar fi solutia

#49
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
La toate tehnologiile rata initiala de adoptie este mica.Extrapoland,la fel e si cu 5G.
O retea care se vrea serioasa ofera servicii inovative clientilor ei.Nu cred ca implementarea esim costa foarte mult  Vodafone Romania tinand cont ca la nivel de grup exista deja.
Lipsa de interes fata de noile tehnologii cred ca e o decizie de management local.

#50
HeroicStar

HeroicStar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 04.08.2019
Exact, dar asta pe baza informatiilor din patura de clienti. Noi in RO nu suntem pregatiti pt asa ceva inca.

#51
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Esimul presupune cred ptr operatorii telecom închiderea afacerii cu simuri de aici și rezistența lor înverșunată la adoptarea tehnologiei

#52
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,654
  • Înscris: 06.03.2004
Ce afacere,in ce sens?
Simurile fizice sunt produse de catre firme terțe.Vreo 2-3 din câte știam.

#53
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019
Daca Sim-ul se strică - il pierzi - il schimbi - il rătăcești (etc.) - trebuie sa vii in magazin - sa faci formalitatile necesare pt un alt sim - sa achiti costul — cand totul ar fi fost simplu din aplicatie mobila sau prin email să faci această corespondență cu ei și să primești profil pt eSim rezolvând astfel la distanță problema
in acest mod pot fi încheiate contracte ptr abonament / prepay
ceva asemănător încheierii unui contract online in sistemul bancar ptr un cont sau card

#54
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Decât să dau o căruță de bani pe iPhone sau ultimul Samsung prefer să plătesc taxa aia de schimbare din la operator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate